Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect didactic

Tema: Dacii
Tipul leciei : predare-nvare
Analiza resurselor educaionale
Competene specifice (Cs)

Coninuturi
asociate

Strategii didactice

Capaciti de nvare

Sarcini de nvare

Grupurile de elevi

S(Cs)

Situaii
nvare
S(Cs)

de

Item(Cs)

La sfritul leciei 100%


dintre elevii clasei a IV-a
vor fi capabili s:
Cs1:
1.3.ordonarea
evenimentelor istorice

Localizarea n timp i
spaiu
a
existenei
dacilor
n
spaiul
carpato-danubianopontic.

La sfritul leciei 80%


dintre elevii clasei a IV-a
vor fi capabili s:
Cs2:
1.4. povestirea unor
aspecte ale legturilor dintre
mediul geografic i viaa
oamenilor

Mod de via: ocupaii,


locuine, mbrcminte,
obiceiuri,
cultur,
conductori.

Evaluare
formativ

G1: grupul elevilor


cu capacitate de
cunoatere
G2: grupul elevilor
cu capacitate de
nelegere
G3: grupul elevilor
cu capacitate de
aplicare G4: grupul
elevilor cu capacitate
de analiz G5: grupul
elevilor cu capacitate
de sintez

S(Cs1): -citirea hrii istorice;


-localizarea pe axa timpului a
existenei dacilor n spaiul
carpato-danubiano-pontic(cea
mai nfloritoare perioad a
civilizaiei sec. I .Hr.- sec. I
d.Hr.).

S(Cs2):
-selectarea dintr-o surs istoric
a elementelor de port a dacilor
-descrierea pe baza imaginilor a
locuinelor dacilor
-completarea
unor
texte
lacunare cu referire la cultura
dacilor
-citirea unor surse istorice n
scopul de a identifica ocupaiile

S(Cs1):
condiii
externe:
harta Daciei n
sec. II .Hr.
I d.Hr., desen
axa timpului
condiii interne:
clasa de elevi
-activitate
frontal
S(Cs2):
condiii
externe:
fie de lucru,
prezentare
video
pentru
toi
elevii
(portul dacilor,
locuinele, steagul,
cetatea

Fi
individual de
evaluare
I(Cs1):
Item
cu
alegere
multipl

I(Cs2):
Item de
pereche

tip

dacilor
-ordonarea unor enunuri cu
scopul de a identifica portretul
moral al regelui Decebal

Sarmizegetusa, unelte, podoabe, chipul


lui Decebal)
condiii
interne:
grupurile
de
elevi (4 elevi n
grup)
-activitate
n
grup

La sfritul leciei 80%


dintre elevii clasei a IV-a
vor fi capabili s:
Cs3: 1.5. folosirea termenilor
istorici

Folosirea termenilor de:


geto-daci,
Zalmoxis,
Sarmizegetusa, etc.

S(Cs3):
-ordonarea cronologic a unor
evenimente din viaa dacilor
-completarea hrii conceptuale
Dacii

S(Cs3):
condiii
externe:
fi de lucru
condiii
interne:
-activitate
individual

I(Cs3):
Item
cu
alegere dual

Scenariul desfurrii leciei cu tema: Dacii


Tipul leciei: predare-nvare
Evenimentul instrucional
Moment organizatoric
Realizarea unui climat educaional
desfurrii leciei

Durata
propice

Activitatea de nvare
Se organizeaz colectivul clasei n cinci grupe pe nivele de nvare.

3 min.

Comunicarea competenelor specifice


7 min.

Se distribuie fiecrui elev un post-it. Se cere s scrie care au fost


strmoii notri. Post-it-urile se afieaz la tabl i se deduce tema leciei.
Se transmite elevilor titlul leciei noi: Dacii i se srie la tabl.
Se comunic elevilor c la sfritul leciei vor trebui s localizeze pe axa
timpului secolele n care dacii au trit n acest spaiu, s descrie modul de
via al dacilor folosind termenii istorici potrivii.

Reactualizarea ancorelor

5 min.

Se prezint elevilor imagini cu portul popular romnesc din diferite zone


ale rii i se adreseaz ntrebri despre piesele vestimentare. Elevii vor afla
c portul tradiional este asemntor cu cel al dacilor.
Se afieaz harta Daciei din secolele II .Hr. I d. Hr(anexa 1). Indicarea
pe hart a teritoriilor locuite de daci. Pe tabl se deseneaz o ax a timpului
i se localizeaz sec. I .Hr.,I d. Hr.(anexa 2). Se specific faptul c: daci
erau numii de romani, iar gei de ctre greci, de aici i denumirea de getodaci.
Se stabilete pentru fiecare grup rolul fiecrui membru(1-scrie, 2-timer,
3-prezint rezolvarea fiei, 4-monitorizeaz activitatea grupului). Se
distribuie fiele de lucru grupelor (anexele 3, 4, 5, 6, 7). Profesorul
urmrete i ndrum activitatea elevilor.
Fiecare elev are n fa o fi cu harta conceptual DACII
necompletat(anexa 8). Pe msur ce se prezint rezolvarea fielor de lucru,
se completeaz i harta. Se prezint imagini cu portul dacilor, locuinele,
steagul, cetatea Sarmizegetusa, unelte, podoabe, chipul lui Decebal pentru
toi elevii.
Se aduc completri informaiilor de pe fie sau se verific erorile fcute
de elevi. Se verific prin observare sistematic nivelul de nvare.

7 min.

9).

5 min.
Conducerea noii nvri
20 min.

Dirijarea proceselor de nvare


Obinerea performanei

Asigurarea feed-backului

Evaluarea

Asigurarea
practice)

Evaluarea se desfoar pe baza unei fie de evaluare individual(anexa

reteniei

ncheierea leciei -Salutul

transferului(aplicrii
3 min.

Se fac aprecieri asupra activitii desfurate de elevi.


Se cere elevilor ca sarcin de lucru pentru acas ntocmirea unei fie de
portofoliu cu informaii(imagini, texte) noi despre daci. Profesorul
informeaz elevii c va evalua veridicitatea informaiilor i aspectul fiei de
portofoliu.

Anexa
1

Anexa 2

AXA TIMPULUI

sec. III . Hr.

GRUPA NR. I
NR. DE ELEVI: 4
TIMP DE LUCRU: 10 MIN.

sec. II . Hr.

sec. I . Hr.

sec. I d. Hr.

sec. II d. Hr.

Anexa 3

Selecteaz din sursa istoric denumirile elementelor de port pentru brbai i pentru femei.
Completai lista de mai jos.
mbrcmintea geto-dacilor, destul de simpl, semna ntructva cu portul
popular romnesc. Brbaii purtau pantaloni (cioareci)... Cmaa, despicat n
pri, o purtau pe deasupra cioarecilor, ncingndu-se cu un bru lat din piele sau
pnz groas.
Femeile purtau o cma ncreit, cu mneci scurte i o fust... uneori i o
manta lung...
... brbai i femei, purtau n picioare cluni din psl sau opinci de piele.
Hadrian Daicoviciu, Dacii

BRBAI

GRUPA NR. II
NR. DE ELEVI: 4
TIMP DE LUCRU: 10 MIN.

FEMEI

Anexa 4

Descrie locuinele dacilor(materiale pentru acoperi, materiale pentru perei, forma locuinei).

________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
GRUPA NR. III
NR. DE ELEVI: 4
TIMP DE LUCRU: 10 MIN.

Anexa 5

Completai textele cu cuvintele din parantez. Vei afla astfel informaii referitoare la cultura dacilor.
Iat n ce chip se socoteau ei .................................... . Ei credeau c nu
mor, ci c cel ce-i d sfritul se duce la zeul ..........................................
(Herodot)

Steagul dacilor reprezenta un cap de ...................


i corp de ..............................
Capitala Daciei era la ....................................
Aceasta avea dou cartiere cu locuitori, o cetate
cu soldai daci i o zon sacr (de rugciune).
Aici existau drumuri pietruite, instalaii de
captare i aducere a apei, sistem de

canalizare.

(nemuritori, Zalmoxis, lup, arpe, Sarmizegetusa)

GRUPA NR. IV
NR. DE ELEVI: 4
TIMP DE LUCRU: 10 MIN.

Anexa 6

Analizai sursele istorice i numii ocupaiile dacilor ilustrate de acestea, n


chenarul din mijloc..
n cursul nopii merser prin locuri
unde holdele de gru erau mbelugate.
(Arian Expediia lui Alexandru cel Mare)

...[geii] s-au lsat nduplecai s taie


via-de-vie i s triasc fr vin.
(Strabon Geografia)

GRUPA NR. V
NR. DE ELEVI: 4
TIMP DE LUCRU: 10 MIN.

Anexa 7

Reconstituii citatul istoricului Dio Cassius n Istoria roman unind etichetele, pentru a
afla portretul moral al regelui Decebal. Transcriei citatul pe spaiile de mai jos.

Decebal era foarte priceput la planurile de rzboi

dar i s ias cu bine dintr-o nfrngere.


i iscusit n nfptuirea lor...
se pricepea s foloseasc izbnda,

Dibaci n a ntinde curse, era un bun lupttor i

_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________

Pentru a-i vedea chipul privii pe verso!

Anexa 8

DACII

MBRCMINTE

LOCUINE

CULTURA

OCUPAII

CONDUCTORI

Numele i prenumele...........................................

Data.................................

FI DE EVALUARE

I. ncercuiete varianta corect:


1. Strmoii notri au fost:
a) geto-dacii
b) grecii
c) turcii

2. ara dacilor se numea:


a) Grecia
b) Dacia
c) Imperiul Roman

3. Perioada cea mai nfloritoare


a civilizaiei geto-dace a fost
ntre secolele:
a) sec. III .Hr-sec. I d. Hr.
b) sec. I d.Hr.-sec. II d.Hr.
c) sec. I . Hr.-sec. I d.Hr.

2. Unete ceea ce se potrivete:


Ocupaiile de baz ale dacilor erau:

Dacii locuiau n sate

asemntoare portului popular romnesc.

creterea animalelor, cultivarea plantelor,


meteugurile.

mbrcmintea dacilor era


cuprinznd numeroase csue i colibe.

3. Precizeaz care din urmtoarele propoziii sunt adevarate i care sunt false. Noteaz A sau F n
dreptul fiecrui enun.
a) Capitala Daciei era la Sarmizegetusa.
b) Se nchinau mai multor zei, cel mai important fiind Zalmoxis.
c) Dacii vorbeau limba latin.

S-ar putea să vă placă și