Sunteți pe pagina 1din 9

DIRECTOR,

PROIECT DIDACTIC
SCOALA GIMNAZIALA SILISTEA
DATA: 17 februarie 2016
CLASA: a VIII-a
OBIECTUL: Limba i Literatura Romn
UNITATEA DE NVARE: Balada popular
SUBIECTUL: MIORIA
TIPUL LECIEI: de receptare a unui text literar
COMPETENE GENERALE:
1. receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare
2. utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat
3. receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse
4. utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse
COMPETENE SPECIFICE:
1.1 nelegerea semnificaiei generale a mesajului oral, sesiznd progresia i coerena ideilor exprimate;
2.1 construirea unui discurs oral pe o tem dat
3.1 dovedirea nelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinele date
3.2 sesizarea valorii expresive a categoriilor morfosintactice, a mijloacelor de mbogire a vocabularului i a categoriilor semantice studiate
4.1 redactarea diverselor texte, adaptndu-se la situaia de comunicare concret

OBIECTIVELE OPERAIONALE: Se urmrete ca elevii:


n domeniul cognitiv:

O1 - s ncadreze textul n gen i specie;


O2 - s precizeze caracteristicile literaturii populare;
O3 - s identifice tema baladei i semnificaia titlului;
O4 - s recunoasc motivele literarare prezente n text;
O5 - s stabileasc structura poeziei;
O6 - s identifice momentele subiectului
O7 s precizeze elementele de versificaie
a) n domeniul intelectual-formativ:
O7 - s utilizeze corect limba romn n producerea i utilizarea de mesaje;
O8 - s opereze cu limbajul specific studiului literaturii;
b) n domeniul afectiv:

O9 - s i dezvolte interesul i afectivitatea pentru receptarea poeziei;


O10- s fie ptruni, emoional, de strile lirice transmise de textul studiat

STRATEGIA DIDACTIC:
1. METODE I PROCEDEE: ciorchinele, lucrul cu fiele de lectur, conversaia euristic, lectura expresiv, expunerea, exerciiul, jurnalul cu

dubl intrare;
2. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITII ELEVILOR: frontal, individual, pe grupe;
3. MIJLOACE DE NVARE: Limba i Literatura Romn, manual pentru clasa a VIII- a, autori Alexandru Crian, Sofia Dobra i Florentina

Snmihian, Ed. Humanitas Educaional, Bucureti, 2011; fie de lucru (pentru activitatea individual i pentru activitatea pe grupe).
RESURSE:
1. BIBLIOGRAFICE

a) metodice:
- Constantin Parfene, Literatura n coal, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1977;
- Emanuela Ilie, Elemente de didactica literaturii romne, Editura Universitii Alexandru Ioan Cuza, Iai, 2007;

- Mihaela Secrieru, Didactica limbii romne, Editura Universitii Alexandru Ioan Cuza, Iai, 2003.
b) didactice:
- Limba romn, manual pentru clasa a VIII-a, Editura Humanitas, Bucureti, 1998;
c) tiinifice:
- *** Dicionarul explicativ al limbii romne, ediia a II-a, Bucureti, Editura Academiei, 1998
d) pedagogice:
- Constantin Cuco, (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare i grade didactice, Iai, POLIROM, 199
e) oficiale:
- Curriculum Naional. Programe colare pentru clasele a V-a a VIII-a. Aria curricular limb i comunicare, Bucureti, 1999
2. TEMPORALE
- 50 minute
3. UMANE
- 14 elevi
- clas de nivel scazut

SCENARIUL DIDACTIC
NR.
CRT.

ETAPELE
LECIEI
TIMP

MOMENT
ORGANIZATORIC
1min.

VERIFICAREA
TEMEI I
REACTUALIZAREA
CUNOTIELOR
DOBNDITE
ANTERIOR

STRATEGIA DIDACTIC
OBIECTIVE
OPERAIONAlE

CAPTAREA
ATENIEI
4 min.

METODE
I
PROCEDEE

MIJLOACE
DE
INVMNT

Asigurarea condiiilor necesare desfurrii leciei ( linite n Conversaia


clas, distribuirea fielor de lucru i a celor de evaluare,
pregtirea materialului didactic, gruparea bncilor pentru
activitatea pe echipe)

O2

8 min.

II

UNITI DE CONINUT
ACTIVITATEA PROFESORULUI I A ELEVILOR

O10

Se verific (din punct de vedere calitativ) tema pentru acas.


Elevii au avut de realizat o compunere pe baza proverbului
Omul sfinete locul.
Reactualizarea cunotinelor anterioare se face pe baza unei
discuii purtate n jurul distinciei dintre literatura cult versus
literatura popular. Caracteristicile literaturii populare sunt
notate ntr-un ciorchine.

Se discut pornind de la specii ale genului epic, pn se ajunge


la termenul de balad popular.
Conversaia
Profesorul anun c pentru o mai bun receptare a operei, vor
asculta aceast balad interpretat de Tudor Gheorghe, care a
reuit s surprind foarte bine att sentimentele ciobnaului ct

EVALUARE

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

Conversaia
euristic
Metoda
Ciorchinelui

FORME
DE
ORGANIZARE

Activitate
frontal
Fi cu
ciorchine

Activitate
frontal

Formativ

i pe ale micuei btrne.


III

Profesorul anun tema leciei i obiectivele pe nelesul


elevilor. Se noteaz titlul la tabl, pe caiete.

ANUNAREA
TEMEI I A
OBIECTIVELOR

Expunerea

Tabla, caietele
eleilor

Activitate
frontal

2 min.

IV

CONDUCEREA
NVRII
25 min.

O3
O5
O7

Se fac precizri cu caracter general referitor la opera discutat:


Balada Mioria a fost descoperit n Munii Vrancei de Alecu
Russo, iar Vasile Alecsandri i-a dat forma pe care o cunoatem
astzi. A fost publicat pentru prima dat n 1850, n nr. 3 al
revistei Bucovina, fiind inclus apoi n culegerea Poezii
poporale. Balade (cntice btrneti), adunate i ndreptate de
V. Alecsandri (1852).
Exist peste 1400 de variante ale baladei, iar motivul comun
tuturor este cel al testamentului ciobanului.
Geneza Mioriei se pierde n negura timpului. Se consider c
la originea acesteia ar sta mai multe ipoteze: 1. Un fapt real
petrecut ntre pstori pornit de la rivalitatea economic dintre
ei; 2. Un cntec liric ciobnesc; 3. Un bocet. Cea mai plauzibil
pare a fi cea de a doua, avnd n vedere lirismul pronunat al
textului.
n vederea stabilirii ctorva particulariti ale structurii externe
a textului, profesorul le cere elevilor s observe organizarea
versurilor, dimensiunea acestora, s identifice elementele de
versificaie, s explice semnificaia titlului.

Activitate
frontal
Expunerea

Observare
a
sistematic
a elevilor

O1
O3
O6

n ceea ce privete coninutul baladei, subiectul acesteia va fi


expus pe scurt de unul dintre elevi.
Elevii sunt mprii apoi n patru grupe i li se mparte fia de Exerciiul
lucru cu exerciii ce vizeaz, n deosebi, identificarea genului
liric n care pot fi ncadrate versurile date, a momentelor
subiectului, a temei i a motivelor literarea prezente n text etc.
n funcie de timpul disponibil, acestea se rezolv parial n
clas, iar restul rmnnd ca tem pentru acas.
Profesorul monitorizeaz permanent activitatea fiecrei grupe
de elevi, i ndrum pentru a se asigura c au neles sarcina de
lucru i c lucreaz corect.
Lectur
Fiecare grup i alege un raportor, care pentru nceput
expresiv
realizeaz lectura expresiv a versurilor date, urmnd ca mai
apoi s dea citire rezolvrii exerciiilor. Profesorul completeaz
rspunsurile n cazul n care s-au omis aspecte importante sau
adreseaz ntrebri care s conduc spre rspunsuri mai clare
(prin conversaie euristic). Elevii din celelalte grupe sunt Conversaie
invitai s adreseze, la rndul lor, ntrebri colegilor care i
euristic
expun rezultatele discuiilor interpretative.
Profesorul noteaz la tabl informaiile-cheie de pe parcursul
receptrii operei.
n urma acestei activiti pe grupe profesorul puncteaz, faptul c
balada este structurat n trei pri: prezentarea cadrului natural,
dialogul dintre cioban i mioar, testamentul ciobanului. Prima
parte, prin excelen epic, are ca tem: cadrul epic iniial, n care
regsim motivul transhumanei i al complotului i red ca
moment al subiectului expoziiunea i intriga. Partea a doua este
de natur dramatic i are ca tem mioara nzdrvan; reprezint
o parte din desfurarea aciunii n care regsim motivul mioarei
nzdrvane. Partea a treia este un monolog liric cuprinde att
desfurarea aciunii, ct i punctul culminant i are ca tem
testamentul ciobanului i presupusa apariie a micuei btrne.

Fie de lucru

Activitate pe
grupe

Activitate
frontal

Tabla

Analiza
Rspunsurilor elevilor

n aceast ultim parte regsim trei motive fundamentale: motivul


testamentului, motivul alegoriei moarte-nunt, motivul micuei
btrne.
Elevii i noteaz n caiete toate aceste observaii.

VII

VIII

ASIGURAREA
FEEDBACKULUI
I
EVALUAREA
PERFORMANEI
9 min.

ASIGURAREA
RETENIEI I A
TRANSFERULU
1 min.I

Profesorul le mparte elevilor fiele-Jurnalul cu dubl intrare,


cerndu-le s noteze, n partea stng a fiei de lucru, un pasaj sau o Jurnalul cu
imagine din text care i-a impresionat n mod deosebit, pentru c le-a dubl intrare
amintit de o experien personal, sau pentru c i-a surprins, sau
pentru c nu sunt de acord cu autorul. n partea dreapt le cere s
comenteze acel pasaj: de ce l-au notat?, la ce i-a fcut s se
gndeasc?

Se fac aprecieri cu caracter general legate de modul i gradul de


participare a elevilor la activitatea desfurat, reomandri Conversaia
individuale i generale asupra activitii, se noteaz elevii care
s-au remarcat prin calitatea rspunsurilor.
Se stabilete tema pentru acas:

Caietele
elevilor

Manualul

Activitate
individual

Activitate
frontal

Evaluare
prin note

GRUPA I - CERINE:
1. n ce gen literar putei ncadra versurile? Argumentai.
2. Ce momente ale aciunii sunt surprinse n versurile date.
3. Care considerai c este tema versurilor?
4. Identificai motivele literare prezente n text.
5. Cadrul natural este prezentat metaforic. Explicai rolul metaforelor n crearea unui anumit tip de atmosfer.
6. Cu ajutorul crui vers este situarea aciunii n timp?
7. Care este versul ce marcheaz participarea afectiv a poetului anonim la cele relatate, dar i la situaia dramatic a ciobanului?
8. Ce semnific versul Pe l-apus de soare?
9. Comentai motivaia complotului.
10. n versurile date sunt folosite cteva elemente care apar i n basme. Identificai-le.

GRUPA II - CERINE:
1. Versurile date considerai c sunt de natur: epic, liric sau dramatic? Argumentai.
2. Ce moment al aciunii este surprins n fragmentul dat?
3. Care considerai c este tema versurilor?
4. Identificai motivul literar prezent n text.
5. Selectai din text cuvintele prin care este individualizat mioara. Pe ce figur de stil se bazeaz prezentarea acestui personaj?
6. Ce fel de relaie ntre animal i stpn dezvluie dialogul dintre cele dou personaje?
7. Evidentiai care este rolul vocativelor utilizate n text.
8. Comentai folosirea dativului etic n versul Vreau s-mi te omoare.
9. Mioara ntrzie timp de trei zile s i avertizeze stpnul de complotul urzit mpotriva lui, dei omorul putea s se ntmple
oricnd. Cum explicai acest lucru?

GRUPA III CERINE:


1.Versurile date considerai c sunt de natur: epic, liric sau dramatic? Argumentai.
2. Ce moment al aciunii este surprins n fragmentul dat?
3. Care considerai c este tema versurilor?
4. Identificai motivele literare prezente n text.
5. Din versurile i de-a fi s mor / n cmp de mohor reiese c baciul modovean consider moartea sa ca pe o situa ie ipotetic,
pe care o ia ns n calcul. Ce mrci gramaticale din text indic acest aspect?
6. Care sunt ultimele dorine ale ciobnaului mrturisite mioarei?
7. Cum explicai faptul c baciul ncredineaz ritualul ngroprii tocmai celor care comploteaz mpotriva sa?
8. Comentai semnificaia fluierelor.
9. Explicai semnificaia versurilor C la nunta mea / A czut o stea
GRUPA IV CERINE:
1.Versurile date considerai c sunt de natur: epic, liric sau dramatic? Argumentai.
2. Ce moment al aciunii este surprins n fragmentul dat?
3. Care considerai c este tema versurilor?
4. Identificai motivele literare prezente n text.
5. Ce sugereaz utilizarea verbelor la gerunziu lcrmnd, alergnd, ntrebnd, zicnd?
6. Explicai comparaiile metaforice prin care este construit portretul ciobnaului.
7. Cum explicai diferenele dintre cele dou mesaje testamentare? Ce semnifica ie are, n acest sens, modificarea imaginii
miresei (mndr crias / A lumii mireas, care devine o fat de crai / pe-o gur de rai)?

S-ar putea să vă placă și