Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

A. DATE GENERALE
Data: 02.11.2016
Clasa a XII-a
Subiectul lectiei: Sextacordul

Liceul de Muzica T. Ciortea Brasov


Obiectul : Armonie
Propunator : Teodor Soporan

Tipul lectiei: de predare si asimilare


Obiectiv-cadru: (re)cunoasterea si utilizarea sextacordului
Obiective de referinta :

1) s recunoasc auditiv sextacordul major, minor, micorat


2) s recunoasc n audiii i n reducii (corale de J S Bach) acordul n rsturnarea I
3. s construiasc sextacorduri ntr-o tem folosind dublajele i circuitul tonal cunoscut

Obiective operationale :

La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili :


- sa identifice, sa analizeze si sa cifreze sextacordul
- sa realizeze inlantuiri folosind sextacordul

Metode didactice :

- conversatia, demonstrarea, observarea, problematizarea, abordarea euristica,


predarea/invatarea
- exercitiul.

Mijloace didactice: Partituri, tabla, creta, pianul,

B. DESFASURAREA LECTIEI
Evenimentele
lectiei
1) Captarea
atentiei
2) Verificarea
cunostineleor

3)
Sistematizarea
cunostintelor

Activitatea profesorului
- moment organizatoric

- profesorul pune intrebari


pentru a stabili :
- notiunea de stare acordica,
pozitie, distributie, inlantuire
severa
profesorul anunta titlul
lectiei : Sextacordul
- cere elevilor sa noteze
titlul in caiet
- explica notiunea de
sextacord si dicteaza
definitia Sextacordul este
rasturnarea I a acordului de
trei sunete (trisonului)
Numele vine de la intervalul
de sexta care se formeaza
intre sunetul din bas si
fundamentala acordului. Se
cifreaza cu cifra 6 plasata in
dreapta cifrei romane care
indica treapta.

Activitatea elevilor
- abandoneaza alte
activitati
- elevii formuleaza
raspunsuri clare:
- intervalele specifice
starii acordice

- elevii noteaza titlul


- asimileaza explicatia
si noteaza in caiete
-elevii asimileaza
notiunile predate

Metode didactice

Evaluarea

- conversatia
- exercitiul
- demonstrarea
- observarea
- conversatia
- abordarea
euristica
- problematizarea

- profesorul coordoneaza
executia

- explicatia
- conversatia
- problematizarea
- abordarea
euristica
- algoritmizarea

-explicatia
-problematizarea
-abordarea
euristica

- feed-back
- profesorul evalueaza
raspunsurile, apreciind
cunostintele elevilor
- feed-back

- feed-back
- profesorul apreciaza
raspunsurile si
coordoneaza activitatea
elevilor

- profesorul urmareste si
coordoneaza activitatea
elevilor

Observatii

a) profesorul precizeaza
tipurile sextacorduri si le
detaliaza pe fiecare prin
exemplificarea lor (scriindule pe tabla) (ex.1), - cere
elevilor sa noteze in caiete
b) profesorul explica regulile
generale ale sextacordului :
1 Dublarilor intr-un
sextacord: se dubleaza
fundamentala dar si cvinta,
foarte rar terta. La treapta a
V-a avand terta in bas care
este sensibila, se va evita
dublarea ei fiind un sunet cu
tendinta de rezolvare pentru
a nu produce octave
paralele.
1 Se stabiliste faptul ca
tonica este o functie
armonica stabila fata de
subdominanta sau
dominanta. Sextacordul
treptei I (a tonicii) este un
acord instabil, de-aceea se
va folosi la mijlocul temei,
fiind un acord care cere
rezolvare, sau continoare a
discursului muzical pana se
va ajunge la acordul tonicii

- feed-back
- elevii noteaza in
caiete
-asimilarea de noi
cunostinte

- insusirea
cunostintelor predate
de profesor

-elevii noteaza in
caiete

-profesorul urmareste si
coordoneaza activitatea
elevilor
-feed-back

in stare directa.
Se va specifica ca o tema va
incepe si se va termina cu
treapta I in stare directa, iar
in cazul in care tema este
anacruzica, se va putea
armoniza primul acord cu
treapta a V-a in sextacord.
Se va mentiona ca
recitativele din perioada
baroca incepeau cu un
sextacord : Matthaus
Passion, JS Bach.
2. Se va exemplifica
sextacordul in toate cele 4
ipostaze : major, minor,
micsorat si marit.
3 Prin utilizarea
sextacordurilor, se va
imbogati linia melodica a
basului, folosindu-se pentru
treptele principale si
sunetele treptelor melodice
III, VI si VII fata de I, IV si
V studiate pana acum.
Prin utilizarea sextacordului
si a altor rasturnari se va
evita aspectul renascentist
pe care pot sa-l produca

-elevii noteaza in
caiete

succesiunea de multe
acorduri in stare directa.
Introducerea in uz a
sextacordului trebuie sa fie
asociata cu o atentie sporita
pentru evolutia perechii de
voci S-B, deoarece exista
riscul de a se produce cvinte
si octave directe.
4. Se vor realiza inlantuiri
folosind cadenta plagala,
autentica simpla si autentica
compusa utilizand
sextacorduri in tonalitati
minore si majore. Se va
specifica faptul ca
inlantuirea IV6-V6 in
tonalitate minora nu este
posibila datorita intervalului
melodic de 2+, decat daca
se va folosi minorul melodic.
Profesorul recomanda ca
intr-o tema, sa se evite
armonizarea unei
semicadente cu un
sextacord.
c)profesorul executa la pian
un fragment cu acorduri in
stare directa comparandu-l
cu aceeasi succesiune
acordica folosind

4) Fixarea
cunostintelor

sextacordurile.
d profesorul precizeaza
cifrajul primei rasturnari cu
septima si compara
sextacordul cu
cvintsextacordul. Se
specifica faptul ca in acordul
dominantei in rasturnarea I
cu septima, notele cu
tendinta trebuie rezolvate.
- cere elevilor notarea
acestora in caiete
A. Profesorul exemplifica
- asimileaza si
tipurile de sextacorduri prin analizeaza
interpretarea unor fragmente
din literatura muzicala (ex.3)
B. Profesorul selecteaza
cativa elevi pentru intrebari
fulger din lectia curenta

5) Transferul
cunostintelor si
deprinderilor

- profesorul propune
reluarea unor inlantuiri
pentru fixarea cunostintelor

- demonstrarea
- explicatia

- raspunde si fixeaza
informatia

- elevii reiau
informatiile folosindule corect in inlantuiri
(ex)

- exercitiul

- feed-back
- profesorul evalueaza si
corecteaza interpretarea
elevilor

S-ar putea să vă placă și