Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt:
Data:
Clasa:
Aria curricular: Limb i comunicare
Obiectul: Limba i literatura romn
Subiectul: Propoziiile subordonate (circumstaniala de loc, de timp i de mod)
Tipul leciei: Lecie de fixare i de consolidare a cunotinelor
Propuntoare: Lupe Iulia-Maria

A. Motivaia:
Lecia i dovedete utilitatea pentru c elevii au posibilitatea s:
- utilizeze n mod nuanat categoriile gramaticale ntr-un mesaj oral i scris;
- utilizeze corect relaiile sintactice n textele orale proprii;
- i dezvolte capacitatea de exprimare scris i oral.

B. Obiective:
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili s:
- dea definiia propoziiei subordonate, respectiv a circumstanialelor de loc, de timp i de mod;
- numeasc elementele de relaie din frazele date;

- utilizeze corect procedeul de contragere i de expansiune;


- alctuiasc propoziii subordonate circumstaniale de loc, de timp i de mod respectnd
cerinele date.

C. Condiii prealabile:
Pentru atingerea obiectivelor, elevii trebuie s:
- neleag sarcinile de lucru;
- aib deprinderi de scriere i de exprimare oral.

D. Evaluarea va viza:
- redactarea de rspunsuri clare, precise;
- realizarea sarcinilor de lucru;

E. Metode i strategii didactice:


- conversaia euristic;
- expunerea;
- problematizarea;
- explicaia;
- analiza gramatical;
- exerciiului;
- ciorchinele.

F. Forme de organizare:
- activitate frontal;
- activitate individual;

- activitate pe grupe.

G. Resurse i managementul timpului:

resurse materiale:
- manuale;
- instrumente de scris;
- fie de lucru;
- foi de flipchart;
- rebusul.
resurse umane: 26 de elevi;
timpul de lucru: 50 de minute.
PARCURSUL DIDACTIC

Evocare: Profesorul asigur un climat bun pentru nceperea activitii. Se adreseaz cteva
ntrebri n legtur cu tema de cas i se discut unele neclariti (dac sunt).
Elevii primesc un rebus pe care l rezolv frontal, fiind ndruma i de ctre profesor. La finalul
rezolvrii acestuia, elevii descoper titlul leciei. (8)

Realizarea sensului: Profesorul anun titlul leciei i comunic obiectivele operaionale: astzi
vom discuta despre propoziiile subordonate, amintindu-le pe cele studiate n acest an, dar ne
vom axa pe trei dintre ele: pe circumstaniala de loc, de timp i de mod. La finalul orei, ve i fi
capabili s:
definii propoziiile subordonate circumstaniale de loc, de timp i de mod;
indicai, pentru fiecare n parte, termenii regeni, prin intermediul exemplelor;
identificai aceste tipuri de subordonate din diferite contexte;
alctuii propoziii subordonate circumstaniale de loc, de timp i de mod avnd anumii
termeni regeni dai, ct i elemente de relaie;
delimitai corect propoziiile dintr-o fraz.

Sub forma unui ciorchine, profesorul va nota la tabl informa iile pe care elevii i le amintesc
despre propoziiile subordonate:

Ce este o propoziie subordonat?


Cum se leag propoziia subordonat de regenta ei?
n funcie de ce stabilim tipul unei propoziii subordonate?

Care este locul unei subordonate n fraz?


Cum se desparte o subordonat de regenta ei?
Care sunt tipurile de propoziii subordonate pe care le-ai studiat? Dai exemple.

Ajungnd la tipurile de subordonate pe care le vor recapitula astzi, elevii dau defini ia fiecreia,
oferind totodat exemple care s conin tipurile de complemente corespunztoare fiecrui tip de
subordonat.
Fiecare complement circumstanial va fi apoi transformat n propoziia corespunztoare, elevii
observnd procedeul de expansiune, respectiv contragere. Se vor reaminti i termenii regeni
pentru fiecare tip de subordonat, elemente de relaie prin care pot fi acestea introduse, respectiv
adverbele i locuiunile adverbiale corelative.
Elevii primesc o fi de lucru pe care o rezolv individual (anexa 2). Fia se verific oral,
profesorul aducnd unele lmuriri dac este nevoie.
Pentru urmtoarea activitate, clasa este mprit n 5 grupe. Fiecare grup i alege un
reprezentat care va comunica la finalul activitii modalitatea prin care au rezolvat sarcinile de
lucru avute. Rezolvarea exerciiilor se realizeaz pe o foaie de flipchart, pe care reprezentatul
fiecrei grupe o va prezenta n faa celorlali colegi. Elevii din celelalte grupe vor putea adresa
ntrebri privind maniera n care au fost rezolvate exerciiile. (anexa 3) (30)

Reflecie: Elevii vor redacta un scurt text (5-8 rnduri) despre o ntmplare hazlie
petrecut n drum spre coal. Acetia vor utiliza ct mai multe subordonate circumstaniale de
loc, de timp i de mod. (8)

Extensie: Profesorul mparte elevilor tema de cas, explicnd modul n care aceasta
trebuie rezolvat. (anexa 4)
La finalul orei se fac aprecieri n legtur cu activitatea desfurat. (4)

S-ar putea să vă placă și