Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

CLASA :
a VIII-a
COALA :
Grup colar Nicanor Moroan Prtetii de Jos, Suceava
PROFESOR :
NICULINA PINTILII
DISCIPLINA :
Consiliere i orientare
MODULUL : Dobandirea abilitatilor de explorare si planificare a carierei
TITLUL LECTIEI : tiu s m prezint?
OBIECTIV DE REFERIN : S elaboreze portofoliul personal pentru conturarea unui
traseu educaional si profesional
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1- s elaboreze un CV.
O2- s identifice elementele necesare completrii unei scrisori de intenie
O3- s redacteze o scrisoare de intenie (accept) pentru admiterea n nvmntul liceal /
profesional
CONINUTURI:
- Portofoliu
- Curriculum Vitae
- Scrisoare de inentie
METODE DIDACTICE:
- conversaia
- explicaia
- discuia
- turul galeriilor
FORME DE ORGANIZARE:
- activitate frontal , activitate pe grupe , individual
MIJLOACE DIDACTICE:
chestionare, flip chart , fie individuale

SCENARIUL DIDACTIC
MOMENT ORGANIZATORIC (3 min):
-asigurarea condiiilor didactico-materiale;
-se face prezena i se discut problemele de disciplin colar
EXERCIIUL DE DEZGHET(5 min) :
SALUTUL MEU CTRE GRUP
Fiecare elev trebuie s adreseze clasei un salut care poate fi verbal sau non-verbal. Exerciiul
are rolul de a destinde atmosfera i a pregti elevii pentru activitate.
Profesorul diriginte prezint titlul leciei si obiectivele urmrite, argumentnd necesitatea
abordarii unei astfel de teme la clasa a VIII-a.
Activitatea 1 (18 min) : Colectivul de elevi se organizeaz n 4 grupe.
Ei vor completa cte un CV adaptat dup modelul european care se gseste pe internet la
adresa : www.cveuropean.ro (vezi anexa1)
Dirigintele sprijin elevii n completarea CV-urilor,clarificnd noiunile ce trebuiesc cunoscute
n elaborarea unui CV.
Se face turul galeriilor , elevii completndu-se unii pe alii. CV-uile astfel completate vor fi
afiate pe un flipchart. Un purttor de cuvnt al fiecrei grupe va prezenta ceea ce au rezolvat
cei din grupa sa. Elevii din celelalte grupe vor fi ateni, vor putea pune ntrebari, vor putea
aduce completri. Astfel se va observa implicarea fiecrui elev , participarea activ a grupelor.
Activitatea a 2-a (10 min) : Elevii vor fi pui n situaia de a scrie o scrisoare de intenie
adresat directorului liceului/colii profesionale la care doresc s i continuie studiile dup
terminarea clasei a VIII-a. Se vor identifica astfel elementele necesare completrii unei scrisori
de intentie :
Primul paragraf menioneaz pentru ce loc aplici i de ce eti un bun candidat pentru locul
respectiv.
Al doilea paragraf ofer detalii despre calitaile care te fac potrivit pentru locul respectiv.
Al treilea paragraf scrie despre elurile tale legndu-le de domeniul vizat.
Concentreaz aceste informaii n maxim patru paragrafe, incluznd data i semnatura.
Activitatea a 3-a (10 min) : Fiecare elev va primi o fi de lucru pe care o va completa
pentru solicitarea scrisorii de accept , dup modelul prezentat pe www.roburse.ro (vezi anexa
2). Se iniiaz o discuie i mpreun cu elevii se compar scrisorile realizate de ei cu modelul
propus.
EVALUARE (2 min):
Fiecare elev i va aprecia activitatea din timpul orei de dirigenie printr-un cuvnt scris pe o
hrtie, un poss-it colorat. Apoi va lipi hrtia pe tabl sau pe o coal alb A3. n felul acesta,
dirigintele obine un feed-back cu privire la activitatea elevilor.
TEMA ACAS (2 min): Dirigintele anun tema pentru ora viitoare : fiecare elev va ntocmi un
portofoliu care va conine un CV i o scrisoare de intenie

Anexa 1

Model de Curriculum Vitae european

Curriculum Vitae
INFORMAII PERSONALE
Nume (Nume, prenume)
Adres (numr, strad, cod potal, ora, ar)
Telefon
Fax
E-mail
Naionalitate
Data naterii (zi, lun,an)

EDUCAIE I FORMARE
Descrieti separat fiecare form de nvmnt i program de
formare profesional urmate, ncepnd cu cea mai recent:
- Perioada (de la pn la)
- Numele i tipul instituiei de nvmnt prin care s-a
realizat formarea profesional
- Domeniul studiat / aptitudini ocupaionale
- Tipul calificrii / diploma obinut
Nivelul de clasificare al formei de instruire / nvmnt

APTITUDINI I COMPETENE
PERSONALE
Limba matern
Limbi strine cunoscute
Abilitatea de a : citi / scrie / vorbi

Aptitudini i competene artistice (Muzic, desen,


pictur, literatur etc.)

Aptitudini i competene sociale


Exemplu: Locuii i invatati cu alte persoane, ntr-un mediu
multicultural, ocupai o poziie n care comunicarea este
important sau desfurai o activitate n care munca de
echip este esenial (de exemplu: cultura, sport, etc.)

Aptitudini i competene organizatorice


Exemplu: coordonai sau conducei activitatea altor
persoane, proiecte i gestionai bugete, in scoala, n aciuni
voluntare (de exemplu n domenii culturale sau sportive) sau
la domiciliu.

Aptitudini i competene tehnice


(Utilizare calculator, anumite tipuri de echipamente, maini,
etc.)

Alte aptitudini i competene


(Competene care nu au mai fost menionate anterior)

INFORMAII SUPLIMENTARE
(Indicai alte informaii utile care nu au fost menionate, de
exemplu persoane de contact, referine, etc.)

Anexa 2

MODEL
PENTRU SOLICITAREA SCRISORII DE ACCEPT
pentru studii n cadrul unei forme de invatamant liceale/profesionale
Domnule Director,
Subsemnata/ul..,..(calitatea persoanei: elev), la
Scoala.(oraul), ., n clasa , doresc ca n anul scolar.., s urmez cursurile
Colegiului/Liceului/Scolii Profesionale ...................., in..................(oraul) .Solicit aceasta deoarece n prezent
sunt absolvent al, i doresc s urmez cursurile .., pentru a ../i doresc s m
specializez n domeniul..
Menionez
c............................................................................................................................ ..................................................
.........................................................................................................
(se menioneaz activitatea scolara, diplomele obinute, etc de pn la data la care se face solicitarea).
Stagiul de studii la ........................(Instituia la care se aplic) m va ajuta s
n

vederea

depunerii

dosarului

personal,

solicit

eliberarea

unei

scrisori

partea .......................................................................... (Instituia la care se aplic)

Data

Semntura

de

accept

din

S-ar putea să vă placă și