Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
2
Buftea - Jud. Ilfov
Clasa a III -a B
Aria curricular : Matematic i tiine ale naturii
Disciplina : TIINE ALE NATURII
Loc de desfurare : laboratorul de tiine
Durata : 45 de minute
Data: 24.03. 2008
nvtor : GHIULAI MARIANA
PROIECT DE LECIE
1
Obiective operaionale Coninut adecvat obiectivelor Resurse Strategii didactice Evaluarea
educaionale
Pe parcursul i n finalul Clasa are
leciei, 95% dintre elevi vor fi un efectiv de
capabili: 20 elevi, toi
O.1. s observe evaporarea i C.O.1. Experimente: api pentru *activitate pe echipe de I.1. Unete prin
condensarea prin fierberea apei a. EVAPORAREA: nvare, fiind cte 4 elevi; sgei fenomenul
ntr-un vas din metal deasupra Se va pune un vas din metal deasupra unei de urmtoare *experimentul, nvat cu
unei spirtiere, apoi prin spirtiere; se las s fiarb. Elevii vor fi le ritmuri: explicaia, observaia explicaia
acoperirea vasului cu un capac; ntrebai ce observ, n ce s-a transformat -ritm rapid sistematic (dirijat), potrivit:
obiectivul va fi considerat atins apa prin fierbere. 10 elevi ; demonstraia, A
cnd elevii vor explica de ce apa b. CONDENSAREA: -ritm mediu consultaia n grup; Evaporare
s-a evaporat, apoi a avut loc Se acoper vasul cu un capac. Dup un 7 elevi; *spirtiere, trepied, vaseTopire
condensarea; timp se va lua capacul de pe oal; elevii -ritm lent 3 din metal cu capac. Solidificare
vor fi ntrebai ce se afl pe capac, n ce s- elevi. Condensare
au transformat vaporii de ap. B
Trecerea apei din
O.2. s explice n ce condiii se C.O.2. Experimente: *activitate pe echipe de starea:
produc fenomenele de topire a a. TOPIREA: cte 4 elevi; -solid n lichid
gheii i de solidificare a apei, Se vor lua cteva cuburi de ghea aduse *experimentul, la temperaturi
folosind cuburi de ghea, vase de la congelator; elevii vor freca aceste explicaia, observaia ridicate;
de metal, spirtiere; obiectivul va cuburi n palme, le vor pune ntr-un vas de sistematic (dirijat), -gazoas n
fi considerat atins cnd elevii sticl i altele ntr-un vas de metal, demonstraia, lichid, cnd
vor da exemple concrete din deasupra spirtierei; vor observa ce se consultaia n grup; ntlnete aer
natur de topire i de solidificare ntmpl i vor trage concluziile. *cuburi de ghea, vase rece;
a apei; b. SOLIDIFICAREA: din sticl, vase din -lichid n form
Elevii vor turna ap n cteva forme metal, spirtier, forme de vapori, la
pentru cuburi de ghea, dar i n alte vase pentru cuburi de temperaturi
care nu se sparg; le vor duce la congelator, ghea; ridicate;
urmnd ca efectele s fie vzute peste -lichid n solid,
cteva ore. la temperaturi
sczute.
2
C.O.3. s enumere cele 3 stri de C.O.3. Apa se gsete n natur n toate *individual; I.3. Apa se
agregare ale apei, dnd exemple cele 3 stri de agregare: *explicaia, observaia gsete n natur
pentru fiecare; obiectivul va fi a. stare lichid: ape curgtoare, ape sistematic (dirijat), n urmtoarele
considerat atins cnd exemplele stttoare, ape subterane; demonstraia, stri de agregare:
date vor fi corecte d.p.v. b. stare solid: ghea, zpad, grindin; descoperirea, a. stare
tiinific; c. stare gazoas: aburi, nori. lucrul cu manualul; b. stare
*plane cu fenomene c. stare
ale naturii. Exemplific.
C.O.4. s explice ce este C.O.5. CIRCUITUL APEI N NATUR: *frontal; I.4. Bifeaz cu X
circuitul apei n natur, urmrind - n zilele clduroase, apa de la suprafaa *explicaia, observaia explicaia
acest drum pe plana de la tabl lacurilor, mrilor se transform n vapori sistematic (dirijat), potrivit:
i n imaginea din manual, care se rspndesc n aer (evaporarea); lucrul cu manualul, Circuitul apei n
folosind termenii ce denumesc - vaporii de ap se ridic i formeaz problematizarea; natur este:
fenomenele experimentate norii; cnd trec prin straturi reci de aer, se *plan Circuitul apei drumul
anterior: topire, evaporare, transform n picturi de ploaie n natur, manualul de continuu pe care-
condensare, solidificare; (condensarea); tiine ale naturii. l face apa,
obiectivul va fi considerat atins - iarna, din cauza temperaturii foarte trecnd prin cele
cnd vor folosi corect termenii, sczute, picturile de ap din atmosfer 3 stri de
iar explicaiile vor fi tiinifice; nghea i se transform n zpad agregare;
(solidificarea); solidificarea
- primvara, cnd temperatura aerului apei, iarna;
ncepe s creasc, zpada trece din stare trecerea apei
solid n stare lichid (topire). din stare lichid
Acest drum continuu pe care-l face apa n stare gazoas.
n natur, trecnd prin cele 3 stri de
agregare, se numete circuitul apei n
natur.
O.5. s argumenteze din ceea ce C.O.5. Pentru reducerea efectelor secetei: *lucru n perechi; I.5. Scrie cel
au aflat din mass-media care -folosirea irigaiilor; *conversaia euristic, puin 2 msuri
sunt efectele negative ale secetei -culturi potrivite climei, solului; explicaia, reflecia pentru a diminua
3
i inundaiilor pentru om, plante -economisirea apei; personal, efectele
i animale; obiectivul va fi Pentru reducerea efectelor inundaiilor: problematizarea; catastrofale ale
considerat atins cnd elevii vor -mpduriri; *album de imagini: inundaiilor:
enumera cteva msuri ce ar -ndiguiri ale cursurilor rurilor; Efectele negative ale -
trebui luate de oameni pentru -reducerea despduririlor. secetei i inundaiilor. -
reducerea efectelor negative ale -
acestor calamiti.
Material bibliografic:
- Consiliul Naional pentru Curriculum. CURRICULUM NAIONAL. Ministerul Educaiei Naionale, Bucureti, 1998;
- Ministerul Educaiei i Cercetrii. Programe colare pentru clasele a III-a i a IV-a. Bucureti, 2004;
- Ghid metodologic privind predarea tiinelor la clasele a III-a i a IV-a. Editura Aramis. Bucureti, 2002.
- Ministerul educaiei i cercetrii. Manual de tiine ale naturii. Tudora Piil i Cleopatra Mihilescu. Editura Aramis. Bucureti, 2005.
SCENARIUL DIDACTIC
Momentul leciei Ob. Ob. de referin Coninut esenializat Descrierea situaiilor de nvare
-dozare- operai vizate
onale
1.Moment Se pregtesc cele necesare nceperii
organizatoric leciei n laboratorul de tiine.
(1 minut)
2.Captarea ateniei Li se va spune elevilor c n finalul
(1 minut) leciei vom completa mpreun un rebus
jocuri care lor le plac foarte mult ns
pentru a putea completa acest rebus
trebuie s fie foarte ateni pe tot parcursul
leciei.
4
3.Predarea noilor O.1. 2.3. s deruleze Experimente: Elevii vor lucra n echipe de cte
cunotine experimente 1. EVAPORAREA = trecerea apei 4 (5 echipe). Fiecare echip va avea:
(25 minute) simple pe baza din stare lichid n stare gazoas spirtier, trepied, vas din metal, capac. Se
unui plan de sub influena cldurii; las apa s fiarb, pn se observ aburul;
lucru; 2. CONDENSAREA= trecerea apei elevii vor fi ntrebai ce s-a ntmplat cu
2.4. s aplice din stare gazoas n stare lichid, apa.
observaia ca n momentul n care ntlnete un Se va acoperi vasul cu un capac; dup 2
demers al corp rece (sau un strat rece de minute se va ridica acel capac; elevii vor fi
cunoaterii de tip aer). ntrebai ce se gsete pe capac, n ce s-a
tiinific; transformat aburul, de ce?
O.2. 1.1. s indice 3. TOPIREA = trecerea apei din Se va lucra n aceleai echipe.
asemnri i stare solid n stare lichid, cnd Elevii vor avea cuburi de ghea; ei vor
deosebiri ntre temperatura crete; avea sarcina de a vedea n ce condiii
corpuri pe baza gheaa se topete:
unor observaii 4. SOLIDIFICAREA= trecerea apei -vor freca cuburile de ghea n palme;
proprii; din stare lichid n stare solid -vor pune cuburile ntr-un vas de sticl;
1.3. s comunice cnd temperatura scade (sub 0 -vor pune cuburile n vas de metal,
n forme simple C). deasupra spirtierei;
observaii i vro fi ntrebai ce se ntmpl cu gheaa i
comparaii n ce condiii.
asupra corpurilor Se va turna ap n forme de congelator;
studiate; cte un elev din fiecare grup va merge cu
1.4. s descrie apa la congelator; la sfritul orei va aduce
proceduri simple, n clas forma cu ap. Elevii vor fi
de natur ntrebai ce cred ei c se ntmpl cu apa
tiinific la congelator i de ce.
utilizate n Se pune titlul n caiet i se ncepe
experimente; schema leciei.
2.3. s deruleze
experimente
O.3. simple pe baza Apa este singurul corp din natur care Elevii vor fi pui n situaia de a da
unui plan de se gsete n cele 3 stri de agregare: exemple pentru fiecare stare de agregare a
5
lucru; 1.stare lichid: ape curgtoare (ruri, apei; li se va spune c acum, prin
1.3.s comunice fluvii), ape stttoare (lacuri, mri, experimentele fcute, ei neleg cum se
n forme diverse oceane), ape subterane; produc fenomenele naturii: ploaia, zpada.
observaii i 2.stare solid: ghea (gheari), zpad, Li se va spune ce este grindina: vara, cnd
comparaii grindin; picturile de ploaie trec prin straturi foarte
asupra corpurilor 3. stare gazoas: aburi, nori. reci de aer, se transform n ghea:
studiate i asupra Circuitul apei n natur: aceasta este grindina.
O.4. experimentelor -n zilele clduroase, apa de la suprafaa Se prezint elevilor plana Circuitul
realizate; lacurilor, mrilor se transform n vapori apei n natur. Li se va explica elevilor
2.4. s aplice de ap care se rspndesc n aer acest drum al apei, ei urmrindu-l la tabl
observaia ca (evaporarea); i n manual.
demers al -vaporii de ap se ridic i formeaz Vor fi pui 3 4 elevi s prezinte acest
cunoaterii de tip norii; cnd trec prin straturi reci de aer, drum la plana de la tabl, ceilali din
tiinific; se transform n picturi de ploaie bnci urmrind, completnd, corectnd.
1.2. s ordoneze (condensarea); Se fac tot timpul analogii cu
obiecte, -iarna, din cauza temperaturilor foarte experimentele fcute, pentru ca elevii s-i
fenomene i sczute, picturile de ap din atmosfer nsueasc corect termenii respectivi.
evenimente pe nghea i se transform n zpad
baza unor (solidificarea);
observaii -primvara, cnd temperatura aerului
proprii; ncepe s creasc, zpada trece din stare
1.3. s comunice solid n stare lichid (topirea);
n forme diverse Acest drum continuu pe care-l face
observaii i apa n natur, trecnd prin cele 3 stri de
comparaii agregare, se numete circuitul apei n
asupra corpurilor natur.
studiate.
O.5. Seceta (lipsa precipitaiilor) este foarte Li se va spune elevilor c nu
duntoare plantelor (care nu se ntotdeauna apa este prietena oamenilor,
dezvolt), dar i animalelor i oamenilor exist pe pmnt deerturi, unde plou la
care sufer mult din cauza aceasta. civa ani odat, unde plante nu exist i
Inundaiile se produc datorit unde animalele i oamenii sufer.
oamenilor care au defriat pdurile, au De asemenea, n multe ri (i n ara
schimbat cursurile rurilor, intervenind noastr), ploile foarte mari pot produce
6
nechibzuit n mediul nconjurtor. inundaii. Elevii vor fi ntrebai dac tiu
Msuri de prevenire a inundaiilor: de ce sunt inundate multe localiti i dac
-mpduriri; au auzit de msuri ce pot preveni aceste
-ndiguiri de cursuri de ruri. calamiti.
7
ANEXA NR.1
REBUS CIRCUITUL APEI N NATUR
Orizontal :
1. n stare , apa se ntlnete sub form de ghea, zpad, grindin.
2. Trecerea apei din stare solid n stare lichid cnd temperatura crete se numete
3. n stare gazoas, apa este sub form de ..
4. Trecerea apei din stare lichid n stare gazoas, la temperaturi ridicate se numete .
5. Trecerea apei din stare gazoas n stare lichid, cnd ntlnete un strat de aer rece se numete
6. Cnd apa trece din stare lichid n stare solid, la temperaturi sczute, are loc fenomenul de ..
7. Cnd apa se evapor, vaporii se ridic i formeaz ..
8. Drumul pe care l face apa n natur se numete.
9. n stare solid, apa se gsete i sub form de ..
10. Calamiti naturale, uneori datorate interveniei omului n mediul nconjurtor.
11. Pentru c multe corpuri se dizolv n ap, apa este un bun .
12. n stare , apa este sub form de vapori, nori.
Vertical :
A - B : n (dou cuvinte), apa se ntlnete n ape de suprafa i subterane.
A
1. SOLIDA
2. TOPIRE
3. VAPORI
4. E VAP O R AR E
5. C O N D E N SAR E
6. S O L I D I F I C AR E
7. NORII
8. CIRCUIT
9. G H E ATA
10. I N U N D AT I I
11. D I Z O LVAN T
12. G A Z OASA
B
8
ANEXA NR.2.
SCHEMA LECIEI - CIRCUITUL APEI N NATUR
A. Fenomene experimentate:
1. EVAPORAREA trecerea apei din stare lichid n stare gazoas, la temperaturi ridicate;
2. CONDENSAREA trecerea apei din stare gazoas n stare lichid, cnd ntlnete un strat de aer rece;
3. TOPIREA trecerea apei din stare solid n stare lichid, la temperaturi mai mari de 0 C;
4. SOLIDIFICAREA trecerea apei din stare lichid n stare solid la temperaturi mai mari de 0 C.
B. Apa se ntlnete n natur n cele 3 stri de agregare:
1. stare lichid: ape curgtoare, ape stttoare, ape subterane;
2. stare solid: zpad, ghea, grindin;
3. stare gazoas: aburi, nori.
C. Drumul pe care apa l face continuu n natur, trecnd prin cele 3 stri de agregare se numete circuitul apei n natur.
9
ANEXA NR.3.
Fi de evaluare formativ
CIRCUITUL APEI N NATUR
I.1. Unete prin sgei fenomenul nvat cu explicaia corespunztoare:
EVAPORARE Trecerea apei din stare solid n stare lichid, la temperaturi
mai mari de 0 C.
TOPIRE Trecerea apei din stare gazoas n stare lichid, cnd ntlnete
un strat rece de aer.
SOLIDIFICARE Trecerea apei din stare lichid n form de vapori, la temperaturi
ridicate.
CONDENSARE Trecerea apei din stare lichid n stare solid, la temperaturi mai
mici de 0 C.
I.2. Completeaz:
n natur, apa se gsete n urmtoarele stri de agregare:
1. stare . :
2. stare . :
3. stare . :
Scrie cel puin cte 2 exemple pentru fiecare stare de agregare a apei.
I.4. Scrie cel puin 2 msuri pentru a diminua efectele catastrofale ale inundaiilor:
-
-
-
10
11