Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 27.02.2009
TIMP ALOCAT: 50 min.
CLASA: a XI-a C
PROFESOR: Ilincariu Oana
DISCIPLINA: Informatic
UNITATEA DE NVARE: Grafuri orientate
TEMA: Grafuri orientate metode de reprezentare.
TIPUL LECIEI: Lecie de consolidare i evaluare a cunotinelor
SCOPUL LECIEI: Fixarea i verificarea cunotintelor specifice noiunilor de baz privind grafurile
orientate
COMPETENE GENERALE
identificarea datelor care intervin ntr-o problem i aplicarea algoritmilor fundamentali de
prelucrare a acestora;
realizarea unor subprograme pentru operaii specifice grafurilor orientate;
implementarea algoritmilor ntr-un limbaj de programare.

COMPETENE SPECIFICE
analizarea unei probleme n scopul identificrii datelor necesare i alegerea modalitilor
adecvate de structurare a datelor care intervin ntr-o problem;
descrierea unor algoritmi simpli de verificare a unor proprieti specifice grafurilor.

OBIECTIVE OPERAIONALE
s reproduc i s explice noiunile de baz ale grafurilor orientate;
s reprezinte textual i grafic grafurile orientate;
s neleag exemplele date i s elaboreze programe corecte pentru aplicaiile propuse.

OBIECTIVE EDUCAIONALE
OBIECTIVE COGNITIVE:
- s defineasc corect noiunile teoretice nsuite;
- s aplice corect noiunile nsuite n aplicaii concrete.

OBIECTIVE AFECTIVE:
- s argumenteze anumite situaii create n etapele de rezolvare a unei aplicaii;
- s manifeste interes fa de problemele puse i dorina de nvare prin descoperire proprie a
adevrului tiinific;
- s studieze individual i n echip, n colaborare i n competiie, cunoscnd scopul nvrii
temei date;
- s aprecieze corect soluiile oferite de ceilali colegi.

OBIECTIVE PSIHOMOTORII:
- s dezvolte gndirea algoritmic, logic, flexibil, creatoare;
- s-i dezvolte atenia concentrat i spiritul de observaie;
- s utilizeze corect noiunile teoretice nsuite;
- s conceap programe pentru aplicaiile propuse.

NIVELUL INIIAL AL CLASEI:


Colectiv eterogen
STRATEGII DIDACTICE
Principii didactice
- principiul participrii i nvrii active;
- principiul asigurrii progresului gradat al performanei;
- principiul conexiunii inverse.

Metode de nvare
- metode de comunicare oral : conversaia, explicaia;
- metode activ participative :nvarea prin descoperire, problematizarea, exerciiul.

Procedee de instruire
- explicaia n etapa de comunicare;
- nvarea prin descoperire;
- problematizarea prin crearea situaiilor problem;
- conversaia de consolidare n etapa de fixare a cunotinelor.

Forme de organizare
- frontal i individual.

Forme de dirijare a nvrii


- dirijat de profesor sau prin materiale didactice;
- independent.

Resurse materiale
- materiale bibliografice ( manualul, culegeri, prezentare PowerPoint);
- fie de lucru;
- set de aplicaii;

Metode de evaluare:
- proba scris ;
- observarea sistematic a elevilor;
- verificarea prin lucru individual.

DESFURAREA LECIEI
Informatic clasa a XI a C
TEST DE EVALUARE: Grafuri orientate

Timp de lucru: 15 min. Mod de lucru: individual


Concepie i realizare: prof. Ilincariu Oana

Nr. Cerine (itemi) Barem de


item notare(pct)
Numrul 1 Numrul 2
Fie graful din figur:
5 3

6
6 2 1

1
2
4

4 3

1. Construii: 1,5
a) matricea de adiacen
2. Precizai care sunt: a) 1
a) gradele interioare ale vrfurilor 5 i 3 b) 1
b) gradele exterioare ale vrfurilor 5 i 2 c) 1
c) mulimea succesorilor vrfului 1 d) 1
d) mulimea predecesorilor vrfului 2
3. Se consider un graf orientat cu 6 noduri etichetate cu 1,2,3,4,5,6 i cu 1
arcele date de funcia
Arc (i,j)= exist , dac ((i+j)%6)%2=0 i i<j
nu exist, n caz contrar
3.1 Cte circuite elementare conine graful?
3.2 Care este lungimea celui mai lung drum din graf?
4. Reeaua strzilor auto din Bucureti se reprezint corect cu ajutorul structurii 0.5
de date:
a) graf neorientat; b) arbore; c) list liniar; d) graf orientat
5. Care este lungimea celui mai scurt drum de la nodul 1 la nodul 5 pentru 1

graful orientat din figura alturat?

6. 1
Care dintre urmtoarele propoziii NU este adevrat pentru graful orientat cu 6 vrfuri,
numerotate de la 1 la 6 i ale crui arce sunt: (2,1), (3,6), (4,1), (4,3), (4,5), (5,2), (6,4)?
a. vrful numerotat cu 6 aparine unui circuit b. vrful numerotat cu 1 are gradul
extern 0
c. gradul intern al vrfului numerotat cu 4 este 1 d. graful nu are circuite
Not: Se acord 1 punct din oficiu
Structura leciei pe secvene de instruire:
Activitate desfurat de Strategii
Momentele leciei Evaluare
Profesor Elev didactice
isi pregatesc cele necesare asigurrii Activitate frontal
1. Organizare i verificarea prezenei elevilor; climatului normal de desfaurare a leciei Conversaia
pregtirea clasei verificarea strii reelei de
(1min) calculatoare
verificarea temei pentru acas prin
sondaj
anunarea subiectului temei
2. Captarea ateniei respective; ascult profesorul i dau curs cerinelor Activitate frontal
elevilor (1min) anunarea obiectivelor urmrite; acestuia Conversaia
anunarea modului de desfurare a
activitii.
Elevii noteaz enunul problemei n caiete.

Profesorul propune spre rezolvare elevilor Un elev iese la tabl pentru a da un exemplu de Conversaia
3. Consolidarea problemele din fia de lucru. date de intrare i date de ieire. Observare
cunotinelor Activitatea sistematic
(25 min) Elevii propun metode de rezolvare a problemei, frontal
se analizeaz aceste metode i cea mai
adecvat este implementat de elevi pe Munc
Se discut cu privire la modalitatea de calculator. individual Practic
rezolvare a fiecrei probleme n parte.
Profesorul dirijeaz discuiile i urmrete Dup operaia de analiz i implementare a
modul n care elevii lucreaz la calculator. problemei pe calculator, un elev iese la tabl Observaia
pentru a scrie programul, iar ceilali l vor scrie
n caiete.

4. Evaluarea (20 propune spre rezolvare fia de dau curs rezolvarii testului
min) evaluare conceput adreseaza intrebari in legatura cu
d unele explicaii cu privire la unele aspecte referitoare la cerintele
cerinele testului testului
supravegheaz elevii n vederea finalizeaza testul si il preda profesorului problematizarea, proba scris
bunei desfurri a examinrii activitate
intervine cu explicaiile de rigoare individual
atunci cnd elevul are unele
neclariti cu privire la cerinele
formulate n test
Activitate desfurat de Strategii
Momentele leciei Evaluare
Profesor Elev didactice
profesorul anun tema pentru acas. elevii i noteaz tema pe caiete.
5.Tema pentru Conversaia
acas (3 min.)

S-ar putea să vă placă și