Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
0 Gradul II Bun de Tipar
0 Gradul II Bun de Tipar
DATA: 24.02.2112
EDUCATOARE: IRINA IFTIME
GRUPA: MICA
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri i activiti didactice alese I
Tema anuala: Cnd, cum i de ce se ntmpl ?
Tema proiectului : Animale domestice
Subtema: Pasarile din ograda bunicii
- JOCUL UMBRELOR
OBIECTIVE OPERAIONALE:
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee: explicaia, conversaia, demonstraia , exerciiul, problematizarea;
Mijloace de nvmnt: puzzle, cd-player,batoane de paine,cuburi.
BIBLIOGRAFIE:
Barbu, H. (1993). Activiti de joc i recreativ distractive , Editura Didactic i
Pedagogic, Bucureti.
Revista nvmntul precolar, nr. 3-4/2009, 1-2/2010, Ed. Coresi S.A., Bucureti
Liliana Eyechil, Mihaela Paisi, Laborator precolar ghid metodologic
Ghid pentru proiecte tematice: abordare n manier integrat a activitilor din
grdini, V. Preda, M. Pletea, F. Grama, Bucureti, Editura Humanitas Educaional,
Bucureti, 2005
Demers didactic
La centrul STIINTA-
copiii vor recunoaste
diferite onomatopee ale
animalelor din ograda
Evaluez
boierului.
capacitatea
PROIECT DIDACTIC
DATA: 24.02.2012
GRUPA: Mica
EDUCATOARE: IRINA IFTIME
TEMA ANUALA : Cand ,cum si de ce se intampla?
TEMA PROIECTULUI: ANIMALE DOMESTICE
SUBTEMA: PASARILE DIN OGRADA BUNICII
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri i activiti didactice alese II
TITLUL ACTIVITII: DANSUL COCOSILOR
MIJLOC DE REALIZARE: euritmie
TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi i deprinderi
SCOPUL ACTIVITATII: deconectarea psiho-fizica a copiilor dupa efortul
intelectual din timpul activitatilor precedente .
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 s execute pai de dans, dovedind coordonare, ritm i o bun orientare
spaial;
O2 - s manifeste entuziasm i bun dispoziie.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversaia, jocul, explicaia;
Mijloace didactice : CD, CD Player.
DURATA ACTIVITATII : 15 de minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
,,Aplicarea noului curriculum pentru educatia timpurie o provocare?,
Laurentia Culea, Ed.Diana, 2008.
DESFURAREA ACTIVITII
PROIECT DIDACTIC
DATA: 22.02.2012
GRUPA: MICA
EDUCATOARE: IRINA IFTIME
TEMA ANUALA: CAND, CUM SI DE CE SE INTAMPLA?
TEMA PROIECTULUI: ANIMALE DOMESTICE
SUBTEMA: PASARILE DIN OGRADA BUNICII
CATEGORIA DE ACTIVITATE: ACTIVITATE MATEMATIC
DOMENII EXPERIENIALE: DOMENIUL TIIN
SCOPUL:
Formarea si dezvoltarea operaiilor intelectuale prematematice;
Formarea si dezvltarea capacitii de a recunoaste i utiliza numerele invatate,
cifre utilizand un vocabular adecvat;
OBIECTIVE OPERAIONALE:
s utilizeze corect numeralele cardinale n limitele 1-3;
s asocieze numrul cantitii corespunztoare;
s foloseasca corect sintagma tot atatea
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee: explicaia, conversaia, demonstraia , exerciiul, problematizarea;
Mijloace de nvmnt: cartonase cu cifrele 1-2, banuti de carton, punguta
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru nvmntul precolar
Activitatea integrat din grdini 2008 Didactica Publishing House;
Autori:Laurenia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea, Daniela
Ionescu, Nicoleta Anghel;
DESFASURAREA ACTIVITATII
VARIANTA
Dupa ce am verificat ca
prescolarii stiu numarul de
obiecte pe de cardurile Evaluez
folosite, voi scoate si capacitatea
cifrele ,dar de aceasta data ii precolarilor de
voi ruga pe copii sa bage mana a raporta
in punguta si sa scoata tot cantitatea la
atatia banuti cati avea numr
cocosul in punguta sa.
PROIECT DIDACTIC
DATA: 22.02.2012
GRUPA: MICA
EDUCATOARE: IRINA IFTIME
TEMA ANUALA: CAND, CUM SI DE CE SE INTAMPLA?
TEMA PROIECTULUI: ANIMALE DOMESTICE
SUBTEMA: PASARILE DIN OGRADA BUNICII
SUBIECTUL: PUNGUTA CU DOI BANI de Ion Creanga
CATEGORIA DE ACTIVITATE: EDUCAREA LIMBAJULUI
DOMENII EXPERIENIALE: DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE
SCOPUL:
Formarea deprinderii de a asculta activ transferul de informatii noi, participand
la activitate, atat in calitate de vorbitor, cat si in calitate de auditor.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- sa asculte cu atentie lectura educatoarei;
-sa raspunda la intrebarile adresate de catre educatoare;
- sa compare comportamentele personajelor.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee: explicaia, conversaia, demonstraia , exerciiul,
problematizarea;
Mijloace de nvmnt: cartea cu imagini Punguta cu doi bani, papusa Ilenuta
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru nvmntul precolar
Activitatea integrat din grdini 2008 Didactica Publishing House;
Autori:Laurenia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea, Daniela
Ionescu, Nicoleta Anghel;
DESFASURAREA ACTIVITATII
1.Organizarea activitii
3.Anunarea temei
Astazi, dragii mei puisori, va voi citi o poveste.
Este povestea unui cocos ce a gasit o punguta, Punguta cu doi bani- scrisa de Ion
Creanga. El este autorul multor povesti si povestiri: Capra cu trei iezi, Ursul
pacalit de vulpe si multe altele.
4.Dirijarea invatarii
Voi prezenta continutul lecturii clar, coerent si expresiv, folosind un ton si o mimica
adecvata, modelandu-mi vocea pentru a imita personajele, nuantand astfel expunerea
in functie de starile afective pe care le implica povestirea. Voi explica cuvintele noi
(visterie, cireada) apoi voi cere copiilor sa repete explicarea intelesurilor. Cand ajung
cu povestea la plecarea cocosului din curtea boierului voi opri povestea si copiii vor
trece la
colturile pe care le voi pune la dispozitie.
5. Obtinerea feed-back-ului
Dupa ce copiii se intorc de la colturile cu activitati alese, le voi prezenta un personaj
pe care o cheama Ilenuta. Ea va termina de citit povestea. Apoi ea va prezenta apoi
niste planse cu povestea si va pune cateva intrebari in legatura cu textul prezentat.
Cine este personajul principal?
Ce a gasit cocosul?
Cine sunt personajele negative din poveste?
Unde a fost aruncat de catre boier? ( fantana, cuptor, cireada )
Ce credeti ca a cumparat mosneagul cu banii adusi de catre cocos?
6. Incheierea activitatii
Se va face aprecierea
individuala a copiilor.