Sunteți pe pagina 1din 7

COALA GIMNAZIAL NR.

1 VLDETI
PROF. LUNGU VERONICA
PROF. RETEVOI RAMONA

PROIECT DIDACTIC

COALA GIMNAZIAL NR.1 VLDETI


PROF. LUNGU VERONICA I RETEVOI RAMONA
CLASA : A VIII-A
DATA:10. 05. 2014
DISCIPLINA: LIMBA I LITERATURA ROMN
UNITATEA DE NVARE: GENUL DRAMATIC

TITLUL LECIEI: PE URMELE LUI CARAGIALE

TIPUL LECIEI: DEZBATERE

OBIECTIVE CADRU:
1. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral
2. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral
4. Dezvoltarea capacitii de exprimare scris

OBIECTIVE DE REFERIN: ELEVUL VA FI CAPABIL:


1.1 s identifice informaiile eseniale dintr-un mesaj oral
1.4 s sesizeze corectitudinea gramatical a unui enun i/sau a formelor lexicale
2.1 s realizeze nlnuirea clar a ideilor ntr-un mesaj oral
2.2 s selecteze elementele de lexic adecvate situaiilor de comunicare
2.3 s construiasc propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical
4.3 s scrie propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect
semnele ortografice i de punctuaie.

1
OBIECTIVE OPERAIONALE:
A. Cognitive- La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
OC1: S prezinte informaii despre viaa i activitatea lui Caragiale;
OC2: S recunoasc sursele comicului n opera autorului;
OC3 : S interpreteze pasaje di comedia "O scrisoare pierdut";
OC4 : S susin argumentat prerea despre diferitele situaii aprute pe parcursul operei.

B. Afective- Elevii vor fi capabili:


OA1 : S participe afectiv la lecie;
OA2 : S accepte solicitrile profesorului i s se mobilizeze pentru realizarea lor;
OA3 : S resping atitudinea negativ a unor elevi fa de activitatea de nvare.

RESURSE

Metodologice:
1. metode i procedee: conversaia, nvarea-aventur, IAC ,jocul de rol ,
dezbaterea
2. forme de organizare: individual, frontal, n echipe
3. mijloace didactice: fie de lucru, tabla, manualul, plane , costume,prezentri
Power -Point

Temporale: 50 min.

2
Scenariul didactic

1. MOMENT ORGANIZATORIC: Se noteaz absenele , se pregtete materialul pentru lecie

2. CAPTAREA ATENIEI :Se face printr-o anecdot care i are ca protagoniti pe I.L.Caragiale i
pe prietenul su Dumitru Teleor.Doi elevi de la alt clas joac sceneta.

3. ACTUALIZAREA CUNOTINELOR: Voi aminti elevilor c n urm cu dou sptmni au primit


anumite sarcini n cadrul activitii cu titlul Pe urmele lui Caragiale .Azi se vor prezenta
materialele finale i se vor evalua acestea n cadrul leciei.

4. ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELOR:Profesorul anun elevilor obiectivele leciei,


noteaz titlul pe tabl i i roag pe elevi s-i noteze i ei n caiet.

5. DESFURAREA LECIEI : Cele ase grupe : Criticii literari , Povestitorii, Amicii, Jurnalitii
mondeni , Designerii vestimentari i Actorii vor prezenta materialele realizate .
Grupa 1- Criticii literari au avut de realizat o prezentare Power Point despre viaa i activitatea
lui Caragiale.
Grupa 2 Povestitorii povestesc pe scurt aciunea operei " O scrisoare pierdut " punctnd locul
i timpul aciunii , tema operei , lista persoanelor.
Grupa 3- Amicii este grupa care dezbate i explic sursele comicului la Caragiale.
Grupa 4 - Jurnalitii mondeni aduc n discuie problema triunghiului conjugal i a celui politic
din opera studiat.
Grupa 5 - Designerii vestimentari au pregtit o parad de mod cu costume specifice perioadei
n care a trit i a scris Caragiale.
Grupa 6 Actorii prezint o miniscenet preluat din opera studiat.

3
6. ASIGURAREA FEED BACK-ULUI: Se face pe tot parcursul leciei.

7. CONCLUZII PRIVIND GRADUL DE REALIZARE A OBIECTIVELOR PROPUSE :Profesorul face


aprecieri verbale privind gradul de realizare a obiectivelor.Elevii au oportunitatea s arate unde
au ntmpinat dificulti n rezolvarea sarcinilor.

8. TEMA PENTRU ACAS: Elevii vor avea de pregtit un eseu argumentativ de 10-15 rnduri n
care s-i exprime opinia despre lecia desfurat.

4
Fi de lucru

Imaginai-v c suntem ntr-o capsul a timpului .Vrem s descoperim elemente din trecut .V
propun s facem o incursiune n vremea lui Caragiale. Aadar vei lucra n grupe de cte 4 elevi
mprii n ase grupe.

Grupa 1- Criticii literari :


cerceteaz viaa i activitatea autorului I. L. Caragiale ;
realizeaz un PPT cu informaiile descoperite.
Grupa 2 Povestitorii :
citesc opera " O scrisoare pierdut " de I. L. Caragiale;
pregtesc i prezint un material cu datele cele mai importante despre oper.
Grupa 3- Amicii :
studiaz tipurile de comic prezente n opera studiat;
pregtesc o dezbatere pe aceast tem;
coordoneaz dezbaterea n clas pe tema dat.
Grupa 4 - Jurnalitii mondeni :
identific relaiile dintre personajele operei;
pregtesc sub forma unui interviu o dezbatere despre aceste relaii;
coordoneaz dezbaterea n clas pe tema dat.
Grupa 5 - Designerii vestimentari :
studiaz tendinele vestimentare ale epocii lui Caragiale;
pregtesc i prezint o parad a acestor costume.
Grupa 6 Actorii :
aleg o scen din comedie pe care s o pun n scen;
aleg actorii i regizeaz sceneta;
prezint sceneta n faa colegilor.

5
Fi de autoevaluare

Criterii de evaluare Marcai csua corespunztoare calificativului care vi se potrivete


pentru fiecare activitate
FB B S
Am realizat sarcina
care mi-a revenit n
cadrul grupului.
Am studiat sursele de
documentare indicate
Am colaborat cu
colegii
Am participat la
realizarea produsului
Mi-a plcut activitatea
i m-am implicat n ea
Am nvat ceva nou
i stpnesc noile
achiziii

6
7

S-ar putea să vă placă și