Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

SCOALA DE ARTE I MESERII MOVILA MIRESII


PROFESOR: Oana Butuc
OBIECTUL: Limba roman
SUBIECTUL LECTIEI: Propoziia subordonat subiectiv
TIPUL LECTIEI: de nsuire de noi cunostine
DURATA: 50

OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili:


a) COGNITIVE
O1- sa dea definitia propozitiei subordonate subiective
O2 - sa identifice subordonatele subiective in diferite texte
O3- sa stie care sunt termenii regenti ai subordonatei
subiective
O4- sa stie care sunt elementele de relatie (introductive)
O5- sa cunoasca topica si punctuatia subordonatei subiective
O 6- sa construiasca fraze cu subordonate subiective introduse prin
diferite elememte introductive
b) PSIHOMOTORII
O7 sa stie sa transforme un subiect in propozitie subiectiva si invers

CONTINUTURI:
C1: definitia propozitiei subordonate subiective;
C2: termeni regenti;
C3: elementele de relatie(introductive);
C4: topica si punctuatia subordonatei subiective;
C5: contragerea si expansiunea.
O1 O2 O3 O4 O5 O6 O7
C1 * * * * * *
C2 * * * *
C3 * * * *
C4 * * *
C5 *

STRATEGIA DIDACTICA
1) RESURSE
a) Continuturi vizate- conform programei si manualului
b) Capacitati cunostintele asimilate de elevi anterior
- nivel mediu
c) Locul- sala de clasa
2) METODE SI PROCEDEE se vor folosi alternativ sau combinat metode
si procedee precum; conversatia euristic, explicatia, analiza gramaticala, exercitiul (de
contragere si expansiune), lucrul cu manualul, ciorchinele, demonstratia, tabelul sinoptic

3) MATERIALE SI MIJLOACE texte lingvistice, fise de lucru, testul de


evaluare formativa
I. Alcatuiti enunturi care sa contina subiective:
a) introduse prin conjunctiile sa, ca si daca
b) introduse prin doua pronume relatie si prin adverbul
relativ cum

4) MATERIAL BIBLIOGRAFIC
- Avram Mioara, Gramatica pentru toti, Editura
Academiei, Bucuresti,1986
- Popescu Stefania, Gramatica practica a limbii
romane, Editura Tedit FZH, Bucuresti, 2003
- Limba si literatura romana, manual pt.clasa a
VIII-a, Editura Humanitas

5) FORME DE ORGANIZARE activitate frontala, pe grupe si independenta


individuala

SCENARIUL DIDACTIC
I.Organizarea clasei ( 1min.) - se noteaza absentii, se stabileste ordinea si se pregatesc
cele necesare desfasurarii lectiei.

II. Actualizarea cunostintelor anterioare (5 min.) - prin verificarea temelor elevilor, se


reiau cunostintele esentiale despre subiectul si predicatul, propozitiei. Elevii au avut ca
tema de rezolvat exercitii in care au identificat si analizat subiectele dintr-un text.

III. Captarea atentiei elevilor (3 min.) are loc o discutie despre clasificarea propozitiilor
in principale si secundare. Apoi elevii sunt anuntati ca vor invata una dintre propozitiile
din cea de-a doua categorie si ca trebuie sa fie foarte atenti la dificultatile implicate.

IV. Anuntarea subiectului nou si a obiectivelor operationale (1min.)- vom continua


studiul propozitiilor subordonate cu propozitia subiectiva, iar la sfarsitul orei va trebui sa
(se anunta obiectivele operationale mentionate mai sus)

V. Prezentarea sarcinilor de invatare (10 min.)


Se scriu pe tabla cateva exemple (sub forma de dictare), cuprinzand fapte de
limba ilustrative pentru ceea ce nseamna propozitia subiectiva in contextul relatiei sale
cu alte propozitii, pentru modul introducerii in fraza, topica si punctuatia ei.
1. Harnicul departe ajunge.
2. Satulul nu crede celui flamand.
3. Imi place lectura.
4. E usor a scie versuri (M. Eminescu)
Elevii vor analiza pe rand propoziiile, urmrind descoperirea subiectelor (care
realizeaz aciunea sau care reprezint o noiune, un proces despre care se comunic o
anumit judecat prin intermediul verbului-predicat), sintetizand observatiile sub
forma unui tabel cu urmatoarele rubrici: cuvantul cu functie de subiect, intrebarea la
care raspunde, partea de vorbire prin care se exprima, topica, punctuatie.

VI. Conducerea invatarii si dobandirea de noi cunostinte ( 20 min.)


1. Elevii sunt solicitati sa sulinieze subiectele propozitiilor de pe tabl i s le nlocuiasc
prin propoziii corespunztoare, folosind procedeul expansiunii. Prin acest procedeu se
obin frazele:
1. Cine este harnic / departe ajunge /
2. Cine este satul / nu crede celui flmand.
3. Imi place /s citesc.
4. E uor/ s scrii versuri./

-Prin conversaie euristic privind echivalena dintre subiect i propoziia subordonat


subiectiv, elevii ajung s formuleze singuri definiia propoziiei subiectivei:
Prof. : Ce funcie sintactic au n propoziiile date cuvintele subliniate ?
Elevii: Cuvintele subliniate au funcia sintactic de subiect .
Prof.: Dar propoziiile obinute prin expansiune, ce rol ndeplinesc n
fraz?
Elevii:Propoziiile obinute au rolul de subiecte pe lang verbele din
propoziia regent.
- Raspunsurile elevilor pot completa un ciorchine, nceput de profesor, cu ajutorul cruia
se va ajunge la formularea definiiei subordonatei subiective:
Propozitia care ndeplinete n fraz rolul de subiect pe lang un verb din
propoziia regent se numete propoziie subiectiv.(SB)
2. Pentru descoperirea elementelor regente se supun ateniei elevilor urmtoarele
exemple (dictate i scrise pe tabl):
a) Se vede / c nu cunoti locurile pe aici /
b) Cine adun la tineree / are la btranee /
c) Trebuie / s ceri de la tatl tu paloul... /
d) E pcat / s rmai fr leac de nvtur./ (I. Creang)
e) Pesemne / c dumneata ai greit. /
f) Imi vine / s-mi iau lumea-n cap. /
Prin conversaie euristic elevii sunt condui s descopere elementele regente:
- verbe predicative personale;
- verbe reflexive impersonale;
- verbe predicative impersonale;
- adverbe predicative;
- expresii verbale impersonale;
- verbe predicative reflexive impersonale.

3. Pentru descoperirea elementelor relaionale (introductive) se dau ca exemple pe


fie, pentru a fi analizate pe grupe:
A. Cine seamn vant / culege furtuna /
Cai au fost acolo / au ramas mirai /
Ce s-a ntamplat / a trecut/ /
Oricine trece pe aici / este impresionat. /
Dar cui i-e fric de rzboi / E liber de-a pleca-napoi. /
cine, cai, ce, oricine, cui = pronume relative sau nehotrate ( n N, Ac., D, G)

B. Se vede / c nu cunoti locurile pe aici /


Ne se tie / de unde sare iepurele /
Trebuie / s ceri de la tatal tau palosul... /
E impresionant / cum s-a sfarit discuia /
Se pare / cum c alte valuri/Cobor mereu pe acelai vad. / (M. Eminescu)
ca, s, de unde, cum, cum c = conjuncii subordonatoare( simple sau compuse) i
adverbe relative.
Profesorul cere elevilor s spun cine face aciunea i cine are caracteristica
exprimat de predicatul regentelor. Apoi i solicit s generalizeze. Dac elevii ntampin
dificulti, profesorul comunic: subiectivele care arat cine face aciunea i cine are
caracteristica exprimat de predicatul regentei se introduc prin: pronume relative sau
nehotrate i adjective pronominale nehotrate la nominativ sau dativ, mai rar la
acuzativ, prin conjuncii subordonatoare, adverbe relative i adjective pronominale
relative.
4. Pentru topica i punctuaia propoziiei subiective li se cere elevilor s observe
cu atenie toate exemplele date i pe cele din manual. Astfel, elevii ajung la concluzia c
subiectiva poate sta, atat dup regent cat i naintea regentei. Indiferent de locul
subiectivei, aceasta nu se desparte prin virgula de regenta ei.

VII. Asigurarea feed-back-ului (3 min.) are loc pe tot parcursul leciei, prin aprecieri
verbale (Corect!, Bine!, Da!) si prin efectuarea fulger a catorva exerciii de identificare i
de motivare.
VIII. Evaluarea formativ (5min.) - ca activitate independent individual se d spre
rezolvare testul de evaluare formativ, care va fi luat de ctre profesor pentru a fi corectat
i notat: Alctuii enunuri care s conin subiective:
c) introduse prin conjunciile s, c i dac
d) introduse prin dou pronume relatie i prin adverbul
relativ cum

IX. Asigurarea retentiei si a transferului (2min) - se d ca activitate independent acas,


alcatuirea unor fraze care s conin subiective introduse prin diferite elemente de relaie
i s fie cerute de diferite elemente regente.

S-ar putea să vă placă și