Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECIE

Sequencerul punte ctre taraful popular


Tehnica registraiei i utilizrii Sequencerului

Profesor:Fieraru Marius Arald


Cercul org electronic
Palatul Copiilor i Elevilor
Adrian Bran Slatina
DATA 05/05/2017

coala: Palatul Copiilor i Elevilor


Adrian Bran Slatina;
Grupa: Avansai;
Unitatea de nvare: Melodia (armonia;polifonia);
Premise :elevii sunt capabili s descifreze i s execute linii melodice i armonice n game majore i minore pn la 4
alteraii muzicale;
Detaliere de coninut (subiectul) : sequencerul punte ctre taraful popular Tehnica registraiei i utilizrii
sequencerului
Tip de lecie : Mixt
Varianta : Recapitularea noiunilor de armonizare n minor, utilizarea acordului de septim de dominant i a acordurilor
diminuate;
Obiective de referin: 1.1; 1.2; 1.3; 3.1;
1.1 ; descifrarea partiturii muzicale utiliznd elementele de limbaj specifice;
1.2 s interpreteze melodii cu organizri tonale sau modale;
1.3 s interpreteze tema cu variaiuni;
3.1 s identifice noile semne muzicale i s le utilizeze n practica;
Obiective operaionale:
O.1. s descifreze la prima vedere, interpretnd, liniile melodice i armonice pentru fiecare partid separat;
P.1.. elevul va interpreta sesiznd specificitatea fiecrui instrument n parte;
O.2. s utilizeze corect tehnica registraiei, prin suprapunere de trak-uri (piste) ;
P.2. prob practic pentru atingerea O.2.;
O.3. s interpreteze n diferite nuane respectnd specificul instrumentelor ce compun taraful popular;
P.3. prob practic pentru atingerea O.3.;
O.4. s finalizeze matricea muzical propus sub form de negativ ;
P.4. A) prob oral ;
B) prob practic;

Resurse: Melodia Hai, hai cu tresioara n interpretarea grupului Liviu Vasilic


Metode:
Dialogul, explicaia, demonstraia, exerciiul vocal i instrumental;
Jocul didactic, Metoda euristic;
DESCRIPTRORI DE PERFORMAN

Obiective de referin:
1.1. descifrarea partiturii muzicale utiliznd elementele de limbaj specifice;
1.2. s interpreteze melodii cu organizri tonale sau modale;
1.3. s interpreteze tema cu variaiuni;

NOTA 5 NOTA 7 NOTA 10


-s interpreteze n grup sau individual, cu -s interpreteze cu un minim de ajutor din -s interpreteze individual cu acuratee, n
ajutorul susinut al profesorului, cntecul, partea profesorului matricea melodic i tempo i nuana adecvat cntecul propus;
matricea melodic a subiectului propus; armonic a subiectului propus; -s acompanieze ritmic liber, respectnd
-s realizeze cu ajutor susinut din partea -s realizeze cu minim de ajutor din partea specificul cntecului, n tempo i nuane
profesorului, un negativ simplu al matricei profesorului, un negativ complex al indicate;
melodice propuse, folosind n armonizare matricei melodice propuse, folosind n -s realizeze un negativ fr ajutor din
treptele I, IV, V, utiliznd basul i braciul; armonizare toate tipurile de acorduri partea profesorului, al matricei melodice
nvate, utiliznd braciul, basul i ambalul propuse, folosind n armonizare toate
tipurile de acorduri nvate, utiliznd
basul, braciul, acordionul, ambalul,
contramelodia (dac este cazul)
Obiective de referin:
3.1. s interpreteze utiliznd cunotine acumulate (acorduri diminuate, acorduri de septim, septima de
dominant;

NOTA 5 NOTA 7 NOTA 10


-s recunoasc, cu ajutorul susinut al -s recunoasc, cu un minim de ajutor din -s descifreze cu uurin, fr ajutorul
profesorului, elementele de limbaj muzical partea profesorului, elementele de limbaj profesorului noile tipuri de acorduri i s le
n cntecul nvat; muzical nsuite i s le aplice n cntecul utilizeze n practic;
nvat;
SCENARIU DIDACTIC

Secvenele Activitile profesorului Activitatea elevului Resurse Evaluare Buget de


activitii timp
I.Moment Pregtirea clasei n conformitate cu Pregtirea instrumentului de studiu 10 min.
organzatoric activitatea propus;
II.Verificarea -Studii de agilitate i digitaie Elevii execut exerciii de agilitate, Prob practic; 20 min.
Repertoriului -recapitularea formulelor ritmice digitaie i formule ritmice specifice 101 studii pentru digitaie - Prob oral;
specifice instrumentelor de instrumentelor de acompaniament n Czerny
instrumental acompaniament din folclor (bas, folclor;
braci, iitura de hora ambal)
-recapitularea acordurilor nvate i Elevii rspund i exemplific
a principiilor de armonizare utiliznd utiliznd orga electronic
treptele principale I,IV,V;
III.PREDARE -Profesorul reia noiuni privind funciile treptelor n gam, acordurile care se Momentele
1. formeaz pe treptele gamelor minore, principii de armonizare utiliznd III IV
treptele principale I,IV,V, n tonalitatea Re minor;
Ancore - profesorul reia noiuni privind tehnica registraiei i squencerului utiliznd 50
aperceptive tehnica suprapunerii track-urilor; Minute;

2. -profesorul reia noiuni privind Elevii urmresc la tabl i intuiesc Tabla Prob oral;
Moment formele minorului construind acordul major cu septim format pe Plane cu acordurile formate pe Prob practic;
acorduri pe treptele I,IV,V, n forma dominant (LA); treptele tonalitii re minor i
intuitiv re minor armonic; reminor armonic
-profesorul reia noiuni despre Elevii descoper acordurile formate i
consonan i disonan, despre relaiile ntre treptele I,IV,V
caden; (TONIC SUBDOMINANT,
DOMINANT);
3. -Profesorul propune spre analiz Elevii urmresc partitura muzical, Prob oral;
Dirijarea matricea muzical, fragment din identific noile semne grafice folosite Prob practic;
Hai, hai cu tresioara n n scris cititul muzical;
nvrii interpretarea grupului Liviu
Vasilic;
-Profesorul interpreteaz linia Elevii urmresc partitura i
melodic a solistului punctnd difereniaz n scris i n audiie
armonic acordul tonicii, acordurile formate pe dominant n
subdominantei i dominantei n re forma de minor natural i n forma de
minor natural i re minor armonic, minor armonic;
solicitnd elevilor s diferenieze
acordul la minor n forma
minorului natural i acordul de la
major cu septim n forma de
armonic;
4.Concluzia -Profesorul numete astfel acordul -Elevii noteaz n caiete titlul leciei;
dirijrii format pe treapta V-a n forma de
minor armonic acord de septim de
nvrii dominant, i concluzioneaz
Titlul leciei mpreun cu elevii c acordul format
astfel pe treapta V-a n forma de
minor armonic duce la o consonan
i la o relaie armonic V I,
(CADEN).

IV. -profesorul propune elevilor s Elevii construiesc acordurile de Prob practic;


Aplicarea construiasc un acord asemntor pe spetim de dominant;
tonic, subdominant i pe
practic contradominant;
a subiectului -profesorul propune interpretarea pe Elevii interpreteaz fiecare partid
leciei rnd a partidelor muzicale specifice instrumental descoper
(consolidarea) fiecrui instrument de particularitile specifice fiecrui
acompaniament i descoperirea instrument de acompaniament i
acordulurilor de septim i a diferitele rsturnri ale acordurilor
acordurilor diminuate; cunoscute sau nvate;
V. Profesorul mpreun cu elevii Elevii interpreteaz pe rnd sau n Prob practic; 20.
ncheiere interpreteaz partida fiecrui grupe de cte doi; minute
instrument i realizeaz mpreun cu
Evaluare acetia negativul matricei melodicen
propuse;
MATRICE DE EVALUARE

OBIECTIVE OBIECTIVE INSTRUMENTE DE EVALUARE


DE OPERAIONALE PROB PROB OBSERVARE
REFERIN ORAL PRACTIC SCHEMATIC
O.R. 1.1. O.O. 1 X X
O.O. 3 X
O.R. 1.2. O.O. 2 X X
O.O. 4 X X
O.R. 3.1. O.O. 1 X X X
O.O. 3 X

S-ar putea să vă placă și