Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Propuntor: prof. Botezatu Ana-Maria


Data: 17.03.2016
coala: coala Gimnazial Nr. 2 Trgu Ocna
Clasa: a VI-a C
Obiectul: limba i literatura romn (gramatic)
Subiectul: Subiectul neexprimat
Tipul leciei: lecie mixt

COMPETENE GENERALE:
1. Formarea capacitii de a RECEPTA un mesaj oral/scris;
2. Formarea capacitii de a PRODUCE un mesaj oral/scris.

COMPETENE SPECIFICE:

1. Identificarea informaiilor eseniale dintr-un mesaj oral, n scopul nelegerii sensului global al
acestuia;
2. Sesizarea unitilor lexicale necunoscute n fluxul vorbirii, n scopul clarificrii acestora;
3. Sesizarea corectitudinii/ incorectitudinii gramaticale a unui enun i/ sau a formelor lexicale;

OBIECTIVE OPERAIONALE:
A. COGNITIVE:
C1 s formuleze definiia subiectului;
C2 s identifice subiectul inclus i subiectul subneles;
C3 s analizeze subiectele din contextele date;
C4 s creeze enunuri n care s includ subiectul, respectnd anumite cerine;

B. AFECTIVE:
A1 - s participe cu interes la lecie.

C. MOTRICE:
M1 - s scrie lizibil i corect;
M2 - s utilizeze corect semnele ortografice i de punctuaie.
Strategie didactic: inductiv
Metode de predare - nvare: jocul didactic (ghicitoarea), explicaia, conversaia,
demonstraia (scheme), exerciiul, expunerea, analiza gramatical, cvintetul.
Metode de evaluare: observarea curent/sistemic, chestionarea oral, fia de lucru
Mijloace utilizate: caietele elevilor, manualul, auxiliarul, tabla, cret
Forme de organizare a activitii: frontal, individual

Resurse:
umane: o clas format din 15 elevi;
pedagogice: Elena Mazilu-Ionescu, Valentina Jercea, Limba romn: Manual pentru
clasa a VI-a, Bucureti, Editura Didactic i pedagogic, 2013, Cornelia Ghiri, Eliza-
Maria Trofin, Fie de lucru Gramatica, Piteti, Editura Paralela 45, 2015. Curriculum
Naional programa pentru clasele V-VIII, 2009, Ioan Dnil, Limba romn: algoritmii
analizei gramaticale, Bacu, Editura Egal, 2005, Petcu Abdulea, 425 de greeli frecvente
n limba romn, Bucureti, Editura Booklet, 2016;
temporale: durata leciei este de 50 de minute.
Sinteza proiectului didactic

O S I E

Obiective: Sarcini didactice: Instrumentar: Evaluare:

OC1 - s identifice S1 OC1 identificarea tehnici inductive i


subiectul inclus i subiectelor incluse i deductive
chestionare oral
subiectul subneles subnelese
expunerea
fie de lucru
OC2 - s analizeze S2OC2 analiza subiectelor
demonstraia
subiectele din identificate observare curent
contextele date explicaia

OC3 - s creeze exerciiul


S3OC3 realizarea de
enunuri n care s
enunuri care s includ conversaia euristic
includ subiectul,
subiecte, respectnd
respectnd anumite observaia
anumite cerine
cerine
problematizarea
AXA LECIEI

C E A P D O F E R T

1 2 3 4 15 8 3 10 1 3

OA OC1 OC1 OC3 OC3 OC1 OC OA OC1 OC3

OC3 OC2 OC2 OA OC1 OC3

OC3 OM

OA OM
SCENARIUL DIDACTIC

Obiective Forme de organizare Metode i


Evaluare
Coninut i sarcini de lucru procedee
operaionale a activitii

I. ORGANIZAREA CLASEI (1 minute)

Profesorul asigur condiiile materiale i psihologice necesare


A1
desfurrii leciei; trece n catalog absenele.

II. ACTUALIZAREA CUNOTINELOR ANTERIOARE


(5 minute) Activitate frontal+ Chestionare
A1
Elevii sunt solicitai, prin sondaj, s-i prezinte tema. individual oral

III. CAPTAREA ATENIEI (2 minute)


Jocul Chestionare
A1 Captarea ateniei se va realiza prin intermediul unei ghicitori (ANEXA Activitate frontal
didactic oral
1) care are drept rspuns titlul leciei.
(ghicitoarea)
IV. COMUNICAREA SUBIECTULUI LECIEI I A
OBIECTELOR VIZATE (2 minute)

Profesorul anun i scrie pe tabl titlul leciei, apoi le mparte elevilor


A1 Activitate frontal Expunerea
fiele care conin obiectivele vizate, formulate ca sarcini de lucru
(ANEXELE 2, 3)

V. DIRIJAREA NVRII (28 de minute)


Activitate Observarea
C1 Rezolvnd prima sarcin de lucru (ANEXA 1), elevii i vor aminti Conversaia
subiectul exprimat. frontal+individual curent
catihetic
C2
Dup rezolvarea primei sarcini de lucru, profesorul va scrie, pe tabl, trei
Exerciiul Chestionare
C3 enunuri n care subiectul este neexprimat. mpreun cu elevii,
oral
profesorul va formula definiia i tipurile subiectului neexprimat. Demonstraia
C4 Fie de lucru
Analiza
M1
gramatical
M2
VI. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI
C2
Se va rezolva fia de lucru (ANEXA 3).
Fie de lucru

Exerciiul Observarea
curent

Test de
VII. EVALUAREA (10 minute)
evaluare
Activitate
formativ
Elevii vor fi apreciai pentru participarea activ la lecie. individual
Evaluarea
reciproc
VIII. ASIGURAREA RETENIEI I A TRANSFERULUI
(2 minute)
Profesorul va aprecia felul n care a decurs lecia, evideniindu-i i
notndu-i pe elevii care au participat cu interes.

Elevii primesc o fi pentru portofoliu coninnd date despre subiect


(ANEXA 4 ).

Tem pentru acas: exerciiile 6, 7/188 (manual).


ANEXA 1

Ghicitoare

ntr-o propoziie,
Eu pun o condiie:
S fiu parte principal,
Ca s nu dau socoteal.
Cine? Ce? sunt ntrebrile
Prin care-i spulber mirrile.
Hai, ghicete, nu mai sta!
Acum este vremea ta!

(SUBIECTUL)
ANEXA 2 Fi de lucru

Subiectul exprimat

1. Identific (subliniaz) predicatele i subiectele din enunurile urmtoare i arat prin ce


pri de vorbire sunt exprimate:

Andrei vine pe alee? ..................................................................................................


Eu am scris acest rezumat. ........................................................................................
Al doilea pleca n excursie. .......................................................................................
Ai mei ne vor nsoi pn la gar. ............................................................................
n spatele meu se auzi buf! .......................................................................................

2. Subliniaz cu o linie subiectele simple i cu dou linii subiectele multiple din enunurile:

Televizorul nostru s-a stricat.


Vntul i ploaia m-au inut n cas.
E bine de tiut i de reinut.
Ori Dan ori Maria a uitat ua deschis.

3. Alctuii propoziii n care s avei urmtoarele subiecte:


brazi i stejari; bunic; doi; acesta.
ANEXA 3 Fi de lucru

Subiectul neexprimat
1. Precizeaz felul S din fiecare propoziie:
nelegeam totul cu mare uurin.
Ai vorbit cu Maria despre aceast reuniune?
Fusese invitat de Maria.
i scriu cam de trei ori pe an.
Astzi plou n toat ara.
Cerul e acum senin. Ici, colo are cte un norule.

2. Alctuiete enunuri n care s se regseasc urmtoarele feluri de subiect:


subiect exprimat simplu: ..
subiect exprimat multiplu:................................................................................................
subiect neexprimat inclus:.................................................................................................
subiect neexprimat subneles:..........................................................................................

3. Completai spaiile libere:


Parte de propoziie care rspunde la ntrebrile cine?, ce? ..
Dou tipuri de subiecte neexprimate. ..
Trei pri de vorbire prin care poate fi exprimat. ..
Un enun care s conin un subiect multiplu format din ..
patru substantive proprii.
Un cuvnt care s caracterizeze subiectul. ..

4. Pornind de la urmtoarele imagini, construii enunuri care s conin:


Subiect simplu, subiect multiplu, subiect neexprimat inclus, subiect neexprimat subneles,
subiect inexistent.
ANEXA 4 SUBIECTUL
I. Definiie:

Subiectul este partea principal de propoziie care arat cine face/sufer aciunea exprimat
de un predicat verbal sau cui i se atribuie o nsuire/caracteristic exprimat de un nume
predicativ.

II. ntrebri: CINE/CE?

III. Clasificare:

a) subiect exprimat: - simplu: A venit mama.


- multiplu: Mama i tata au venit.
b) subiect neexprimat: - inclus (persoana I/a II-a): Plec mine. Venii cu mine.
- subneles (persoana a III-a): Ana a spus1/ c scrie.2/
c) subiect nedeterminat: Scrie la ziar.

IV. Modaliti de exprimare:

substantiv n cazul nominativ: Cartea este interesant.


locuiune substantival n cazul nominativ: Aducerile-aminte m ntristeaz.
pronume n cazul nominativ: Ea se plimb prin parc.
numeral cu valoare substantival n cazul nominativ: Doi cnt la pian.
interjecie: n spatele meu se auzi poc!
verb la modul: a) infinitiv: A nva nu e uor.
b) supin: E imposibil de neles.
c) gerunziu: S-a auzit strignd.
locuiune verbal la modul: a) infinitiv: A-l lua la rost nu mai ajut pe nimeni.
b) supin: Este uor de tras de limb pe cineva.

! Propoziii eliptice de subiect: cele n care predicatul este exprimat printr-un verb
impersonal (de cele mai multe ori arat un fenomen meteo): Plou nencetat de trei zile.

! n general, subiectul st naintea predicatului.


! ntre subiect i predicat NU se pune virgul.

S-ar putea să vă placă și