Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Propuntor: prof. Botezatu Ana-Maria


Data: 17.03.2016
coala: coala Gimnazial Nr. 2 Trgu Ocna
Clasa: a VII-a C
Obiectul: limba i literatura romn (literatur)
Subiectul: Descrierea subiectiv Clin (file din poveste)
Tipul leciei: de comunicare/nsuire de noi cunotine

COMPETENE GENERALE:
1. Formarea capacitii de a RECEPTA un mesaj oral/scris;
2. Formarea capacitii de a PRODUCE un mesaj oral/scris.

COMPETENE SPECIFICE:

1. Identificarea informaiilor eseniale dintr-un mesaj oral, n scopul nelegerii sensului global al
acestuia;
2. Sesizarea unitilor lexicale necunoscute n fluxul vorbirii, n scopul clarificrii acestora;
3. Sesizarea corectitudinii/ incorectitudinii gramaticale a unui enun i/ sau a formelor lexicale.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
A. COGNITIVE:
C1 s precizeze cadrul spaio-temporal n care se desfoar cele dou nuni;
C2 s identifice participanii la aciunea prezentat;
C3 s indice elementele de ceremonial tipice nunii rneti care se regsesc n aceste secvene
ale operei;
C4 s stabileasc asemnrile i deosebirile care se stabilesc ntre nunta mprteasc i nunta
gzelor.

B. AFECTIVE:
A1 - s participe cu interes la lecie.

C. MOTRICE:
M1 - s scrie lizibil i corect;
M2 - s utilizeze corect semnele ortografice i de punctuaie.
Strategie didactic: inductiv
Metode de predare - nvare: nvarea prin cooperare, nvarea prin descoperire, conversaia,
problematizarea, ciorchinele, diagrama Venn.
Metode de evaluare: observarea curent/sistemic, chestionarea oral
Mijloace utilizate: caietele elevilor, manualul, tabla, cret, video-proiector

Forme de organizare a activitii: activitatea frontal combinat cu activitatea n perechi i


individual.

Resurse:
umane: o clas format din 16 elevi;
pedagogice: Alexandru Crian, Sofia Dobra, Florentina Smihian, Limba romn:
Manual pntru clasa a VII-a, Bucureti, Editura Humanitas, 2015, Cornelia Ghiri, Eliza-
Maria Trofin, Fie de lucru Gramatica, Piteti, Editura Paralela 45, 2015. Curriculum
Naional programa pentru clasele V-VIII, 2009, Ioan Dnil, Limba romn: algoritmii
analizei gramaticale, Bacu, Editura Egal, 2005, Petcu Abdulea, 425 de greeli frecvente
n limba romn, Bucureti, Editura Booklet, 2016;
temporale: durata leciei este de 50 de minute.
Sinteza proiectului didactic

O S I E

Obiective: Sarcini didactice: Instrumentar: Evaluare:

OC1 - s identifice S1 OC1 identificarea tehnici inductive i


participanii la participanilor la aciunea deductive
chestionare oral
aciunea prezentat prezentat
expunerea
observare curent
OC2 - s indice S2OC2 indicarea
demonstraia
elementele de elementelor de ceremonial
ceremonial tipice tipice nunii rneti care explicaia
nunii rneti care se regsec n aceste
exerciiul
se regsesc n aceste secvene ale operei
secvene ale operei conversaia euristic

OC3 - s stabileasc observaia


S3OC3 stabilirea
asemnrile i
asemnrilor i deosebirilor problematizarea
deosebirile care se
care se stabilesc ntre nunta
stabilesc ntre nunta
mprteasc i nunta
mprteasc i nunta
micilor vieuitoare
micilor vieuitoare
AXA LECIEI

C E A P D O F E R T

1 2 3 4 15 8 3 10 1 3

OA OC1 OC1 OC3 OC3 OC1 OC OA OC1 OC3

OC3 OC2 OC2 OA OC1 OC3

OC3 OM

OA OM
SCENARIUL DIDACTIC

Obiective Forme de organizare Metode i


Evaluare
Coninut i sarcini de lucru procedee
operaionale a activitii

I. ORGANIZAREA CLASEI (1 minute)

A1 Profesorul asigur condiiile materiale i psihologice necesare


desfurrii leciei; trece n catalog absenele.

II. ACTUALIZAREA CUNOTINELOR ANTERIOARE Activitate frontal+ Chestionare


A1 (5 minute)
individual oral
Va avea loc o scurt discuie cu privire la descrierea literar.

III. CAPTAREA ATENIEI (2 minute)


Chestionare
A1 Captarea ateniei se va realiza prin discutarea sensurilor urmtoarelor Activitate frontal
oral
cuvinte: literar/literal

IV. COMUNICAREA SUBIECTULUI LECIEI I A


A1 OBIECTELOR VIZATE (2 minute) Activitate frontal

Profesorul i anun pe elevi c pe parcursul acestei ore vor discuta


despre descrierea subiectiv, avnd ca text-suport poemului Clin Expunerea
(file din poveste) de Mihai Eminescu. Se noteaz titlul leciei pe tabl
i n caiete.

V. DIRIJAREA NVRII (28 de minute)


Vom citit fragmentul din manual, vom discuta cuvintele necunoscute Conversaia
pentru o bun nelegere a textului i se va discuta, oral, mesajul acestuia. Activitate Observarea
C1 catihetic
frontal+individual curent
Vom nota datele despre autor Mihai Eminescu.
C2 Exerciiul
Vom realiza harta lecturii cu scopul de a identifica elementele Chestionare
C3 eseniale nelegerii textului (titlul, autorul, personajele, locul desfurrii Demonstraia oral
aciunii, timpul desfurrii aciunii, cuvntul cheie).
C4 Analiza Fie de lucru
Se va discuta despre descrierea cadrului n care se desfoar aciunea,
M1 fcndu-se referire i la mitul Zburtorului. gramatical

Cu ajutorul diagramei Venn vom stabili elementele de ceremonial tipice


M2
nunii rneti, apoi cele regsite n poemul eminescian, dup care se
vor identifica elementele de ceremonial comune n ambele nuni.
VI. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI
C2 Elevii vor fi mprii n patru grupe: prima grup va descrie cadrul
ntlnit n poemul eminescian, cea de-a doua grup va prezenta nunta
mprteasc, grupa a treia va prezenta nunta gzelor, iar cea de-a
Fie de lucru
patra grup va prezenta asemnrile i deosebirile ntlnite la cele dou
nuni (ANEXA 1). Activitate individual
i pe perechi Observarea
curent

VII. EVALUAREA(10 minute)


Test de
evaluare
Elevii vor citi produsul rezultat n urma activitii. Activitate
formativ
individual
Evaluarea
reciproc
VIII. ASIGURAREA RETENIEI I A TRANSFERULUI
(2 minute)
Profesorul va aprecia felul n care a decurs lecia, evideniindu-i i
notndu-i pe elevii care au participat cu interes.

Tem pentru acas:


Prin ce se aseamn i prin ce se deosebete nunta din Clin (file din
poveste) fa de alte nuni din basmele citite de voi? (exerciiul 7/131)
ANEXA 1

GRUPA I CADRUL NATURAL

1. Ce impresie v trezete descrierea din prima secven a textului? Alegei


dintre variantele de mai jos i explicai-v opiunea:
fericire, veselie, senintate, ncntare, tristee.

2. Explicai felul n care pdurea particip la nunta pe care o gzduiete.


Referii-v la vemintele acesteia, la atmosfera sugerat prin descriere.

GRUPA a II-a NUNTA MPRTEASC

1. Povestii desfurarea nunii lui Clin cu fata de mprat.

2. Identificai elementele fantastice, specific basmului, prezente n aceast


secven a textului.
GRUPA a III-a NUNTA GZELOR

1. Care sunt participanii din lumea micilor vieuitoare la aceast nunt?

2. Comentai rolurile pe care le au aceste personaje n desfurarea i pregtirea


ceremoniei de nunt (cine sunt buctresele, cine este vornicel, cine este
preot, cine sunt lutarii, etc.).

GRUPA a IV-a ASEMNRI I DEOSEBIRI NTRE

CELE DOU NUNI

1. Care sunt asemnrile ntre cele dou nuni ntlnite n poemul eminescian?

2. Care sunt deosebirile ntre cele dou nuni ntlnite n poemul eminescian?

S-ar putea să vă placă și