Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

ȘCOALA: Școala Gimnazială “I. A. Bassarabescu”, Ploiești


DATA: 03.04.2023
CLASA : a IV-a
PROPUNĂTOR: Oprea Mihaela Ionela
ARIA CURRICULARǍ: Limbă și comunicare
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Frumusețea este în inimă
DISCIPLINA: Limba și literatura română - Lectură
SUBIECTUL LECŢIEI: „Povestea privighetorii”, dupa Nestor Urechia
TIPUL LECŢIEI: Transmitere și însușire de noi cunoștințe
LOCUL DE DESFĂȘURARE: Sala de clasă
DURATA: 50 min.

SCOPUL:
-dezvoltarea creativităţii si expresivităţii limbajului oral şi scris;
-dezvoltarea gustului pentru lectură;

COMPETENTE SPECIFICE:
1.1. Realizarea de deducții simple pe baza audierii unui text literar sau nonliterar;
2.5 Manifestarea interesului pentru participarea la interacțiuni orale;
3.2 Asocierea elementelor descoperite în textul citit cu experiențe proprii;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 - să citească în ritm propriu un text nou, în gând şi cu voce tare;
O2 - să formuleze în mod independent răspunsuri complete la întrebările adresate;
O3 - să descopere corect sensul unor cuvinte şi expresii noi;
O4 - să realizeze cu ajutorul învățătoarei harta povestirii.

STRATEGII DIDACTICE

I. Metode și procedee : conversaţia, explicaţia, lectura explicativă, harta textului;


II. Mijloace didactice : manualul, fișa cu harta textului, stelute galbene si albastre;
III. Forme de organizare: frontal, individual;
IV. Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri
verbale.

BIBLIOGRAFIE:
1. Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română (clasa a III-a și clasa a
IV-a), aprobată prin ordinul ministrului Nr. 5003/02.12.2014;

1
2. Manualul de Limba și lioteratura română- ed. Intuitext, autori- M. Mihăescu, Ș. Pacearcă.

2
SCENARIUL LECȚIEI
Etapele Tim Ob Strategii didactice Evaluare
lecției p op. Conținutul instructiv-educativ Metode și Mijloace Forme de
aloc procedee didact. Organiza
at re
1. Moment 1 Pregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţiei Conversația frontal
organizatoric min. de lectură.
3 Sunt solicitați câțiva elevi să prezinte în câteva Conversația frontal Aprecieri
2. Captarea min. cuvinte un moment din viață când au fost aplaudați. verbale
atenției Elevii sunt provocați să-și imagineze că sunt la un
spectacol de talente din care ei fac parte. (Ce talente
puteți prezenta?)
3. Anunțarea 2 Învatatoarea anunţa titlul lecţiei noi şi îl va scrie pe Explicația Manualul frontal Observarea
subiectului și a min tabla, apoi va citi povestea model. Se precizeză pe sistematică
obiectivelor scurt sarcinile de învățare propuse pe parcursul
activității.
35 O1 Elevii lecturează cu creionul în mană textul. Lectura
4. Dirijarea min. explicativă Manualul Frontal Observarea
învăţării Pentru înțelegerea textului vom răspunde la câteva Individual sistematică
întrebări.
Ce fapte de vitejie făcuse în tinerețe împăratul ? Conversația

De ce erau mulțumiți supușii ciocârlani ?


Explicația
O2 Ce anume din comportamentul împăratului îti arată Manualul Aprecieri
că era foarte trist ? Motivează cu argumente din Frontal verbale
text.
Care este leacul propus de unul dintre supuși ?
De ce cântecul mierlei l-a făcut pe împărat să-și

3
imagineze snoave vesele ?
De ce a crezut împăratul că privighetoarea este Conversația Manualul Frontal Observarea
slujitoarea mierlei ? sistematică
2. Privește cu atenție desenul de la pagina 107.
Transcrie fragmentul pe care îl ilustrează. Explicația
Subliniază verbele și explică rolul lor.
Individual
3. Adresează câte o întrebare fiecăreia dintre cele
trei păsări. Scrie în caiet întrebările.
O4 Harta textului Fisă cu harta Individual Aprecieri
Realizarea hărții textului pentru identificarea unor textului verbale
O3
elemente privind: autorul, titlul, timpul, locul,
personaje, cuvinte noi, întâmplări. (Anexa 1)

5. Obținerea 7 Copiii vor primi câte două steluțe, una albastra și Explicația Steluțe Individual Observarea
performanței min una galbenă. Pe cea albastră vor scrie câte două albastre și sistematică
însușiri pentru Grangur, Mierla și Privighetoare, iar galbene
pe cea galbenă vor avea de scris câte două-trei
proverbe care se potrivesc întâmplărilor din text.
6. Încheierea 2 Se fac aprecieri globale asupra modului desfășurării Conversația Frontal Aprecieri
lecției min. lecției și se va da tema pentru acasă. verbale

4
ANEXA1
Harta textului

Autorul: Titlul: Timpul:


……………………………………… ……………………………………… ……………………………………

……………………………………… .……………………………………. …………………………………….

…………………………………….. ………………………………………. …………………………………….

Locul: Personaje:
………………………………….. ………………………………………………………………………………………………….

………………………………….. ………………………………………………………………………………………………….

………………………………….. ………………………………………………………………………………………………….

Cuvinte noi: Întâmplări:


………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………….

……………………………………………………….. ……………………………………………………………………………………………

………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………

………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………

……………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………….

……………………………………………………….. ……………………………………………………………………………………………

5
6

S-ar putea să vă placă și