Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 30.03.2017

UNITATEA DE PRACTIC: Grdinia cu program prelungit nr. 54 Oradea

GRUPA: Mijlocie C

EDUCATOARE: Mateoc Claudia

PROPUNTOARE:Olar Daniela

TEMA ANUAL: Cnd, cum i de ce se ntmpl?

TEMA PROIECTULUI: Emoii de primvar

SUBTEMA: Flori de primvar

CATEGORIE DE ACTIVITATE: Activiti pe domenii expereniale DEC2.

MIJLOC DE REALIZARE: Individual

TIPUL DE ACTIVITATE: Fixare i consolidare


OBIECTIVE OPERAIONALE:
-s nvee componentele unei lalele.
-s utilizeze corect materialele
-s realizeze tema propus, ducnd la bun sfrit sarcina.
METODE I PROCEDEE:explicaia, demonstraia, conversaia, aprecierea verbal.

MIJLOACE DE NVMNT:plansa-model,cartof , acuarele,pensule si o foaie albaA4.

FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal.


EVALUAREA:observarea, aprecierea lucrrilor finale, aprecierea modului de lucru.

BIBLIOGRAFIE:

1.Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii (3-6/7 ani), Ministerul Educaiei, Cercetrii i Tineretului.

2. http://www.creatissimo.ro/15-cadouri-si-felicitari-pentru-mama-de-8-martie-pe-care-le-pot-realiza-copiii/
NR ETAPELE CONINUTUL TIINIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
CRT. ACTIVITII
1. Momentul organizatoric Voi crea condiii necesare bunei desfurri a Conversaia
activitii:
-aerisirea slii;
Pregtirea materialelor pentru desfurarea
activitii;

2. Captarea ateniei -le cer copiilor s denumeasc materialele Observarea


aflate pe msue(pensula , acuarela, cartof, Frontal comportamentului
foaie alb) Conversaia copiilor
-i ntreb care sunt florile de primavar.
-vom discuta despre componentele unei lalele.
-le voi spune copiilor poezia
Laleaua
Am sdit n grdini,
O lalea, mndr cri,
i m rog de mndrul soare,
S-i dea haine lucitoare.
Nu tiu ce culoare are:
Roie, galben, alb oare?
Este intia mea minune
i atept ziua de mine,
S o ud, s o-ngrijesc,
Mare, mare s o cresc,
i cu mare bucurie,
Mamei s o daruiesc.

3. Anunarea temei -le spun copiilor c astzi vom avea de realizat Observarea
i a obiectivelor lalele amprentate cu cartof. comportamentului
-le voi arta copiilor plana-model( ANEXA 1) Conversaia copiilor

4. Realizarea temei -nainte de nceperea activitii ne ncalzim


muchii mici ai minilor prin diferite Conversaia Observarea
exerciii(cderea stopilor de ploaie , Observarea comportamentului
frmntatul aluatului i splatul minilor) Explicaia copiilor
-prima dat vom realize floarea de lalea cu Demonstraie
ajutorul unei jumti de cartof, acesta va fi
pictat pe partea interioar in diferite culori
specific unei lalele, urmnd amprentarea
acestea pe foaia de hrtie.
-apoi cu ajutorul unei pensule vom realiza
tulpina i frunzele lalelei.
-n timp ce copiii realizeaz plana, eu
urmresc modul n care acetia utilizeaz
materialele pentru a duce la bun sfrit
activitatea, oferind ajutor i informaii
suplimentare copiilor care au nevoie.

5. Evaluarea Fac aprecieri asupra modului de desfurare a Aprecierea Observarea


activitii i asupra modului n care copiii au comportamentului copiilor comportamentului
utilizat materialele. copiilor
Ofer drept recompens o lalea.
6. ncheierea activitii Strng materialele folosite, iar copiii se
pregtesc pentru urmtoarea activitate.
ANEXA 1

S-ar putea să vă placă și