Sunteți pe pagina 1din 8

Liceul Pedagogic Ioan PopescuBrlad

PROIECT DIDACTIC

Data 16.11.2017

Unitatea de nvmnt coala Gimnazial Episcop Iacov Antonovici


Brlad
Clasa a IV-a

Prof. pentru nvmnt primar

Prof. metodist prof.

Propuntoare Albu Alice


Aria curricular Om i societate

Disciplina de nvmnt Geografie


Tema leciei Repere de timp: ora, ziua, sptmna, anul, calendarul
Tipul de lecie Predare- nvare
Obiective operaionale

O1 s defineasc n formulri proprii sensurilor termenilor de baz nvai

O2 s completeze spaiile libere din enunurile date, folosind cuvinte


adecvate;;

O3
O4
O5:
Strategii didactice

Metode didactice

Mijloace didactice
Strategii didactice
Nr Etapele leciei Coninutul instructiv educativ
Metode i Mijloace Forme de
crt Evaluare
procedee didactice organizare
1. Momentul Asigurarea materialului didactic pentru Frontal
organizatoric desfurarea n condiii optime a leciei.
Pregtirea unui climat de lucru favorabil pentru
nceperea leciei i aerisirea slii de clas.
2. Reactualizarea cunotinelor asimilate pe parcursul Conversaia Individual
orei anterioare, se va face prin intermediul unor
ntrebri: Expunerea Frontal
Explicaia
Care este durata rotaiei complete a Pmntului n
Reactualizarea jurul axei sale?
cunotinelor Dar n jurul Soarelui?

Cum se numete micarea complet efectuat de


Pmnt n jurul Soare
lui?

Ziua este egal cu noaptea pe tot parcursul


anului?

Care este micarea care determina


formarea anotimpurilor?
Captarea Captarea ateniei o voi realiza prin adresareaunei
ateniei scurte ghicitori legate de tema ce urmeaz afi
prezentat:
Am un copac cu dou sprezece ramuri:
n fiecare ramur cte patru cuiburi,
n fiecare cuib cte apte ou
Jumtate albe, jumtate negre.
(Anul, anotimpurile, lunile, sptmanile, zilele i
nopile)

3. Anunarea temei Prin raportare la ghicitoarea anterior prezentat, Explicaia Frontal


i a obiectivelor le comunic elevilor c vom studia o nou lecie,
preciznd titlul acesteia , anunnd astfel tema de Expunerea
astzi.

Ulterior, scriu pe tabl data i titlul, urmnd


caacetia s scrie aceleai informaii pe caietele
lor.

4. Dirijarea Pentru nceput voi ncerca ca mpreun cu elevii Explicaia Videopro- Individual
nvrii s definim urmatoarele notiuni: or, zi,sptmn, iector
lun, an i calendar, punndu-i pe ei s formuleze Conversaia Frontal
n mod propriu definiiile, urmnd ca mai apoi s Bani
Expunerea
ofer eu definiiile complete i s notez
principalele informaii pe tabl, iar Observaia
elevii pe caiete, utiliznd pentru noiunile cele
mai importante pixuri de culoare verde.
Pentru a m asigura c elevii su receptat
informaiile,voi propune o aplicaie, care va fi Explicaia
rezolvat att la tabl ct i pe caiet(ANEXA 1) Conversaia
n continuare vom discuta pe baza crii i vom
rezolva exerciiile din carte. Expunerea
Vom face un joc numit Rspunde rapid n Observaia
cadrul acestui joc voi utilize un scule n
interiorul cruia voi pune bileele care conin
diverse enunuri lacunare(ANEXA 3)

5. Obinerea Copiii vor deschide crile la pg 37 i vom lucra Explicaia Pe grupe


performanei exerciiile de la EXERSEAZ.
Expunerea
6. Asigurarea La finalul orei i voi ntreba pe copii Conversaia
feedbackului
Ce am fcut noi astzi la ora de
geografie?

7. ncheierea leciei Se vor oferi stimulente tuturor copiilor i se vor


face aprecieri asupra participrii la activitate.

S-ar putea să vă placă și