Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Data: 07-12-2017

coala: Gimnazial Episcop Iacov Antonovici

Clasa: a III-a

nvtoare: Tnsache Magdalena

Propuntor: Sava Bianca-Vanessa

Disciplina: Matematic

Aria curricular: tiinte

Tema leciei: Ordinea efecturii operaiilor.

Tipul leciei: consolidare

Obiective :

s utilizeze noiuni matematice: sum, termen, diferen, scztor, desczut, factor, produs, ct,
demprit, mpritor;
s resolve exerciii i probleme respectnd ordinea efecturii operaiilor;
s rezolve exerciii i probleme gndind logic.
s compare rezultatele operaiilor folosind semnele de relaie potrivite.
Strategii didactice:

Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul

Mijloace didactice: tabl, caiet, fi, manualul.

Forme de organizare: frontal, individual.

Nr. Etapele leciei Coninutul instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare


Crt. Metode Mijloace Forme de
didactice organcare
1 Moment Se pregtesc materialele didactice
organizatoric necesare pentru desfurarea orei de
dezvoltare personal. Conversaia
2 Reactualizarea Voi face cu copiii cteva exerciii Conversaia Frontal Aprecieri
cunotinelor mintale: imagini verbale
: Care este produsul numerelor 7 i
9?
R: 56
: Dar ctul dintre 5 i 20?
R: 100
:Triplul lui 6?
R: 18
: Treimea lui 15?
R: 5
: Dublul lui 122?
R: 244
: Dar jumtatea lui 12?
R: 6
: mptritul lui 6?
R: 24
: Dar sfertul lui 20?
R: 5.
3 Captarea ateniei 1. Geta are 8 insecte, Conversaia Frontal Aprecieri
verbale
Colorate i cochete.

Anca, sora ei mai mare,

Mai mult de 9 ori are.

Socotii, cte insecte

Are Anca, dintre fete ?

Socotiti, cte insecte?

R:8x9=72

2. Ana-i mic, dar citete

Tot mereu, fiindc dorete

Lucruri multe ca s tie

Despre lumea noastr vie.


Miercuri, 8 pagini a citit

i deloc n-a obosit.

Joi, de 2 ori mai mult

A citit ntr-un timp scurt.

O ntreab un roi:

Ana, ct ai citit joi?

R: 8x2=16

3. Btrnelul i-a cerut

Nepotului priceput

S-i aduc mere: dou,

Apoi zece i-nc nou.

Toate-au fost puse-n ldie.

Trei la numr, aezate.

Cte mere-s colorate

n fiecare dintre ldie?


R: (2+10+9): 3= 21: 3 =7 (mere)

4 Anunarea temei Se poart discuii cu privire la lectura Conversaia Frontal


i a obiectivelor prezentat.

Comunic, ntr-un limbaj accesibil,


coninutul nvrii i rezultatele
ateptate: Vom efectua exerciii i
probleme cu cele patru operaii
nvate respectnd ordinea efecturii Manual
lor. Conversaia

Frontal
5 Dirijarea nvrii i voi pune pe copii s deschid Frontal
manualele i caietele.

Voi scrie data i titlul la tabl i i voi


pune i pe copii s l scrie n caiete.

Voi pune un copil s citeasc cerina Manualul


de la primul exerciiu. Conversaia

Voi scrie exerciiul la tabl i i voi lsa Explicaia


pe copii s l rezolve apoi i scot la Aprecieri
tabl pentru a verifica rezultatul. verbale
Voi proceda la fel i cu urmtoarele
exerciii.
Exerciiu
Apoi le voi scrie dou probleme pe
rnd la tabl i i voi lsa s se
gandeasc. Apoi voi scoate un copil la
tabl pentru a le rezolva.

ANEXA1
6 Obinerea Le voi spune copiilor c le-am pregtit Conversaia Aprecieri
performanei o fi. fi verbale

7 Asigurarea Despre ce am discutat noi astzi la Conversaia


feedback-ului ora de Matematic?

Explicaia

Conversaia Aprecieri
8 ncheierea Se fac aprecieri verbale i se dau verbale
activitii stimulente.
3. ANALIZEAZ I NCERCUIETE RSPUNSURILE CORECTE :

a) 48 : 6 x 3 = 32, 24, 28

b) 35 : 5 x 6 = 24, 28 42

c) 40 : 5 x 7 = 10, 56, 18

d) 27 : 9 : 3 = 10, 1, 8

4.ASOCIAZ OPERAIA CU REZULTATUL POTRIVIT!


64 : 8 = 6 32 : 8 = 5

7:1= 8 21 : 7 = 4

63: 7= 7 54 : 6= 3

48 : 8= 9 25 : 5= 9

5.APLIC CUNOTINELE MATEMATICE I REZOLV:

La produsul numerelor 7 i 3 adaug ctul numerelor 72 i 8.

SCRIE FIECARE OPERAIE SEPARAT!

S-ar putea să vă placă și