Sunteți pe pagina 1din 40

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial Nr 54, Bucureti


Data: 07 decembrie 2017
Clasa: a II-a A
Propuntor: OPLEAN RAMONA VIORELA ANDREEA
Obiectul: Matematic i explorarea mediului
Unitatea de nvare: Stelue pe ghea
Subiectul: NMULIREA CND UNUL DINTRE FACTORI ESTE 3
Forma de realizare: activitate integrat: M.E.M., D.P, M.M.
Tipul leciei: Predare
Scopul leciei: nelegerea i nvarea nmulirii cu 3;

OBIECTIVE GENERALE:
1.Cunoaterea i utilizarea conceptelor specifice matematicii
2.Dezvoltarea capacitilor de explorare/investigare i rezolvare de probleme
3.Formarea i dezvoltarea capacitii de a comunica utiliznd limbajul matematic
4.Dezvoltarea interesului i a motivaiei pentru studiul i aplicarea matematicii n contexte variate.

OBIECTIVE SPECIFICE:
Matematic i explorarea mediului:
Obiective operationale
O1- s rezolve cel puin trei exerciii de nmulire, folosind materialul didactic prezentat;
O2 - s prezinte cel puin o expresie din sfera terminologiei specifice operaiei de nmulire, folosind
experiena anterioar;
O3 - s rezolve cel puin un exerciiu de tipul ? x a= b, dintr-un ir de exerciii date;
O4 - s soluioneze probleme care se rezolv prin cel puin o operaie;
O5 - s scrie cel puin o adunare repetat sub form de nmulire, folosind experiena anterioar .
O6 - s colaboreze n echip pentru rezolvarea sarcinilor de lucru
Dezvoltare Personal
O6- exprimarea emoiilor de baz n situaii
variate .
O7- utilizarea unor elemente de ascultare
activ.
O9 - Explorarea abilitilor de relaionare
cu ceilali.
Muzic i micare:
O10 - Manifestarea adecvat pe muzic, sugerat de anumite elemente de limbaj muzical;
Resurse procedurale:
Metode i procedee: - M1: - exerciiul;
- M2: - munca n grupuri cooperante;
- M3: - jocul didactic;
- M4: - brainstorming;
- M5: - problematizarea;
- M6: - observaia;
- M7: - conversaia euristic i examinatoare;
- M8: - explicaia;

Forme de organizare: frontal, individual, de grup.

Resurse materiale: - m1: - caietul elevului


- m2: - fie de munc independent
- m3: - planele cu jocul didactic
- m4: - calculatorul i videoproiectorul pentru manualul digital INTUITEXT i ppt cu
,,nmulirea cu 3 ;
- m5: - material mrunt pentru numrare: cartonae cu imagini, nasturi, beioare
de lemn, figurine de plastic, capace;
- m6: - marker pentru tabla alb.;
Resurse umane: 27 elevi , prezeni: ____ elevi.
Resurse de timp: 45 de minute.
Forme i strategii de evaluare: - a) evaluare formativ prin aprecieri verbale / scrise, autoevaluare;
- b) evaluare de proces prin fie de munc independent ;
- c) evaluare de produs prin aprecieri verbale i autoevaluare.

Bibliografie:
Dncil, Ioan: ,,Matematica pentru bunul nvtor; Ed. Erc Press, Buc., 2002;
Elena Joia - Didactica aplicat. Partea I nvmntul primar, Editura Gheorghe Alexandru, Craiova, 1994 M.
Manolescu ,M.M.Constantinescu, G. Gorcinski - Proiectare i evaluare didactic n nvmntul primar,
Matematic, Editura Steaua Procion, Bucureti , 1997
v
A. Demersul didactic:

Nr. Secvene Ob Activitatea nvtorului Activitatea elevului Resurse Resurse Evaluare


crt. didactice op. procedurale materiale
1 Moment Pregtete materialul didactic necesar i pregtesc caietele i
organizatoric pentru lecie. instrumentele de lucru.
(1 min. ) Asigur un climat favorabil desfurrii orei
de matematic.
2 Vericarea temei O1 Prezint spre verificare tema explicaia Obs.
Se verific oral tema pentru acas calitativ i
i a cantitativ. pentru acas. brainstorming sistem.
Se fac aprecieri verbal i se ofer explicaii
cunotinelor necesare acolo unde este cazul.
(5 min.)
Citesc tema i corecteaz sau
bifeaz cu creionul grafic.
3 Pregtire O1 Exerciii de calcul oral: Metoda R.A.I. Evaluare
psihologic - 2 x 3 = ; 8 x2 =; 9 x 2 = ; Elevii rspund, apoi arunc - conversaia oral prin
,,bulgrelede zapad (din
(3 min. ) - Aflai produsul nr. 6 i 2; 2 i 4; hrtie.) euristic i Bulgrele observarea
- Mrii de 2 ori nr.: 9; 4; 7. Se fac adunri repetate cu examinatoare de hrtie reaciei
O2 - Numrm din 2 n 2 pn la 20; din 3 n 3 termenul 3. elevilor la
pn la 30; din 5 n 5 pn la 50. rspuns;

Ghicitoare: Ghicitoare
Ana, Dana i Alin pe bileel
O3 Au plecat s ia magiun.
La magazin au ajuns
i-n crucior ei au pus
3 borcane fiecare.
n total cte au oare?
Scriei rezolvarea problemei prin adunare 3+3+3 = 9
repetat.
Cum se scrie aceast adunare repetat sub 3+3+3 = 3 x 3 = 9
form de nmulire ?
4 Anunarea Se anun titlul leciei i obiectivele, pe i noteaz pe caiete titlul Obs. Sist.
temei i a nelesul elevilor. leciei i data. Problematiza Tabla
obiectivelor Scrie titlul leciei pe tabl. rea
(1 min. ) Problematizare: De ce credei c e important Problematizarea: .....pentru a
s tim nmulirea unui nr. cu 3? nu mai aduna de 3 ori un nr., ci Caietele
s spunem direct rezultatul.
Avantaj: timpul.
Elevii vor aeza pe banc un
5 Dobndirea Pentru a obine triplul unui numr, numr corespunztor de - conversaia Cartonae
noilor nmulim acel numr cu 3 i obinem un nasturi sau de beioare unei euristic i Obs.
cunotine numr de 3 ori mai mare. nmuliri. examinatoare Manual sistematic
(15 min.) Joc didactic :,Nasturii
n paralel cu scrierea exerciiilor la Elevii noteaz i trec la tabl Exerciiul
tabl i pe caiete. pentru a continua: Ppt
Exerciii: 4 x 3 = 3+ 3 + 3+ 3 = 12
1x3 = 3 5x3= 3+ 3+3+ 3+ 3=15 Explicaia
6 x 3 = 3 + 3 +3+ 3+
2x3 = 6 3+ 3=18
3x3 = 2 x 3 +3 = 6 + 3=9 ...... Nasturi
8x3=7x3+3=24
9x3=8x3+3=27
Marker
Dac schimbm locul factorilor... ...rezultatul nu se schimb! albastru i
Moment recreativ: Elevii cnt efectund exerciii verde
Cntec cu micare: ade raa pe butoi. de micare sugerate de text. Cntarea n
colectiv Jucrii,
caiete,
creioane...

Negativul
cntecului

6 Fixarea i nvarea n clas: activitate n perechi. Activitate n perechi: Fiecare nvarea n Caietele
consolidarea pereche i ntreab partenerul perechi elevilor Obs. Sist.
cunotinelor care este rezultatul corect;
( 9 min. ) apoi se nchide caietul.

Tabla
Se rezolv exerciiile, n grup:
1. Calculeaz prin adunare repetat : Munca n Marker
3x9= echipa
7x3= cooperante
3x8= 1.Calculeaz prin adunare
5x3= repetat:
2. Scrie adunrile repetate de mai jos 3x3=
sub form de nmulire: 3x6=
3+ 3 + 3 + 3+ 3 = __________________ 2 x 3=
3+ 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 =__________ 5x3=
Autoev.
11+11 +11 = ____________________
3+ 3 + 3 + 3+ 3 =
3. Levi are 9 bomboane. Fratele lui, Darius 3+ 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 =
are triplu. Cte 7+ 7 + 7 = Markere
bomboane are
Darius ? 5+ 5 + 5 =
Cte bomboane au mpreun 3. Levi are 9 bomboane. Fratele
? lui,
Darius, are triplu.
Cte bomboane are
Darius ?
*Cte bomboane au
mpreun ?

Autoev. /
evaluare de
Joc kinestezic: n perechi, care grup,
se vor schimba mereu, elevii colegial
scriu cu degetul pe spatele
Joc distractiv, de micare i de atenie: colegului, care trebuie s dea Joc kinestezic Obs. Sist.
Scrie cu degetul, pe spatele colegului tu, rspunsul.
iar el va spune operaia de nmulire
potrivit!
7 Obinerea Cere elevilor rezolvarea celor dou sarcini Se lucreaz independent pe fie Evaluarea
performanei din fia de munc independent. de lucru. Problematiza Fi scris
(6 min.) Completai: rea; individu (feed-back-
Verific corectitudinea rezolvrii celor dou 3 x 5 = ____ .... x 3 = 27 al ul de azi!)
sarcini din fia de munc independent. 9 x 3 = ____ .... x 3 = 12
3 x 8 = ____ .....x 3 = 18
Ana are 8 lei. Geta are de 3 ori
mai mult.
Ci lei are Geta?
Ci lei au mpreun?
Elevii se autoapreciaz,
colornd faa vesel sau trist de Fi
8 Evaluarea i pe fi. conversaia individual Chestionar.
aprecierea Notarea
activitii Se fac aprecieri privind activitatea fiecrui unor elevi
(2 min.) elev, cu recomandrile de rigoare.
9 Tema pentru - recomand repetarea acas a nm. cu 3; - noteaz tema n caiete. explicaia Caietul
- de scris:exerciiile 1 i 2 pe fi, pe care o
acas (1 min.) vor lipi n caiet special
10 ncheierea Cntec de micare: Iarna vesel. Elevii intoneaz cu plcere
leciei cntecul i execut micrile
(1 min.) potrivite.
ANEXA 1

OGLINDA TABLEI I A CAIETULUI

07.12.2017
nmulirea cnd unul dintre factori este 3

1. 0 3 6 9 12 15 18 21 24 27 30 .

2. 1x3=3+3=6

3. 1 x 3 = 3
2x3= 6
3x3=2x3+3=6+3=9
4x3=3x3+3=9+3=
12 5 x 3 = 4 x 3 + 3 = 15
6 x 3 = 5 x 3 + 3 = 18
7 x 3 = 6 x 3 + 3 = 21
8x3=7x3+3
=21+3 = 8 x 3 + 3 = 27
10 x 3 = 9 x 3 + 3 = 30

4.
3x5
=
____
9x3
=
____
3x8
=
____
5. Fi individual
6. Tem: fi de lucru
Ghicitoare:

Ana, Mircea i Alin Au


plecat s ia magiun.
La magazin au ajuns
i-n crucior ei au pus
3 borcane fiecare.
n total cte au pus, oare
Fi de munc independent
1) Completai:
3 x 5 = ____ .... x 3 = 27
9 x 3 = ____ .... x 3 = 12
3 x 8 = ____ .....x 3 = 18

2) Ana are 9 lei. Geta are de 3 ori mai mult. Ci lei are Geta?
__________________
Ci lei au mpreun? ________________

Fi de munc independent
1) Completai:
3 x 5 = ____ .... x 3 = 27
9 x 3 = ____ .... x 3 = 12
3 x 8 = ____ .....x 3 = 18
2) Ana are 9 lei. Geta are de 3 ori mai mult. Ci lei are Geta?
__________________
Ci lei au mpreun? ________________
R: ____________

S-ar putea să vă placă și