Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Liceul Teoretic „Gh. Munteanu –Murgoci” Măcin


PROFESOR: Gilda Bulgaru
DATA: 18 ianuarie 2007
CLASA a XI- a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECTUL: Limba şi literatura română
TEMA DE STUDIAT: Curente literare- Romantismul
SUBIECTUL: Nuvela istorică „Alexandru Lăpuşneanul” de Costache Negruzzi-
personajul romantic
TIPUL LECŢIEI: de comunicare şi însuşire a cunoştinţelor
OBIECTIVE:
OBIECTIV CADRU: Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris;
OBIECTIV SPECIAL: Cultivarea receptivităţii literar- artistice a elevilor
OBIECTIVE PERFORMATIVE:
Cognitive:
O1: Să cunoască trăsăturile romantismului;
O2: Să prezinte succint acţiunea pe momentele subiectului;
O3: Să clasifice personajele literare după locul şi importanţa lor în economia textului;
O4: Să caracterizeze oral şi scris personajul romantic Alexandru Lăpuşneanul;
O5: Să evidenţieze modalităţile de caracterizare a personajului principal.

Afective:
OA1: Să participe cu interes la actul comunicării;
OA2: Să introducă noile cunoştinţe în propriul sistem de valori;
OA3: Să dovedească receptivitate afectiv- intelectuală faţă de substanţa morală a nuvelei.

STRATEGII DIDACTICE:
a. Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, lucrul cu manualul,
lectura explicativă, lectura selectivă, dezbaterea, problematizarea, horoscopul;
b. Mijloace de învăţământ şi materiale didactice: „ Limba şi literatura
română „, manual pentru clasa a XI- a, autori Adrian
Costache, Florin Ioniţă, M.N. Lascăr, Adrian Săvoiu,
Grup Editorial ART, 2006, vol. Alexandru
Lăpuşneanul, de C. Negruzzi, Editura Tineretului,
Bucureşti, 1964;
RESURSE: * capacitatea de învăţare a elevilor
Din punct de vedere al capacităţii de învăţare, clasa este relativ
omogenă. Majoritatea elevilor dispun de capacităţi de învăţare
sporite, ceilalţi având resurse suficiente pentru o bună colaborare
cu profesorul în vederea desfăşurării cu succes a activităţii
didactice.
* textul nuvelei „Alexandru Lăpuşneanul” de Costache Negruzzi
TIMP: 50 min.

PARCURS DIDACTIC

Moment organizatoric( 1 min.)


- Se notează absenţii şi se pregătesc materialele necesare desfăşurării orei de limba şi literatura
română.

Verificarea temelor (6 min.)


- Se va realiza prin controlul caietelor de teme. Voi verifica, în mod frontal, felul în care
elevii au alcătuit tema dată ora precedentă. Voi avea în vedere chestionarea unui număr
relativ mare de elevi.
- Răspunsurile elevilor vor fi corijate, dacă este necesar, şi comentate.

Actualizarea va cunoştinţelor( 10 min.)


Se realiza prin întrebări adresate frontal, referitoare
la noţiunea de personaj literar:
* Definiţi noţiunea de personaj literar?
( Personajul este persoana, obiectul, animalul care acţionează sau este
implicat în acţiunea prezentată într-o scriere epică sau dramatică)
*Identificaţi criteriile de clasificare a personajelor?
( 1. în funcţie de rolul pe care îl joacă în economia textului, personajele sunt principale,
secundare şi episodice; 2. în funcţie de criteriul etic, personajele pot fi pozitive şi negative;
3. în funcţie de raportul cu realitatea, există personaje istorice, legendare şi fantastice; 4. în
funcţie de curentul estetic în care se încadrează, personajele literare pot fi: clasice,
„caractere”, romantice, excepţionale în situaţii excepţionale, construite în antiteză,
realiste, „tipuri”, identificabile în realitate; 5. în funcţie de complexitatea personajelor, E.M.
Forster le consideră „plate”- construite în jurul unei idei sau calităţi, putând fi prezentate
într-o singură frază, recognoscibilă în orice situaţie narativă- şi personaje „rotunde”-
surprind cititorul cu reacţii imprevizibile, devenind memorabile prin gesturi şi fapte- ;6.
după capacitatea de transformare, personajele sunt: dinamice, statice; personajul mai
poate fi individual, colectiv; când personajul este o individualitate care devine un model, o
culme a unor trăsături morale, se numeşte caracter).
4. Captarea atenţiei (2 min.)
pregătirea elevilor se va realiza printr-o discuţie cu clasa despre trăsăturile
curentului romantic;

Anunţarea subiectului şi enunţarea obiectivelor (1 min.)


- Voi anunţa elevii că astăzi vom caracteriza personajul romantic din nuvela „Alexandru
Lăpuşneanul”, pe baza unui plan în funcţie de care vor fi dirijate observaţiile lor.
Comunicarea obiectivelor se va realiza într-o manieră accesibilă elevilor, parcurgând până
la sfârşitul orei,: O1, O2, O3, O4…
Dirijarea învăţării şi dobândirea de cunoştinţe noi (25 min.)
- Având în vedere că textul a fost lecturat şi elevii cunosc subiectul, aceştia îl vor prezenta
succint, explicând şi titlurile mottourilor.
-Voi dirija elevii să clasifice personajele din nuvelă în funcţie de rolul pe care îl au în
economia textului.
a. principal şi romantic, excepţional: Alexandru Lăpuşneanul;
b. secundare: doamna Ruxanda, vornicul Moţoc;
c. episodice: Spancioc şi Stroici, mitropolitul Teofan;
d. colectiv: mulţimea răzvrătită.
- Cu ajutorul elevilor şi în funcţie de planul de caracterizare pe care îl are fiecare elev, se
vor stabili şi nota următoarele:
* Lumea nuvelei „Alexandru Lăpuşneanul” de C.Negruzzi este creionată prin intermediul
personajelor.
* Nuvela are personaje: principal, secundare, episodice.
* Domnitorul Alexandru Lăpuşneanul este:
personajul principal al nuvelei
înfăţişat în evoluţia sa( prezent fiind în toate momentele acţiunii);
personaj excepţional, construit în spiritul esteticii romantice;
- Voi cere elevilor să reliefeze trăsăturile dominante de caracter, valorificând secvenţele de
text din manual:
dorinţa de putere cumulată cu setea de răzbunare datorită
trădării din prima domnie;
- abilitate politică;
- inteligenţă şi viclenie;
tenacitate şi hotărâre de neclintit;
disimulant;
bun cunoscător al psihologiei umane;
impulsivitate, temperament violent, cruzime diabolică.

* Personaj excepţional, Lăpuşneanul este construit în spiritul esteticii romantice, din calităţi
şi din defecte, iar situaţiile excepţionale în care se află sunt menite să-i demonstreze felul
său de a fi.
- Voi cere elevilor să evidenţieze acest caracter antitetic în relaţia cu celelalte personaje.
Cu doamna Ruxanda dă dovadă de falsitate şi disimulare( Se
căsătorise cu ea „ca să atragă inimile norodului în mintea căruia era încă vie amintirea lui
Rareş”, de impulsivitate şi
violenţă(„- Muiere nesocotită! strigă Lăpuşneanul sărind drept în picioare, şi mâna lui, prin
deprindere, se răzămă pe junghiul din cingătoarea sa; dar îndată stăpânindu-se se plecă, şi
rădicând pe Ruxanda de jos[…])”, viclenie şi duplicitate când îi promite „leacul de
frică”( oferindu-i în schimb piramida de 47 de capete ale boierilor), cruzime, bucurându- se
de spaima ei când leşină „Femeia tot femeie, zise Lăpuşneanul zâmbind; în loc să se bucure,
ea se sparie”.
- Elevii vor preciza mijloacele/ procedeele de caracterizare a personajelor cu exemplificări
din fragmentele de text existente în manual.
directă:
a. de către narator „Râdea; muşchii i se suceau în râsul acesta
şi ochii lui hojma clipeau.”
b. de alte personaje: „Crud şi cumplit este omul acesta.”(mitropolitul Teofan), „sângele cel
pângărit al unui tiran ca tine”(Spancioc).
autocaracterizarea : „n-aş fi un nătărău de frunte, când m-aş încrede în tine?”
indirectă:
a. prin fapte, prin comportament( inteligenţă, abilitate, disimulare, sadism, cruzime);
b. prin limbaj, replicile sale fiind memorabile( „Dacă voi nu mă vreţi, eu vă vreu[…]şi dacă
voi nu mă iubiţi, eu vă iubesc pre voi şi voi merge cu voia ori fără voia voastră.”, „De mă
voi scula, pre mulţi am să popesc şi eu…”, „Proşti, dar mulţi!”.
c. prin relaţiile cu celelalte personaje, cu doamna Ruxanda, cu vornicul Moţoc, cu Spancioc
şi Stroici.

- Activitatea se va desfăşura ca dialog continuu între profesor şi elevi şi chiar între elevi.
Planul de mai sus va fi notat pe fişe distribuite elevilor de la începutul discuţiei. Pe
parcursul orei, pe baza observaţiilor şi argumentelor aduse de elevi se vor nota explicaţiile
în caiete.

Evaluarea formativă(3 min)


- Se va realiza printr- o sarcină didactică: elevii vor urmări „personajul colectiv”- mulţimea
răzvrătită şi vor identifica trăsăturile sugerate în text. „Gloata se învârtea din mult în mai
mult.”, „Prostimea rămasă cu gura căscată. Ea nu se aştepta la asemenea întrebare. Venise
fără să ştie pentru ce au venit şi ce vrea. Începu a se strânge în cete […]”

Asigurarea retenţiei şi transferul (3 min.)


- Elevii vor sintetiza oral trăsăturile personajului romantic, ţinând seama de planul
dat.

9. Tema pentru acasă( 1 min)


- Elevii vor avea de elaborat un eseu nestructurat intitulat Alexandru Lăpuşneanul-
un personaj romantic

10. Aprecieri generale (1 min)


Voi face aprecieri colective şi individuale, pozitive şi negative.
PROIECT DIDACTIC
Liceul Teoretic „Gh. Munteanu –Murgoci” Măcin
PROFESOR: Gilda Bulgaru
DATA: 18 ianuarie 2007
CLASA a XI- a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECTUL: Limba şi literatura română
TEMA DE STUDIAT: Curente literare- Romantismul
SUBIECTUL: Nuvela istorică „Alexandru Lăpuşneanul” de Costache Negruzzi-
personajul romantic
TIPUL LECŢIEI: de comunicare şi însuşire a cunoştinţelor
OBIECTIVE:
OBIECTIV CADRU: Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris;
OBIECTIV SPECIAL: Cultivarea receptivităţii literar- artistice a elevilor
OBIECTIVE PERFORMATIVE:
Cognitive:
O1: Să cunoască trăsăturile romantismului;
O2: Să prezinte succint acţiunea pe momentele subiectului;
O3: Să clasifice personajele literare după locul şi importanţa lor în economia textului;
O4: Să caracterizeze oral şi scris personajul romantic Alexandru Lăpuşneanul;
O5: Să evidenţieze modalităţile de caracterizare a personajului principal.
b. Afective:
OA1: Să participe cu interes la actul comunicării;
OA2: Să introducă noile cunoştinţe în propriul sistem de valori;
OA3: Să dovedească receptivitate afectiv- intelectuală faţă de substanţa morală a nuvelei.
STRATEGII DIDACTICE:
a. Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, lucrul cu manualul,
lectura explicativă, lectura selectivă, dezbaterea, problematizarea, horoscopul;
b. Mijloace de învăţământ şi materiale didactice: „ Limba şi literatura
română „, manual pentru clasa a XI- a, autori Adrian
Costache, Florin Ioniţă, M.N. Lascăr, Adrian Săvoiu,
Grup Editorial ART, 2006, vol. Alexandru
Lăpuşneanul, de C. Negruzzi, Editura Tineretului,
Bucureşti, 1964;
RESURSE: * capacitatea de învăţare a elevilor
Din punct de vedere al capacităţii de învăţare, clasa este relativ
omogenă. Majoritatea elevilor dispun de capacităţi de învăţare
sporite, ceilalţi având resurse suficiente pentru o bună colaborare
cu profesorul în vederea desfăşurării cu succes a activităţii
didactice; textul nuvelei „Alexandru Lăpuşneanul” de Costache Negruzzi
TIMP: 50 min.

MOMENTELE TIMP ELEMENTE DE CONŢINUT OB. METODE MIJLOCE


LECŢIEI
1.Moment 1` - Se notează absenţii şi se
organizatoric pregătesc materialele necesare
desfăşurării orei de limba şi
literatura română.

2.Verificarea 5` - Se va realiza prin


temelor controlul caietelor de teme. Voi
verifica, în mod frontal, felul în
care elevii au alcătuit tema Conversaţia
dată ora precedentă. Voi avea euristică
în vedere chestionarea unui
număr relativ mare de elevi.
- Răspunsurile elevilor vor Explicaţia
fi corijate, dacă este necesar, şi
comentate.

3. Actualizarea 10` -Se realiza prin întrebări


cunoştinţelor adresate frontal, referitoare
la noţiunea de personaj literar:
* Definiţi noţiunea de Conversaţia Nuvela
personaj literar? euristică Alexandru
( Personajul este persoana, Lăpuşneanul,
obiectul, animalul care de Costache
acţionează sau este implicat în Negruzzi
acţiunea prezentată într-o
scriere epică sau dramatică)
*Identificaţi criteriile de
clasificare a personajelor?
( 1. în funcţie de rolul pe care îl
joacă în economia textului,
personajele sunt principale,
secundare şi episodice; 2. în Dezbaterea
funcţie de criteriul etic,
personajele pot fi pozitive şi
negative; 3. în funcţie de
raportul cu realitatea, există
personaje istorice, legendare şi
fantastice; 4. în funcţie de
curentul estetic în care se
încadrează,personajele literare
pot fi: clasice, „caractere”,
romantice, excepţionale în
situaţii excepţionale, construite
în antiteză, realiste, „tipuri”, Explicaţia
identificabile în realitate; 5. în
funcţie de complexitatea
personajelor, E.M. Forster le
consideră „plate”- construite
în jurul unei idei sau calităţi,
putând fi prezentate într-o
singură frază, recognoscibilă
în orice situaţie narativă- şi
personaje „rotunde”- surprind Problematizarea
cititorul cu reacţii
imprevizibile,devenind
memorabile prin gesturi şi
fapte- ;6. după capacitatea de
transformare, personajele
sunt: dinamice, statice;
personajul mai poate fi
individual, colectiv; când
personajul este o
individualitate care devine un
model, o culme a unor
trăsături morale, se numeşte
caracter).
4.Captarea 2` - pregătirea elevilor se va
atenţiei realiza printr-o discuţie cu Conversaţia Fişe de
clasa despre trăsăturile O1 lectură
curentului romantic;

5.Anunţarea 1` - Voi anunţa elevii că astăzi


subiectului şi vom caracteriza personajul
enunţarea romantic din nuvela
obiectivelor „Alexandru Lăpuşneanul”, pe
Explicaţia
baza unui plan în funcţie de
care vor fi dirijate observaţiile
lor.
Comunicarea obiectivelor
se va realiza într-o manieră
accesibilă elevilor, parcurgând
până la sfârşitul orei,: O1, O2,
O3, O4…

6.Dirijarea 25` - Având în vedere că textul


învăţării şi a fost lecturat şi elevii cunosc O1 Planul de
dobândirea de subiectul, aceştia îl vor caracterizare
cunoştinţe noi prezenta succint, explicând şi Exerciţiul a unui
titlurile mottourilor. personaj
-Voi dirija elevii să clasifice literar
personajele din nuvelă în
funcţie de rolul pe care îl au
în economia textului.
a. principal şi romantic,
excepţional: Alexandru Explicaţia
Lăpuşneanul;
b. secundare: doamna
Ruxanda, vornicul Moţoc; O2 Nuvela
c. episodice: Spancioc şi
Stroici, mitropolitul Teofan; Expunerea
d. colectiv: mulţimea
răzvrătită. O3
- Cu ajutorul elevilor şi în
funcţie de planul de
caracterizare pe care îl are Conversaţia
fiecare elev, se vor stabili şi euristică
nota următoarele:
* Lumea nuvelei „Alexandru
Lăpuşneanul” de C.Negruzzi O4
este creionată prin intermediul
personajelor.
* Nuvela are personaje:
principal, secundare, episodice.
* Domnitorul Alexandru
Lăpuşneanul este:
-personajul principal al
nuvelei
-înfăţişat în evoluţia
sa( prezent fiind în toate
momentele acţiunii);
-personaj excepţional,
construit în spiritul esteticii
romantice;
- Voi cere elevilor să reliefeze
trăsăturile dominante de O5 Lectura selectivă Planul de
caracter, valorificând caracterizare
secvenţele de text din manual:
-dorinţa de putere cumulată cu
setea de răzbunare datorită
trădării din prima domnie;
- abilitate politică;
- inteligenţă şi viclenie;
-tenacitate şi hotărâre de
neclintit;
- disimulant;
- bun cunoscător al psihologiei
umane;
- impulsivitate, temperament
violent, cruzime diabolică.

* Personaj excepţional,
Lăpuşneanul este construit în
spiritul esteticii romantice, din Lectura Textul
calităţi şi din defecte, iar O4 explicativă nuvelei
situaţiile excepţionale în care
se află sunt menite să-i
demonstreze felul său de a fi.
- Voi cere elevilor să
evidenţieze acest caracter Conversaţia Planul de
antitetic în relaţia cu celelalte caracterizare
personaje.
- Cu doamna Ruxanda dă dovadă
de falsitate şi disimulare( Se O3
căsătorise cu ea „ca să atragă Lectura selectivă
inimile norodului în mintea
căruia era încă vie amintirea lui Explicaţia
Rareş”, de impulsivitate şi
violenţă(„- Muiere nesocotită! Lectura
strigă Lăpuşneanul sărind drept comentată
în picioare, şi mâna lui, prin
deprindere, se răzămă pe
junghiul din cingătoarea sa; dar Lectura dirijată
îndată stăpânindu-se se plecă, şi
rădicând pe Ruxanda de
jos[…])”, viclenie şi duplicitate
când îi promite „leacul de frică”(
oferindu-i în schimb piramida de
47 de capete ale boierilor),
cruzime, bucurându- se de
spaima ei când leşină „Femeia
tot femeie, zise Lăpuşneanul
zâmbind; în loc să se bucure, ea
se sparie”.
- Elevii vor preciza
mijloacele/ procedeele de
caracterizare a personajelor cu
exemplificări din fragmentele
de text existente în manual. O5 Conversaţia
-directă: euristică
a. de către narator „Râdea;
muşchii i se suceau în râsul
acesta şi ochii lui hojma Explicaţia
clipeau.”
b. de alte personaje: „Crud şi
cumplit este omul
acesta.”(mitropolitul Teofan),
„sângele cel pângărit al unui
tiran ca tine”(Spancioc).
c.autocaracterizarea : „n-aş fi
un nătărău de frunte, când m- Lectura
aş încrede în tine?” O5 comentată
-indirectă:
a. prin fapte, prin
comportament( inteligenţă,
abilitate, disimulare, sadism,
cruzime);
b. prin limbaj, replicile sale
fiind memorabile( „Dacă voi Explicaţia
nu mă vreţi, eu vă vreu[…]şi
dacă voi nu mă iubiţi, eu vă
iubesc pre voi şi voi merge cu
voia ori fără voia voastră.”,
„De mă voi scula, pre mulţi am
să popesc şi eu…”, „Proşti, dar
mulţi!”.
c. prin relaţiile cu celelalte
personaje, cu doamna
Ruxanda, cu vornicul Moţoc,
cu Spancioc şi Stroici.

- Activitatea se va desfăşura ca
dialog continuu între profesor
şi elevi şi chiar între elevi. Conversaţia
Planul de mai sus va fi notat pe
fişe distribuite elevilor de la
începutul discuţiei. Pe
parcursul orei, pe baza
observaţiilor şi argumentelor
aduse de elevi se vor nota
explicaţiile în caiete.

7.Evaluarea 3` - Se va realiza printr- o sarcină


formativă didactică: elevii vor urmări Lectura Textul
„personajul colectiv”- mulţimea explicativă nuvelei
răzvrătită şi vor identifica O3
trăsăturile sugerate în text.
„Gloata se învârtea din mult în Conversaţia
mai mult.”, „Prostimea rămasă
cu gura căscată. Ea nu se aştepta
la asemenea întrebare. Venise
fără să ştie pentru ce au venit şi
ce vrea. Începu a se strânge în
cete […]”

8.Asigurarea 2` -Elevii vor sintetiza oral


retenţiei şi trăsăturile personajului romantic, O4 Explicaţia
transferul ţinând seama de planul dat.
O5
9. Tema pentru 1` - Elevii vor avea de elaborat
acasă un eseu nestructurat intitulat O4 Explicaţia
Alexandru Lăpuşneanul- un O5
personaj romantic

10. Aprecieri 1` - Voi face aprecieri generale şi


generale individuale, pozitive şi
negative.

S-ar putea să vă placă și