Sunteți pe pagina 1din 11

Liceul Teoretic”Ion Inculeț”

Satul Vorniceni,Raionul Strășeni

Proiect didactic de scurtă durată

Obiectul:Educația plastică
Subiectul:Punctul-element de limbaj plastic

Învățător:Lupu Veronica,grad didactic II

2014
PROIECT DIDACTIC DE SCURTĂ DURATĂ

Data : 05 noiembrie 2014


Numele, prenumele învățătorului : Lupu Veronica,grad didactic II
Instituția : Liceul Teoretic „Ion Inculeţ”,s.Vorniceni
Clasa IV-a „A”
Disciplina : Educaţia plastică
Tipul lecţiei : formare de priceperi şi deprinderi
Timp alocat : 45 min.
Modulul : Elemente ale limbajului plastic
Tema plastică : Punctul-element de limbaj plastic
Subiectul : Fructe şi legume
Competența:Valorificarea elementelor de limbaj plastic în exprimarea plastică
Subcompetenţa :
 Utilizarea punctului ca element constructiv în lucrările plastice
 Utilizarea în comunicare a termenilor specifice artelor plastice

Obiective operaţionale :
a) Cognitive:
- să utilizeze în comunicare limbajul plastic ;
- să definească punctul ;
- să explice rolul punctului ;
b) psiho-motorii :
- să realizeze o lucrare plastică respectînd tema plastică şi subiectul propus
c) afective :
- să evalueze lucrarea colegului de bancă conform criteriilor propuse de învăţător;
-să participe cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei .

STRATEGII DIDACTICE :
A) Metode şi procedee : brainstormingul , tehnica”Scaunul fierbinte”;explicaţia ,descoperirea,conversaţia,lucrul practic,textul lacunar ,jocul
didactic, jocul de rol etc
B) Mijloace de învăţămînt : -computer ,prezentare Power Point ,melodii de toamnă,manual,caiet;
C) Materiale de lucru :
acuarelă,guaş,pensule, carioci,hîrtie ,vas pentu apă,paletă,şerveţele umede;

D) Forme de lucru : individual ,frontal ,în grup.

Resurse bibliografice :
1.Curriculum pentru învăţămîntul primar , cl.I-IV,Chişinău,2010;
2.Ghid de implementare a curriculumului la educaţia plastică , 2010;
3.Ion Canţîru,Alexandru Vatavu,Olga Carauş,Educaţia plastică ,manual pentru clasele 3-4, editura ARC , 2012;
SCENARIUL LECŢIEI

Etapele Activitatea Strategii didactice


învăţătorului elevilor
lecţiei
1.Evocare Prezintă : oaspeţii din spatele clasei dar şi Elevii sînt în picioare ,ascultă cu atenţie. Explicaţia
oaspetele neobişnuit”Zîna Toamnă”.
Elevii îndeplinesc ce li se cere:
Ca să scăpăm de emoţii ne atingem vîrful -ating nasul ; Jocul didactic
năsucului,întindem braţele în sus,batem -întind braţele, ”Scăpăm de emoţii”
palmele de 5 ori şi ”Adio emoţii”. -bat din palme de 5 ori
-flutură din mînă ;
Între timp scăunelele voastre s-au Tehnica „Scaunul
înfierbîntat şi nu vă puteţi aşeza pînă cînd nu Elevii pot spune : hîrtie ,suport fierbinte”
spuneţi un cuvînt folosit la lecţiile de plastic,paletă,pensule, creioane colorate,
educaţie plastică. cariocă, creion, cu mînă de grafit,
acuarelă ,guaş ş.a.
Cel care va spune cuvîntul îşi va alege de
pe rochia Zînei Toamnă o frunzuliţă. După ce rostesc cuvîntul îşi aleg o frunzuliţă şi
(Frunzulițele sînt de 4 culori) se aşează.
Puneţi frunzuliţele la marginea băncii,căci o
să avem nevoie de ele mai tîrziu.

La lecțiile precedente noi am studiat Ascultă cu atenție Explicația


modulul”Materiale,instrumente și tehnici de
lucru”
Astăzi la lecţia de educaţie plastică noi
începem să studiem un nou capitol care se
numeşte”Elemente ale limbajului plastic.” -punctul,linia,forma,culoarea
Ce elemente de limbaj plastic cunoașteți ? Conversația euristică

Pe parcursul acestui capitol veţi descoperi:


-care este specificul utilizării elementelor de Ascultă cu atenție Explicația
limbaj plastic în artă; Prezentare PP
-cum se obţin formele plane şi volumetrice;
-cum să utilizezi gamele cromatice pentru a
reda anumite stări sufleteşti;
La lecția de astăzi noi:
-vom realiza o lucrare plastică respectînd
tema plastică şi subiectul propus
Ascultă cu atenție
-vom vorbi în limbaj plastic
-vom lucra în grup
-ne vom juca.
2.Realizarea Că să descoperim tema plastică vă propun să
sensului rezolvăm un careu:
A
p e n s u l a Careul
a c u a r e l a Prezentare PP
c r e i o n u l
a s c u ţ i t o a r e
g r a f i t
s c u l p t o r i l o
p a l e t a
B
1.Instrument cu ajutorul căruia colorăm Răspund la întrebări:
imaginile ... -pensula

2.Vopsea transparentă uşor solubilă în apă... -acuarela


3.Drept ,înalt şi subţirel
Cu veşmînt de lemn pe el
Are vîrful de cărbune -creionul
Pe hîrtie lasă urme... Prezentare PP
4.Creionul se ascute cu ... -ascuţitoarea
5.Creion cu mînă de ... -grafit
6.Modelarea şi cioplirea sînt metode de
lucru a ... -sculptorilor
7.Suport pe care pictorul amestecă culorile -paletă.
Care este cuvîntul descoperit ? -punctul
Tema plastică pe care o vom studia astăzi
este : Prezentare PP
Punctul –element de limbaj plastic Scriu în caiete Conversația euristică
(vă rog să scrieţi în caiete).
Ce este punctul ? Răspund la întrebări:
La ce lecţie am mai întîlnit acest cuvînt ? La Limba romană –punctul este un semn de
punctuaţie,
La Matematică-punct de plecare,
La ştiinţe – punct cardinal.
Care sînt punctele cardinale? – N,S,E,V
Lucrul în grup,
Bravo ! Dar acum vă rog să deschideţi Citesc informația din manual,apoi completează lucrul cu manualul,
manualele la p.60 şi să ne îmbogăţim fișele primite în grup. observația,textul
cunoştinţele despre punctul ca element al lacunar,jocul didactic,
limbajului plastic. descoperirea.
Totodată veţi lucra în grup şi veţi completa
fişele primite.
Anexa 2.3.4.5
Bravo! Sunteţi demn de laudă şi Zînei
Toamnă i-au plăcut răspunsurile voastre.Dar Eleviipot răspunde așa: Brainstorming
cum credeţi de ce ea a venit la noi cu coşul Deja e toamnă tîrzie și nu mai are roade.
gol ? Eu cred că vrea să-l umple cu lucrări realizate
de noi .
Adevărat,sunteţi curioşi ce vom desena azi ?
Subiectul lecţiei ne va fi sugerat de Zîna
Toamnă,care v-a pregătit nişte ghicitori .O
să vă rog să închideţi manualul şi să reveniţi
la frunzuliţele primite la începutul
lecţiei.Pentru elevii care au ales frunze de Ascultă cu atenție și răspund la ghicitori: Jocul didactic
culoare galbenă ,fiţi atenţi la ecran şi ”Ghici,ghicitoarea
ghiciţi ghicitoarea: mea!”
-Balon un pic dezumflat
Galben colorat
Are mustăcioară
Şi se cheamă ... pară Prezentare PP

Scrieţi în caiet care este subiectul lecției Notează în caiet subiectul lecției.
pentru voi

Frunza oranj:
Are pleată verde moşu’
Nasul lung,hazliu şi roşu Morcovul
Nasu’roşu e-n pămînt
Pleata flutură în vînt.

Frunza cafenie :
Acest fruct rotungit
E-n livadă găzduit
Verde,galben sau roș’ Mărul Prezentare PP
Îl culeg și-l pun în coș.

Frunza roșie:
Sînt o legumă frumoasă,
Sînt iubită-n orice casă
Sînt roșie și frumoasă Roșia
Și sînt foarte sănătoasă.

Deci,elevii ce și-au ales:


frunzulița galbenă vor desena cu ajutorul Prezentare PP
punctelor o pară,
frunzulița oranj-un morcov,
frunzulița roșie-o roșie,
frunzulița cafenie-un măr.
Explicația
Fiți atenți: elevii
 din rîndul de la fereastră vor obține Ascultă cu atenție și pregătesc
puncte cu ajutorul cariocelor, materialele necesare
 din rîndul din mijloc vor obține
puncte cu ajutorul pensulei
 din rîndul de la perete vor obține
puncte cu ajutorul degetelor.
Vă reamintesc că fructul sau leguma pe care Explicația
o desenați trebuie să fie în centrul foii,iar
desenul trebuie să fie îngrijit și estetic.

Eu vă urez succes. Lucrul individual


Elevii lucrează ,între timp răsună un colaj de
melodii.
Lucrul în perechi
3.Reflecție Vă rog să schimbați lucrările cu colegul de Elevii schimbă lucrările cu colegul de
bancă,analizați -le după algoritmul de pe bancă.Le analizează după algoritmul de la Analiza
ecran: tablă.
Realizarea temei plastice Cîțiva elevi analizează lucrarea colegului oral. Prezentare PP
Amplasarea în pagină
Aspectul estetic.
Eu am să analizez împreună cu Zîna Toamnă
aceste lucrări și o să vă notez pe toți Ascultă cu atenție.
conform algoritmului de la tablă.
Tema pentru acasă: Explicația
De realizat o lucrare din puncte cu Înseamnă în agende.
subiectul”Fructul preferat”.

O să vă rog să faceți o scurtă relatare despre Jocul de rol:”Micii


lecția de astăzi cu ajutorul acestui Relatează despre lecția de astăzi reporteri”
microfon,așa ca niște reporteri adevărați:
Astăzi,la lecția de educație plastică
am... Prezentare PP
Cel mai mult mi-a plăcut...
Mi-a fost mai greu să...
Pentru dumneavoastră de la lecția de
educație plastică..
Și Zîna Toamnă are un mesaj pentru voi.Vă Jocul didactic
rog să-l descoperiți: ”Descoperă mesajul”
Sînteți minunați !Bravo!
Ițetnîs ițanunim!Ovarb!
Ridicăm ambele mîini în sus,o salutăm pe
Zîna Toamnă în semn de mulțumire,iar
acum lăsăm mîinile pe cap și ne mîngîiem Ridică mîinile în sus,le flutură,se mîngîie pe Jocul didactic
pentru că am fost Bravo!La sfîrșitul acestei cap. ”Bravo!”
lecții vă îndemn să învățați de la Toamnă
generozitatea,dărnicia așa că vă propun să
luați coșulețele și să serviți oaspeții cu
cîteva din bogățiile toamnei. Servesc oaspeții cu mere

Anexa1
Dacă veți răspunde corect la întrebări, veți
descoperi tema plastică:

1.Instrument cu ajutorul căruia colorăm imaginile 2.Vopsea transparentă uşor solubilă în apă

3.Drept ,înalt şi subţirel


Cu veşmînt de lemn pe el
Are vîrful de cărbune
Pe hîrtie lasă urme
4.Creionul se ascute cu
5.Creion cu mînă de
6.Modelarea şi cioplirea sînt metode de lucru a
7.Suport pe care pictorul amestecă culorile

S-ar putea să vă placă și