Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

CLASA: a IV-a
OBIECTUL: Matematică
SUBIECTUL: Operaţii cu numere naturale – Exerciţii şi probleme
TIPUL LECŢIEI: Recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor
SCOPUL LECŢIEI: Recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor despre operaţiile cu numere naturale
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: să efectueze cele patru operaţii, aplicând algoritmii de calcul învăţaţi;
O2: să afle termenul/factorul necunoscut dintr-o operaţie aritmetică pe baza legăturii dintre adunare şi scădere,
dintre înmulţire şi împărţire;
O3: să respecte ordinea efectuării operaţiilor în exerciţii cu mai multe operaţii şi paranteze;
O4: să rezolve şi să compună probleme cu cele patru operaţii aritmetice;
O5: să utilizeze limbajul matematic adecvat.
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, exerciţiul, algoritmizarea, explicaţia, jocul didactic, ciorchinele, metoda
cubului.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: un cub din carton, fişe, mascote, diplome,
PROPUNĂTOR: Vlad Rodica Daniela
Secvenţele Activitatea învăţătorului Activitatea elevului Metode de Mijloace de Forme de
lecţiei învăţământ învăţământ organizare/
evaluare
Moment Se asigură cadrul organizatoric Se pregătesc pentru Exerciţiul Frontală
organizatoric necesar desfăşurării în condiţii lecţie. organizatoric
optime a lecţiei.
Clasa se împarte în trei grupe. Lecţia
se desfăşoară sub formă de concurs
între grupe, în mai multe etape.
Pentru fiecare sarcină corect
rezolvată, elevii primesc puncte.
Câştigătoare va fi echipa care
acumulează cele mai multe puncte.
Captarea Se face prin descoperirea unor Recunosc personajele. Conversaţia Frontală
atenţiei personaje din desenele animate care
vor reprezenta mascotele celor trei
echipe.
Anunţarea Se notează titlul lecţiei pe tablă: Completează rebusul. Frontală
temei şi a „Operaţii aritmetice”- recapitulare
obiectivelor Notează titlul în caiete.
Dirijarea Prezentarea şi rezolvarea conţinutului
învăţării recapitulării se va face prin Ciorchinele Tabla, cretă Frontală
intermediul mai multor exerciţii-joc. colorată
„CIORCHINELE”
Pe tablă sunt scrise cuvintele
„Operaţii aritmetice” – concept de
bază pentru metoda ciorchinelui.
Schema rezultată va fi comentată de
elevi. (Anexa 1)
*Cu ajutorul „CUBULUI” elevii vor Rezolvă corect exerciţiile Cubul Un cub din Activitate
rezolva mai multe sarcini. Pe fiecare şi problemele propuse. Explicaţia carton, în echipă
faţă a cubului este scris un număr Exerciţiul plicuri cu /
(de la 1 la 6). Fiecărui număr îi Algoritmiza- fişe Frontală
corespund sarcini de lucru diferite. rea colective de
(Anexa2). lucru
Fiecare echipă aruncă cubul şi corespunză-
rezolvă cerinţele corespunzătoare toare
numărului înscris pe faţa respectivă. fiecărei feţe
Se verifică rezultatele. Câştigă echipa a cubului
care rezolvă repede şi corect
exerciţiile.
*Joc didactic: „Cursa isteţilor” Rezolvă corect exerciţiile Exerciţiul Frontal
Fiecare echipă trimite la tablă câte un respectând ordinea
reprezentant care va rezolva un operaţiilor.
exerciţiu ce conţine ordinea
efectuării operaţiilor. (Anexa 3)
Asigurarea Fiecare elev primeşte o fişă de Rezolvă corect fişa de Munca Fişe de Indepen-
feed-back- evaluare. Primi cinci elevi care vor evaluare. independentă lucru dentă
ului rezolva repede şi corect exerciţiile de Exerciţiul
pe fişă vor fi declaraţi campioni şi Problematiza-
vor aduce puncte echipei din care fac rea
parte. Individuală
*Joc didactic: „Descoperiţi mesajul!” Jocul didactic /
Calculaţi şi determinaţi Exerciţiul Frontală
necunoscutele notate cu majuscule:
E = 5 – a : a; 5 x 3 – I = 6; F : 9 = 0;
6 : T = 1; R : 2 = 1 rest egal cu câtul;
7 x b : b = Ă; 5 : C = 1; 4 x L = 4
0 4 1 9 5 9 6 7 3 9
F E LI C I TĂ R I
Încheierea Grupa cu cel mai mare punctaj va fi Ascultă aprecierile făcute. Analiza Diplome Frontală
activităţii declarată câştigătoare şi va fi Notează tema pentru activităţii
recompensată cu o diplomă de merit. acasă.
Se fac aprecieri asupra lecţiei. Toţi
elevii vor primi calificative „dulci”.
Se comunică tema pentru acasă.
ANEXA 2
CUBUL

3
6

5 4

SARCINA NR. 1 – Află suma numerelor: 236 şi 159; 1 545 şi 789; 25 736 şi 9 0 47; 6 328 şi 5 249; 390 894 şi 206.
SARCINA NR. 2 – Află diferenţa numerelor: 936 şi 547;1 640 şi 227; 8 305 şi 2 046; 15 687 şi 3 330; 112 486 şi 110 514;
SARCINA NR. 3 – Află produsul numerelor: 126şi 3; 46 şi 21; 531 şi 45; 714 şi 51; 1 361 şi 134.
SARCINA NR. 4 – Află câtul numerelor: 136 şi 4; 4 846 şi 2; 669 şi 3; 2 832 şi 6; 8 800 şi 20.
SARCINA NR. 5 – Aflaţi termenii necunoscuţi: a – 36 = 215; a + 187 = 769; 20 354 – a = 354; 6 888 + a = 1 101;
a + 1 250 = 13 450;
SARCINA NR. 6 – Găsiţi factorii necunoscuţi: a x 150 = 40 500; 11 970 : a = 38; a : 7 = 112; 3 x a = 639; 5 x a = 510.

ANEXA 3
Grupa I
10 + 4 x 2 – 3 : 3 =
312 : [ 2 + ( 15 + 108 : 3 ) : 3 ] =

Grupa a II-a
40 : 4 – 5 : 1 + 0 x 2 =
1 + {2 x [3 + ( 4 – 4 ) x 5 ] : 6 } x 7 =

Grupa a III-a
36 : 3 – 3 x 4 + 0 : 7 =
8 - [7 + 5 x ( 4 + 3 x 2 ) – 1 ] : 8 =

FIŞĂ DE EVALUARE
1. Din produsul numerelor 620 şi 20 scădeţi câtul lor.
2. Într-o livadă sunt 95 pruni, cireşi de 5 ori mai puţin, meri cu 35 mai mulţi decât cireşi, iar peri cu 36 mai puţini decât
numărul prunilor. Câţi pomi sunt în livadă?
3. Alcătuieşte o problemă după formula: a + ( b x a ) + c =

S-ar putea să vă placă și