Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

I. PARTEA INTRODUCTIVA

Nume, prenume: Chende Mihaela

Data: 05.12.2013

Scoala Gimnaziala Nr.1Sinmihaiu Almasului

Clasa: a VII-a

Disciplina: Biologie

Subiectul lectiei: PIELEA

Durata de desfasurare a lectiei: 50 min.

Obiectivul central: Insusirea cunostintelor referitoare la anatomia pielea precum, rolurile pe care le indeplineste
pielea precum si despre anexe pielii si importanta acestora pentru organism

Obiectivele operationale:

 sa determine rolurile pielii (O.1)


 sa stabileasca care este alcatuirea pielii(O.2)
 sa identifice glandele anexe ale pielii (O.3)

Tipul lectiei: mixta

Resurse procedurale:

 explicatia (M.1.);
 observatia (M.2)
 conversatia euristica (M.3)
 demonstratia (M.4)
 prezentare Power-Point (M.5)

Resurse materiale: calculator,tus, burete,obiecte cu suprafata neteda/ rugoasa/tare/moale, apa calda/rece, compas

Tipul de organizare a activitatii: frontal, individual

Anticiparea dificultalilor: intreruperea sursei de curent→utilizarea planselor

Bibliografie:
-Lazar, V., Caprarin, D., 2008, Metode didactice utilizate in predarea biologiei, Ed. Arves
-Marcu_lapadat, M., Macovei,F., Dobran, F.,1999,Biologie – Manual pentru clasa a VII-a,Ed. Teora
-Marinescu, M., 2010, Didactica biologiei, teorie si aplicatii, Ed. Paralela 45, Pitesti;
-Partin,Z., Logofatu,L., Niculescu,C., 2008, Biologie – Manual pentru clasa a VII-a, Ed. Corint
-Sandu, V.D., Pasca, C., Kis,E., 2002, Anatomia si igiena omului, Presa Universitar Clujeana
-Curriculum National - Programa Biologie, gimnaziu;
II. DESFASURAREA LECTIEI

Obiective Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare


operationale (evenimentele)
lectiei
1.Organizarea -noteaza in catalog elevii -isi pregatesc cartile si
clasei absenti si verifica daca sunt caietele
conditii optime pentru
desfasuarea orei
-pregateste materialul
didactic

2.Reactualizare -inventariaza notiunile - raspund la intrebari - oral


cunostintelor referitoare la nas si limba
anterioare
3.Captarea - Stiati ca? ..Pielea este -sunt atenti la informatii -oral
atentiei organul cel mai greu din
corp? Ea cantareste aproape
4 kg.

4. Anuntarea -anunta titlul lectie si il scrie - sunt atenti la explicatii


temei si pe tabla: Pielea
obiectivelor -comunica clar obiectivele
operationale ale lectiei

5.Dirijarea - anunta elevii ca prezentarea -oral


O.1 inatarii lectiei se va face in format
Power-Point -urmaresc imaginile
-explica faptul ca pielea e
alcatuita din trei straturi: -sunt atenti la explicatii
epiderma, derma, hipoderma
-le comunica despre
alcatuirea epidermului(strat
cornos, strat generator),
- ofera informatii despre
structura dermului (papile -practic
dermice→amprente digitale) - isi iau amprenta
-solicita elevilor sa-si sa-si ia degetului
amprenta degetului aratator aratator→constata ca
folosind tusul fiecare amprenta e unica
-explica despre hypoderm -noteaza in caiete
(femeile contin mai mult
O2 tesut adipos decat barbatii)
-pentru a demonstra rolurile
pielii solicita unui elev, legat
la ochi, sa pipaie diverse - identifica obiectele
obiecte, cu diverse suprafete respective
si temperaturi, si sa le
identifice.
-le explica despre receptorii -sunt atenti la explicatii
O.3 tactili, termici si receptorii
pentru durere
-antreneaza elevii intr-o -participa la discutie
discutie despre anexele -observa cu atentie firul
pielii:anexe cornoase(par, de par, unghia
unchii) si anexe glandulare
(glande sudoripare si glande
sebacee)
6.Conexiune -inventariaza principalele -raspund la intrebari
inversa(feed- informatii prin adresarea de -oral
back) intrebari
7.Evaluare -apreciaza verbal elevii care
s-au afirmat in timpul orei
SCHITA TABLEI

PIELEA

-2.5-4 mm grosime
-alcatuita din trei paturi:
1.Epiderma:
- alcatuita din mai multe straturi de celule:-strat cornos cu cheratina
- strat generator cu melanina (pigmentul pielii)
- nu contine vase de sange
2.Derma
- mai gros decat epiderma
- contine papile dermice care lasa urme = amprente digitale
3.Hipoderma
- alcatuita in special din tesut adipos ( cu grasimi de rezerva)

Pielea - organ de simt


- pielea contine receptori:
- a) Receptori tactili
- b) Receptori termici
- c) Receptori pentru durere

Anexele pielii
a) anexe cornoase: firul de par, unghia
b) anexe glandulare: glandele sudoripare, glandele sebacee

S-ar putea să vă placă și