Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA:
GRĂDINIŢA:
GRUPA: mare-pregătitoare
EDUCATOARE:
TEMA: Evaluare sumativă
SUBTEMA: Ce ştim despre iarnă ?
CATEGORIA DE ACTIVITATE : Activitate matematică
MIJLOC DE REALIZARE :
TIPUL ACTIVITĂŢII : evaluare
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
 Să recunoască, să denumească, să construiască şi să utilizeze
formele geometrice: cerc, pătrat, triunghi, dreptunghi
 Să înţeleagă relaţiile spaţiale, să plaseze diferite obiecte într-un
spaţiu dat ori să se plaseze pe el însuşi în raport cu un obiect dat
SCOPUL ACTIVITĂŢII :
 Formarea deprinderii de o recunoaşte, denumi şi utiliza formele
geometrice învăţate
 Exersarea capacităţii de a realiza jucării cu materialele puse la
dispoziţie
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

SUBIECTUL ACTIVITĂŢII : „Măşti pentru carnaval” (figuri geometice)


BIBLIOGRAFIE :
 Madlena Bulboacă, Metodica activităţilor matematice în grădiniţă
şi clasa I, Editura Sigma, Bucureşti, 1996
 *** Programa activităţilor instructiv-educativeîn grădiniţa de
copii, E.D.P., Bucureşti, 2000.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
ETAPELE OB. ACTIVITATEA EDUCATOAREI MET. ŞI MIJ. DE EVALUARE
ACTIVITĂŢII OPER. PROC. ÎNV.
1 2 3 4 5 6
1. Introducere în Introducerea în activitate se face prin cântecul „Iarna a -interpretarea
activitate sosit în zori”. corectă a
Iarna a sosit în zori conversaţi cântecului,
Iarna a sosit în zori Cât de veseli suntem noi a respectând
La fereastră a pus flori Că-ne aduce bulgări moi exerciţiul linia
A sosit cu gerul ei, Cu zăpadă ne jucăm melodică, şi
Cu zăpadă şi polei. Şi cu bulgări aruncăm intonaţia
[Despre ce anotimp este vorba în acest cântec?]
[Ce poezii ştiţi voi despre acest anotimp?] Un copil să- -recitarea
mi recite poezia „Iarna pe uliţă” de George Coşbuc. corectă a
Iarna pe uliţă poeziilor
de George Coşbuc despre iarnă,
A-nceput de ieri să cadă respectând
Câte-un fulg, acum a stat. ritmul şi
Norii s-au mai răzbunat intonaţia
Spre apus, dar stau grămadă impusă de
Peste sat Nu e soare, dar e numai bine text
Şi pe râu e numai fum.
Vântu-i liniştit acum,
Dar năvalnic vuiet vine
De pe drum.
1 2 3 4 5 6
Sunt copii. Cu multe sănii conversaţia
De pe coastă vin ţipând, exerciţiul
Şi se-mping, şi sar râzând,
Prin zăpadă fac mătănii,
Vrând, nevrând.
[Ce alte poezii mai ştiţi despre iarnă?]
Omul de zăpadă

Nasu-i de ardei I-am pus oală-n cap observaţia -enumerarea


Ochii-s de cărbune, În loc de pălărie, conversaţia corectă a
Mătura sub braţ Cât va sta în ger, enumerarea formelor
Îi stă de minune. Frig să nu-i mai fie. geometrice
2. Intuirea Aseară omul de zăpadă din poezie a venit la noi în om de
materialului clasă împreună cu un prieten supărat şi ne-a lăsat un zăpadă,
cadou. Un copil merge la omul de zăpadă şi ne aduce cadou,
cadoul pentru a vedea ce conţine. forme
3. Anunţarea [Ce aţi găsit în cadoul de la Omul de zăpadă?] geometrice
temei şi a Noi astăzi ne vom juca un joc cu formele geometrice
obiectivelor lăsate de Omul de zăpadă şi îl vom ajuta pe prietenul
Omului de zăpadă care este supărat deoarece un copil rău
nu l-a terminat de construit, nu are nas, ochi, nasturi,
căciulă şi nu i-a dat o mască pentru carnavalul vostru.
1 2 3 4 5 6
4. Explicarea şi Pe rând câte un copil va veni la mine, iar eu îi voi explicaţia -om de Observarea
demonstrarea descrie o figură geometrică, iar el trebuie să o ia, să o demonstraţia zăpadă, comporta-
regulilor jocului descrie după criteriile stabilite (formă, culoare, cadou, mentului
mărime) şi să o aşeze în locul indicat. Împart copiii în forme copiilor
două grupe: îngeraşi şi pitici. geometrice
5. Executarea Un copil vine la mine. explicaţia -om de Însuşirea
jocului de probă [Aşază un cerc mic şi negru ca şi nasture haina demonstraţia zăpadă, corectă a
Omului de zăpadă!] exerciţiul cadou, regulilor
forme jocului
geometrice
6. Desfăşurarea Copiii vin la mine câte unul şi execută sarcina dată, -om de Denumirea
propriu-zisă a până când omul de zăpadă este terminat. Fiecare zăpadă, corectă a
jocului răspuns corect este punctat şi aplaudat. cadou, formelor
forme geometrice şi
geometrice aşezarea
acestora.
7. Complicarea În complicarea jocului le voi arăta o figură problematizarea Descrierea
jocului geometrică iar ei o vor spune: forma, culoarea, explicaţia corectă a
mărimea şi grosimea. demonstraţia figurilor
geometrice

S-ar putea să vă placă și