Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

CLASA : a IV-a „B”


DATA: 20.11.2018
OBIECTUL :LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ
SUBIECTUL : Scrierea corectă a substantivelor.Exerciții aplicative
TIPUL DE EVALUARE: EP; EI
PRODUSUL LECȚIEI: Partea de vorbire
TIPUL LECŢIEI: de evaluare a cunoștințelor
OBIECTIVE UNITĂȚI DE PRODUSE EVALUATIVE CRITERII DE SUCCES
OPERAŢIONALE COMPETENȚE
O1 – să definească substantivul ; 4.2. Clasificarea părţilor de P6 Partea de vorbire 1. Formulez întrebarea potrivită cuvântului
vorbire dintr-un şir de cuvinte sau selectat.
O2 – să clasifice substantivele dintr-un mic text. 2. Identific partea de vorbire.
după felul lor ; 3. Precizez ce exprimă (arată, denumește).
3.3.Aplicarea regulilor de 4. Numesc tipul ei.
O3 – să dea exemple de ortografie şi de punctuaţie în 5. Determin funcția sintactică a părții de
substantive la toate genurile ; contextele de realizare a vorbire, după caz.
comunicării scrise (în limita
O4 – să treacă substantivele de la standardelor de conţinut). 1. Mă implic.
P13 Colaborarea în echipă
singular la plural , respectând 2. Sunt receptiv(ă) la ideile colegilor.
3.4. Aşezarea corectă în pagină a 3. Argumentez cu calmitate propriile idei.
ortografia ; textelor scrise, respectînd scrierea 4. Sunt responsabil (ă) pentru rezultatul
O5 – să analizeze substantivele pe cu alineate pentru a marca colaborării.
baza unui tabel . trecerea de la o idee la alta.

METODE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : explicaţia , demonstraţia , conversaţia , problematizarea , munca independentă , exerciţiul , jocul didactic ;
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : fișă de lucru , caietul elevului, manual .
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în perechi, în grup;
BIBLIOGRAFIE :
Cornelia , Toma – Rodica , Miloş – Limba română prin jocuri didactice , Ed. Mirton , Timişoara , 2001;
Mariana Marin, Tatiana Niculcea, Manual pentru clasa a IV-a ediția a III-a actualizată; CARTIER, 2017
Curriculum școlar modernizat clasele I-IV-a, Chișinău, 2010;
Metodologia privind implimentarea evaluării criteriale prin descriptori. Clasa a 4-a, 2018
Conţinutul ştiinţific al lecţiei Tehnici de Forme de Evaluare
Obiective Etapele
organizare
instruire
lecţiei

Evocarea Elevii îşi pregătesc cele necesare orei de limba şi literatura română . Se asigură
conversaţia individuală
condiţiile necesare unei bune desfăşurări a lecţiei.
Jocul didactic: „ Moșul cu pălărie”
EI
* Ce este substantivul ?
La ce întrebări răspunde substantivul?
* De câte feluri sunt substantivele ?
* Ce se numeşte substantiv comun ?
Daţi exemple .
Cum se scriu substantivele comune ?
frontal
* Ce se numeşte substantiv propriu ?
jocul didactic
Daţi exemple .
Ce arată numărul singular ? Daţi exemple de 5 substantive la numărul singular .
* Ce arată numărul plural ?
* Treceţi la plural substantivele pe care le-aţi dat ca exemple pentru numărul
singular .
O1
* Ce se întâmplă cu substantivul când trece de la un număr la altul?
Care sunt genurile substantivelor?
.Cum recunoaşteţi şi dovediţi genul unui substantiv ?
Exemple de substantive care încep cu litera c .
5 Substantive de genul masculin
5 substantive de genul feminin
5 substantive de genul neutru.
Moșul nostrul a obosit ne roagă să ne odihnim, să luăm loc!
O3
Verificarea temei pentru acasă:
Se va anunţa titlul lecţiei : ,, Scrierea corectă a substantivelor. Exerciții aplicative.’’
Acesta se va scrie la tablă şi în caiete.
Anunțarea obiectivelor.

Lucrul cu manualul Ex 1 pagina 56


Lucrul în perechi „ Gândește perechi prezintă”
Realizarea
Dați exemple de cinci substantive care denumesc:
sensului
ființe, lucruri, fenomene ale naturii, acțiuni, stări sufletești, însușiri nume de
O2
persoane, denumiri de străzi, titluri de cărți, denumiri de magazine, denumiri de
orașe, nume de personaje literare. exercițiul individual

conversaţia de
verificare
B) Exerciţii de aplicare în practică a cunoştinţelor teoretice însuşite
*exerciţii de analiză a substantivelor pe baza unui tabel
Pe când eram şcolari , Vasile mi-a dăruit, spre bucuria mea , o carte şi nişte EP
creioane colorate. conversaţia individuală (P6)
dirijată
Substantivul Ce Felul Genul Numărul
denumeşte? substantivului substantivului substantivului
şcolari fiinţă comun masculin plural
Vasile fiinţă propriu masculin singular
bucuria stare comun feminin singular
sufletească
carte lucru comun feminin singular
creioane lucru comun neutru plural
Lucrul în grup „ Floarea cu nectar intelectual”
Copiii sun repartizați în grupe, liderul grupului alege petala florii
Reflecția Timp de lucru 5 minute
problematizarea
Violet- transformă substantivele propuse la plural.
câine – bucurie -
masă – haină -
copac – luptă -
tractor – muncă -
ploaie – bunic-
Roșu – alcătuiți două propoziții diferite după scopul comunicării, care să conțină trei
substantive.

Albastru- grupează după gen în tabelă cuvintele propuse:


caiet, tractor, cocoș, masă, carte, băiat.
Genul masculin Genul feminin Genul neutru
Orange – pornind de la substantivul prieten, scrieți pe rând câte un substantiv care să
începă cu ultimul sunet al cuvântului precedent.

Roz aprins - puneți substantivele dintre paranteze la forma potrivită:


Cărțile ( Maria )____________ se află pe masă.
Petalele ( garoafă )_____________erau albe.
Caietele (eleva) _____________sunt sctise cu acuratețe.

Roz- înlocuiește pronumele cu substantive proprii. Transcrie. Fii atent la punctuație!


- Tu câți ani ai?
- Împreună cu ea avem 10, adică tot atât cât are el cu fratele său.
Expunerea fiecărui lider din grup.
Autoevaluarea în tabele de performanță.
Bilanțul lecție.
Am înțeles .......
Voi ști că.......
Evaluarea lucrului elevilor de către învățător.Aprecierea celor mai activi

S-ar putea să vă placă și