Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic prima oră.

Data: 02. 09. 2019


Clasa: I-âi „B”
Învățător: Șcut Natalia
Subiectul lecției: Pășesc cu fermitate spre viitor.
Unități de competențe curriculare:
1.1 Aprecierea unicităţii sale în contextul statutului de elev.
1. 2 Identificarea valorilor moral-spirituale în contexte școlare.
Obiective operaționale:
La finele lecției elevul va fi capabil:
O1 să identifice importanța școlii în viața fiecărui școlar;
O2 să numească calitățile unui elev;
O3 să alcătuiască propoziții cu cuvinte – cheie
O 4 să argumenteze alegerea făcută;
O5 să manifeste interes asupra tematicii abordate.
Tipul lecției: mixtă
Tehnologii didactice:
Forme: în perechi, individual, frontal.
Metode procedee, tehnici: jocul didactic „Puzzle”, CCC, moment surpriză „ Creionul magic”,
pauză dinamică „ploaia”, ghemul succesului
Materiale didactice: piese puzzle, imagini, emoticoane.
Referințe bibliografice:
Curriculum național 2018 Ministerul Educației,Culturii și Cercetării al Republicii
Moldova;
Siteu-l internet clasamea.eu;
Secvențele Timpul Obiecti Activitatea învățătorului și a elevilor Strategia Evaluarea
lecției vele didactică
8 min Organizarea clase de elevi.
„Salutul razelor de soare”
Elevii selectează emoticonul dorit, își scrie
numele și acroșează pe razele soarelui
Verbalizând cine este și cum se simte în prima Soarele
zi de școală. emoțiilor
Surpriza lecției: Creionul magic
Învățătorul citește scrisoarea de la creionaș
Elevii ascultă cu atenție mesajul.
Evocarea

Descoperim subiectul lecției descoperind


literele din cutia magică.

Construim la tablă cuvintele după numerotarea Apreciere


20min de pe piese Descoperi verbală
PĂȘESC CU FERMITATE SPRE VIITOR re
Pentru a păși cu fermitate spre viitor avem
nevoie să ne cunoaștem trecutul, neamul,
istoria strămoșilor noștri.
În ce limbă comunicăm? Limba română
Cum se numește țara în care trăim?
REPUBLICA MOLDOVA
Care este simbolica statului ? Tricolor
Stema , imnul
Ce am sărbătorit pe 31 august?
Dar ca micii școlari să ajungă oameni mari, de CCC
vază au nevoie de un obiect foarte și foarte
important, îmi puteți spune care este el? Cine
este izvorul cunoștințelor?
CARTEA
Vai ce s-a întâmplat s-au pierdut literele ce mă
fac, elevi am nevoie de ajutorul vostru poate
voi le puteți găsi?
Elevii găsesc literele pe bancă și restabilesc
cuvântul la tablă
Lucrul fonetic în baza acetui cuvânt:
Cu ce literă începe cuvântul?
Realizarea sensului

Cu ce literă se termină?
C este ? A este?
Din câte litere este format cuvântul? Jocul
Câte consoane? Câte vocale? Din câte silabe ? didactic
Alcătuim propoziții simple.
Pauză dinamică „Ploița.”

7 min Ce v-a plăcut? Ghemul


Ce ați reținut? succesului
Reflecția

Părinții oferă cuvinte încurajatoare copiilor și .


aruncă ghemul formând un păiengeniș al
succesului.
Anexe

S-ar putea să vă placă și