Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Propunător Bratosin Mădălina-Cristiana


PROFESOR: Stanciu Violeta
DATA: 06.12.2016
CLASA: a VII-a
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
SUBIECTUL: Noțiuni de vocabular. Genul epic. Genul liric
Unitatea de învățământ: COLEGIUL
NAȚIONAL„ALEXANDRU IOAN CUZA”
TIPUL LECŢIEI: Recapitulare și sistematizare
DURATA: 50 minute

Competențe specifice

2.1 asigurarea coerenței ideilor exprimate într-un mesaj oral


3.2 recunoașterea modalităților specifice de organizare a textului epic și
procedeelor de expresivitate în textul liric

Obiective operaționale

La sfârşitul orei elevii vor fi capabili

O1 să definească genul epic/liric


O2 să argumenteze apartenența la genul epic/liric
O3 să sesizeze valoarea expresivă a mijloacelor de îmbogățire a vocabularului
și a categoriilor semantice studiate
O4 să precizeze trăsăturile genului epic/liric

STRATEGIA DIDACTICĂ
a) Metode şi procedee:, ciorchinele, învǎţarea prin descoperire,
exerciţiul oral şi scris, conversaţia
b) Materiale didactice:, tabla, schema la tabla, fişa, caietul de notiţe.
c) Forme de organizare a activităţii : activitate frontală,
activitate individuală
d) Resurse şi managementul timpului:
 spaţiu de lucru: sala de clasǎ
 capacităţi normale de învăţare ale elevilor
 cunoştinţele lor anterioare;
 timpul de învăţare: 50 minute.

BIBLIOGRAFIE:

 Alexandru Crişan, Sofia Dobra, Florentina Sâmihăian, Limba română,


Manual pentru clasa a VII-a, Bucureşti, Ed. Humanitas Educaţional, 2008.
 *** Gramatica limbii române , ed. a II-a, vol. I, Bucureşti, Ed. Academiei,
1966.
SCENARIU DIDACTIC
Nr. Conținutul informațional și Elemente de strategie didactică Evaluare
crt Secvențele demersul didactic
instruirii Activitatea Activitatea Resurse Resurse Forme de
profesorului elevului procedurale materiale organizare

1. Momentul Profesorul Se pregătesc Conversația Frontal


organizatoric asigură pentru ora de
1 min ordinea şi limba şi
pregăteşte literatura
materialele română. Elevul
necesare de serviciu
pentru lecţie. numeşte
Notează absenţii.
absenţele.

2. Verificarea Profesorul Elevii citesc, Conversaţia Caietul de Frontal, Aprecieri


temei și verifică tema fac observaţii, teme individual verbale
captarea cantitativ şi aprecieri,
atenției calitativ, corectări.
11 min solicitând
elevilor, prin
sondaj, să
citească
compunerile,
să facă
observaţii şi
corectările ce
se impun.
Profesorul
face aprecieri
asupra
modului de
realizare a Elevii
temei. citesc cu atenţie
Pentru definiţiile de pe
captarea planşă. Fiecare
atenției voi elev vine pe
afișa pe tablă rând la tablă şi
o planșă pe completează
care este un spaţiile cu
tablel despre noţiunile
vocabular. definite dând
exemple proprii
corespunzătoare
noţiunii pe care
a descoperit-o.

3. Anuntarea Anunță tema


si obiectivele
subiectului
pentru lectia
lectiei si a de zi.
Noteaza pe
obiectivelor
tabla titlul .
propuse Profesorul Notează titlul
comunică lecției. Conversația
1 min.
elevilor că in
cadrul acestei
ore vor Ascultă
realiza o obiectivele
lecție de propuse
recapitulare și
sistematizare
a
vocabularului,
genului epic
și genului
liric.

4. Dirijarea Recapitularea
cunoştinţelor
învăţării Elevii prezintă
despre genul
12 min. liric si genul soluțiile găsite,
epic se va aduc
realiza prin explicațiile
metoda necesare, iar
Ciorchinelui. colegii intervin
Elevii vor cu completari.
scrie tot ce le
trece prin
minte legat de
nucleul
ciorchinelui:
gen liric, gen
epic. Li se
impart
elevilor fișe
de lucru.

5. Asigurarea Profesorul Elevii citesc Lectura Fișele de Frontal Aprecieri


feedback-ului cere elevilor o textele, apoi expresivă lucru verbale
20 min. lectură în rezolvă
gând a cerințele din Explicația
textelor, apoi fișele de lucru.
o lectură Conversația
expresivă cu
voce tare.

6. Asigurarea Comunică Elevii noteaza Explicația Frontal


retenției și a elevilor tema tema.
transferului pentru acasă.
5 min. Elevii au de
realizat o
compunere cu
titlul „Iarna”

S-ar putea să vă placă și