Sunteți pe pagina 1din 5

Liceul Teoretic “Joseph Haltrich” Sighișoara

Profesor: Monica Isac


PROIECT DIDACTIC

Data : 23. 04. 2013


Clasa : a IX-a A
Obiectul : Matematică –Algebră (M1)
Unitatea de învăţare : Relaţiile lui Viéte
Tema lecţiei : Funcţia de gradul al doilea
Tipul lecţiei : Formare și fixare de priceperi și deprinderi
Durata : 50 minute
Obiective operaţionale : La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili să :
O1 : Scrie relaţiile lui Viéte
O2: Să formeze ecuaţia de gradul al doilea atunci când se cunosc rădăcinile acesteia
O3: Folosească relaţiile lui Viéte în rezolvarea de exerciţii

Strategii didactice :
Metode şi procedee : problematizarea, învăţarea prin descoperire, exerciţiul, observaţia.
Mijloace şi materiale didactice: manual, fișă de lucru, tabla, creta
Forme de organizare: frontală, individuală.
Surse informaţionale: Manual cl.a IX-a , C. Niţă, C. Năstăsescu ,ed. Did. și Pedagogică
Etapele lecţiei Strategiile didactice Evaluare
Conţinutul lecţiei
Metode şi Forme de
procedee activitate
Activitatea profesorului Activitatea elevului
1 2 3 4 5 6
Profesorul face prezenţa.
Moment organizatoric Stabilește liniștea și atmosfera propice
învăţării.
Verifică tema de casă.
- Care este forma generală a funcţiei de R: f: R→ R, f (x) = ax2 + bx + c ,
gradul al doilea? unde a,b,c R, a 0

Recapitularea - Cum se numește ecuaţia f (x) = 0 ? R: ecuaţie de gradul al doilea


cunoștinţelor - Când o ecuaţie de gradul al doilea are R: Când 0 Conversaţia Frontală Aprecierea
soluţii reale? verbală
- Care sunt formulele de calcul pentru
rădăcinile ecuaţiei de gradul al doilea? R: x1, x2 =
Profesorul anunţă titlul lecţiei „Relaţiile lui Elevii noteză titlul lecţie pe caiete.
Captarea atenţiei Viéte” și precizează obiectivele pe care
dorește să le atingă.

Având în vedere formulele de calcul ale


rădăcinilor ecuaţiei de gradul al doilea, se
pune problema dacă există o legătură între
rădăcini și coeficienţii ecuaţiei. Frontală și
Dirijarea învăţării Exerciţiul individuală
Fie ecuaţia de gradul al doilea Elevii participă activ la calculul
ax2 + bx + c = 0 , a,b,c R, a 0 sumei și a produsului dintre rădăcini,
notând calculele pe caiete.
Propun să calculăm suma și produsul
rădăcinilor:
-b + D -b - D b
x1 + x2 = + =-
2a 2a a

-b + D -b - D b 2 - (b2 - 4ac) c
Observaţia
x1.x2 = . = = Frontală
2a 2a 4a 2 a

Notăm cu S = x1 + x2 = ‒ și
Problema-
tizarea
P = x1∙ x2 = numite relaţiile lui
Viéte.
F. Viete (1540-1608), diplomat și Observarea
matematician francez, a activat în Paris, directă a
fiind unul din creatorii algebrei moderne. elevilor
Câte un elev iese la tablă pentru a
rezolva exerciţiile. Învăţarea
Ex1: Să se scrie relaţiile lui Viéte pentru 1 prin
ecuaţiile: x1 + x2 = ; x1.x2 = -3 descoperire Frontală
3
x1 + x2 = -2; x1.x2 = -6 și
a) x1 + x2 = 0; x1.x2 = -9 individuală
b)
Elevii își notează pe caiete și
c) participă activ la lecţie.

Formarea ecuaţiei de gradul al doilea


Conversaţia
când se cunosc soluţiile
Fie ecuatia
ax2 + bx + c = 0 , a,b,c R, a 0 și 0
Împărţim ecuaţia cu a, și obţinem :
b c b c
x2 + x + = o , dar = - S , = P, unde
a a a a
S = x1 + x2 , P = x1.x2
Expunerea
Relatia de mai sus se scrie acum astfel:
x 2 - Sx + P = 0
Observaţie: Dacă x1 , x2 sunt soluţiile reale
ale ecuaţiei ax 2 + bx + c = 0, a �0 atunci
există egalitatea:
ax 2 + bx + c = a ( x - x1 )( x - x2 )
Câte un elev iese la tablă pt a rezolva
exerciţiile.
Ex 2: Fie si rădăcinile unei ecuaţii de
grad al doilea. Scrieţi ecuaţia de grad II
corespunzătoare în dacă
2. a) S = 4 , P = 3 x2 - 4x + 3 = 0
a) și . Problema-
b) S = 1, P = ‒20 x2 - x - 20 = 0 tizarea
b) și
Frontală Aplicarea
3. a) x2 - x + 3 = 0 S=
Ex 3 : Fie ecuaţia 2 x 2 - 3 x + 6 = 0 . Să se și formulelor
individuală în situaţii
calculeze:
b) P = 3 practice
1 1
Formarea și fixarea a) x1 + x2 b) x1 � x2 c) + 1 1 x1 + x2 1
cunoștinţelor x1 x2 c) + = =-
x1 x2 x1.x2 2
1 1 Exerciţiul
d) +
x1 + 3 x2 + 3
d) = =

=
Ex 4 : Fie ecuaţia de gradul al doilea = = =
x2-2x+3=0.
x1 + x 2 x1 + x 2
Să se calculeze + 4. = +
x1 x2

+ = =
- Care sunt relaţiile lui Viéte?
Asigurarea R: S = x1 + x2 = ‒ și P = x1∙ x2 =
feed- back-ului Conversaţia Frontală Apreciere
- Cum se mai poate scrie ecuaţia de gradul verbală și
al doilea folosind relaţiile lui Viéte? R: x 2 - Sx + P = 0 scrisă

Tema pentru acasă Fișa de lucru (Anexa 1) Elevii își notează tema pe caiete. Conversaţia Frontală

S-ar putea să vă placă și