Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Propunător/ propunătoare: Trifan Elena


Data: 6.12.2018
Şcoala: Școala Gimnazială Bogdan Petriceicu Hașdeu
Clasa: a IV-a
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Istorie
Unitatea de învăţare: Epoci istorice. Evenimente, personalități, locuri istorice
Subiectul: Grecii-prima civilizație a Europei
Tipul lecţiei: predare-învățare
Scopul: familiarizarea și însușirea de noi cunoștințe despre prima civilizație a Europei;
Obiectivele operaţionale – pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1 să localizeze pe hartă Grecia și vecinii ei din Antichitate;
O2 să desprindă ideile principale din textul dat;
O3 să elaboreze întrebări originale cooperând cu ceilalți colegi ;
O4 să formuleze întrebări și răspunsuri pe baza textului.
Metode, procedee, tehnici: conversația, explicația, metoda explozia stelară, metoda R.A.I.;
Mijloace de învăţământ: manual, caiet, steluțe, minge;
Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală, grupe;
Resurse:
temporale: 50 min
umane: 30 elevi
Bibliografie:
1.Cleopatra Mihăilescu, Tudor Pițilă- Manual de istorie, clasa a IV-a, semestrul I, editura Aramis, 2006

2. Programa şcolara pentru clasa a IV-a , Istorie, aprobat prin ordin al ministrului nr. 3919/ 20.04.2005.
Desfăşurarea lecţiei:

Nr. Etapele/ Obiective Conţinutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


secvenţele lecţiei operaţio-
Crt. + intervalul de Metode, Mijloace de Forme de
nale
procedee, învățământ organizare
timp alocat
tehnici a activității

1. Moment -Pregătirea materialelor didactice Conversația Frontal


organizatoric necesare;
-Asigurarea ordinii şi disciplinei;
(2 min) -Adoptarea unei poziţii corecte în bancă.

2. Captarea atenției Voi adresa câteva întrebări: Conversația Frontal Capacitatea de a


și verificarea Care este cea mai veche civilizație a răspunde corect la
cunoștințelor Europei ? întrebările adresate.
Cum se numește țara în care locuiesc
(5 min) grecii ?

3. Anunțarea temei Astăzi vom afla mai multe informații Conversația Frontal Capacitatea de a
despre prima civilizație a Europei. asculta cu atenție și
(5 min) de a înțelege
Se scrie pe titlul pe tablă și un plan de obiectivele propuse
idei care vor fi discutate pe parcursul spre realizare.
lecției.
Plan de idei:
1. Cât de veche este civilizația Caiet
greacă ?
2. Care erau modul de viață și
ocupațiile grecilor ?
3. Ce obiceiuri sau sărbători aveau
aceștia?
4. În ce mod a influențat acest
popor istoria omenirii ?

4. Dirijarea O1 ,,Deschideți manualele la pagina 35 și Conversația Frontal


învățării haideți să identificăm pe hartă Grecia și
vecinii acesteia în epoca antică.” Manual
(25 min) Numesc elevi care vor citi textul din Caiet
manual la pagina 36. Se explică
cuvintele necunoscute. Explicația
Metoda explozia stelară: (Anexa 1)
Capacitatea de a
O2 Se împart elevii în 5 grupe egale care își
colabora cu ceilalți
vor alege un reprezentant.
coechipieri și de a
Cei 5 elevi vor extrage din săculeți
Metoda Frontal elabora întrebări pe
bilețele ce conțin intrebările: Ce? Cine?
explozia baza textului.
O3 Unde ? Când ? De ce ?
stelară Pe grupe
Elevii vor coopera în elaborarea
întrebărilor bazate pe text pe care le vor
adresa celorlalte grupe.
5. Asigurarea O4 Metoda R.A.I.(Răspunde-Aruncă- Metoda Individual Capacitatea de a
retenției și a Interoghează): R.A.I. răspunde corect la
transferului Se verifică rezultatele obținute în urma Frontal întrebările adresate .
predării-învățării . Cadrul didactic
(10 min) aruncă o minge către un elev și îi
adresează o întrebare legată de lecție.
Acesta va răspunde, apoi va arunca
mingea altui coleg și va adresa o
intrebare acestuia.
Exemplu: Care erau cele mai importante
orașe-cetăți ?
6. Încheierea Se fac aprecieri individuale/ frontale cu Conversația Frontal
activității privire la modul de desfășurare a
activității, la participarea elevilor și la Individual
(3 min) conduita acestora.
Se comunică tema pentru acasă.

Anexa 1

S-ar putea să vă placă și