Sunteți pe pagina 1din 4

Şcoala cu clasele I-VIII, Nr.

1, Piatra_Neamţ
Institutor Solomon Daniela

PROIECT DE LECŢIE

Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe


Disciplina: Ştiinţele naturii
Clasa: a IV-a B
Conţinutul: Resursele naturale
Tipul lecţiei: recapitulare şi sistematizare
Obiective cadru:
 OC1 Înţelegerea şi utilizarea în comunicare a unor termeni şi concepte specifice ştiinţelor
naturii
 OC3 Dezvoltarea interesului şi a responsabilităţii pentru menţinerea mediului natural echilibrat,
propice vieţii

Obiective de referinţă:
 OR 1.3. – să comunice în maniere diverse, observaţii privind relaţiile dintre părţile componente
ale unui sistem;
 OR 3.2. – să conştientizeze efecte ale mediului asupra propriului organism;

Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:


O1 – să selecteze resursele naturale după anumite criterii;
O2 – să identifice diferite tipuri de materiale naturale după caracteristicile lor;
O3 – să precizeze cu ajutorul hărţii României unităţile de relief în care sunt răspândite
resursele naturale;
O4 – să explice experienţe simple, în care au fost folosite materiale naturale;
O5 – să exemplifice cu produse finite obţinute din prelucrarea materialelor naturale;
O6 – să indice modalităţi de combatere a poluării mediului înconjurător;

Resurse: A. Bibliografice
 Curriculum naţional, Programe şcolare pentru învăţământul primar, Bucureşti, 1998
 Gurzău S. , Iancu L. , Ştiinţe, manual pentru clasa a IV-a, Ed. Europolis, Constanţa, 1998
 Pârâială D. , Pârâială V. ,Filoti C. , Ştiinţe ale naturii, auxiliar, Ed. Euristica, Iaşi, 2003

B. Metodologice
 Metode şi procedee: observaţia, conversaţia euristică, experimentul, cubul
 Mijloace didactice : planşă cu eşantioane de materiale naturale şi prelucrate, harta României,
fişe de evaluare, planşe cu produse finite obţinute prin prelucrarea unor resurse naturale
 Forme de activitate : frontală, pe grupe, individuală

C. Umane : 17 elevi
D. Temporale : 45 minute
1. Formularea temei
a)Captarea atenţiei:
 Pe tablă sunt scrise cugetări şi proverbe lacunare, elevii având sarcina de a descoperi
cuvintele corecte . *Munca e brăţară de…..(aur)
*Bate …(fierul) cât e cald, că de se va răci, în zadar vei munci.
*Strânge…(argint) la tinereţe, ca să ai …(aur) la bătrâneţe.
*Îţi trebuie să mănânci un car cu …(sare) cu cineva, ca să-l cunoşti.
*A clădi pe…(nisip) – A munci în zadar.
 După completarea lor, se va discuta sensul fiecăruia şi se va denumi categoria din care fac
parte cuvintele completate(resurse naturale).
Evaluare frontală
*Observare sistematică
b) Enunţarea temei şi a obiectivelor
 Se anunţă subiectul lecţiei (Recapitularea cunoştinţelor referitoare la resursele naturale) şi
obiectivele operaţionale transpuse în comportamente observabile.
2. Repetarea temei Elevii iau cunoştinţă cu planul de recapitulare :
a) Tipurile de resurse naturale
b) Caracteristicile (însuşirile) lor
c) Importanţa lor pentru om
d) Modalităţi de protejare a mediului înconjurător
3. Reproducerea, sistematizarea, generalizarea
a) Dirijarea învăţării
 O1 Fiecare elev va completa la tablă un tabel, alegând dintr-o înşiruire de cuvinte doar pe
acelea care reprezintă resurse naturale
Păduri, cărbuni, râuri, calcar, poduri, lacuri, mobilă, petrol, ape subterane, sticlă, sare, benzină,
oţel, gaze naturale, marmură, ciment, păcură, nisip, aramă, argilă, aur.
Resurse solice Resurse subsolice

 O2 Le sunt prezentate elevilor diferite obiecte:monede, vas de argilă, vază de porţelan,


medalion de argint, cuie, arc,creion, cretă, fire din cupru şi aluminiu,… Ei trebuie să
identifice materialele naturale din care au fost confecţionate obiectele şi să enumere câteva
însuşiri ale lor, comparându-le cu eşantioanele de pe planşă. Se adresează întrebări de tipul:
- De ce monedele nu sunt confecţionate din fier sau cupru?
- Cum sunt tratate unele obiecte din fier pentru a nu-şi schimba culoarea?
- De ce nu se fabrică bijuterii din aluminiu? Dar cuie din fontă?
- De ce petrolul nu se extrage din mine?
 O3 Elevii vor localiza pe hartă unităţile de relief din care se extrag resursele naturale
recunoscute. Petrolul se extrage cu ajutorul sondelor din Depresiunea Transilvaniei.
Evaluare frontală
*Observare sistematică
*Evaluare reciprocă
*I1 – Selectează resursele naturale după anumite criterii.
*I2 – Identifică diferite tipuri de materiale naturale după însuşirile lor.
*I3 – Localizează pe hartă locurile de extracţie a materialelor naturale.
b) Obţinerea performanţei
 O5 Se afişează planşele ce conţin imagini cu produse finite obţinute prin prelucrarea unor
resurse naturale. Elevii, grupaţi câte 4, trebuie să noteze în fişă , în ordine acele resurse
utilizate.
 O4 Fiecare grupă pe baza experienţelor simple, trebuie să identifice substanţele din
amestecuri şi metodele de separare.
Gr. I apă + sare Gr. II apă + petrol Gr. III apă + pietriş Gr. IV benzină + păcură
Evaluare pe grupe
*I5 – Exemplifică cu produse finite obţinute prin prelucrarea
unor resurse naturale.
*I4 – Efectuează experienţe simple cu materiale naturale,
precizând metodele de separare a substanţelor din amestecuri.
 Elevii sunt împărţiţi în 6 subgrupuri, fiecare grup urmând să examineze tema aleasă
din perspectiva cerinţei de pe una din feţele cubului (metoda cubul), astfel: a)
Descrie(petrolul, argila, nisipul) b) Compară (cărbunii cu pietrişul) c) Asociază
(La ce te gândeşti când auzi „sare”?) d) Analizează (formarea cărbunilor) e) Aplică
(utilizări fier, marmură, cupru) f) Argumentează (cum se poate asigura folosirea
îndelungată a resurselor naturale?)
Evaluare pe grupe
*Evaluare reciprocă
4. Evaluarea
 În mod independent, elevii sunt solicitaţi să rezolve cerinţele unei fişe de evaluare.
 Se vor prezenta şi comenta sumar câteva dintre afişele elevilor,realizate ca temă
pentru această oră, cu scopul de a ilustra modalităţi de păstrare a mediului natural.
 Joc : „Ghici cine este aşa?” Câte doi elevi, colegi de bancă, enumeră însuşirile unei
resurse naturale, cu scopul de a fi descoperită de ceilalţi colegi. Cel care o ghiceşte
primul continuă jocul.
Evaluare independentă
*I2 – Identifică materiale naturale după anumite caracteristici.
*I6 – Indică modalităţi de combatere a poluării mediului.
 Aprecierea răspunsurilor elevilor, a comportamentului lor pe parcursul
activităţii.
5. Transferul
 Realizează o compunere în care să descrii cum ar fi viaţa oamenilor, dacă nu ar exista
resursele subsolice.

S-ar putea să vă placă și