Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data : 10.01.2019
Clasa : a IX-a
Disciplina : Dezvoltarea personală
Profesor : Țîbîrnă Olga
Unitatea de invatare : Modul de viață sănătos
Tema : Drogurile. Situații de risc. Racolarea consumatorului. Impactul consumului de
drogurilor asupra sănătății fizice, mintale și emoționale în adolescență.
Tipul lectiei : dobandire de cunostinte
Locul de desfasurare : sala de clasa
Competenta generala:
- Corelarea cunostintelor religioase cu cele dobandite la alte discipline de
invatamant.
Competenta specifica:
- Prezentarea argumentata a pericolului pe care-l reprezinta consumul de
alcool si droguri pentru sanatatea fizica si morala.
- Obiective operationale:
- sa enumere posibile cauze care-i determina pe tineri sa ajunga la abuzul de
alcool si droguri ;
- sa enumere care sunt riscurile la care este supus organismul cand se
consuma alcool sau droguri;
- sa explice de ce consumul de droguri determina incalcarea propriei libertati;
- sa formuleze opinii personale,judecati de valoare argumentate,despre
raportul drog-libertate personala.
Strategia didactica:
* Resurse procedurale:conversatia; explicatia;argumentarea;descrierea;
* Resurse materiale:Fise de lucru;
- Forme de organizare:
frontala; individuala;
Evaluare:
- formativa (prin intrebari si raspunsuri pe tot parcursul activitatii de predare-
invatare)
Durata: 45 minute
Bibliografie:
- Deprinderi de viață, manual pentru clasa a 9-a
- Didactic.ro

DESFASURAREA LECTIEI
Nr Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevilor
cr lectiei
t
1. Momentul Saluta; Saluta;
organizatoric Face prezenta, interesandu-se de motivul Se pregatesc pentru lectie
absentelor elevilor;
Pregateste clasa pentru lectie
2. Reactualizarea Se face prin intrebari din lectia Raspund la intrebari:
cunostintelor precedenta:
-Ce este efortul? -
-Care este deosebirea dintre efortul fizic
și cel mintal?
- Cum influiențează oboseala asupra
sănătății?
- care sunt modalitățile de diminuare a
oboselii?
3. Captarea Aceste comportamente negative pot fi Asculta cu atentie.
atentiei trecătoare sau de durată. Mai există însă
şi alte pericole care afectează din ce în
ce mai mult viaţa tinerilor. Astăzi ne
vom referi la consumul excesiv de alcool,
tutun şi droguri.
4. Anuntarea In lecţia pe care o intitulăm Drogurile. Asculta cu atentie si noteaza
titlului lectiei si Pericolul drogurilor, vom enumera titlul lectiei in caiete
a obiectivelor principalele droguri, factorii care îi
urmarite determină pe tineri să consume droguri
precum şi riscurile la care este supus
organismul când se consumă alcool sau
droguri; vom identifica împreună, căile
morale prin care putem preveni
consumul şi vindeca pe cel căzut sub
influenţa drogurilor.
5. Dirijarea Profesorul va prezenta pe scurt Asculta cele spuse de profesor,
invatarii conţinutul lecţiei: participand activ la discutii;
Orice drog este o otravă potenţială care Noteaza in caiete ideile
poate cauza incapacitate şi chiar moarte, principale.
dacă este introdus în organism, consumat
în cantităţi greşite sau amestecat cu alte
droguri. Există multe droguri pe care
tinerii şi le administrează pentru a simţi
intens o senzaţie de satisfacţie prin
stimularea sistemului nervos.
Drogurile utilizate pot fi împărţite după:
-Efecte: excitante; narcotice;
halucinogene; sedative.
- Continut:alcool,marihuana,...
- Modul de administrare:orala,
injectabila,inhalante.
Motivele sunt numeroase : apartenenta la
grup,teribilism,probleme in familie,stima
de sine scazuta etc.

6. Generalizarea Drogurile sunt substante halucinogene Asculta cu atentie cele relatate


al caror consum produce dependenta si de profesor
distrug permanent organismul
provocand chiar moartea.De aceea este
considerat un pacat.
7. Asigurarea Adreseaza elevilor intrebari din lectia Raspund la intrebari:
conexiunii noua:
inverse (feed- -Ce este drogul? -o otrava
back-ul) si -Putem schimba viata prin consumul de -Este o falsa iluzie
evaluarea alcool?
performantelor -Cum este considerat consumul de -Pacat impotriva Duhului
alcool si droguri in Sfanta Scriptura? Sfant.
Profesorul noteaza raspunsurile elevilor.
8. Aplicarea Se dau elevilor fise de lucru prin care li Elevii indeplinesc cerinta pe
se cere sa analizeze efectele drogurilor grupe iar apoi scriu ideile pe
si modalitatile de combatere. tabla.
9. Asigurarea Se cere elevilor sa alcatuiasca un scurt Noteaza tema pentru acasa.
transferului eseu in care sa surprinda portretul moral
cunostintelor al unui tanar care consuma droguri.
10 Incheierea La revedere...

S-ar putea să vă placă și