Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
CONTABILITATEA TREZORERIEI
Rezultatele aşteptate:
Efectuarea înregistrărilor contabile aferente operaţiunilor de trezorerie
Utilizarea corectă a metodelor de evaluare a investiţiilor pe termen scurt
Completarea şi utilizarea corectă a formularelor specifice
BAZA DE CALCUL
501 = % 17.500
+A
5121-A 10.500
509+P 7.000
2. Plata c/v acŃiunilor ( diferenŃei), ulterior, conform E.C:
509 = 5121 7.000
-P -A
461 = % 40.000
+A
501 -A 17.500
7642+P 22.500
% = 5113 2.500
-A
5121+A 2.375
627 +A 125
AplicaŃia nr. 4
Se primeşte de la un client un efect de comerŃ (bilet la ordin) în valoare de 5.000 lei,
reprezentând c/v produselor finite livrate anterior acestuia. Se remite efectul de comerŃ
(B.O) băncii în vederea scontării cu 15 zile înainte de termenul scadent. Rata scontului este
de 10%, iar comisionul perceput de bancă este de 5%.
% = 5114 5.000
-A
5121+A 4.729,17
667 +A 20,83
627 +A 250
AplicaŃia nr. 5
Se obŃine un credit bancar pe termen scurt la data de 1.06 “N” în valoare de 30.000
lei, cu o dobândă anuală de 15%. Rambursarea creditului şi plata dobânzii aferente se
efectuează în exerciŃiul financiar următor (“N+1”) la data de 1.10 “N+1”.
% = 5121 36.375
-A
5191-P 30.000
5198-P 2.625
666 +A 3.750
AplicaŃia nr. 9
O creanŃă pe seama unui client extern în valoare de 4.000 Euro a fost luată în
evidenŃă la cursul de 4,30 lei/Eur. Ulterior creanŃa este încasată la :
• Cursul de 4,40 lei/ €
• Cursul de 4,20 lei/ €
5124 = % 17.600
+A
4111.2 -A 17.200
765 +P 400
% = 4111.2 17.200
-A
5124+A 16.800
665+A 400
AplicaŃia nr. 10
O datorie faŃă de un furnizor (F) extern de 2.000 Euro a fost luată în evidenŃă la
cursul valutar de 4,2 lei/Eur. Ulterior datoria este plătiă la:
• Cursul de 4,4 lei/ €
• Cursul de 4,1 lei/ €
% = 5124 8.800
-A
401.2-P 8.400
665 +A 400
401.2 = % 8.400
-P
5121-A 8.200
765+P 200
AplicaŃia nr. 7
Se contabilizează operaŃiunile de încasări şi plăŃi în numerar (prin casierie) conform
“Registrului de casă” (R.C.) în contextul următoarelor date cunoscute:
Încasări
PlăŃi
SFD = 5.700
AplicaŃia nr. 8
Se acordă un avans unui salariat pentru efectuarea de achiziŃionări de materiale
auxiliare în sumă de 800 lei. Se justifică avansul pe baza decontului întocmit în condiŃiile în
care, cheltuielile cu deplasarea sunt de 200 lei, iar contravaloarea achiziŃionărilor este de
450 lei plus TVA 19%.
Rezumat
Contabilitatea operaţiunilor de trezorerie evidenţiază existenţa şi mişcarea titlurilor de
plasament, disponibilităţilor în conturi la bănci şi numerarului din casierie, creditele pe termen scurt şi
alte valori de trezorerie.
Transferurile de disponibilităţi băneşti între conturile la bănci, precum şi între conturile la bănci
şi casieria entităţii se înregistrează în contul de viramente interne.
Înregistrarea în contablitatea entităţii a operaţiunilor în lei sau în valută se efectuează cu
respectarea regulamentului operaţiunilor de casă emis de Banca Naţională a României şi a altor
reglementări în vigoare.
Pierderea din valoare (deprecierea) titlurilor de plasament se evidenţiază prin constituirea de
ajustări pe seama cheltuielilor la sfârşitul exerciţiului financiar cu ocazia inventarieirii.
Concluzii
Studiind acest modul aţi dobândit cunoştinţe referitoare la operaţiunile de trezorerie, precum
şi modalităţi de înregistrare cronologică (pe formule contabile) şi sistematică (în T-uri) a principalelor
operaţiuni economico-financiare.
Exemple ilustrative
Vezi aplicaţiile anterioare rezolvate şi propuse spre rezolvare de la acest modul.
Recomandări bibliografice
1. Chebac N., Contabilitate financiară, Editura Fundaţiei Academice Danubius, Galaţi, 2006, Capitolul
5
2. Pântea I.P., Bodea Gh., Contabilitate financiară românească-Directivele europene, Editura
Intelcredo Deva, ediţia a III-a, 2008, Capitolul 3.
Teste de autoevaluare
1. Încasarea contravalorii unui bilet la ordin primit de la un client reprezentând contravaloarea
produselor finite livrate acestuia, cunoscând valoarea nominală , 30.000 lei şi comisionul
perceput de bancă de 3 % se înregistrează :
b) % = 413 - 30.900
5121+A -A 30.000
627+A 900
c) % = 5113 30.900
5121+A -A 30.000
627+A 900
d) % = 5113 30.900
5121+A -A 30.000
622+A 900
b) % = 5114 8.000
5121+A -A 7.564
667 +A 400
627 +A 36
c) % = 5114 8.000
5121+A -A 7.564
667+A 36
627+A 400
d) % = 5114 7.600
5121+A -A 7.564
667+A 36
b)
5112 = 4111 - 15.000
+A -A
c) reflectarea creanţei generată de primirea unui bilet la ordin şi stingerea creanţei simple
aferentă:
413 = 4111 - 20.000
+A -A
d) reflectarea intrării în bancă a unui bilet la ordin remis acesteia spre scontare :
413 = 5114 - 25.000
+A -A
e) reflectarea reţinerii de către bancă a unui scont :
667 = 5121 - 2.000
+A -A
f) reflectarea intrării în bancă a unei file de cec, reprezentând c/v mărfii livrate clientului,
conform Fa:
5112 = 418 - 11.900
+A -A
% = 5121 24.000
403-P -A 20.000
627+A 4.000
e) nici un răspuns nu este corect.
c) % = 5314 120.000
401-P -A 117.000
665+A 3.000
d) 401 = % 120.000
-P 5314-A 117.000
765+P 3.000
8. O datorie faţă de un furnizor extern de mărfuri de 5.000 EURO a fost luată în evidenţă la un curs
valutar de 4,0 lei/EUR. Ulterior fiind plătită la un curs valutar de 4,20 lei/EUR. Care din înregistrările
contabile următoare sunt aferente conţinutului expus :
a) % = 5124 21.000
401-P -A 20.000
665+A 1.000
b) % = 5124 21.000
404-P -A 20.000
665+A 1.000
c) % = 5314 21.000
401-P -A 20.000
665+A 1.000
d) % = 5314 21.000
404-P -A 20.000
665+A 1.000
e) % = 5121 21.000
404-P -A 20.000
665+A 1.000
9. Rambursarea unui credit obţinut la data de 1.06 „N” în valoare de 100.000 lei, cu dobândă anuală
de 22 %, cu termen scadent la 1.06 „N+1”, se înregistrează :
a) % = 5121 122.000
5191-P -A 100.000
5198-P 12.833
666+A 9.167
b) % = 5121 122.000
5191-P -A 100.000
5198-P 9.167
666+A 12.833
c) 5121 = % 122.000
+A 5191+P 100.000
5198+P 12.833
666-A 9.167
d) % = 5121 112.833
5191-P -A 100.000
5198-P 12.833
10. Se înregistrează operaţiunile de încasări şi plăţi prin caşierie după cum urmează :
• numerar încasat de la un client = 25.000 lei;
• avans de trezorerie neutilizat = 10.000 lei ;
• ajutor material pentru un salariat = 7.000 lei ;
• avans de trezorerie acordate = 15.000 lei.
Care din înregistrările contabile următoare sunt conform cu enunţul consemnat :
a) 5311 = % 35.000
+A 418-A 25.000
425-A 10.000
b) 5311 = % 35.000
+A 4111-A 25.000
542-A 10.000
c) % = 5311 22.000
423-P -A 7.000
425+A 15.000
d) % = 5311 22.000
423-P -A 7.000
542+A 15.000
e) 5311 = % 35.000
+A 4111-A 25.000
425-A 10.000
% = 542 20.000
--A-- +A -A 14.000
4426+A 2.660
--B-- +A 1.500
5311+A 1.840
a) A = 3021 B = 625
b) A = 6021 B = 624
c) A = 3021 B = 624
d) A = 6021 B = 625
e) A = 6021 B = 624.
14. Acordarea unui avans de trezorerie conform R.C. pentru efectuarea de achiziţionări, se
înregistrează în contabilitate astfel :
Rezultatele aşteptate:
Efectuarea înregistrărilor contabile aferente cheltuielilor
Efectuarea înregistrărilor contabile aferente veniturilor
Efectuarea înregistrărilor contabile aferente rezultatelor
Se cumpără bonuri pentru carburanţi (benzină) în valoare de 350 lei, plus TVA 24%. Se achită
c/v lor prin bancă. Se dau în consum în cursul lunii carburanţi în valoare de 245 lei.
% = 401 434.00
5328 +A +P 350.00
4426 +A 84.00
Aplicaţia nr.2
Se achiziţionează de la un furnizor (F), conform facturii (Fa), echipament de lucru (halate) în
valoare de 40.000 lei plus TVA 24%, care se distribuie salariaţilor. Se suportă 50% din valoare de
către entitate (societate) şi diferenţa de 50% se suportă de către salariaţi.
% = 401 49.600
303 +A +P 40.000
4426 +A 9.600
3. Înregistrarea cheltuielilor pentru 50% din valoarea suportată de entitate şi a creanţei faţă
de salariaţi pentru diferenţa de 50%:
% = 303 40.000
603 +A -A 20.000
4282 +A 20.000
4. Înregistrarea TVA datorată pentru partea suportată de salariaţi:
• Diferenţă de curs valutar (favorabilă) = 3.000 Є x (4,40 – 4,30) lei/ Є = 300 lei
401.2 = % 13.200
-P 5124 –A 12.900
765 +P 300
% = 401 23.560
371 +A +P 19.000
4426 +A 4.560
BAZA DE CALCUL
• PB (profit brut) = V – C = 90.000 – 60.000 = 30.000 lei
• Rezerva legală (rezerva legală) = PB x 5% = 1.500 lei
• Pimp (profit impozabil) = PB – Rez.legală = 30.000 – 1.500 = 28.500 lei
• Imp.(impozitul) pe profit = Pimp. X 16% = 28.500 x 16% = 4.560 lei
• PN (profitul net) = PB – Imp = 30.000 – 4.560 = 25.440 lei
Aplicaţia nr.6
Se cunosc următoarele date în cazul unei societăţi comerciale pe acţiuni, la sfârşitul
exerciţiului financiar „N”:
► Solduri finale debitoare (SFD), astfel:
► Cont 601 = 3.000 lei
► Cont 607 = 12.000 lei
► Cont 6583 = 32.000 lei
► Solduri finale creditoare (SFC), astfel:
► Cont 701 = 6.000 lei
► Cont 707 = 24.000 lei
► Cont 7583 = 64.000 lei
Să se stabilească rezultatul (profit sau pierdere) şi să se înregistreze cronologic (pe formule
contabile) operaţiunile aferente şi sistematic (în teu) pentru contul 121 „Profit sau pierdere”. Nu se
constituie rezervă legală.
A. Înregistarea cronologică (pe formule contabile)
121 = % 47.000
-P 601 –A 3.000
607 –A 12.000
6583 –A 32.000
BAZA DE CALCUL
• PB (profit brut) = V – C = 94.000 – 47.000 = 47.000 lei
• Pimp (profit impozabil) = PB = 47.000 lei
• Imp.(impozitul) pe profit = Pimp. X 16% = 47.000 x 16% = 7.520 lei
• PN (profitul net) = PB – Imp = 47.000 – 7.520 = 39.480 lei
1. Înregistrarea impozitului pe profit:
Obs: SFC = 39.480 lei reprezintă profitul net determinat la sfârşitul exerciţiului financiar „N”.
Aplicaţia nr.7
Profitul net (PN) obţinut la sfârşitul exerciţiului financiar „N” se cifrează la 80.560 lei, iar
rezerva legală de 5%, calculată la profitul brut este de 4.750 lei. Să se înregistreze repartizarea
rezervei legale. Repartizarea profitului net în exerciţiul financiar următor este următoarea:
• Alte rezerve= 3%
• Dividende = 80%
• Creşterea capitalului social = 17%.
1. Înregistrarea rezervei legale (repartizarea):
117 = % 75.810
-P 1068+P 2.274 (3%)
457 +P 60.648(80%)
1012+P 12.888(17%)
Aplicaţia nr. 8
Dividendele brute datorate acţionarilor unei societăţi comerciale pe acţiuni se cifrează la
60.648 lei (vezi soldul creditor al contului 457 de la operaţiunea 2 aplicaţia nr.7). Impozitul pe
dividende este de 16%, Se impozitează dividendele brute şi se virează impozitul pe dividende. Se
ridică numerarul de la bancă şi se achită dividendele nete.
BAZA DE CALCUL
• DB (dividende brute) = 60.648 lei
• Imp.(impozitul) pe dividende = DB X 16% = 60.648 x 16% = 9.704 lei
• DN (dividende nete) = DB – Imp. = 60.848 – 9.704 = 50.944 lei
Aplicaţia nr.9
Se cunosc următoarele cheltuieli şi venituri la sfârşitul exerciţiului financiar curent („N”):
► Cheltuieli cu ambalajele = 4.000 lei
► Cheltuieli cu materialele de natura obiectelor de inventar = 2.000 lei
► Cheltuieli cu salariile brute = 36.000 lei
► Cheltuieli cu amenzi = 1.000 lei
► Venituri din vânzarea ambalajelor = 8.000 lei
► Venituri din donaţii = 5.000 lei
► Venituri din diferenţe de curs valutar = 2.000 lei
► Venituri din vânzarea activelor corporale = 68.000 lei
În cazul obţinerii de profit, se constituie rezerva legală, iar repartizarea profitului net este
următoarea:
- Rezerva statutară = 10%
- Dividende = 80%
- Profit nerepartizat = 10%
Cerinţă
Să se înregistreze operaţiunile exerciţiului financiar, ce decurg din enunţul de mai sus
(întreaga filieră) până la plata dividendelor nete, cronologic (pe formule contabile) şi sistematic (în
teu) pentru contul 121 „Profit sau pierdere”.
1. Stabilirea rezultatului:
a) Închiderea conturilor de cheltuieli:
121 = % 43.000
-P 608 –A 4.000
603 –A 2.000
641 –A 36.000
6581 –A 1.000
% = 121 83.000
708 –P +P 8.000
7582 –P 5.000
765 –P 2.000
7583–P 68.000
BAZA DE CALCUL
• PB (profit brut) = V – C = 83.000 – 43.000 = 40.000 lei
• Rezerva legală (rezerva legală) = PB x 5% = 40.000 x 5% = 2.000 lei
• Pimp (profit impozabil) = PB – Rez.legală = 40.000 – 2.000 = 38.000 lei
• Imp.(impozitul) pe profit = Pimp. X 16% = 38.000 x 16% = 6.080 lei
• PN (profitul net) = PB – Imp = 40.000 – 6.080 = 33.920 lei
i) Repartizarea profitului net în exerciţiul financiar „N+1” după aprobarea de către AGA a
situaţiilor financiare anuale (bilanţ etc.):
117 = % 31.920
-P 1063 +P 3.192 (10%)
457 +P 25.536 (80%)
117.1 +P 3.192 (10%)
BAZA DE CALCUL
• DB (dividende brute) = 25.536 lei
• Imp.(impozitul) pe dividende = DB X 16% = 25.536 x 16% = 4.086 lei
• DN (dividende nete) = DB – Imp. = 25.536 – 4.086 = 21.450 lei
Rezumat
Contabilitatea cheltuielilor evidenţiază valorile plătite sau de plătit pentru consumurile
efectuate de entitate, lucrările executate şi serviciile prestate de care beneficiază entitatea şi alte
cheltuieli (cu personalul, bugetul statului, alte organisme).
Cheltuielile sunt structurate pe categorii şi anume, de exploatare, financiare, extraordinare,
precum şi cele cu amortizările, provizioanele şi ajustările, inclusiv cheltuielile cu impozitul pe profit,
dividende şi alte impozite.
Contabilitatea veniturilor evidenţiază sumele sau valorile încasate sau de încasat în nume
propriu din activităţile curente, precum şi constituirile din orice alte surse. Veniturile sunt structurate
pe categorii şi anume, de exploatare, financiare şi extraordinare.
Contabilitatea rezultatelor evidenţiază rezultatul, profitul sau pierderea, şi se determină la
sfârşitul fiecărei luni prin închiderea conturilor de cheltuieli şi venituri, cu ajutorul contului 121 „Profit
sau pierdere”.
Rezulatul definitiv al exerciţiului financiar, respectiv profitul sau pierderea, se stabileşte anual
ca diferenţă între veniturile şi cheltuielile exerciţiului financiar şi comportă rezultatul brut, impozitul pe
profit şi rezultatul net.
Rezultatul net al exerciţiului financiar se repartizează pe destinaţii, conform dispoziţiilor legale,
astfel: rezerva legală, acoperirea piederilor contabile, dividende etc.
Concluzii
Studiind acest modul aţi dobândit cunoştinţe referitoare la cheltuieli şi venituri şi rezultate,
precum şi modalităţi de înregistrare cronologică (pe formule contabile) şi sistematică (în T-uri) a
principalelor operaţiuni economico-financiare.
Exemple ilustrative
Vezi aplicaţiile anterioare rezolvate şi propuse spre rezolvare de la acest modul.
Recomandări bibliografice
1.Chebac N., Contabilitate financiară, Editura Fundaţiei Academice Danubius, Galaţi, 2006, Capitolul 6
2.Pântea I.P., Bodea Gh., Contabilitate financiară românească-Directivele europene, Editura Intelcredo
Deva, ediţia a III-a, 2008, Capitolul 9.
3.Ristea M. coordonator, Contabilitatea financiară a întreprinderii, Editura Universitară, București,
2005, cap. VI și VII
Teste de autoevaluare
1. Care din următoarele formule contabile sunt în concordanţă cu explicaţia dată:
a) înregistrarea materialelor de natura obiectelor de inventar distruse în urma unei inundaţii:
671 = 303 - 7.000
+A -A
b) scoaterea din evidenţă a unei imobilizări corporale amortizată parţial:
% = 213 32.000
2813-P -A 30.000
6583+A 2.000
c) înregistrarea impozitului pe profit datorat:
691 = 441 - 25.000
+A +P
d) nici un răspuns nu este corect;
e) toate răspunsurile sunt corecte.
a) 461 = % 7.440
+A 708+P 6.000
4427+P 1.440
b) 418 = % 7.440
+A 701+P 6.000
4428+P 1.440
c) 4111 = % 7.440
+A 708+P 6.000
4427+P 1.440
d) 418 = % 7.440
+A 708+P 6.000
4428+P 1.440
e) nici un răspuns nu este corect.
b) % = 371 24.800
462-P -A 15.000
378-P 5.000
4427-P 4.800
d) % = 371 24.800
461+A -A 15.000
378-P 5.000
4427-P 4.800
e) % = 371 20.000
607+A -A 15.000
378-P 5.000
8. Plata c/v unei facturi pentru mărfurile achiziţionate de la un furnizor în valoare de 10.000 lei, plus
TVA 19% cu o bonificaţie primită de 10% din valoare, se înregistrează:
a) 401 = 5121 - 9.710
-P -A
c) 401 = % 10.710
-P 5121-A 9.710
767 +P 1.000
d) nici un răspuns nu este corect;
e) toate răspunsurile sunt corecte.
10. Anularea unui provizion pentru deprecierea mărfurilor, rămas fără obiect, se înregistrează:
a) 607 = 707 - 6.000
+A +P
b) 7814 = 397 - 6.000
-P +P
c) 397 = 7814 - 6.000
-P +P
d) 6814 = 7814 - 6.000
+A +P
e) nici un răspuns nu este corect.
12.Vânzarea unei clădiri unui client, conform facturii, cunoscând valoarea de vânzare, 400.000 lei plus
TVA 24%, se înregistrează:
a) 4111 = % 496.000
+A 7583 +P 400.000
4427 +P 96.000
b) 4111 = % 400.000
+A 7583 +P 322.581
4427 +P 77.419
c) 461 = % 496.000
+A 7583 +P 400.000
4428 +P 96.000
d) 461 = % 496.000
+A 7583 +P 400.000
4427 +P 96.000
e) 418 = % 496.000
+A 7583+P 400.000
4428+P 96.000
13.Completaţi formula contabilă privind vânzarea de mărfuri, cunoscând costul de achiziţie 40.000 lei,
adaosul comercial 60%, TVA 24%:
4111 = % -----C-----
+A 707+P -----A-----
4427+P ----B-----
a) 421 = % 12.250
-P 444 +P 5.000
4311 +P 5.000
4313+P 4.900
4371+P 700
4315+P 100
447+P 150
b) 421 = % 8.750
-P 444 +P 5.000
4312 +P 1.900
4313+P 1.300
4372+P 150
427+P 400
c) 421 = % 8.750
-P 444 +P 5.000
4312+P 1.900
4314+P 1.300
4372+P 150
427+P 400
d) 421 = % 8.350
-P 444+P 5.000
4312+P 1.900
4314+P 1.300
4372+P 150
e) nici un răspuns nu este corect.
a) A = 441 B = 21.280
b) A =446 B = 22.400
c) A = 441 B = 22.400
d) A = 446 B = 21.280
e) A = 444 B = 22.400
18. Care din următoarele formule contabile nu sunt în concordanţă cu explicaţia dată:
a) închiderea contului de „cheltuieli cu impozitul pe profit”
129 = 691 - 17.000
+A -A
a) 121 = % -----------------
701+P
788+P
b) 121 = % ------------------
601-A
691-A
c) % = 121 --------------------
701-P
788-P
d) 121 = % --------------------
601-A
686-A
e) 121 = % --------------------
601-A
786+P
20. Se cunosc următoarele informaţii despre cheltuieli şi venituri, cu ocazia închiderii exerciţiului
financiar:
• cheltuieli totale = 60.000 lei
• venituri totale = 80.000 lei
• nu se constituie rezerva legală
Completaţi formula contabilă de înregistrare a impozitului pe profit:
------A----- = -----B----- ------C-----
+A +P
a) A = 691 B = 441 C = 5.000
b) A = 691 B = 444 C = 2.000
c) A = 691 B = 446 C = 7.600
d) A = 441 B = 691 C = 5.000
e) A = 691 B = 441 C = 7.600