Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Disciplina: Informatică
Clasa: a XII –a B
Profesorul: Solea Cosmin Gabriel
Data: 11.12.2015
Unitatea de învăţare: Probleme de atestat
Tema lecţiei: Numere Perfecte
Tipul lecţiei: mixtă
Locul de desfăşurare: clasă

Nivelul iniţial al clasei:


 elevii şi-au însuşit noţiunile teoretice legate de limbajul C++;
 elevii cunosc operațiile de bază și sintaxele din limbaj;
 elevii au formate deprinderi de utilizare a calculatorului şi un nivel de cunoştinţe
corespunzător programei.

Obiective educaţionale:
 OBIECTIVE OPERATIONALE: la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili :
- să gasească modalitatea cea mai eficientă de rezolvare a problemei;
- să rezolve tipul de probleme ce implică numere perfecte;
 OBIECTIVE COGNITIVE:
- să utilizeze corect limbajul C++ ;
- să identifice corect situaţiile în care alegerea unei variante de rezolvare prezintă
avantaje față de alta;
- să înțeleagă metoda de lucru și logica de implementare;
 OBIECTIVE PSIHOMOTORII:
- să-şi formeze propriile tehnici de rezolvare a problemelor C++;
- să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de generalizare şi problematizare;
 OBIECTIVE AFECTIVE:
- să argumenteze avantajele utilizării unei metode în defavoarea alteia pentru probleme
propuse;
- să se implice cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei;
- să se bucure de rezultatele muncii depuse;
- să aprecieze corect soluţiile oferite de colegi.
Competenţa generală:

 cunoștințe avansate ale limbajului C++

La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

- să rezolve probleme cu numere perfecte

STRATEGII DIDACTICE:

 Principiile didactice:
- principiul participării şi învăţării active
- principiul asigurării progresului gradat al performanţei
- principiul conexiunii inverse

 Metode de învăţământ:
- metode de comunicare orală: conversaţia, explicaţia;
- metode de acţiune: exerciţiul, problematizarea, învăţare prin descoperire.

 Procedee de instruire:
- explicaţia în etapa de comunicare;
- învăţarea prin descoperire, prin rezolvarea de aplicaţii;
- problematizarea prin crearea situaţiilor problemă;
- conversaţia de consolidare în etapa de fixare a cunoştinţelor.

 Forme de organizare:
- frontală
- individuală

 Forme de dirijare: dirijată de profesor sau independentă

 Resurse materiale:

- material bibliografic:

 Mariana Panţâru - Manual de INFORMATICĂ, pentru clasa a XII- a, Editura


L&S, Bucureşti, 2002;
 Carmen Petre şi alţii- Metodica predării informaticii şi tehnologiei informaţiei,
Editura Arves, Craiova, 2004;

- fişe de lucru;
- prezentare PowerPoint.

 Metode de evaluare:

- evaluare continuă pe parcursul lecţiei (întrebări);


- observarea sistematică a elevilor (evaluare formativă).

Desfăşurarea lecţiei

Activitate desfăşurată de
Momentele lecţiei
Profesor Elev
 raportează absenţii şi motivele absentării
1.Organizare şi pregătirea  verificarea frecvenţei elevilor;  raportează eventualele defecţiuni tehnice
clasei (2min)  verificarea stării reţelei de calculatoare

 anunţarea subiectului temei respective;


2. Captarea atenţiei  anunţarea obiectivelor urmărite;  elevii ascultă profesorul
elevilor(3min)  anunţarea modului de desfăşurare a activităţii.
Activitate desfăşurată de
Momentele lecţiei
Profesor Elev
Profesorul realizează reactualizarea cunoştinţelor Elevii răspund la întrebări:
3. Verificarea cunoştinţelor printr-un set de întrebări :
anterioare(10min)  Ce este un numar perfect? - câmpuri ( atribute ) şi înregistrări ( articole)
 Cum se verifica un număr daca e perfect în - câmpurile sunt repartizate pe coloane iar
C++? înregistrările pe linii
 Ce este o funcție? - se caracterizează prin nume, tip de date,
Dau elevilor ca muncă independentă o fişă de lungime.
lucru. - lucrează independent;
Se verifică prin citire munca independentă.
Verifică ceea ce au lucrat.
Este prezentată o aplicație. Pentru aceasta se Elevii notează sintaxele şi explicaţiile.
discută modul de rezolvare.
Identifică, cu ajutorul profesorului, efectele
Profesorul prezintă o metoda eficientă de abordare unor secvenţe de programe.
4. Prezentarea noilor a problemei. Participă la discuţii venind cu propuneri de
noţiuni rezolvare.
(30min) Elevii sunt încurajați să contribuie la scrierea
programului. Lucrează independent.

Problema este soluționară iar programul este scris


cu ajutorul elevilor. Notează forma corectă.

5. Evaluarea (5min) Se vor face aprecieri individuale şi colective  elevii sunt atenţi la aprecieri şi la
asupra activităţii desfăşurate. recomandările făcute de profesor
Notează elevii care au participat la ora.

Fişa de lucru:
Completați funcția de mai jos, care primește ca parametru si verifica daca numarul este perfect:

int isPerfect( int numar ) {

int suma = 0;

for (d = 1; d<= numar /2 ;d++) {


...........................
}

if (numar == suma) {
return true;
} else {

return 0;
}
Exemple:
Scrieți o funcție care Exemplu:
primește ca parametru un int isPrime()
număr si returneaza 1 daca {
numarul este perfect sau 0 int n,suma,d;
daca numarul nu este
perfect cout << "NUMAR:";
cin >> n;
for (d = 1; d<=n/2 ;d++) {
if(n % d == 0 ) {
suma+=d;
}

if (n == suma) {
return 1;

} else {

return 0;
}

}
Aplicaţie:
Scrieţi un program Pascal/C/C++ pentru rezolvarea următoarei probleme:
Se citeşte n un număr natural de la tastatură. Să se verifice dacă numărul este perfect şi în
caz afirmativ să se afişeze mesajul DA. Dacă nu este perfect se afişează suma divizorilor săi,
mai mici decât numărul. (Un număr este perfect dacă este egal cu suma divizorilor săi mai
puţin el însuşi.)
Exemple:
Date de intrare Date de ieşire Explicaţii
28 DA 28=1+2+4+7+14
15 9 1+3+5=9

S-ar putea să vă placă și