Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lectie

Data :
Clasa : a-V-a
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Profesor : RAMONA MANCU
Obiectul: Biologie-Botanica
Unitatea de învaţare: Alcatuirea unei plante cu flori
Subiectul:Tesuturile vegetale
Tipul lectiei: predare de noi cunostinte

Competenţe specifice:
 Să identifice plante şi grupe de plante;
 Să stabilească relaţii între factorii de mediu şi diversitatea plantelor;
 Să utilizeze metode şi mijloace adecvate explorării/investigării lumii vegetale;
Obiective operationale:
 Sa defineasca notiunea de tesut;
 Sa cunoasca principalele tipuri de tesut vegetal;
 Sa prezinte particularitatile fiecarui tip de tesut;
 Sa dea exemple de organe in alcatuirea carora intra fiecare tip de tesut.
 Demonstreaza ca organismul functioneaza ca un intreg.

Demersul didactic:

a. Resurse procedurale:observatia, modelarea ,conversaţia euristică;descoperirea;


b. Resurse materiale: manual, microscopul optic, preparate fixe din diferite tipuri de tesut vegetal, material vegetal proaspat ( ramuri de
salcie; frunze de menta), tubercul de cartof, iod in iodura de potasiu, lame si lamele.
c. Forma de activitate: frontal

Metode de evaluare: formativa prin chestionare orala


Locul desfasurarii: sala de clasa
Bibliografie:
1.Floarea Dobran - Biologie. Manual pentru clasa a V a, Editura Teora , Bucuresti 2004;
2.Viorel Lazar, Mariana Nicolae-Lectia forma de baa a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina biologie, Editura
Arves, 2007;
3.Viorel Lazar . –Metode utilizate in predarea biologiei, Editura Arvens, 2009

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR


LECTIEI
Organizarea -Pregătesc materialul didactic. Îşi pregătesc cărţile şi caietele.
clasei -Notez în catalog elevii absenţi şi verific dacă sunt condiţii optime
pentru desfăşurarea lecţiei.
Verificarea Prin chestionare orala; elevii trebuie sa raspunda la in trebarile Raspund la intrebarile profesorului:
cunostintelor profesorului: - Celula este unitatea de baza, structurala si
anterioare - Cum definim celula ? functionala a organismelor vii..
- Care sunt partile ei componente? - Celula este alcatuita din memebrana,
citoplasma si nucleu. In citoplasma se gasesc
constituientii celulari, dintre care, cei mai
importanti sunt: cloroplastele si vacuolele..
- Care sunt rolurile membranei? - Membrana indeplineste urmatoarele roluri:
protejeaza celula, ii da si ii mentine forma si
are permeabilitate selectiva..
- Ce contin cloroplastele? Care este rolul acestora? - Cloroplastele contin un pigment de culoare
verde, numit clorofila. Clorofila intervine in
hranirea plantelor .
- Cum se clasifica plantele in functie de numarul - In functie de numarul de celule care intra in
celulelor care intra in alcatuirea acestor a? alcatuirea unei plante, plantele se clasifica in:
unicelulare si pluricelulare.
Captarea -Prezentarea materialului stimul : fixeaza la microscop un preparat -Urmăresc preparatul si apreciaza ca au observat mai multe
atentiei . ce reprezinta un epiderma- un tesut protector, si invita elevii sa-l celule ce au aproximativ aceiasi forma, unite.
observe si sa-si exprime parerea despre ce au observat la microscop.
Anuntarea -Anunţ şi scriu pe tablă tema lecţiei şi prezint obiectivele pe care -Notează în caiete titlul lecţiei şi urmăresc obiectivele.
temei si a elevii trebuie să le cunoască la terminarea lecţiei.
obiectivelor.
Dirijarea -Pe baza raspunsurilor date de elevi, profesorul defineste tesutul. - Raspund la intrebarile profesorului.
invatarii. O asociaţie de celule care au aceeaşi formă, structură şi funcţie,
formează un ţesut. -Completează schema lectiei cu notiunile noi.
- Clasifica tesuturile, dupa functiile pe care le indeplinesc:
1. Tesuturi de protectie- acopera diferite parti ale plantei - Sunt atenti la explicatiile profesorului .
- au rol de aparare
ex: epiderma – observata si in preparat
2. Tesutiri conducatoare: Ţesuturile conducătoare formează
vase lemnoase şi vase liberiene -Completeaza in caiete datele noi.
-prin vasele lemnoase circulă seva brută spre
organele aeriene.
- prin vasele lemnoase circulă seva elaborată de la
nivelul frunzelor la celălalte organe ale plantei
3. Tesututri de sustinere- sunt alcatuite din celul;e cu peretii
ingrosati pentru a conferi rezistenta si elasticitate - Realizeaza desenele din manual si observa modificarile
4. Tesuturi asimilatoare: celulelor care intra in alcatuirea fiecarui tesut, concluzionand
-sunt alcatuite din celule bogate in clorofila ca celulele care au aceeaşi structură , îndeplinesc funcţii
- au rol in prepararea hranei asemănătoare.
- se gasesc in partile verzi ale plantei
5. Tesuturi de depozitare: inmagazineaza substantele de rezerva
Evidentiaza tesutul de depozitare folosind un tubercul de cartof care
a fost taiat si raclata suprafata lui cu un bisturiu. Materialul se pune
pe o lama intr-o picatura de apa si se fizeaza cu lamela. Apoi se
toarna o picatura de iod in iodura de potasiu, ce coloreaza amidomul
in albastru.

6. Tesuturi secretoare: elaboreaza produsi de secretie( rasini, Observa la microscop tipurile de tesuturi studiate.
esente)
Evidentierea acestui tesut se face folosind o frunza de menta care se
freaca usor in mana observand mirosul specific dat de uleiul volatil
produs de frunzele plantei.
- Solicita elevilor sa deseneze fiecare tip de tesut si sa observe
modificarile celulelor care intra in alcatuirea fiecarui tip de tesut
definitiv prezentat.
Invita elevii sa observe la microscop diferite preparare fixe ce
reprezinta principalele tipuri de tesuturi vegetale definitive.
Explica relatia: tesut- organ-organism .
Obtinerea - Sistematizarea cunostintelor si asigurarea feetbak-ului prin - Raspund la intrebarile profesorului.
performantei chestionare orala
elevilor.
Evaluarea - Notarea raspunsurilor elevilor
performantei.

S-ar putea să vă placă și