Sunteți pe pagina 1din 19

Şcoala Gimnazială nr.

3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

PROIECT DIDACTIC

DATA: 6. 05. 2015


UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială Nr. 3,Codlea
CLASA: I-B
Profesor ȋnvǎțǎmânt primar:Dumitru Elena Mihaela
ARIA CURRICULARĂ : Consiliere şi orientare
DISCIPLINA: Dezvoltare personalǎ-activitate principalǎ,
Comunicare ȋn Limba Românǎ,Matematicǎ şi explorarea mediului,Arte vizuale -activitate secundarǎ
UNITATEA TEMATICĂ: COPILĂRIA ȘI NĂSTRUȘNICIILE EI
SUBIECTUL LECŢIEI ,,Ce știu despre meserii”
TIPUL LECŢIEI: Mixtǎ
COMPETENŢE SPECIFICE
Dezvoltare personală:
1.1. Prezentarea unor trăsături personale elementare, în contexte variate
2.2. Transmiterea unor mesaje verbale şi nonverbale simple despre propriile experienţe de viaţă
3.1.Identificarea unor sarcini de lucru simple în contexte variate
3.3. Explorarea unor meserii cunoscute sau preferate
COMPETENŢE INTEGRATE
Comunicare în limba română:
1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar si rar
2.2. Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână
4.2 Redactarea unor mesaje scurte
Matematica si explorarea mediului:
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din mediul apropiat
Arte vizuale și abilitǎți practice:
2.3.Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct
1
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
Cognitive :
La sfârșitul lecției,elevii vor fi capabili:
OC1-să identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp)
OC2-să formuleze răspunsuri la ghicitori
OC3-să realizeze corespondența ȋntre numele profesiei ,persoana care profeseazǎ ,uneltele folosite și locul de desfǎșurare
OC4-să formuleze enunţuri corecte din punct de vedere gramatical
OC5-să rezolve sarcinile fişei
Motrice:
La sfârșitul lecției,elevii vor fi capabili:
OM1-sǎ pǎstreze poziția corectǎ a corpului,a caietului ȋn timpul scrisului
OM2-sǎ pǎstreze ordinea ȋn timpul sarcinilor ce presupun mișcare
OM3-să mânuiască materialul intuitiv
Afective:
La sfârșitul lecției,elevii vor fi capabili:
OA1-să colaboreze în rezolvarea sarcinilor
OA2-să participe cu plǎcere și sǎ ȋși spunǎ pǎrerea personalǎ

RESURSE
Procedurale:
a) Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul didactic, munca in echipă;
b) Mijloace de învăţământ : panoul „Întâlnirea de dimineaţă”, plicuri cu scrisori, jetoane cu imagini reprezentând meserii, ghicitori
despre meserii, fişe de lucru, Laptop,Video-proiector;PPT.-,,Meserii de la A- Z” ;
c) Forme de organizare : frontală, pe grupuri, individual
Temporale: 45 minute
Umane: 25 elevi
d)Forme şi tehnici de evaluare : observarea sistematică, aprecieri verbale, evaluare reciprocă.

2
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

BIBLIOGRAFIE:
1.Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici - program
de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar-2013
2.MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE -„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba română, Matematică şi explorarea
mediului, Arte vizuale şi abilitǎţi practice, Dezvoltare personală, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013;Bucureşti,
2013
3. -Anca Veronica Tǎut, Rodica Horvath-Dezvoltare personalǎ-caiet de aplicații ,Editura Sinapsis,2014
4.Viorica și Dumitru Pârâialǎ,Claudia Bǎlan ,Anica Vasilache , Teodora Tanasǎ-ACTIVITĂŢI ÎN COMPLETAREA PROGRAMULUI
DIN CICLUL PRIMAR-Editura Euristica,2004
5.Gabriela Ivan ,,200 de ghicitori pentru copii”

3
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela
Resurse
Procedurale
Etapele Continutul stiintific Metode si Forme de Modalitati de
lectiei/activitatii procedee organizare evaluare
Materiale Temporale

-Stabileşte ordinea şi Instructajul


disciplina în sala de clasă; verbal
1.Moment
organizatoric -Pregătesc materialele
necesare în desfăşurarea
activităţii; Panoul
DP-2.2 Conversația
-Dirijez o conversaţie pe frontal Calendarul 5 minute Aprecieri
3.1 următoarele teme : naturii verbale
●Salutul;Prezenţa Jetoane
●Repere temporale
(anotimpul, ziua din
săptămână, data, luna, anul)
Exercițiul
●Completarea calendarului
naturii
●Mesajul zilei: De eşti harnic
CLR-3.1 şi munceşti, Tu, în viaţă,
reuşeşti!”
-1.1 Planșǎ
(ANEXA1)

4
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

2.Reactualizarea Laptop, 5 -6 minute


cunoştinţelor
Prezentarea unui PPT . Copiii frontal Video-proiector
DP-3.3 privesc imaginile și citesc
PPT.-,,Meserii Observarea
denumirile lor
CLR-3.1 de la A- Z” sistematicǎ
Observația
(ANEXA2)
Exercițiul
3.Captarea atenției Poezia ,,Ce miros au Audiție frontal ACTIVITĂŢI ÎN 2 minute Observarea
meseriile” de Gianni Rodari COMPLETAREA sistematicǎ
DP-1.1
PROGRAMULUI
(ANEXA3)
CLR-1.1 DIN CICLUL
PRIMAR-
Ed.
Euristica,p.37
Noutatea zilei este că astăzi Conversația frontal Mascota clasei 2 minute
vom dedica ziua unor și papușa poștaș
activităţi în care va trebui să
4.Anunțarea arătăm ce ştim despre
scopului și meserii,cum se numesc
obiectivelor persoanele care
urmǎrite muncesc,unde muncesc, ce
lucruri meșteresc și ce unelte
folosesc, Broscuța Mamǎ ,
CLR-2.2 gospodinǎ priceputǎ, vrea sǎ
vǎ ȋndrume sǎ vǎ alegeți o
meserie potrivitǎ și va trimis
prin poștaș o scrisoare pentru
voi.(Anexa 4)

5
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

Se citeşte scrisoarea. 20 minute


5.Dirijarea învǎțǎrii Elevii vor asculta cu atenţie explicația Ghicitori care au
ghicitorile şi vor ghici ca rǎspuns
DP-3.3 conversația Observarea
răspunsurile. numele
sistematicǎ
CLR-1.1 frontal meseriașului
(Anexa 5)

Planşe cu
Ce nu se potriveşte în
desene hazlii
DP-3.3 aceste desene? Copiii vor explicația
scrie în chenare numele o fişă de lucru
CLR-4.2 meseriei și uneltele pe care
le folosesc. (Anexa 6) Evaluarea
frontal
colegilor
Completez pe tablǎ un demonstrația
model.

Copiii vor colora cu galben


DP-3.3 cuvintele care denumesc explicația
CLR-3.1 locul unde se desfǎșoarǎ
meseria și cu albastru Autoevaluare
deschis denumirile lucrurilor
realizate.(Anexa 7) demonstrația
Completez pe tablǎ un model exercițiul

6
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

Jocul „Eu greșesc ,tu o fişă de lucru


corecteazǎ! –Anexa 7
6.Obținenerea explicația individual
performanței Le realizez elevilor un model
DP-1.1 Eu spun:
jocul didactic Aprecieri
2.2 -Zidarul vindecǎ bolnavii. verbale
frontal
3.3 Tu corectezi:
demonstrația
CLR-2.4 -Zidarul construiește
case.Medicul vindecǎ
bolnavii.
JOC- ,,Ghicește meseria!” 10 minute
7.Sistematizarea și Pe spatele unor elevi atașez Jocul didactic
consolidarea etichete cu denumirea unei
cunoștințelor meserii.Ei trebuie sǎ-și
ghiceascǎ meseria dupǎ
DP-1.1
descrierea colegilor.
3.1
3.3

7
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

Se vor face aprecieri Aprecieri


generale şi individuale verbale
8.Încheierea lecției Laptop Frontal
asupra participării elevilor la
lecţie, precum şi asupra Conversaţia internet
comportamentului lor pe
parcursul orei.
Vor audia cântecul „Ce miros
au meseriile”.

8
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

ANEXA 1

DE EȘTI HARNIC
ȘI MUNCEȘTI,
TU ÎN VIAŢĂ
REUȘEȘTI !
9
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

ANEXA 3 A brazdă aromată


A spic cu rod bogat
Un vopsitor miroase
Va mirosi ţăranul
A lacuri de vopsit,
MIROSUL MESERIILOR Ce merge la arat!
Iar un geamgiu mereu
de Gianni Rodari
Va mirosi a chit.
Miroase a peşte proaspăt
Pescarul cel vânjos,
Oricare meserie Şi numai trândăvia
Șoferul are-n hainǎ
Are un miros copii! Nu are vre-un miros.
A cocă şi plăcinte Mirosul de benzinǎ
Miroase-n brutării.
Un muncitor,mirosul
Iar leneşul cel care
De uleiuri de mașinǎ. Îşi dă parfumuri mii
În orice tâmplărie Tot neplăcut miroase
La sat sau la oraş, Iubiţii mei copii!
A scânduri noi miroase, Miroase cofetarul
A vrafuri de talaş. A nuci şi scorţişoară
Iar un halat de medic
A doctorie amară!

10
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

ANEXA 4

Brașov,1 mai 2015


Dragii mei elevi,
Sunt în vizitǎ la Universitatea Transilvania din Brașov.Studenții de aici știu
deja ce meserie vor profesa.Acum se perfecționeazǎ.Dacǎ vreți sǎ aflați
meseriile alese de ei rǎspundeți la ghicitori.Poate și vouǎ vǎ place sǎ fiți colegii
lor.
Broscuța Ema

11
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

ANEXA 5
1.Cin´ te-ascultǎ și-ți prescrie 5:Pe vapor cǎlǎtorește 10.O problemǎ dacǎ ai
Cum sǎ iei o doctorie? Și îi place aventura Ca pârât sau pârâtor,
Precum Popay și el este Ai nevoie de-ajutor.
2:În bibliotecǎ-l vezi mereu, Despre cine se vorbește? Doar el ți-l dǎ imediat.Meseria-i
Și-ți dǎ cǎrți pe gustul tǎu de...
Cǎrțile nu sunt un dar 6. Dimineaţa îţi zâmbeşte
Cǎci le dǎ un ....bibliotecar Când la grădiniţă vii Te învaţă să citeşti,
Pentru şcoală pregăteşte Să scrii şi să socoteşti,
3:Cine-l vede în halat Grupa-ntreagă de copii... Munca să o preţuieşti
Îl recunoaște imediat, De vrei bun şi drept să creşti.
Stetoscopul folosește 7.În clasǎ pe orișicine
Când un pacient sosește. Îl învațǎ ce e bine? Cu ciocan,clei şi rindea
Face mobile aşa
4:Peste muncitori e șef 8. Cine zboară fără să zboare? Ca să-ţi placă ţie, mie.
În fabricǎ cu ei lucreazǎ. Să ghicească cine ştie.
O problemǎ dacǎ e, 9.Locul lui este pe scenǎ,
Imediat îl informeazǎ Joacǎ roluri variate, Toată ziua, el tot sapă
Fiind prinț sau cerșetor, Din adâncuri ca să scoată
Meseria-i de actor. Pentru ţară mult cărbune.Cine
ştie cum îi spune?

12
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

Anexa 6
Numele și prenumele Data
Fișǎ de lucru
Ce știi despre meserii?

Zidar
Mistrie
Șantier
13
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

Coloreazǎ cu galben locul unde muncește meseriașul și cu albastru deschis lucrurile realizate de el.

Aviator avion transport aerian


Brutar brutǎrie pâine
Cizmar atelier de cizmǎrie pantofi
Dansatoare teatru dans artistic
Șofer mașinǎ transport
Fotograf atelier fotografii
Gospodinǎ acasǎ curǎțenie,mâncare
Jurnalistǎ televiziune reportaje

14
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

ANEXA 6
Potriviţi fiecărei imagini din rândul de sus o imagine care să reprezinte meseria în care se folosesc uneltele !

DOCTOR POLIŢIST GRĂDINAR PROFESOR CROITOREASĂ ZIDAR POMPIER


15
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

Anexa 7
Eu greşesc,tu corecteazǎ!
1-Brutarul face scaune şi mese.
2-Croitorul conduce vaporul.
3-Pictorul prǎşeşte porumbul.
4-Şoferul vinde medicamente.
5-Învǎţǎtorul frǎmântǎ cozonaci.

16
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

17
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

18
Şcoala Gimnazială nr.3,Codlea,Județul Brașov
Clasa I- B „Broscuțelor”
Profesor Dumitru Elena Mihaela

19

S-ar putea să vă placă și