Sunteți pe pagina 1din 7

Profesor metodist: Semnătură:

«Copiii au mai multă nevoie de exemple decât de critici.» (Joseph Joubert) Aldica Ion

Profesor coordonator practică


pedagogică:
Hofnăr Ina
Director:
Dr. Mărginean Raluca-Roxana

PROIECT DE LECŢIE
Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială nr. 1, Bistrița
Propunătoare: Măierean Diana-Maria
Data: 07.12.2018
Clasa: a II-a
Aria curriculară: Educație fizică și sport
Unitatea tematică: ”Deprinderi motrice”
Subiectul lecţiei: 1. ”Complex de dezvoltare fizică”
2. Joc cu mingea: ”CEASUL”
Forma de realizare: Activitate integrată

Tipul de lectie: Formare de priceperi și deprinderi

Discipline integrate: E.F.S. (Educație Fizică și Sport), C.L.R. (Comunicare în Limba Română)

Durata: 50 minute
►COMPETENŢE GENERALE:

♣EDUCAȚIE FIZICĂ ȘI SPORT: 1. Valorificarea achiziţiilor psiho-motrice în menţinerea sănătăţii şi a dezvoltării fizice armonioase.

2. Exersarea deprinderilor şi a capacităţilor motrice în funcţie de capacitatea psiho-motrică individuală.

♦COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ: 1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute.

2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare.

►COMPETENŢE SPECIFICE:

♣EDUCAȚIE FIZICĂ ȘI SPORT: 1.1. Aplicarea unor reguli de bază în folosirea factorilor naturali pentru călirea corpului.

2.1. Efectuarea de acţiuni motrice specifice capacităţilor motrice combinate.

♦COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ: 1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate.

2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare.

►OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Pe parcursul și la finalul lecției elevii vor fi capabili:

A) Domeniul COGNITIV: O1- Să respecte ordinea exercițiilor de încălzire, având la dispoziție indicațiile propunătoarei, dintr-o încercare.

O2- Să folosească corect noțiunile cu caracter sportiv, folosind explicațiile propunătoarei, din prima încercare.

B) Domeniul AFECTIV: O3- Să participe afectiv la predarea lecției de educație fizică și sport.

O4- Să manifeste spirit de echipă și de competiție.

O5- Să respecte regulile jocurilor, ținând cont de explicațiile propunătoarei, pe tot parcursul acestora.

C) Domeniul PSIHOMOTOR: O6- Să păstreze o poziție corectă a corpului, cu ajutorul indicațiilor propunătoarei, pe tot parcursul lecției.

O7- Să execute corect tipurile de alergare, utilizând explicațiile oferite de către propunătoare, dintr-o încercare.

O8- Să realizeze săritura cu desprindere de pe loc, folosind informațiile dobândite, din maxim 2 încercări.

O9- Să efectueze corect exercițiile de dezvoltare motrică, având la dispoziție explicațiile oferite, în 10 minute.

O10- Să desfășoare corect jocul „CEASUL” , folosind cele trei mingi, din prima încercare.
►STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: M1- Conversația euristică, M2- Explicația, M3- Exercițiul, M4- Instructajul verbal, M5- Observarea dirijată, M6- Demonstrația

Mijloace didactice: m1- Fluier, m2- Mingi, m3- Cercuri, m4- Bancă, m5- Scara fixă

Forme de organizare: F1- Frontal, F2- Individual

►SISTEM DE EVALUARE:

Metode de evaluare: Me1- Observarea sistematică, Me2- Aprecieri verbale

Forme de evaluare: Fe1- Formativă

SCENARIU DIDACTIC

Nr. Eveniment Tim Obi Conţinutul instructiv- educativ Strategii didactice Sistem de
Crt. didactic p ecti evaluare
(Etapele ve Activitatea învăţătoarei Activitatea Metode Mijloace Forme de Metode de Forme de
lecţiei) organizare evaluare evaluare
elevilor
1. Organizarea 1 -Pentru buna desfășurare a lecției, propunătoarea aerisește sala -Elevii se pregătesc M1- F1- Frontal
Conversația
colectivului min de sport, asigură condițiile necesare desfășurării orei de educație de începerea orei de
euristică
de elevi fizică, verifică echipamentele elevilor, iar apoi, urmează să-i educație fizică.
salute pe elevi: ”-Bună dimineața, dragi elevi! Numele meu este -Răspund la salutul
propunătoarei:”-
Diana, iar astăzi vom desfășura ora de educație fizică și sport
Bună dimineața!”
împreună și vreau să mă ascultați cu mare atenție pe tot
parcursul orei!”
2. Pregătirea 9 O1 -Pentru început, se va realiza alinierea elevilor pe două linii, -Elevii se vor alinia M1- M1- F1- Frontal Me1- Fe1-
Conversația Fluier Observarea Formativă
organismului min O3 urmând exercițiile de încălzire cu trecere de la simplu la pe două linii după
euristică sistematică
pentru efort O6 complex. Mai întâi, voi da comanda de întoarcere la dreapta, iar înălțime.
O7 apoi, se va începe alergarea ușoară, două ture de sală: -La comanda
propunătoarei se
”-Atenție, ne întoarcem la dreapta și începem cu alergare
întorc spre dreapta
ușoară! Vă rog să fiți atenți, când vă spun stop, trebuie să vă
și încep alergarea
opriți din alergare!” ușoară. M2- F2- Me2-
-După ce elevii execută alergarea ușoară, ei se vor alinia pe două -Se așază pe două Explicația Individual Aprecieri
coloane în capătul sălii și vor realiza următoarele exerciții verbale
coloane și execută
începând abia la comanda mea, iar eu voi fluiera la începutul exercițiile
fiecărui exercițiu pe care elevii trebuie să îl realizeze și de pregătire a
bineînțeles, voi specifica ce exercițiu trebuie să realizeze: organismului pentru
-EXERCIȚII DE MERS - după fiecare variantă de mers elevii efort, urmând M3-
indicațiile oferite. Exercițiul
se întorc în coloană în mers normal:
-Elevii realizează
-Mers pe vârfuri cu brațele sus;
exercițiile de mers.
-Mers pe călcâie cu mâinile la spate; -După fiecare
-Mersul piticului; exercițiu de mers
-După exercițiile de mers urmează VARIANTELE DE M4-
elevii se întorc în
Instructajul
ALERGARE: coloană în mers verbal
-Alergare cu genunchii la piept ; normal.
-Alergare cu călcâiele la șezut; -Elevii execută
-Deplasare pe lateral cu pas adăugat; variantele de
-Deplasare cu pas săltat: ”Pasul ștrengarului: mână și picior alergare, urmând
indicațiile date.
opus”;
-Alergare de viteză.
-După ce elevii vor realiza toate aceste exerciții, le voi da
indicațiile următoarei etape.
3. Influența 10 O1 -Vom trece mai departe și elevii se vor așeza în coloane de câte -Elevii ascultă M1- m1- Fluier F1- Frontal Me1- Fe1-
Conversația Observarea Formativă
selectivă a min O3 patru, la indicarea mea, luând mai apoi distanță atât în lungime, indicațiile oferite și
euristică sistematică
aparatului O6 cât și în adâncime prin întinderea brațelor lateral și în față, se așază în coloane
locomotor pentru ca fiecare elev să aibă spațiu de a realiza corect fiecare de câte patru, luând
distanță între ei, atât
exercițiu:”-Bun, vă așezați în coloane de câte patru și luați
în lungime cât și în
distanță între voi!” M2- F2- Me2-
adâncime, pentru ca Explicația Individual Aprecieri
-După ce elevii vor lua distanță între ei, aceștia depărtează fiecare să realizeze verbale
picioarele și pun mâinile în șold, deoarece se vor realiza exerciții corect exercițiile.
pentru fiecare parte a corpului:”-Picioarele depărtate, mâinile în -Elevii sunt atenți la
șold și sunteți atenți la mine! Prima dată voi realiza eu, iar voi execuția fiecărui M3-
sunteți atenți și la semnalul meu realizați și voi împreună cu exercițiu model. Exercițiul
mine!” Exercițiile vor fi explicate și exemplificate pe rând, mai -La semnalul meu,
întâi de către mine. Fiecare exercițiu va fi repetat de două ori aceștia execută
numărând până la 8. Vom începe exercițiile începând cu cap, gât, exercițiile de
încălzire pentru M4-
brațe, trunchi, picioare: Instructajul
1. EXERCIȚII PENTRU CAP: fiecare parte a verbal

1) - Îndoiri de cap în față și în spate; corpului împreună


2) - Îndoiri de cap spre stânga și spre dreapta; cu mine și execută
3) - Răsuciri de cap spre stânga și spre dreapta; după numărătoare.
M5-
2. EXERCIȚII PENTRU BRAȚE: Observarea
1) - Extensii de brațe laterale cu desprindere; dirijată
2) - Extensii de brațe verticale;
3) - Rotiri de brațe înainte cu mâinile pe umeri (voi număra
de la 1 la 4);
M6-
4) - Rotiri de brațe înapoi cu mâinile pe umeri (voi număra Demonstrați
de la 4 la 8); a
5) - Rotiri de brațe înainte simultan (voi număra de la 1 la
4);
6) - Rotiri de brațe înapoi (voi număra de la 4 la 8);
3. EXERCIȚII PENTRU TRUNCHI:
1) - Extensii și aplecări: se realizează câte două extensii cu
2) brațele ridicate, după care se realizează două aplecări în
timp ce voi număra de la 1 la 8;
3) - Îndoiri laterale două spre stânga cu mâna dreaptă
ridicată (voi număra de la 1 la 4) și două extensii spre
dreapta cu mâna stângă ridicată (voi număra de la 4 la
8);
4) - Răsuciri de trunchi spre stânga (voi număra de la 1 la
4) și răsuciri spre dreapta (voi număra de la 4 la 8);
5) - Rotiri ale bazinului spre stânga și spre dreapta;
4. EXERCIȚII PENTRU PICIOARE:
1) - Fandări laterale spre stânga și spre dreapta;
2) - Fandări înainte și înapoi;
3) - 10 Genoflexiuni;
4) - 10 Sărituri ca mingea;
5) - 10 Sărituri din apropiat în depărtat.
4. Anunţarea 1 ”-Așadar, astăzi, vom desfășura un complex de dezvoltare fizică, -Elevii sunt atenți M2- F1- Frontal
Explicația
temei şi a min care va cuprinde mai multe tipuri de exerciții. Mă aștept de la la explicațiile date
obiectivelor voi să fiți foarte atenți, pentru a putea realiza fiecare exercițiu și adresează
din acest complex, iar la final ne vom juca și un joc!” eventuale întrebări.
5. Desfăşurarea 26 O2 1. DEZVOLTAREA UNOR DEPRINDERI MOTRICE -Se așază pe două M1- M1- F1- Frontal Me1- Fe1-
Conversația Observarea Formativă
activităţii/ min O3 PRIN INTERMEDIUL UNUI COMPLEX DE echipe relativ Fluier
euristică sistematică
Dirijarea O4 DEZVOLTARE FIZICĂ: egale.
învăţării/ O5 -Elevii vor fi împărțiți în două echipe egale. Le voi explica mai -Elevii sunt atenți
Prezentarea O6 la indicațiile și
întâi ce trebuie să realizeze. Aceștia vor avea de executat
noului O8 explicațiile oferite
exercițiile dintr-un complex de dezvoltare fizică. Mai exact, m2-
conţinut O9 de către M2- F2- Me2-
O10 elevii vor alerga până la cele trei cercuri, așezate pe podea în față Explicația
Mingi
Individual Aprecieri
la distanță de 30 cm de cele două echipe, iar apoi, vor sări ca propunătoare, iar
verbale
broscuța dintr-un cerc în altul cu ambele picioare cu desprindere dacă au nelămuriri
mi le vor adresa.
de pe loc. Din ultimul cerc așezat pe podea, elevii vor ieși în
-Aceștia sunt atenți
săritură, iar apoi, aceștia vor realiza ”Mersul elefantului”, un
la demonstrația M3- m3-
complex de exerciții fizice, care include toți mușchii, pe o
propunătoarei, iar Exercițiul Cercuri
distanță de 5 m până vor ajunge la bancă, unde vor sări cu
apoi realizează
amândouă picioarele de pe o parte pe alta a bâncii fără să atingă
traseul/ complexul.
banca. Apoi, elevii vor trebui să se cațere pe scara fixă și să -La concurs, elevii
atingă mingea aflată pe aceasta, iar apoi să coboare. Aceștia se vor aplauda echipa
întorc în coloană în alergare. Complexul va fi realizat o dată M4- m4-
câștigătoare. Instructajul Bancă
model, iar apoi sub formă de concurs, aplaudând echipa -La joc, se vor verbal
câștigătoare. După ce elevul respectiv termină de realizat traseul, așeza sub formă de
se întoarce în alergare, bate palma cu colegul ce urmează pentru cerc și vor fi atenți
a putea începe și acesta realizarea traseului, iar apoi se așază în la pasarea celor 3
capătul coloanei din care face parte. Câștigătoare va fi echipa mingi în sensul
M5- m5- Scara
care termină prima de realizat întreg traseul. ceasului. Observarea fixă
2. JOCUL CU MINGEA : ”CEASUL” dirijată
-Elevii se vor așeza sub formă de cerc și vor primi 3 mingi. Le
voi explica acestora regulile jocului, astfel încât să înțeleagă
toată lumea ce are de făcut. Ei vor avea de pasat pe rând mingile
de la unul la celălalt, ținând cont de ordinea în care merge
M6-
ceasul. Mingile vor merge consecutiv în interiorul cercului, iar Demonstrați
elevii trebuie să fie foarte atenți când pasează și când primesc a
mingea, deoarece cel care nu este atent și nu o va prinde, va ieși
din joc și se va așeza pe bancă. Voi introduce din când în când,
să paseze mingile în sens invers de cum o făceau înainte. Jocul
se termină atunci când rămân ultimii trei elevi, care vor fi
declarați câștigători și vor fi aplaudați de ceilalți colegi.
6. Revenirea 2 O7 -Elevii se vor așeza din nou pe două linii:”-Vă așezați pe două -Elevii se vor așeza M2- m1- Fluier F1- Frontal Me1- Fe1-
Explicația Observarea Formativă
după efort min linii și sunteți atenți la mine!”, iar pentru revenirea organismului pe două linii și vor sistematică
după efortul depus, aceștia vor realiza la semnalul și indicațiile realiza exercițiile M3- F2- Me2-
mele următoarele exerciții: pentru revenirea Exercițiul Individual Aprecieri
verbale
1) - Alergare ușoară (o tură de sală); organismului după
2) - Mers liniștitor cu exerciții de respirație (inspiră și efort la semnalul și M4-
expiră); după indicațiile Instructajul
verbal
3) - Mers pe vârfuri cu brațele sus și exerciții de respirație mele.
(inspiră și expiră);
M5-
4) - Mers pe călcâie cu exerciții de respirație (inspiră și Observarea
expiră). dirijată
7. Evaluarea 1 -Elevii se vor alinia din nou pe două linii, iar eu le voi mulțumi -Elevii se aliniază, M1- F1- FRontal Me2- Fe1-
Conversația Aprecieri Formativă
activităţii/ min pentru activitatea lor la această oră și le voi oferi aprecieri ascultă explicațiile euristică verbale
Feedback verbale:”-Vreau să vă felicit pentru cum v-ați descurcat astăzi la propunătoarei și
ora de educație fizică și vă mulțumesc că ați fost ascultători!” apoi răspund la
M2-
Apoi urmează salutul:”-Bună ziua!” salutul acesteia:
Explicația
”-Bună ziua!”

S-ar putea să vă placă și