Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Profesor – Carabulea Tatiana


Disciplina – Fizica
Data: 27 februarie
Clasa–a VIII-a
Durata – 45 min
Subiectul lecţiei – Tensiunea electrică..
Tipul lecţiei – Lecţie de fixarea şi consolidare a cunoştinţelor.
Subcompetenţe:
Utilizarea legilor şi a mărimilor fizice caracteristice fenomenelor
electrice la rezolvarea problemelor.
Obiective operaţionale:
Cognitive:
O1. Să asocieze semnele convenţionale aparatelor utilizate în schemele
circuitelor electrice;
O2. Să utilizeze noţiunile de tensiune electrică, lucrul curentului electric,
sarcină electrică, formulă de calcul a tensiunii electrice în situaţii concrete;
O3.Să compare schemele circuitelor electrice;
O4. Să explice schemele circuitelor electrice;
O5. Să calculeze valoarea unei diviziuni a voltmetrului şi valoarea
tensiunii indicate de voltmetru;
O6. Să rezolve situaţii- problemă, utilizînd formula de calcul a tensiunii
electrice.
Afective:
O7. Să argumenteze propriile opinii;;
O8. Să colaboreze cu membri grupului la rezolvarea situaţiilor-
problemă;
O9. Să posede simţul responsabilităţii pentru deciziile luate;
O10. Să manifeste o atitudine tolerantă faţă de relatările altor colegi;
O11. Să tindă spre realizarea potenţialului individual, organizator şi
creativ.
Psihomotorii:
O12. să deseneze corect semnele convenţionale a schemelor
circuitelor electrice.
Metode şi procedee:
M1 – analiza M5 – demonstraţia didactică
M2 – observaţia M6 – algoritmizare
M3 – dezbaterea M7 – problematizarea
M4 – cooperarea M8 – instruirea asistată de calculator

Forme de organizare a activităţii: frontal, în perechi, individual.


Mijloace didactice:

 material informativ scris


 calculator, proiector
 fişe cu întrebări pentru evaluare
 manualul de fizică, clasa a VIII-a

Metode de evaluare:
 evaluare sumativă
 evaluare frontala orală
 individuală,
 scrisă,
 autoevaluare,
 reciprocă.

Bilbiografie:
I. Botgros, V. Bocancea, N. Constantinov manual de clasa a VIII-a
Curriculum disciplinar la fizică treapta gimnazială
Etapele Obiective Metode Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluarea Tim-
lecţiei operaţio- şi pul
nale procedee (min)
1. Captarea  Moment organizatoric.  Pregătesc cele Atenţia şi 1min
atenţiei  Salută elevii necesare pentru capacitatea de
 Imprimarea unui regim optim de lucru prin lecţie. exprimarea
prezentarea unui film privitor la tehnica  Vizualizează cu orală, utilizarea
securităţii. atenţia filmul a termenilor
prezentat discutate

2. Analiza-  Profesorul propune spre rezolvarea o integramă  Rezolva integrama Profesorul 10 min
sinteza O1 M1 pentru evidenţierea cuvîntului cheie propusă; apreciază
materiei O2 M2 „voltmetru”  Completează fişa capacitatea de a
teoretice O10  Profesorul propune elevilor să completeze fişa instructivă. formula
M3
studiate. instructivă ce conţine elementele unui  Prezintă fişele de răspunsurile.
M4 circuit. lucru.
M8  Profesorul analizează răspunsurile elevelor. Aprecierea
nivelului de
însuşire şi
corectitudinea
cunoştinţelor
teoretice
acumulate
anterior.
3.Anunţarea O8 M2  Anunţă tema :  Notează în caiet Aprecierea 3 min
obiectivelor. O10 M3 Tensiunea electrică. tema. verbală a
 Reieşind din denumirea temei proiectează obiectivelor
M4
obiectivele lecţiei. prezentate de
M8 elevi,
 Proiectează obiectivele lecţiei pe ecran.
comentarea şi
completarea
răspunsurilor.
Evaluarea
receptivităţii
4. Analiza- O1 – O12 M1 – 1. Profesorul proiectează pe ecran 3 variante ale  Elevii Evaluarea 3 min
sinteza M8 aceluiaşi circuit, cerînd elevilor să identifice analizează deprinderilor de
metodelor de circuitul corect. circuitele. cooperare,
rezolvare 2. Profesorul propune elevelor să construiască  Elevii lucrează corectitudinea 5 min
studiate. schemele circuitelor electrice conform cu fişe primite. elaborării
desenului de pe fişe şi să indice pe ele  Desenează răspunsurilor.
valoarea unei diviziuni a aparatelor şi circuitele în
valoarea maximă pe care o pot măsura caiet şi pe tablă.
aparatele reprezentate.  Indică valori
3. Analizează răspunsurile elevilor. maxime 20 min
4. Profesorul propune elevilor spre rezolvare  Rezolvă
următoarele, probleme, pe care elevii întîi le problemele
rezolvă individual, apoi la tablă: individual şi
Nivelul 1:Ce sarcină electrică a fost transportată compară
printr-un conductor, dacă lucrul efectuat la răspunsul cu cel
transportarea ei este egal cu 0,09 J? Tensiunea de pe tablă.
electrică între capetele conductorului este egală cu
4,5 V.
Nivelul 1Daca avem o baterie de 12 volţi si 4 becuri
de 3volţi fiecare ,cum trebuie sa conectam becurile:
în serie sau in paralel? De ce?
Nivelul 2Ce lucru se consumă în 5 s pentru
menţinerea intensităţii curentului electric prin
conductor egale cu 0,2 A? Graficul dependenţii
tensiunii electrice între capetele
conductorului de timp este
reprezentat în figura alăturată.

Nivelul 3Un electron a fost


deplasat din starea de repaus
dintr-un punct în altul, tensiunea electrică între
acestea fiind egală cu 91 V. Ce viteza va obţine
electronul? În care punct- în cel iniţial sau în cel
final- tensiunea este mai mare? Masa electronului
este egală cu 9,1*10-31 kg, iar sarcina electrică cu
-1,6*10-19 C
Bilanţul  Comentează activitatea echipelor şi Elevii ascultă Nivelul de 2 min
lecţiei. activitatea individuală a elevilor. comentariile însuşire şi
Concluzii.  Notează elevii.. profesorului. deprinderilor
acumulate.

Anunţarea M2  Par.5. pag.67. Ex. 3,4,5. pag. 70 Elevii notează tema 1 min
temei pentru  Mulţumesc pentru lecţie! pentru acasă.
acasă.  La revedere!

La revedere!

S-ar putea să vă placă și