Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Profesor – Carabulea Tatiana


Disciplina – Fizica
Data: 28februarie
Clasa–a VII-a
Durata – 45 min
Subiectul lecţiei – Lucru mecanic.
Tipul lecţiei – Lecție de formare a noilor cunoștințe..
Subcompetenţe: -Definirea conceptului de lucrul mecanic.
Obiective operaţionale:
Cognitive:
O1. Să cunoască noțiunea de lucru mecanic, formula matematică și
unitatea de masură;
O2. Să identifice situațiile în care se efectuiază lucru mecanic;
O3.Să stabilească condițiile în care lucru mecanic este pozitiv, negativ
sau nul;
O4. Să exemplifice cazurile în care se efectuiază lucru mecanic în viața
de zi cu zi;
Afective:
O7. Să argumenteze propriile opinii;
O8. Să posede simţul responsabilităţii pentru deciziile luate;
O9. Să manifeste o atitudine tolerantă faţă de relatările altor colegi;
O10. Să tindă spre realizarea potenţialului individual, organizator şi
creativ.
Psihomotorii:
O12. să realizeze corect experimentele propuse.
Metode şi procedee:
M1 – analiza M5 – demonstraţia didactică
M2 – observaţia M6 – algoritmizare
M3 – dezbaterea M7 – problematizarea
M4 – cooperarea M8 – instruirea asistată de calculator

Forme de organizare a activităţii: frontal, în perechi, individual.


Mijloace didactice:

 material informativ scris


 calculator, proiector
 utilaj necesar pentru experimente.
 manualul de fizică, clasa a VII-a

Metode de evaluare:
 evaluare frontala orală
 individuală,
 autoevaluare,
 reciprocă.

Bilbiografie:
I. Botgros, V. Bocancea, N. Constantinov manual de clasa a VII-a
Curriculum disciplinar la fizică treapta gimnazială
Etapele Obiective Metode Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluarea Tim-
lecţiei operaţio- şi pul
nale procede (min)
e
1. Captarea  Moment organizatoric.  Pregătesc cele 1min
atenţiei  Salută elevii necesare pentru
lecţie.

2.  Profesorul demonstrează pe ecran o imagine și  Analizează Profesorul 4 min


Reactualiza O7 M1 pune o întrebare: imaginea; apreciază
rea O8 M2 1. Ce forțe acționează în situația dată?  Răspund oral la capacitatea de a
cunoștințelo 2. În ce direcție se deplasează carul? întrebări. formula
M3
r. 3. Cum sînt orientate forțele F1 și F2, N răspunsurile.
M4 și G?
M8 4. Cu ce va fi egală forța rezultantă a Aprecierea
forțelor F1 și F2? nivelului de
5. Ce este distanța parcursă? însuşire şi
corectitudinea
cunoştinţelor
teoretice
acumulate
anterior.
3.Anunţare O8 M2  Anunţă tema :  Notează în Aprecierea 2 min
a O10 M3 Lucru mecanic. caiet tema. verbală a
obiectivelor.  Reieşind din denumirea temei proiectează obiectivelor
M4
obiectivele lecţiei. prezentate de
M8 elevi,
 Proiectează obiectivele lecţiei pe ecran.
comentarea şi
completarea
răspunsurilor.
Evaluarea
receptivităţii
4.Predarea- O1 – O12 M1 – 1. Profesorul proiectează pe ecran situații unde  Elevii Evaluarea 10 min
învăţarea M8 se efectuiază lucru mecanic în viața analizează deprinderilor de
materiei noi cotidiană. imaginile cooperare,
2. Analizează răspunsurile elevilor. proiectate. corectitudinea
3. Profesorul pe baza imaginilor explica  Notează în elaborării
noțiunea de lucru mecanic și dă definiția caiet. răspunsurilor.
lucrului mecanic.  Elevii deduc
4. Profesorul propune elevilor pe baza definiției formula de
să deducă formula de calcul a lucrului calcul a
mecanic. lucrului
5. Profesorul pe baza formulei lucrului mecanic mecanic.
scrie expresia unității de măsură pentru lucru  Notează în
mecanic și multiplii unității de măsură a caiet. Profesorul
lucrului mecanic  Elevii evaluează
6. Profesorul propune elvilor se realizeze efectuează deprinderile 15 min
experiment din care elevii ar trebui să experimente practice ale
observe: propuse. elevilor.
 Cînd lucru mecanic să efectuiază;  Formulează
 Cum depinde lucru mecanic de forță concluziile pe Aprecierea
și de distanță; baza capcității de a
 Cînd lucru mecanic este pozitiv; experimentului. formula
 Cînd lucru mecanic este nul; conluziile pa
 Notează în
 Cînd lucru mecanic este negativ. baza
caiet.
 Ce forțe acționează asupra corpului experimentului.
 Calculați lucru mecani al forței de
tracțiune, de greutate, de frecare.
7. Împreuna cu elevii analizeaza experimentele
realizate.
.
5. Fixarea O1 – O4 M3 8. Profesoru distribuie elevilor fișa cu test.  Elevii Aprecierea 10 min
cunoştinţelo M7 9. Propune elevilor să se schimbă cu fișele și să realizeazî nivelului de
r şi se evaluieze reciproc. testul. însuşire şi
M8
realizarea 10. Profesurul proiectează pe ecran test pe baza  Controlează corectitudinea
feedback- cunoștințelor teoretice cu variante de răspuns testul vecinului. cunoştinţelor
ului  Compară teoretice
răspunsurile cu acumulate
răspunsurile
proiectate pe
ecran.
6.Bilanţul  Comentează activitatea echipelor şi Elevii ascultă Nivelul de 2 min
lecţiei. activitatea individuală a elevilor. comentariile însuşire şi
Concluzii.  Notează elevii.. profesorului. deprinderilor
acumulate.

7.Anunţare M2  Par.1.1. pag.91. Ex. 1,2,3,4,5,6. pag. 94 Elevii notează tema 1 min
a temei  Mulţumesc pentru lecţie! pentru acasă.
pentru  La revedere! La revedere!
acasă.

S-ar putea să vă placă și