Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data: 9.05.2011
Şcoala: Şcoala Gimnazială Nr. 3 Pechea
Disciplina: Limba şi literatura română
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Clasa: a VI a B
Subiectul: Recapitulare părţi de vorbire flexibile
Tipul lecţiei: recapitulare şi sistematizare
Profesor: Caraiman Mariana
Durata: 50 min.

Competenţe specifice:
2.3. utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de pro-
poziţii;
4.4. Utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris,
utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie.

Obiective de învăţare:
La sfârşitul activităţi, toti elevii vor fi capabili:
- să definească părţile de vorbire flexibile;
- să identifice părţile de vorbire flexibile;
- să analizeze sintactic şi morfologic părţile de vorbire flexibile;
- să construiască enunţuri cu diferite părţi de vorbire flexibile;

Strategia didactică

1. Metode şi procedee: exerciţiul, ciorchinele, explicaţia,turul galeriei,


joc didactic, analiza gramaticală.
2. Forme de organizare: activitate frontală, pe grupe şi individuală.
3. Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, markere, flip-chard, tabla.
4. Resurse: capacitatea de învăţare a elevilor.
5. Bibliografie:
- Limba română, manual pentru clasa a VI, ed. ALL, Bucureşti, 2005
- Didactica literaturii române, Emanuela Ilie, ed. Polirom, Iaşi, 2008
- Programa limba şi literatura română, clasa a VI a, Bucureşti,2009
- Popescu, Ştefania, Gramatica practică a limbii române, Editura Tedit FZH,
Bucureşti,2009
- Gramatica fişe de lucru, ed. Paralela 45, Piteşti,2010
Desfăşurarea lecţiei
Etapele Ob. Conţinului activităţilor Strategia didactică Evalua-
lecţiei învă- re
ţare Resurse
Activitatea Activitatea elevilor timp procedura Materiale forma
profesorului le de
org.
1. Face prezenţa Se pregătesc pentru 1’ Conversa- catalogul Fronta
Moment şi asigură lecţie. ţia l
organiza- climatul
toric necesar
desfăşurării
lecţiei.
2. Verifică tema Răspund la 5’ Conversaţ caiete Fronta Aprecie
Actualiza întrebări ia, l ri
-rea explicaţia Indivi- verbale
cunoştin- dual
ţelor
3. O2 Împarte Completează 5’ Conversa- Fişe de individ Aprecie
Captarea elevilor ciorchinele, ţia, lucru, ual ri
atenţiei anexa1 cu un identificând părţile explicaţia tabla verbale
ciorchine, ce de vorbire flexibile
vizează şi
cunoştinţele neflexibile.Realizea
acumulate ză, la tablă, schema
despre părţi de părţilor de vorbire.
vorbire.
4. Notează titlul Notează titlul în 1’ Conversa- Tabla, frontal Aprecie
Anunţare lecţiei şi caiete şi ascultă cu ţia caietele ri
titlu şi a formulează atenţie obiectivele. verbale
obiective obiectivele pe
lor înţelesul
elevilor.

5. O1 Împarte elevii Se grupează 25’ Conversa- Fişe de Lucru Aprecie


Dirijarea O2 în patru grupe, corespunzător. ţia, lucru, pe ri
recapitu- O3 fiecare grupă Definesc partea de exerciţiul, caiete, grupe verbale
ării şi O4 fiind o parte de vorbire specifică explicaţia, tabla,
sistemati vorbire grupei din care fac turul markere,
-zării flexibilă parte. galeriei, foi
învăţată. Vor rezolva cerinţa analiza
Împarte fişe de 2, în care vor avea gramatical
lucru. Anexa de identificat partea ă
2, 3 de vorbire specifică
grupei şi vor
analiza cuvintele
găsite.
Vor rezolva anexa
3,vor avea de
alcătuit propoziţii
în care partea de
vorbire specifică
grupei să
îndeplinească
diverse funcţii sint.

6.Obţine- O4 Supraveghează Vor prezenta foaia 7’ Conversa- Fişe de Lucru Aprecie


rea îndeaproape la care a lucrat ţia, turul lucru,ta- pe ri
perfor- elevii. grupa, lipind-o pe galeriei bla, grupe verbale
manţei pereţi clasei, iar flipchard,
celelalte grupe lipici
completează, dacă
este nevoie, cu alte
caracteristici.

7.Asigu- Propune Scriu, pe frunză


rarea elevilor să dacă au înţeles Flipchard, Fron-
feed- noteze pe părţile de vorbire Conversa- frunze, tal
back-ului frunzuliţa pe flexibile sau 3’ -ţia, jocul Copacul individ
care o au în nelămuririle şi didactic Înţelegerii ual
piept dacă au lipesc frunzele în
nelămuriri „Copacul
legate de Înţelegerii”.
părţile de
vorbire
flexibile
studiate si
dacă
activitatea le-a
plăcut sau nu.

8.Asigu-
rarea Indică tema:
retenţiei Alcătuiţi o Notează tema Fron-
şi a compunere, de Conversa- tal
transferu minim 10 ţia Aprecie
-lui rânduri, în care ri
sa aveţi toate verbale
părţile de
vorbire
studiate
Anexa1.

FLEXIBILE

Părţi de vorbire

NEFLEXIBILE
Anexa 2.

Grupa: SUBSTANTIVULUI

1. Definiţi substantivul, realizaţi clasificarea acestuia şi


precizaţi funcţiile sintactice pe care le poate îndeplini.
(pe parcursul lecţiei)
2. Subliniaţi substantivele din următorul enunţ şi analizaţi-
le:
„Gonit de lume prin anii mei să trec...” (Mihai Emineascu,
Rugăciunea unui dac)

Grupa: PRONUMELUI

1. Definiţi pronumele, realizaţi clasificarea acestuia şi


precizaţi funcţiile sintactice pe care le poate îndeplini.
2. Subliniaţi pronumele din următorul enunţ şi analizaţi-le:
Domnul a spus că florile sunt pentru tine.

Grupa: NUMERALULUI

1. Definiţi numeralul, realizaţi clasificarea acestuia şi


precizaţi funcţiile sintactice pe care le poate îndeplini.
2. Subliniaţi numeralele din următorul enunţ şi analizaţi-le:
„Şi mănâncă ei la un loc tustrei, până ce termină de mâncat
toate cele cinci pâini...” (Ion Creangă, Cinci pâni)

Grupa: ADJECTIVULUI

1. Definiţi adjectivul, realizaţi clasificarea acestuia şi


precizaţi funcţiile sintactice pe care le poate îndeplini.
2. Subliniaţi adjectivele din următorul enunţ şi analizaţi-le:
„În vremile trecute, când munţii din ţinutul Dornei erau mai
păduroşi şi mai puţin locuiţi...”

Anexa 3
Grupa: SUBSTANTIVULUI

Alcătuiţi propoziţii în care substantivele: aur, floarea-


soarelui şi Botoşani, să îndeplinească funcţii diferite.
aur............................................................................................
..........................................floarea-
soarelui....................................................................................
..............................
Botoşani...................................................................................
........................................

Grupa: PRONUMELUI

Alcătuiţi propoziţii în care pronumele: ţie, sale şi sine, să


îndeplinească funcţii diferite.
ţie.............................................................................................
...........................................sale...............................................
.......................................................................................sine...
.................................................................................................
.................................

Grupa: NUMERALULUI

Alcătuiţi propoziţii în care numeralele: amândurora, al


doilea şi treime, să îndeplinească funcţii diferite.
amândurora.............................................................................
...........................................al
doilea.......................................................................................
......................................
treime......................................................................................
..........................................

Grupa: ADJECTIVULUI

Alcătuiţi propoziţii în care adjectivele: înalt (gradul


comparativ de superioritate), frumos( superalativ absolut) şi
deştept( gradul comparativ de egalitate), să îndeplinească
funcţii diferite.
înalt..........................................................................................
..........................................frumos............................................
.....................................................................................deştept
.................................................................................................
..............................

S-ar putea să vă placă și