Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

Data:
Clasa: I Step by step
Şcoala Gimnazială „Tudor Vladimirescu” ,Târgovişte
Propunător: prof. înv. primar
Disciplina: Comunicare în limba română
Discipline integrate: Dezvoltare personală
Unitatea tematică: Ne plac animalele
Subiectul: : Poveste cu predicţii-Text suport Căsuța din oală (poveste populară)
Tipul lecţiei: mixtă

Scopul: Dezvoltarea capacităţii de receptare de mesaje orale;


Formarea competenţelor de comunicare corectă în diferite contexte.

Competenţe specifice vizate prin lecție:


1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate;
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare
cunoscute;
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână.

Obiective operaționale:
La finalul lecției toți elevii vor fi capabili:
1.2.1 Să identifice enunţuri adevărate / false referitoare la textul audiat (obiectivul se consideră atins
dacă fiecare elev identifică cel puţin un enunţ corect);
1.4.2 Să formuleze predicţii şi argumente pornind de la fragmentele audiate (obiectivul se consideră
atins dacă fiecare elev formulează cel puţin două predicţii);
3.1.3 Să citească în ritm propriu enunţuri date (obiectivul se consideră atins dacă fiecare elev citeşte
cel puţin un enunţ scurt);
3.1.4 Să ordoneze cuvintele pentru a obţine propoziţii (obiectivul se consideră atins dacă fiecare
elev ordonează cel puţin două cuvinte)

Strategii didactice:
 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul
 Mijloace de învăţământ: laptop, videoproiector, planşe, jetoane, coli de flip-chart, lipici,
markere, fişe de lucru
 Forme de organizare a colectivului: frontal, grupal, individual

Resurse:
 Bibliografie:
- *** Programa şcolară pentru clasa I, aprobată prin ordin al ministrului nr. 3418/19.03.2013
- ***„Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor
cheie la şcolarii mici”, Suport de curs din cadrul Programului de formare de tip „Blended
learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar (2012)
- Molan, Vasile “ Didactica disciplinelor- Comunicare în limba română şi limba literatura şi
literature română _ din învăţământul primar”, Editura Miniped, Bucureşti, 2014
 Temporale: 50 minute (40 minute – ora de curs și 10 minute – activități recreative / liber
alese)

1
2
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

MOMENTELE OBIECTIVE CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII STRATEGII DIDACTICE


LECŢIEI OPERAŢIONALE EVALUARE
Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
1.momentul Se organizează colectivul de elevi, se pregătesc conversaţia
organizatoric materialele, se asigură climatul favorabil învăţării.
(1 min.)

2. Captarea •Sunt citite elevilor câteva ghicitori. Sunt


atenţiei identificate răspunsurile corecte şi alese imaginile
( 5 min) corespunzătoare. exercițiul ghicitori, frontal Aprecieri
planşe cu verbale
Este mic şi cenusiu, animale
Si la fuga e zglobiu,
Pe unde trece mai tot strica,
Dar nu scapa de pisica. (soricelul)

Cine crezi ca este oare?


Cine-ntr-una numai sare?
Ea traieste si in lac?
si tot striga:oac,oac? (broasca)

E fricosul cel mai mare


Iute-alearga-n departare,
Dar la morcovi de îl chem
Vine, doar sa-i fac un semn! (iepurele)

Ea e tare roşcovană,
Parcă e un foc cu blană.
Chiar pe urs l-a păcălit,
Când peştele lui a pitit. (vulpea)

Cenusiu, cu ochi sticlosi

3
Si cu coltii fiorosi
Umbla-n haita prin padure
Si oite-ar vrea sa fure. ( lupul )
În cojoc întors pe dos
Mormăind morocănos,
Umblă pustnic prin pădure
După miere, după mure. (ursul)
• Sunt adresate întrebări referitoare la mediul de frontal
conversaţia
viaţă din care provin animale descoperite în cadrul
ghicitorilor dar şi la felul lor (pădure – animale
sălbatice)
3. Anunţarea • Elevii sunt anunţaţi că vor audia şi vizualiza
temei şi a conţinutul poveştii ,,Căsuţa din oală”, în care
obiectivelor animalele din ghicitori vor deveni personaje.
(1 min) (Anexa 1). Pe parcursul lecţiei vor formula
răspunsuri la unele întrebări, vor identifica enunţuri
corecte sau incorecte, vor ordona cuvinte în
propoziţii, vor scrie cuvinte.
4. Prezentarea • Sunt adresate întrebări:
continutului si 1.4.2. - De ce credeţi că povestea se numeşte conversaţia Frontal Observarea
dirijarea ,,Căsuţa din oală” ? sistematică
invatarii - Ce legătura credeţi că există între animalele prin listă de
(15 min) din ghicitori şi poveste? control
- Prin ce întâmplări trec ele ?
• Se citeşte primul fragment al textului: explicaţia prezentare Frontal
În mijlocul câmpului şedea o oală răsturnată, şi PPT
era oala aceea mare, mare cât un butoi. Iaca trece
pe acolo un soarece şi vede oala aceea goală.
”Buna casă e asta!” îşi zise el. “A cui o fi?”

Căsă-căsuţă, cine sta aici?

Dar nimeni nu răspunde. Se uită şoarecele în toate


părţile, însă nu vede pe nimeni. Numai două muşte,

4
care veniseră şi ele după mâncare acolo, se
ridicară în două picioruşe, dar şoarecele nici nu
le-a luat în seamă.
1.4.2 • Sunt adresate întrebări: conversația frontal Observarea
sistematică
- Ce credeţi că a făcut şoricelul? prin listă de
control
- De ce credeţi asta?

• Se continuă cu al doilea fragment: Explicaţia Prezentare


PPT
“Ia să mă mut eu aici şi să stau singur!”. Şi s-a
aşezat şoarecele în oală. Trece pe acolo o broscuţă. Chestionare
orala
-Casă-căsuţă, cine locuieşte aici?

-Eu, şoarecele! Dar tu cine eşti? Răspunse


şoarecele din fundul oalei.

-Eu sunt broasca!


Aprecieri
• Sunt adresate întrebări. Elevii formulează
1.4.2 verbale
predicţii.

• Se citeşte al treilea fragment.

-Daca vrei, vino înăuntru şi-om trăi împreună .

-Bun de tot! Iaca vin şi eu. Şi a sărit broasca în


oală şi a stat cu şoarecele la un loc.
1.4.2 • Sunt adresate întrebări. Elevii formulează
predicţii.

5
• Continui cu al patrulea fragment:

-Trece pe câmp iepurele. Şi văzând namila ceea de


oală răsturnată, s-a oprit şi a intrebat:

-Casă-căsuţă, cine locuieşte aici ?

-Suntem noi: broasca-broscuţa şi şoarecele –


şoricelul. Dar tu cine eşti?

-Eu sunt fugarul de peste câmpuri şi văi, iepurele.


Nu mă lăsaţi şi pe mine să stau cu voi? Iacă aici
plouă şi nici soarele, nici vântul nu intră .

• Se formulează întrebări: Conversaţia

- Ce credeti ca a facut iepurele?

- A rămas cu șoricelul si broscuta?


1.4.2
• Se realizează predicţii.
explicaţia prezentare ppt
• Se citeşte al cincilea fragment:

-Bucuros, frate! Vino înăuntru şi-om trăi împreună,


că e loc.

Şi s-a mutat şi iepurele cu culcuşul în oală.


1.4.2 • Se formulează întrebări. Se realizează predicţii. Conversaţia

• Se citeşte al şaselea fragment: explicaţia prezentare ppt

Trece într-o zi pe lângă oală – căsuţa jupâneasă


vulpe şi întreabă şi ea :

6
-Casă-căsuţă, cine stă aici?

-Noi trăim: iepurele-iepuraşul cu broasca-broscuţa


şi cu şoarecele-şoricel. Dar tu cine eşti?

-Eu sunt surioara voastră mai mare, vulpea. Pentru


mine n-o fi loc? că, vai de capul meu, am rămas
fără casă!

1.4.2 • Sunt adresate întrebări: Conversaţia

- Ce credeți ca au facut animalele?

- Au primit si vulpea in casa lor?

• Se continuă cu următorul fragment: Explicaţia prezentare ppt


-Da, este: intră şi-i vedea, că pentru oameni buni e
loc.

-Mulţumesc! Asta am aşteptat şi eu. Şi s-a aşezat


vulpea în oală şi au trăit împreună multe zile.
Conversaţia
1.4.2 • Sunt adresate întrebări. Se fac predicţii.

• Se citeşte un nou fragment:


explicaţia
Vine lupul, nu ştiu de unde. Vede oala asta mare:
şi-a închipuit c-o fi cineva înăuntru.

-Casuţă-căsuţă, cine locuieşte aici?

-Eu, sora vulpe, cu iepurele-iepuraşul,cu broasca-


broscuţa şi şoarecele-şoricelul. Da tu cine eşti?

-Eu sunt un biet lup fără adăpost. Oare n-o fi chip

7
să stau şi eu cu voi? Că bună casă aveţi!

-Se poate, cum nu! Ne-om mai înghesui cu toţi şi ţi-


om face loc şi dumitale.

Şi-a intrat şi lupul în căsuţă, şi-au trăit împreună.

1.4.2 • Sunt adresate întrebări. Se fac predicţii. Conversaţia


• Se citeşte un altl fragment: explicaţia prezentare ppt
Nu ştiu de unde a venit şi ursul. Şi era mânios Moş
Martin şi ostenit, că umblase toată ziua după
mâncare.

Şi cum a văzut oala aceea, nu şi-a închipuit că e o


căsuţă cu oaspeţi înăuntru, şi s-a aşezat pe ea, ca
să se odihnească puţin. Dar cum s-a aşezat, oala
pârr! trosc! s-a sfărâmat în bucăţi şi ursul ... Ce-a
făcut ursul ?

• Sunt adresate întrebări. conversaţia

- Ce credeţi că s-a întâmplat cu animalele din


căsuţă?

- Dar cu ursul ?A păţit ceva?

1.4.2 •Se fac predicţii.

• Se citeşte finalul poveştii: explicaţia prezentare ppt


Ursul s-a ales cu o sperietură bună, iar ceilalţi au
fugit care încotro au văzut cu ochii.

8
• Se adresează întrebări:

- Ce relaţie exista între animalele din poveste,


înainte de venirea ursului ? (relaţie de
sprijin, de ajutor, de prietenie)

- Care sunt calităţile unui bun prieten?

5.Transferul •desfăşurarea exerciţiului JOCUL CULORILOR: conversația frontal Observarea


cunostințelor Elevii ies în faţa clasei, unde sunt realizate pe sistematică
(8 min) podea două cercuri mari -unul roșu și altul verde. explicaţia prin listă de
Atunci când învăţătorul rosteşte propoziţii care au control
legătură cu textul audiat sar în cercul verde. Dacă jocul
învăţătorul spune o propoziţie care nu are legătură
cu textul, sar în cercul roşu.
• Se voi prezenta 6 - 7 propoziții:
1.2.1 1. Șoricelul a fost primul animal care a ajuns individual autoevaluare
la oală.( A)
2. Broscuta nu a vrut sa primească pe nimeni exerciţiul
in oala.( F )
3. Ultimul animal care a fost primit în oală a
fost lupul. ( A)
4. Ursul a încercat să intre în oală.( F )
5. Fiecare animal intra în oală fără să ceară
permisiunea. (F)
6. Vulpea nu a fost primită în căsuţă. (F)

9
6. Obtinerea 3.1.3 • Se formează mai multe grupe de elevi cât numărul Exercițiul Jetoane de Grup Analiza
performantei ideilor principale din text. Fiecare grupă ordonează diverse culori produselor
(5 min.) jetoanele pe care sunt scrise cuvinte astfel încât să având scrise activității
obţină o propoziţie. Propoziţiile sunt aduse la tablă. cuvinte
Se realizează citirea selectivă:
- Citiţi a doua propoziţie / penultima / a Frontal
cincea/ prima / a treia propoziţie.
3.1.4 • Se ordonează propoziţiile conform ordinii Exerciţiul frontal
întâmplărilor.
• Sunt distribuite elevilor fişe ce conţin imagini din exerciţiul fişe
poveste. Sarcina de lucru este de a scrie cu litere de
mână cuvintele corespunzătoare imaginilor.
•Interpretarea unui cântec în care personajele sunt
prietene (,,În pădurea cu alune”)
7. Activități • Elevii aleg o activitate dintre cele prezentate, în Conversatia Frontal Observarea
recreative / liber funcție de preferințe (răsfoire de cărți ilustrate cu jocul Pe grupe sistematică a
alese animale, enciclopedii, reviste; colorare pe cărți atitudinii
(10 min.) speciale), joc ,,Magic Gim” ,construcții cu ajutorul elevilor în
cuburilor, reconstituire puzzle cu animale) relațiile cu
ceilalți copii

6. Aprecieri şi • Se realizează aprecieri individuale şi de grup conversația frontal


recomandāri asupra activităţii desfăşurate. Se fac unele
(1 min) recomadări pentru activitatea viitoare.
.

10

S-ar putea să vă placă și