Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECŢIE

PROFESOR :Voicu (Stanca ) Mariana


OBIECTUL: PSIHOLOGIE
CLASA: a X-a
SUBIECTUL: AFECTIVITATEA ( specificul afectivităţii şi relaţia ei cu alte fenomene psihice, clasificarea trăirilor afective,
proprietăţile trăirilor afective, rolul proceselor afective)
TIPUL LECŢIEI: de dobandire de noi cunoştinţe
TIMP:50 min
OBIECTIVE :
Obiectivul fundamental: Cunoaşterea fenomenelor psihice, a componentelor şi trǎsăturilor specifice personalităţii umane, în
scopul înţelegerii vieţii subiective a omului;

Obiective operaţionale:
Elevii vor fi capabili:
O1: să cunoască specificul afectivităţii şi relaţia ei cu celelalte fenomene psihice ;
O2: să cunoască tipurile de trăiri afective ;
O3: sǎ cunoască proprietăţile trăirilor afective ;
O4: să explice rolul trăirilor afective şi influenţa acestora asupra personalităţii umane ;

STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE:
expunerea, explicaţia didacticǎ, conversaţia, problematizarea, observaţia sistematicǎ şi independentǎ,
reflecţia personalǎ, activitatea independentǎ.

 MIJLOACE ŞI MATERIALE:
fişe de lucru individuale, manual.
BIBLIOGRAFIE:
Mielu, Zlate – coord ; Tinca, Creţu ; Nicolae , Mitrofan; Mihai, Aniţei – colab.-manual „Psihologie” – cls. A X-a, Edit. Aramis 2005

1
Activitatea desfasurata
Elemente esenţiale de conţinut Strategii didactice
Secvenţele lecţiei T Ob. Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace
1.Moment Salutul. Verificarea Elevii vor raspunde la
organizatoric 1’ prezentei. salut si la verificarea -conversatia
prezentei.

2. Captarea 2' -se va realiza discutând pe - participǎ la discuţii, -strategie -manual de observarea
atenţiei marginea următoarei argumentându-şi discursivǎ de psihologie- sistematicǎ
afirmaţii pentru tema în rǎspunsurile ; tip Editura a elevilor;
cauzǎ : argumentativ- Aramis;
persuasiv ;
„Omul nu se raportează
indiferent la realitate,
dimpotrivă , obiectele,
fenomenele , evenimentele
care acţionează asupra lui
au un ecou, o rezonanţă în
conştiinţa sa, trezesc la
viaţă anumite trebuinţe,
corespund sau nu nevoilor
lui, îi satisfac sau nu -dezbaterea ;
interesele , aspiraţiile, - ascultǎ cu atenţie
idealurile.” obiectivele lecţiei ;

- se vor trece în revistǎ


elementele-cheie ale temei,
2
3.Comunica- prezente în schema lecţiei - ascultǎ ceea ce li se
rea subiectului (anexa nr. 1) ; comunicǎ ;
şi a 2'
obiectivelor
lecţiei - pe baza datelor privind
O1 importanţa afectivităţii în
conturarea personalităţii
umane şi în dezvoltarea
individului uman , se va
reliefa rolul acesteia în - participǎ la discuţii,
4. Dirijarea 30' manifestarea personalităţii încercând sǎ explice care
învăţării ar fi rolul afectivităţii în
dezvoltarea individului -strategie -manual de
uman discursivǎ de psihologie-
Specificul afectivităţii tip explicativ ; Editura
Relaţia ei cu alte fenomene Aramis;
psihice

În desfăşurarea
proceselor afective – rolul -expunerea ;
determinant nu îl are
obiectul ci valoarea şi
semnificaţia pe care acesta
o are pentru subiect ; relaţia
dintre obiect şi subiect fiind
foarte importantă.
Procesele psihice care - oferǎ exemple practice ;
reflectă relaţia dintre
subiect şi obiect sub formă -explicaţia
de trăiri, uneori atitudinale, didacticǎ ;
poartă denumirea de

3
procese afective.
Procesele afective se află
în relaţii de interacţiune şi
interdependenţă cu toate
fenomenele psihice şi
procesele psihice ,
afectivitatea fiind specifică -conversaţia ;
omului .
Afectivitatea este manual de
considerată ca fiind psihologie-
O2 componenta bazală, Editura
infrastructurală a psihicului, Aramis;
dar şi nota lui definitorie, -strategie
deoarece prin afectivitate - enumeră care sunt didacticǎ de tip
omul se diferenţiază tipurile de trăiri afective argumentativ-
profund de roboţi şi şi care sunt deductiv ;
calculatoare, de inteligenţa caracteristicile lor
artificială.

Clasificarea trăirilor
afective

Afectivitatea cuprinde o
multitudine de stări şi trăiri
afective. -conversaţia ;
Criteriile după care se
poate face o clasificare a lor
sunt: intensitatea, durata,
complexitatea, gradul de
conştientizare.
Conform studiilor

4
efectuate de Vasile Pavelcu
(psiholog român) în funcţie
de relaţia dintre activitatea
scoarţei cerebrale ( centri -problematiza-
nervoşi superiori) şi a rea ;
subscoarţei cerebrale (centri
nervoşi inferiori) se
întâlnesc trei categorii de
procese afective :
A) Procese afective
primare – au un caracter manual de
elementar, sunt slab psihologie-
organizate, mai aproape de -strategie Editura
biologic ( instinct) şi mai discursivǎ de Aramis;
puţin elaborate cultural, ele tip explicativ;
tind să scape controlului
conştient, raţional :
1. Tonul afectiv al - explică importanţa
proceselor cognitive trăirilor afective în
2. Trăirile afective de desfăşurarea activităţilor
provenienţă organică şi acţiunilor umane
3. Afectele : groaza , mânia,
frica, accese de plâns -expunerea;
zgomotos.
B) Procese afective
complexe - au un grad mai
mare de conştientizare şi
intelectualizare :
1. Emoţiile curente :
bucuria, tristeţea, simpatia,
antipatia, entuziasmul, -explicaţia ;

5
admiraţia, dispreţul,
speranţa, plăcerea.
2. Emoţiile superioare –
sunt legate de activitatea pe
care o desfăşoară individul ;
ele se supun în mai mare
măsură învăţării, existând
chiar o formă de învăţare
numită învăţare afectivă.
3. Dispoziţiile afective –
sunt stări difuze, cu manual de
intansitate variabilă şi psihologie- temǎ de
durabilitate relativă. -expunerea; Editura lucru în
C) Procese afective - explică diferenţa dintre -explicaţia ; Aramis; clasǎ ;
superioare – se tipurile de procese
caracterizează printr-o mare afective prin folosirea
restructurare şi raportare unor situaţii concrete
valorică, situată nu la nivel
de obiect (ca cele primare),
de activitate (ca cele
complexe), ci la nivel de -strategie
personalitate, depăşind prin didacticǎ de tip
conţinutul şi structura lor argumentativ-
stările emoţionale disparate deductiv ;
şi tranzitorii : -conversaţia ; observarea
1. Sentimentele – trăiri sistematicǎ
afective intense, de lungă a elevilor;
durată : dragostea, ura,
gelozia, invidia, admiraţia,
îndoiala, recunoştinţa :
- sentimente intelectuale

6
- sentimente estetice
- sentimente morale
- sentimentul Eu-lui -problematiza-
sentimente sociale şi rea ;
O3 psihosociale
2. Pasiunile - sunt
sentimente cu orientare,
intensitate şi grad de
stabilitate şi generalitate
foarte mare, antrenând
întreaga personalitate : temǎ de
- pasiuni lucide, nobile lucru în
- pasiuni oarbe - explică proprietăţile clasǎ ;
Proprietăţile trăirilor trăirilor afective şi
afective exemplifică cu situaţii din
viaţa lor
Avem în vedere nu notele
lor distinctive şi definitorii, -activitatea
care le individualizează în independentǎ;
raport cu alte fenomene evaluare
psihice, ci capacităţile sau -exerciţiul; orală
disponibilităţile pe care le -fişe de
posedă : lucru
1. Trăirile afective au individuale;
capacitatea de a se
exterioriza – de a fi -observaţia
„văzute”, „citite”, „simţite” sistematicǎ şi
– proprietate numită independentǎ;
expresivitate emoţională.
2. Trăirile afective au
O4 proprietatea de a se -conversaţia;

7
converti unele în altele,
adică de a se transforma din
pozitive în negative şi
invers.
3. Trăirile afective au
capacitatea de a se păstra -activitatea
chiar şi în lipsa stimulului independentǎ;
care le-a produs . -reflecţia
- exemplifică cu situaţii personalǎ;
Rolul proceselor afective concrete rolul trăirilor
Funcţia esenţială a afective
proceselor afective ca şi a
expresiilor lor este aceea de manual de
a pune organismul în acord psihologie-
cu situaţia, deci de a adapta, Editura temǎ de
de a regla conduita umană Aramis; lucru în
din punct de vedere -activitatea clasǎ ;
energetic şi direcţional. independentǎ;
Putem spune că :
- emoţiile sunt cele care -exerciţiul;
organizează conduita umană
– prin mobilizarea
întregului organism, prin
punerea lui în acord cu
situaţia; -observaţia
- emoţiile sunt cele care sistematicǎ şi
dezorganizează conduita independentǎ;
umană – prin starea de observarea
agitaţie difuză, prin sistematicǎ
intensitatea şi desfăşurarea -conversaţia; a elevilor;
lor tumultoasă ;

8
- procesele afective
îndeplinesc un rol major în
susţinerea energetică a
activităţilor umane, ele - vor răspunde
potenţează şi condiţionează solicitărilor prin exemple -activitatea
5.Obţinerea acţiunile. proprii şi concrete independentǎ;
performanţei ; - pe baza datelor privind -reflecţia
asigurarea 5' importanţa afectivităţii în personalǎ;
feed-back-ului conturarea personalităţii
umane şi în dezvoltarea
individului uman , se va activitatea manual de temǎ de
reliefa rolul acesteia în independentǎ; psihologie- lucru în
manifestarea personalităţii Editura clasǎ ;
„ Cheia înţelegerii altora se Aramis;
află în propriile noastre
vibraţii afective.” ( Vasile -exerciţiul;
Pavelcu) - ceea ce -observaţia
înseamnă că afectivitate sistematicǎ şi
îndeplineşte funcţii independentǎ;
importante nu doar în raport
cu activitatea, ci şi cu
procesul cunoaşterii umane. - vor concretiza observarea
conţinutul lecţiei prin - conversaţia; sistematicǎ
6.Intensificarea aplicaţii - activitatea a elevilor;
retenţiei şi 7' - se vor da îndrumǎri independentǎ;
transferului bibliografice, referitoare la
tema abordatǎ.
- vor răspunde
solicitărilor
7. Evaluarea -reflecţia
performanţei 3' - se va realiza frontal, prin personalǎ;

9
evaluarea răspunsurilor
obţinute la solicitările
adresate; evaluarea va avea
o componentǎ predominant
stimulativǎ;

ANEXA
SCHEMA LECŢIEI

I. SPECIFICUL AFECTIVITĂŢII ŞI RELAŢIA EI CU ALTE FENOMENE PSIHICE

În desfăşurarea proceselor afective – rolul determinant nu îl are obiectul ci valoarea şi semnificaţia pe care acesta o are pentru subiect, relaţia dintre obiect
şi subiect fiind importantă.
Procesele afective se află în relaţii de interacţiune şi interdependenţă cu toate fenomenele psihice şi procesele psihice – afectivitatea fiind specifică omului.

II. CLASIFICAREA TRĂIRILOR AFECTIVE

În funcţie de relaţia dintre activitatea scoarţei cerebrale şi cea a subscoarţei cerebrale ( Vasile Pavelcu) există trei categorii de procese afective :
A) Procese afective primare :
- tonul afectiv al proceselor cognitive
- trăirile afective de provenienţă organică
- afectele
B) Procesele afective complexe
- emoţiile curente
- emoţiile superioare
- dispoziţiile afective
C) Procesele afective superioare
- sentimentele
- pasiunile

10
III. PROPRIETĂŢILE TRĂIRILOR AFECTIVE

1. Trăirile afective au proprietatea de a se exterioriza - expresivitatea emoţională


2. Trăirile afective se pot converti unele în altele : pozitive în negative şi invers.
3. Trăirile afective au capacitatea de a se păstra chiar şi în absenţa stimulului ce le-a determinat.

IV. ROLUL PROCESELOR AFECTIVE

- emoţiile sunt cele care organizează conduita umană


- emoţiile sunt cele care dezorganizează conduita umană
- procesele affective îndeplinesc un rol major în susţinerea energetică a activităţilor, ele potenţează şi condiţionează acţiunile.

11

S-ar putea să vă placă și