Sunteți pe pagina 1din 4

Şcoala Profesională Daneţi

Judeţul Dolj
Profesor: Nicolae Dida – Ana

PROIECT DE LECŢIE
Data: 24/05/2017
Clasa: a VII- a A
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţele naturii
Obiectul: Biologie
Unitatea de învăţare: Funcţia de nutriţie
Tema: Funcţia de nutriţie
Scopul lecţiei: Cunoaşterea de cãtre elevi a interreleţiilor dintre sistemul digestiv, circulator,
respirator şi excretor pentru a înţelege că funcţia de nutriţie asigură energia vitală a organismului
uman.
Competenţe derivate:
C1 – Să recunoască organele care alcătuiesc sistemul digestiv, circulator, respirator și
excretor;
C2 – Să stabiliescă corelaţiei între structura şi funcţia organelor .
C3 – Să descrie procesul de circulaţia sângelui.
C4 – Să realizaze formula dentarea a unui adult..
Tipul lecţiei: lecţie de verificare, evaluare şi notare
Demersul didactic:
a) Resurse procedurale: conversaţia euristică, observaţia, descoperirea inductivă;
b) Resurse materiale: fișă de evaluare;
c) Forma de activitate: individuală.
Locul desfăşurării: sala de clasă
Evaluare: formativă prin fișa de evaluare.
Bibliografie:
 Biologie – manual pentru clasa a VII-a Editura Teora, Mihaela Marcu Lăpădat, Florica
Macovei şi Floarea Dobran;

 Biologie – manual pentru clasa a VII-a Editura EDP, Florica Ţibea;

 Lecţia formă de bază a organizării procesului de predare – învăţare – evaluare la disciplina


biologie, Viorel Lazăr, Mariana Nicolae, Editura Arves.

 www.didactic.ro

Programa şcolară
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Obs.


Moment 
Verificã dacã sunt condiţii Se pregătesc pentru desfăşurarea
organizatoric optime pentru desfãşurarea lecţiei.
orei.
 Solicitã elevului de serviciu
sã numeascã elevii absenţi
şi îi noteazã în caiet.
 Pregãteşte materialul
didactic pentru lecţie.
Pregătirea Elevii au fost anunțați de la ora Au recapitulat lecțiile legate de
elevilor precedentă în legătură cu funcția de nutriție a organismului
pentru desfășurarea unei lecții de uman și sunt pregătiți pentru a
verificare verificare, evaluare și notare cu răspunde la întrebări și a completa
tema Funcția de nutriție. testul.
Prezentarea Anunță competențele ce vor fi Urmăresc competențele lecției.
competențelor urmărite pe parcursul lecției.
urmărite
Asigurarea Distribuie fiecărui elev testul de Se gândesc și rezolvă testul.
feedback-ului evaluare pe care urmează să-l
completeze.
Asigurarea După ce elevii au predat testele Urmăresc răspunsurile și identifică
tranferului prin conversație euristică greșelile pe care le-au făcut.
stabilește răspunsurile corecte.
Numele şi prenumele elevului ..............................................................
Data: 24/05/2017

TEST DE EVALUARE LA BIOLOGIE


Unitatea de învăţare: Funcţiile de nutriţie

I. Alege şi încercuieşte varianta corectă: 1,20 p


1.Organul comun digestiei si respiraţiei este:
a.laringele; b.fosele nazale; c.faringele;
2. Glandele anexe ale sistemului digestiv sunt:
a. limba, glandele salivare şi dinţii; b. bila, chim gastric , vezicula biliară;
c. glandele salivare, ficatul şi pancreasul;
3. Arterele pulmonare conţin:
a. sânge cu oxigen; b. Sânge cu dioxid de carbon ; c. Sânge amestecat cu sânge
neoxigenat ;
4. Oxigenul din aerul inspirat se combină cu :
a. plasma ; b. hemoglobina; c. sângele

II. Asociaţi corect noţiunile din cele două coloane şi treceţi litera corespunzătoare în faţa primei
coloane:
1. A B 1,80 p
……. 1. deglutiţia a. Eliminarea resturilor nedigerate în tubul digestiv
…….. 2. defecaţia b. Pătrunderea O 2
…….. 3. micţiunea c. Eliminarea urinei
…….. 4. inspiraţia d. Eliminarea CO 2
……. 5. expiraţia e. Înghiţire bol alimentar

2. A B
........ 1. nefron a. valvule
…… 2. plămân b. glomerul
…… 3. inimă c. imunitate
…… 4. leucocite d. alveolă pulmonară

III. Citiţi cu aenţie enunţurile şi notaţi cu A sau F, cu A dacă enunţul este adevărat sau cu F dacă
răspunsul este Fals. 1,20 p

A F 1. Glucidele, prin digestie intestinală, sunt degradate până la stadiul de aminoacizi.


A F 2. Proteinele sunt substanţe alimentare cu rol de constituţie (plastic).
A F 3. Vaccinarea este o metodă de a nu induce imunitate organismului faţă de un anumit tip de microbi.
A F 4. Ritmul cardiac înseamnă numărul contracţiilor inimii / minut şi constă în 2 zgomote care se repetă
ritmic.

IV. Completaţi următoarele scheme cu noţiunile corespunzătoare şi identificaţi ce reprezintă acestea:


3,20 p
1. Vst ______ Celule ____ Adr

2. Vdr ______ Plămâni Vene pulmonare

V. Completaţi formula dentară la adult ( om): 1, 60 p

 I + -- C + –- PM + -- M = x * 2 = 32 dinţi
Punctaj din oficiu : 1p
TEST DE EVALUARE LA BIOLOGIE
Unitatea de învăţare: Funcţiile de nutriţie
Barem de corectare şi notare

I. Alege şi încercuieşte varianta corectă: 4 * 0,30 = 1,20 p

1. c; 2. c; 3. b ; 4. b.

II. Asociaţi corect noţiunile din cele două coloane şi treceţi litera corespunzătoare în faţa primei
coloane:
5 * 0, 20 = 1,00 p
A B
…e…. 1. deglutiţia a. Eliminarea resturilor nedigerate în tubul digestiv
…a….. 2. defecaţia b. Pătrunderea O 2
…c….. 3. micţiunea c. Eliminarea urinei
…b….. 4. inspiraţia d. Eliminarea CO 2
…d…. 5. expiraţia e. Înghiţire bol alimentar

2. A B
....b.... 1. nefron a. valvule
…d… 2. plămân b. glomerul
…a… 3. inimă c. imunitate
…c… 4. leucocite d. alveolă pulmonară 4 * 0,20 = 0,80 p

III. Citiţi cu aenţie enunţurile şi notaţi cu A sau F, cu A dacă enunţul este adevărat sau cu F dacă
răspunsul este Fals. 4 * 0,30 = 1,20 p

F 1. ;
A 2. ;
F 3 ;
A 4.

IV. Completaţi enunţurile cu termenii corespunzători astfel ca propoziţiile să aibă sens ştiinţific: 2,00
p

Vstg sânge + O2 Artera aortă CeluleO2CO2 sânge+CO2 Vene cave Adr


1,5 p
CIRCULAŢIA MARE (0,10p)

Vdr sânge + CO2 Artera pulmonară PlămâniCO2O2 sânge+O2 Vene pulmonare Ast
1,5p
CIRCULAŢIA MICĂ (0,10p)

V.Completaţi formula dentară la adult ( om): 4*0,4 = 1, 60 p

 2/2 I + 1/1 C + 2/2 PM + 3/3 M = 16 * 2 = 32 dinţi

Punctaj total subiecte = 9, 00 p


Punctaj oficiu = 1, 00 p
Total = 10, 00 p

S-ar putea să vă placă și