Sunteți pe pagina 1din 10

GRĂDINIȚA CU P.P. NR.

7
STRUCTURĂ – GRĂDINIȚA CU P.P. NR. 12 HUȘI

CERC PEDAGOCIC
” Stilurile senzoriale şi implicarea lor în învăţare în preşcolaritate”

ACTIVITATE INTEGRATĂ
ÎN CĂUTAREA COMORII PIERDUTE
EDUCATOARE

CHELARU ANDREEA RALUCA

26 APRILIE 2018

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 26.04.2018

Nivelul II

Grupa : Mare ” Piticot”

Educatoare: Chelaru Andreea

Unitatea de învățământ: Grădinița cu P.P. Nr. 12 Huși

Tema anuală: ” Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”

Tema activității: ” În căutarea comorii pierdute”

Mijloc de realizare: Joc didactic

Formă de organizare: frontal, individual și pe grupe;

Tipul de activitate: Sistematizare și consolidare de deprinderi și priceperi;

Durata : O zi
Scopul activității: Sistematizarea și consolidarea cunoștințelor matematice privind numerația în limita ( 1-10) și a consolidării deprinderilor
practice specifice nivelului de dezvoltare motrică;

Obiective operaționale:

 Să raporteze cantitatea la număr;


 Să identifice vecinii numerelor după sunetul pe care îl emit de broscuțe ( sunetul mai slab este reprezentat de vecinul mai mic, iar
sunetul mai puternic de vecinul mai mare)
 Să ordoneze crescător/ descrescător cifrele intr-un puzzle pentru a forma o imagine;
 Să compună și să descompună numere , grupându-se după miros ;( 6,8)
 Să rezolve prin adunare și scădere probleme ilustrate;
 Să recunoască prin atingere diferite materiale;
 să lipească diferite materiale pe suportul dat;

Regulile jocului:

 Copiii sunt grupați în două echipe;


 Rezolvă sarcinile frontal/ echipă;
 Fiecare echipă are un capitan;
 Coechipierii se ajută;
 Sarcinile se ascultă cu atenție;
 Răspunsurile corecte se aplaudă și se punctează;
Elemente de joc: roata, cubul, deplasarea spre obstacole, mânuirea materialului.
Tranziție: - ,,Hai fuguța, tropa, trop’’

Strategia didactică:

Metode și procedee: conversația, explicația, observația, demonstrația, munca în echipă, jocul ,ciorchinele, turul galeriei, metoda
piramidei, problematizarea,

Mijloace și resurse materiale: mica sirenă, scoici, viețuitoare marine, jetoane, panouri, pești, caracatiță, rechin, ochi mobili, baloane, lana
colorată, paiete,steluțe de mare, nisip, cub, jetoane, cifre, baghetă, scrisoare, medalii, cufăr.

Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe.


Bibliografie:

1. Curriculum pentru educație timpurie (0-6 ani) MEN, 2017.

2.Viorica Preda, Mioara Pletea , Filofteia Grama, Aureliana Cocoş, Daniela Oprea, Marcela Călin,Vasilica Duţu, Elena Ungureanu
,,Proiecte tematice-Învăţarea integrată prin joc’’, 2012.
3. Dr. Mihaela Ionescu, Carmen Anghelescu, Cristiana Boca, Dr. Ioana Herseni, Cristina Popescu, Ecaterina Stativa, Dr. Cãtãlina, Ulrich
Cornelia Novak ,,Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani”, 2010.

DEMERSUL DIDACTIC

Secvențele Conținutul instructiv-educativ Strategiile didactice Evaluare


activității
Metode și Mijloace de Forme de Forme de Metode și Indicatori
procedee învățământ organizare organizare instrumente

Momentul Crearea condiţiilor necesare bunei Conversația Frontal Evaluare Observația


organizatoric desfăşurări a activităţii: globală
-aerisirea sălii de grupă;
-amenajarea spaţiului de desfăşurare
a activităţii ;
-pregatirea materialului demonstrativ
si distributiv ;
-introducerea copiilor în sala de
grupă ;
Captarea Se realizează prin scrisoarea trimisă Conversația Scrisoarea Frontal Evaluare Observația Manifestă
atenției de Mica Sirenă, care îi roagă să Ecusoane globală atenție și
recupereze cufărul pierdut. Anexa 1 caluți de interes
mare și
steluțe de
mare
Bagheta
magică
Anunțarea Astăzi, vom pleca ”În căutarea Explicația Frontal Evaluare Observația Manifestă
temei și a comorii pierdute ” . Pentru a orală atenție si
obiectivelor recupera cufărul ,va trebuie să interes;
așezăm atâtea elemente cât ne indică Conversația
cifra, să identificăm vecinii, să
ordonăm numere crescător și
descrescător, să compunem și să
descompunem numere, să rezolvăm
probleme prin adunare și scădere, iar
la sfârșit va trebuie să realizăm
tablouri pentru Mica Sirenă. La
sfârșitul activității vom avea parte de
o surpriză.

Dirijarea Regulile jocului Conversația Panouri Evaluarea


învățării  Copiii vor fi împărțiți în două orală;
echipe: echipa steluțelor de Ecusoane Frontal
mare și echipa căluților de Explicația echipe
mare.
 Jocul va avea mai multe
probe, coechipierii se ajută;
 Se punctează munca în echipă,
rapiditatea în rezolvarea
sarcinilor, ordinea și disciplina
din timpul jocului.
 Pentru fiecare probă rezolvată
corect, echipa primește
aplauze și o scoică veselă.
La sfârșit se anuntă echipa
câștigătoare.

Explicarea jocului:
Copilul atins de bagheta Bagheta
fermecată ( Tiribam , tiribum să Individual
vină lângă mine acum ) va Chestionar
descoperi sarcina, o va analiza, se
va sfătui cu ceilalți colegi de Evaluare
echipă și impreună o vor rezolva. orală;
Vor participa pe rând toți membri
echipei. Denumește
corect
Jocul de probă : Cubul cifrele de
Se execută jocul de probă, utilizând pe cub;
metoda ” Cubului”, un copil va Chestionar
arunca cubul și va denumi cifra. Demonstraț
PROBA NR. 1 ” CARACATIȚA ia Individual
SUPĂRATĂ”
Caracatița ne cere să îi așezăm pe Caracatița Evaluare Raportează
fiecare tentacul atâția ochișori cât ne Ochii orală; corect
indică cifra de pe roată. Exercițiu Roata Pe echipe cantitatea
Cifrele la număr;
PROBA NR.2 ” ÎMPĂRĂȚIA
BLOSCUȚELOR”
Trei copii vor veni în față , unul va
arunca cubul și va numi cifra, iar
ceilalți doi vor suna din broscuțe, Broasca Identifică
stabilind vecinul mai mare și vecinul Conversația țestoasă vecinii unui
mai mic în funcție de sunetul emis. Problemati Broscuțele Pe echipe Evaluare nunăr;
zarea Cubul orală;

PROBA NR. 3 ” DACĂ SUNTEȚI


OBOSIȚI, LA OSPĂȚUL MEU
POFTIȚI” Rezolvă
Un copil numit de la fiecare echipă Observația corect
alege câte o farfurie, o duce la sarcina
echipa sa și, legați la ochi, cei mici primită;
trebuie să ghicească ce au mâncat. Problemati Farfurii
Între timp echipa adversă rezolvă un zarea Ochelari Ordonează
puzzle prin așezarea cifrelor atât Puzzle Pe echipe Evaluare numerele
crescător cât și descrescător, a cărui Panou orală; crescător și
imagine redă ce au gustat ceilalți. descrescăto
Jocul se repetă și pentru cealaltă r;
echipă.
PROBA NR. 4 ” ÎMPĂRĂȚIA
RECHINULUI SUPĂRAT” chestionar
Aici preșcolarii găsesc niște Conversația Farfurii
ecusoane ( lămâi și portocale). Pe echipe
Echipa lămâilor dă soluții pentru
descompunerea grupei de portocale, Ecusoane Descompun
iar echipa lamâilor dă soluții pentru e și
compunerea grupei de portocale. Problemati Ciorchine compune
Între timp ceilalți membri zarea Evaluare numere;
completează un chiorchine. Pe echipe practică;
PROBA NR. 5 ” ÎMPĂRĂȚIA
URSULEI ” ” DE PROBLEME Planșe Rezolvă
REZOLVAȚI, CUFĂRUL ÎL corect
Creșterea CÂȘTIGAȚI” Conversația Elemente probleme
detașabile ilustrate;
gradului de Aici preșcolarii găsesc două Cifre
dificultate a probleme ilustrate. Rezolvarea lor Semne
jocului corectă aduce recuperarea cufărului. Exercițiul
Se trece la proba de perspicacitate Observația Tablou
prntr-o tranziție. Hai fuguța tropa
trop.
Explicația Baloane
Se anunță copiii că vor trebui să Colorate Observația Intuiesc
realizeze un tablouri pentru Mica materialele;
Asigurarea Sirenă. Demonstraț Steluțe de
retenției și a Se prezintă modelul. ia mare
transferului de Prin pipăit vor trebui să recunoască Paiete
cunoștințe. materialele din baloanele colorate. Nisip Evaluare
Obținerea Se prezintă modul de lucru, dar și Lana Individual individual
performanței legenda tabloului.Fiecărui material îi colorată ă Analiza
Secvența de corespunde o cifră. Materialele Legenda produsului
DOS( Activitat trebuie lipite în funcție de cifra Exercițiu culorilor activității Realizarea
e practică) corespunzătoare. tabloului
Înainte de a începe activitatea se conform
realizează încălzirea mâinilor . Aracet legendei.
Jocul euritmic se va defășura pe un
fundal muzical, unde preșcolarii vor șervețele
efectua următoarele mișcări:
Morișca inainte, morișca înapoi, bate pensoane
vântul, batem pumnișorii, cântăm la
pian. cd audio
” Poți să faci orice, cu mânuțele ,
Chiar dacă ești mic, nu uita ce-ți zic”
Lucrările se realizează pe fundal
muzical.
Evaluarea Turul Panouri Aprecieri
activității Lucrările realizate, vor fi expuse pe galeriei Evaluare verbale
un panou, astfel încât toți copiii să frontală
facă turul galeriei și să le observe. prin
Se desemnează echipa câștigătoare. produsele
copiilor

Fixarea jocului Frontal Evaluare chestionar Realizează


Se realizează cu ajutorul metodei Simbolul orală corect
Piramidei. Conversația echipelor piramida
La vârful piramidei, preșcolarii vor Piramida Ariel activității;
identifica cu ajutorul întrebărilor, exercițiu Cacacatița
personajul pe care l-au ajutat să-și Broasca
găsească cufărul.Pe următorul nivel Regele
al piramidei, ei vor identifica cele Ursula
două echipe care s-au strădui să o Rechinul
ajute pe Ariel, iar la baza piramidei,
se vor așeza personajele care ne-au
pus obstacole în drumul nostru.

Încheierea Aprecieri globale și individuale Conversația Recompens Evaluare Observația Manifestă


activității asupra activității și apariția e globală interes și
personajului Mica Sirenă cu Cd audio satisfacție;
recompensele pentru cei mici. Exercițiu
Prezentarea dansului tematic. ”Pirații Dans
și sirenele”.

S-ar putea să vă placă și