Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECTIE

DATA: 26.05.2014
CLASA: a XII – a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Limba română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Atributul
PROFESOR PROPUNĂTOR: Nae (Păcuraru) Iuliana
SUBIECTUL: Atributul substantival, adjectival, pronominal, verbal, adverbial,
interjecţional
TIPUL LECŢIEI: mixtă

Competenţe generale :

 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în


situaţii de comunicare monologată şi dialogată.
 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise în
situaţii de comunicare monologată şi dialogată.

Competenţe specifice :

 2.1. Adecvarea strategiilor de lectură la specificul textelor literare, în vederea


înţelegerii şi interpretării.
 4.1. Adecvarea tehnicilor şi strategiilor argumentative la situaţiile de comunicare
diverse (scrise sau orale).

Conţinuturi asociate : La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:

 C 1. Să recunoască tipurile de atribute într-un text dat.


 C 2. Să construiască cel puţin două enunţuri folosind diferite tipuri de atribute.
 C 3. Să dezvolte atributul dat într-o propoziţie subordonată atributivă.
STRATEGIA DIDACTICĂ:

 Metode de învăţământ şi procedee didactice: conversaţia, exerciţiul, explicaţia,


metoda cubului, schema la tablă.

 Mijloace de învăţământ şi materiale didactice: fişe de lucru, textul suport,


prezentare.

 Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, activitate individuală,


activitate în perechi.

 Locul de desfăşurare: sala de clasă

 BIBLIOGRAFIE

1. Avram, Mioara, Gramatica pentru toţi, Ediţia a III-a, Editura Humanitas,


Bucureşti, [2001].
2. Popa, Ion, Marinela, Popa, Limba română. Gramatică. Fonetică. Vocabular.
Ortografie şi Ortoepie, ediţie revizuită, în conformitate cu noul DOOM,
Editura Niculescu, Bucureşti, 2010.

 Resurse: capacitatea de învăţare a elevilor.


Din punctul de vedere al capacităţii de învăţare, clasa este omogenă. Majoritatea
elevilor dispun de capacităţi sporite de învăţare, iar restul posedă resurse suficiente astfel
încât să colaboreze cu profesorul pentru o bună desfăşurare a activităţii didactice.

 Timp: 50 minute.
DEMERSUL DIDACTIC

T ACTIVITATEA ACTIVITATE STRATEGII EVA-


ETAPELE I PROFESORULUI A ELEVILOR DIDACTICE LUA-
LECŢIEI M Meto- Mijloa- RE
P de ce
1.Momen- 1’ -Salutul -Răspund la
tul -Notarea absenţilor în salut
organizato catalog - Îşi pregătesc
-ric -Voi avea grijă ca elevii materialele
să îşi pregătească necesare orei
materialele necesare orei (caiete, pixuri,
de limba şi română. creioane etc.)

2.Verifica- 3’ -Verific efectuarea temei, - Elevii numiţi Con- Anali-


rea cerând unuia sau mai vor citi tema. versaţi za
temelor multor elevi să citească a temei
tema (cel puţin doi elevi).
-Profesorul va întreba pe
ceilalţi elevi dacă sunt de
acord cu modul de
rezolvare a temei.

3.Captarea 1’ -Profesorul va desena pe -Elevii vor


şi menţine- tablă un pom cu mai desena acelaşi
rea multe ramuri. Pe fiecare pom în caietele
atenţiei ramură va fi scris un tip lor.
de atribut.
4.Anunţa- 3’ -Profesorul anunţă tema - Elevii îşi Expli- Obser-
rea temei şi obiectivele lecţiei:„ notează pe caiete caţia vare
şi a Astăzi vom continua tema. sistema
competen- recapitula noţiunile -Elevul solicitat tică
ţelor despre atribut. va defini
-Profesorul va solicita atributul.
unui elev să reamintească -Elevul numit va
definiţia atributului, oferi un exemplu
precum tipurile atribut de propoziţie
cunoscute. care să conţină
-Profesorul va solicita un un atribut
exemplu de propoziţie în substantival.
care să fie utilizat
atributul substantival.
5.Dirijarea 2 -Prin ce este exprimat -Răspund Con- Încura-
procesului 0’ atributul adjectival? cerinţei. versaţi jez şi
de Daţi exemple. - Elevii vor scrie a ajut
învăţare -Ȋn acelaşi fel se va si celelalte Expli- elevii
proceda şi pentru exemple. caţia pe
celelalte tipuri de parcur-
atribute:verbal, adverbial, sul
interjecţional. întregii
- Voi solicita elevilor să lecţii
explice care este topica
atributului. Evalu-
are
orală

Obser-
vare
sistema
tică

6.Fixarea 1 -Profesorul va împărţi - Elevii vor Con- Fişe de Obser-


cunoştin- 5’ fişele de lucru la fiecare rezolva exerci- versaţi lucru vare
ţelor bancă. ţiile propuse. a sistema
-Folosind metoda -Elevii vor tică
cubului, profesorul completa în Exerci
împreună cu elevii vor caieta ramurile ţiul Metoda
completa ramurile pomului, după cubului
pomului desenat pe tablă, modelul de pe
conform clasificării tablă.
învăţate, astfel:
1. DESCRIE 1.Elevii vor Lucrul
Definirea fiecărui tip de defini fiecare tip în
atribut. de atribut. perechi
2.COMPARĂ 2.Elevii rezolvă
Rezolvând exerciţiul 1. exerciţiul 1 din
din fişa de lucru, elevii fişa de lucru.
vor compara enunţurile
între ele.
3.ASOCIAZĂ 3.Elevii rezolvă
Rezolvând exerciţiul 2. exerciţiul 2. din
din fişa de lucru elevii fişa de lucru.
vor asocia atributele cu
determinanţii lor.
4.ARGUMENTEAZĂ 4.Elevii rezolvă
Rezolvând exerciţiul 3. exerciţiul 3. din
din fişa de lucru, elevii fişa de lucru.
vor determina tipul de
atribut.
5.ANALIZEAZĂ 5.Elevii rezolvă
Rezolvând exerciţiul exerciţiul 4. din
4. din fişa de lucru elevii fişa de lucru.
vor analiza tipurile de
atribut (sintactic şi
morfologic).
6.APLICĂ 6.Elevii vor da
Profesorul va cere exemple.
elevilor sa ofere cate un
exemplu sau două pentru
fiecare tip de atribut.
7.Recapi- 4’ -Profesorul face o scurtă -Elevii răspund Con-
tulare recapitulare a celor întrebărilor puse versa-
învăţate. “Astăzi am de către ţia
învăţat că atributul este profesor.
de .......feluri, iar acestea
sunt:......

8.Asigura- 1’ Voi anunţa tema pentru -Elevii îşi notea-


rea acasă: Alcătuieşte câte ză în caiete tema
retenţiei şi trei enunţuri cu tipurile pentru acasă.
trans- de atribute învăţate.
ferului
9.Apreci- 2’ -Voi face aprecieri Evalu-
eri finale generale şi individuale, are
pozitive şi negative. orală
FIŞA DE LUCRU

1. Precizaţi care dintre enunţurile următoare sunt corecte:


În următoarele propoziţii există:
- un atribut adjectival: Cartea de citire este pe bancă.
- un atribut substantival: Măsurile împotriva lui Mihai au fost nedrepte.
- un atribut pronominal: Lauda de sine nu miroase a bine.
- un atribut verbal: Elevii au datoria de a învăţa.
- un atribut adverbial: Oameni asemenea părinţilor lui, rar întâlneşti.
- un atribut interjecţional: “Auzeam [...] strigăte de chemare: hăp-hăăp! hăp-hăăp!”
(I.Al.Brătescu-Voineşti, Puiul)

2. Asociază cu termenul potrivit cuvintele următoare şi spune ce fel de atribut formează:


aripile harnic
casa de a citi
mitralierele fâlfâind
cărţile de acolo
băiatul lui
elevul de la cei doi
dorinţa de sus
copiii nouă
rochia dumneavoastră

3. Determinaţi atributele din enunţurile următoare:


a). La chemarea cornurilor, pâlcuri noi veneau într-un pas hotărât. (E. Camilar, Povestiri
eroice)
b). Căzuse peste ţară iarnă grea, aspră, crâncenă. (Z. Stancu, Desculţ)
c). Cănd văzu argintarul cloşca cloncănind şi puii piuind, [...] înţelese ca trebuie sa fie
lucru măiestru. (P. Ispirescu, Prâslea cel voinic şi merele de aur)

4. Determină atributele şi analizează morfologic partea de vorbire pe care o determină:


a). “Voinicilor, zise, sunteţi slobozi; mergeţi în pace şi spuneţi copiilor şi fraţilor
voştri că aţi avut cinstea a vă împotrivi cinci zile regelui de Polonia.” (C. Negruzzi, Sobieski
şi românii)
b). “Se cuvine, după rânduiala bunilor povestitori de odinioară, să arătăm că sfârşitul
văduvei lui Irimia-Vodă a fost cel mai nenorocit dintre al touturor doamnelor Moldovei...”
(M. Sadoveanu, Neamul Şoimăreştilor)

5. Alcătuiţi câte un exemplu de enunţ în care să folosiţi un tip de atribut.

TEMA PENTRU ACASĂ: Alcătuieşte câte trei enunţuri folosind tipurile de atribute
învăţate.

S-ar putea să vă placă și