Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 07.03.2016
CLASA: a VIII – a C
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Limba şi literatura română
PROFESOR: PĂCURARU IULIANA
SUBIECTUL: Genul liric – Mesajul textului liric
TIPUL LECŢIEI: Consolidare

COMPETENŢE GENERALE:
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesajeorale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată.
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse.
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

COMPETENŢE SPECIFICE:
2.1. construirea unui discurs oral pe o temă dată.
3.1. dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinţe date.
3.3. identificarea valorilor etice şi culturale într-un text, exprimându-şi impresiile şi preferinţele.
4.1. redactarea diverselor texte, adaptându-le la situaţia de comunicare concretă.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE : La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:

 O 1. să identifice trăsăturile genului liric;


 O 2. să precizeze tema şi semnificaţia titlului;
 O 3. să identifice procedeele de expresivitate artistică arătând semnificaţia lor;
 O 4. să identifice ideile poetice din textul literar;
 O 5. să îşi exprime, oral şi în scris, opiniile, sentimentele, trăirile;
 O 6. să argumenteze apartenenţa unui text la genul liric.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 Metode de învăţământ şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, învăţarea prin descoperire, schema, TIM, harta subiectivă a lecturii,
harta conceptuală.

 Mijloace de învăţământ şi materiale didactice: laptop, videoproiector, fişe de lucru, tabla.

 Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, activitate individuală, activitate ,,în perechi”, activitate în grup.

 Locul de desfăşurare: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE:

1. Pamfil, Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Editura Paralela 45, Piteşti, 2003.
2. Pavelescu, Marilena, Metodica predării limbii şi literaturii române, Editura Corint, Bucureşti, 2010.
3. Sâmihăian, Florentina, Mariana Norel, Didactica limbii şi literaturii române, vol.I, Credis, Bucureşti, 2005.
 Resurse: capacitatea de învăţare a elevilor.
Din punctul de vedere al capacităţii de învăţare, clasa este omogenă. Majoritatea elevilor dispun de capacităţi de învăţare sporite, iar restul posedă resurse
suficiente astfel încât să colaboreze cu profesorul pentru o bună desfăşurare a activităţii didactice.

 Timp: 50 minute

DEMERSUL DIDACTIC
ETAPELE T ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR STRATEGII EVALUARE
LECŢIEI I DIDACTICE
Metode Mijloace
M
P
1.Momentul 1’ -Salutul -Răspund la salut.
organizatoric -Notarea absenţilor - Îşi pregătesc materialele necesare
-Voi avea grijă ca elevii să îşi pregătească orei.
materialele necesare orei de limba română.

2. Verificarea 4’ MO: ,,naţio frântă că ţiam dreso” -Elevii scriu mai întâi în caiete, apoi
temei şi a - Verific tema. unul dintre ei iese la tablă şi scrie
cunoştinţelor corect fraza.
anterioare
2.Captarea şi 2’ - Scriu pe tablă citatul. ,,Dumnezeu nu a - Comentează citatele. Conversaţia
menţinerea putut fi pretutindeni, asa ca a creat Tabla
atenţiei mamele!”- proverb evreiesc

“Tot ce sunt sau ce sper să devin îi datorez


îngerului care a fost mama.” Abraham
Lincoln
- Comentăm citatele.
3.Anunţarea 1’ - Lecţia de astăzi este una de consolidare a -Elevii îşi notează titlul lecţiei. Explicaţia Tabla Observare
temei şi a cunoştinţelor despre genul liric, în mod sistematică
competenţelor special despre identificarea mesajului
transmis de textul poetic.
- Scriu titlul lecţiei la tablă.
- Precizez în mod clar obiectivele urmărite
pe parcursul activităţii.
4. Dirijarea 3 - Cu ajutorul videoproiectorului, urmărim -Urmăresc expunerea Power-point. Conversaţia Încurajez şi
învăţării 5’ câteva date biografice ale poetului Nicolae ajut elevii
Labiş.
- Elevul numit citeşte textul. Triada VAS
-Numesc un elev care să citească textul. –
Anexa 1
- Elevii notează, iar, ulterior, Evaluare orală
- Ce emoţii ai trăit la prima lectură? comentează emoţiile.

- Comentăm, pe scurt, modul în care elevii


au perceput aceeaşi secvenţă.

- Ȋmpart elevilor Anexa 2. -Rezolvă exerciţiile cuprinse în Anexa Exerciţiul Observare


2. sistematică
- Continuăm înţelegerea textului folosind
metoda cadranelor. Fiecare grup va primi
câte o fişă de lucru.(Anexa 1) Fiecare elev
va avea de îndeplinit o sarcină, iar la sfârşit
un reprezentant va citi rezultatul.

C 1: trăsăturile de caracter ale bivolului

C 2: trăsăturile de caracter ale căţelului şi


ale coţofenei.

C 3: moduri de expunere şi figuri de stil

C 4: învăţătura ce se desprinde din text şi


- Elevii răspund întrebărilor şi notează
sentimentele / atitudinea poetului faţă de
răspunsurile pe fişa de lucru sau în
cele relatate.
- Prin întrebări voi ajuta elevii să completeze caiete.
cadranele.

-În ce gen literar încadraţi fabula „Bivolul şi


coţofana”? Argumentaţi.

-Care sunt personajele fabulei?

-Explicaţi semnificaţia titlului fabulei.

- Ce defecte umane critică autorul fabulei ?

- Care sunt modurile de expunere?

- Care este morala acestei fabule?

- Arătaţi caracteristicile umane pe care vi le


sugerează personajele.

5. Asigurarea Feed-back-ul se realizează pe tot parcursul


feedbackului, a orei. Voi aprecia fiecare sarcină de lucru
retenţiei şi a
realizată şi prezentată, oferind sugestii sau
transferului
reformulând răspunsurile care nu sunt
corect construite sau nu sunt concludente.
Voi antrena în găsirea soluţiilor toţi elevii,
pentru ca apoi să formulăm concluziile.
6. Evaluarea 5’ - Pentru a testa capacitatea elevilor de a - Elevii rezolvă cerinţa. cvintetul Activitate
sesiza esenţialul, le cer să alcătuiască un în perechi
cvintet în care să surprindă trăsăturile
bivolului şi modul lui de comportare.
-Versul 1: precizează printr-un substantiv,
subiectul: Bivolul
-Versul 2: utilizează două adjective pentru a
descrie subiectul;
-Versul 3: scrie trei verbe referitoare la
acţiuni proprii subiectului;
-Versul 4: notează patru cuvinte care să
exprime starea afectivă faţă de subiect;
-Versul 5: redă într-un singur cuvânt esenţa
subiectului. (Anexa 2)
6.Tema pt. acasă 2’ Demonstraţi, într-un eseu de 20 rânduri, că -Notează tema.
fabula Bivolul şi coţofana de G. Topârceanu
este o fabulă.
-Fac aprecieri verbale şi notez elevii care au
participat activ.

S-ar putea să vă placă și