Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA: __________
GRADINITA
GRUPA: mica
TEMA ANUALA DE STUDIU;Cum este ,a fost si va fi aici pe pamant?
DOMENIUL EXPERIENTIAL;DEC

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educatie muzicala


TEMA ACTIVITATII: a) “Zidarul”
b)”Bat din palme”
MIJLOC DE REALIZARE: a) cantec
b) joc muzical
TIPOLOGIA ACTIVITATII: a) predare
b) repetare
 .
OBIECTIVE OPERATIONALE:
a) cognitive:
 Sa invete versurile cantecului sis a retina mesajul transmis de
acestea;
 Sa redea expresiv linia melodica a cantecului dupa interpretarea
model a acesteia;
 Sa interpreteze corect melodia si textul cantecului, respectand
durata si inaltimea sunetelor musicale, ritmul si pauzele;
 Sa recunoasca un cantec invatat anterior dupa un fragment
ritmico-melodic, denumindu-l si interpretandu-l in mod corect.
b)afective:
 Sa participe activ si constient la activitate;
 Sa manifeste placere in interpretarea cantecului si executarea
jocului .
c)psiho-motorii:
 Sa execute corect miscarile sugerate de textul cantecului.

STRATEGII DIDACTICE:
SISTEM METODOLOGIC: conversatia, demonstratia, explicatia,
problematizarea, exercitiul, jocul
 SISTEMUL RESURSELOR CURRICULARE: plansa cu zidarul, ,
ecusoane pentru cele doua echipe,casetofon,caseta “Clopotelul
magic”
 FORMA DE ORGANIZARE A ACTIVITATII: frontala
RESURSE TEMPORALE: 15minute
BIBLIOGRAFIE:
 “Muzica – metodica pentru clasa a XI-a – Scoli Normale” Editura
Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1993
 “Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de
copii”,Ed. V & Integral ,Bucuresti,2005
 “Culegere de cantece pentru prescolari”, Popa Iulia,Bibo` Lajos,
Ed.Mirador, Arad , 1998
SECVENTELE STRUCTURA STRATEGII OBSERVATII
ACTIVITATII ACTIVITATII DIDACTICE
MOMENT Aerisirea salii de grupa;
ORGANIZATORIC Aranjarea mobilierului;
Pregatirea materialului
didactic
CAPTAREA Prezentarea plansei cu conversatia Aprecieri
ATENTIEI zidarul si purtarea unei stimulative
scurte discutii referitoare la Analiza
raspunsurilor
aceasta meserie (ce face
zidarul,ce unelte
foloseste ).
ANUNTAREA Copiii vor fi anuntati ca vor expunerea
TEMEI invata cantecul “Zidarul”
si vor juca jocul “Bat din
palme” .

INCALZIREA Seexecutaexercitii muzicale


VOCII pentru reglarea respiratiei Observarea
si mobilitatii corzilor vocale: comportamentului
1- “Mirosim o floare” Conversatia
2- “Suflam un Explicatia
fulgusor” Demonstratia
3- “Umflam balonul” Exercitiul Aprecieri
stimulative
4- “Cantam la pian”
5- “Cantam la vioara”
6-“Cantam la toba”

DESFASURAREA Copiii vor fi familiarizati cu


ACTIVITATII continutul cantecului si li se Demonstratia
vor explica noile cuvinte
.Educatoarea anunta titlul
cantecului si interpreteaza
o data cantecul model.
Se va face ritmizarea
textului pentru o mai buna Observarea
constientizare a acestuia. comportamentului
(educatoarea observa cu
atentie dictia copiilor si ii
corecteaza daca este Explicatia
cazul). Demonstratia
Se trece la invatarea Conversatia
cantecului pe strofe. Exercitiul
( prima strofa, a doua
strofa, apoi se fixeaza
prima si a doua strofa).

FIXAREA Dupa ce s-a invatat tot


CANTECULUI cantecul si va face Problematizarea Observarea
consolidarea cu ajutorul comportamentului
procedeului “alternantei Aprecieri
asimetrice”. stimulative
(Variante:* alternanta Problematizarea
intre educatoare- copii,
* alternante intre cele 2
echipe)
REALIZAREA Educatoarea le reaminteste
JOCULUI copiilor regulile jocului
“BAT DINPALME” “BAT DIN PALME!”: ea va
interpreta cantecul si dupa Conversatia Observarea
reactualizarea lui, se trece Explicatia comportamentului
la executarea jocului. Exercitiul Aprecieri
Educatoarea corecteaza Jocul stimulative
miscarile copiilor ori de cate Problematizarea
ori este nevoie.
INCHEIEREA In finalul activitatii,educa-
ACTIVITATII toarea face aprecieri asupra Expunere Analiza
modului in care au parti- comportamentului
cipat copiii la activitate.
ZIDARUL

Vezi zidarul cum zideste,


Caramida el o ia
Si la loc o potriveste
Peste zidul care creste.
Rf. Si tot pune,si tot pune,
Si nu stie cat a pus.
Pan’ la varf ,la turn se suie
Si zideste acolo sus
Si ne face casa noua,
Ca sa locuim in ea.
Rf. Si tot pune,si tot pune,
Si nu stie cat a pus.

BAT DIN PALME

Bat din palme clap,clap,clap


Din picioare trap,trap,trap,
Ne-nvartim,ne rasucim
Si cu toti ne veselim .
Bat din palme clap,clap,clap
Din picioare trap,trap,trap,
Ne-nvartim,ne rasucim
Si la hora noi pornim.
Hai la stanga uite asa,
Si la dreapta tot asa
Ne-nvartim,ne rasucim
Si cu toti ne veselim.

S-ar putea să vă placă și