Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data: 12. 04. 2017

Clasa: a III a B

Propunător: Profesor înv. primar CEICĂ SORANA

Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii

Disciplina: Matematică

Unitate tematică: De Paşti

Tema: Figuri şi corpuri geometrice

Tipul lecţiei: Recapitulare

Scopul lecției: Recapitularea cunoştinţelor referitoare la caracteristicile simple ale figurilor şi corpurilor geometrice

Domenii integrate: Matematică

Ştiinţe ale naturii

Arte vizuale şi abilităţi practice

Competenţe specifice:
Matematică

1.2. Aplicarea unei reguli pentru continuarea unor modele repetitive


3.2. Explorarea caracteristicilor simple ale figurilor şi corpurilor geometrice în contexte familiare
5.1. Utilizarea terminologiei specifice şi a unor simboluri matematice în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme cu raţionamente
simple

Ştiinţe ale naturii

1.1. Identificarea unor caracteristici ale corpurilor vii și nevii


1.2. Utilizarea unor criterii pentru compararea unor corpuri, fenomene și procese

Arte vizuale şi abilităţi practice

2.4. Modificarea expresiei plastice inițiale prin remodelare

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1- să recunoască figurile/ corpurile geometrice, în fucţie de caracteristicile acestora

O2- să reprezinte grafic elementele indicate, precizând definiţiile acestora

O3- să efectueze perimetrul unui pătrat, aplicând regulile de calcul

O4- să indice axele de simetrie ale unui pătrat, explicând rolul acestora

METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: exerciţiul, elemente de joc didactic, explicaţia, conversaţia

MIJLOACE DIDACTICE: fişe de lucru, laptop, videoproiector, flipchart

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe


Nr Secvenţele Ob Conţinut instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare
Crt activităţii
didactice Metode şi Mijloace Forma de
procedee didactice organizar
e
1. Moment  Pregătirea materialelor necesare. Conversaţia Frontal
organizatoric
 Asigurarea unui climat optim desfășurării lecției.
 Elevii sunt organizați în 4 echipe.

2. Captarea atenției Pentru verificarea conţinuturilor studiate anterior se Conversaţia Fişe cu rebusul Frontal
antrenează gândirea elevilor prin rezolvarea unui rebus. Laptop
Cuvântul cheie al rebusului este recapitulare. Videoproiector

3. Anunțarea temei Plecând de la soluția rebusului elevii sunt informaţi că Frontal


și a obiectivelor vor recapitula noțiunile despre formele şi corpurile Convesaţia
geometrice.
Se prezintă planul de recapitulare care va rămîne afișat
pe flipchart pe parcursul întregii ore şi se schiţează
obiectivele lecţiei.

Recapitularea și
4. sistematizarea Fiecare echipă își va desemna un coleg care va extrage Conversația Caiete
noțiunilor dintr-o pălărie un bilețel cu denumirea unei forme plane, Explicaţia Bilețele Frontal
o va desena pe tablă și o va defini. Colegii notează în Tabla
O1 caiete.
Cele 4 grupe vor primi câte o fișă cu cerințe diferite. Ei Pe grupe
vor desena pe fișa primită litere mari de tipar care sunt Exerciţiul Fișa
alcătuite din linii frânte închise și deschise și linii curbe
închise și deschise, apoi le vor afișa.(Anexa 1) Frontal
O2
Pentru a-și reaminti noțiunile despre figurile geometrice
fiecare grupă va primi un plic în care vor găsi enunțuri Conversația Pe grupe
cu descrierea unei figuri geometrice. O echipă va citi Exercițiul Plic
descrierea , iar altă echipă va trebui să găsescă Fișe
răspunsul.
O4 Noțiunea de perimetru va fi reactualizată prin rezolvarea Demonstrația Fișa Individual
unor probleme.(Anexa2) Flipchart
Prin jocul didactic Ghicește ce e!, elevii își vor
reactualiza noțiunile învățate despre corpurile
geometrice. Un elev desemnat de echipă va fi legat la Exerciţiul Joc didactic
Corpuri
ochi, va alege un corp geometric , îl va denumi și va
geometrice
O3 spune obiecte din mediul înconjurător asociate corpului
geometric denumit.

După ce au denumit corpurile geometrice , elevii vor Exercițiul Fişă de lucru Pe grupe
primi o fișă pe care o vor rezolva pe echipe. (Anexa 3) Laptop
Videoproiector
Voi verifica și corecta cu ajutorul laptopului. Pe grupe

4. Evaluare Fişa de evaluare sumativă (Anexa 4). Voi cere


rezolvarea fişei care cuprinde principalele noţiuni Fișă de Evaluare
învăţate despre formele plane şi spaţiale.Voi aduna fişele Conversaţia evaluare Individual sumativă
Explicația
de evaluare urmând a fi corectate şi notate.

Voi face aprecieri asupra felului în care au lucrat la oră


şi voi nota poe cei care s-au remarcat în mod deosebit.

Activitatea în completare: dacă timpul permite , le


voi citi poezia următoare, iar ei vor desena ceea ce le
indică versurile.

Desenam,ne jucam!

Cand desenez o casă


Fac un pătrat mai mare.
Ferestrele sunt ochii,
Dreptunghiuri către soare.
Şi dacă urci putin,
Dai şi de-acoperiş:
E un triunghi ce are
Un varf proptit în soare.
Mai are casa dar
Un coş dreptunghiular.
Copacii pare-mi-se
Coroane desenează
Din linii curbe-nchise,
Doar gardul pe-ndelete,
Îşi scrie mandru forma
Cu linii frante, drepte.
In jur, precum se ştie,
E multa GEOMETRIE!
Anexa 1 Fișă de lucru
Desenați litere mari de tipar alcătuite din:

GRUPA I LINII FRÂNTE DESCHISE GRUPA II LINII FRÂNTE ÎNCHISE

GRUPA III LINII CURBE DESCHISE GRUPA IV LINII CURBE ÎNCHISE


Anexa 2

Fișă de lucru individuală

Află:

a) Perimetrul unui triunghi care are toate laturile egale cu 125m.

b) Cât măsoară latura unui pătrat cu perimetrul de 48m.

c) Perimetrul unui dreptunghi cu lungimea de 7cm și lățimea de 4 cm.


Plan de recapitulare

I. Forme plane :

1. Dreapta , semidreapta, segment de dreaptă;

2. Linia frântă, linia curbă;

II. Figuri geometrice:

1. Triunghi

2. Pătrat

3. Dreptunghi

4. Perimetrul unui poligon

II. Corpuri geometrice:

1.Cubul

2.Paralelipipedul

3.Conul

4. Cilindrul

5. Sfera

S-ar putea să vă placă și