Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
ETAPA I
Faza Segment Durata Directie Descriere CURSA Viteza element
miscare [sec] miscare [mm] mobil
1 0,5 dreapta accelerare 125 0...VImax
I
2 0.5 dreapta mers cu viteza 250 VImax =30m/min
constanta
3 0,5 dreapta Franare 125 VImax...0
d I = d1+ d2+ d3 = 1/2 din cursa maxima
I=7
S3= 600+50x7=950 mm
S2=s1=950:2=425mm
V1max= v3max= 30 m/min
V2max=v1 max:2=30:2=15 m/min
Ta=tf=0.5 s
Faza 1
V1max= 30m/min
Vmed=v1max/2=15 m/min
15m/min = 15*1000/60=250mm/s
D1=vmed*0.5=250*0.5=125mm
D3=D1=125mm
D1+D2+D3=Cursa maxima/2=425mm
125+d2+125=425mm
D2=425-250=175mm
T1=d2/vmax
T1=175/425=0.41s
Faza 2
V2max=15m/min
Vmed=v2max/2=7.5m/min
7.5m/min=7.5*1000/60=125mm/s
D4=Vmed*0.5=125*0.5=62.5mm
D4=d6=51.25mm
D4+d5+d6=Cursa Maxima/2=425mm
D5=425-125=300mm
T2=d5/vmax
T2=300/125
T2=2.4s
Faza 3
V3max=30m/min
Vmed=v3max/2=15/min
15m/min=15*1000/60=250mm/s
D7=vmed*0.5=250*0.5=125mm
D9=d7=125mm
D8=cursa maxima-d9=d7=950-125-125=700mm
T3=d8/vmax
T3=700/500=1.4
ETAPA II
ETAPA A III-A
CALCULUL FORTELOR DIN SISTEM SI DISTRIBUIREA
INCARCARILOR PE ELEMENTELE DE GHIDARE (TANCHETE)
FORMULE GENERALE UTILIZATE IN CALCULUL DESCRIEREA FORTELOR
FORTELOR
𝑭𝒇 = 𝝁𝒎𝒕 𝒈 = 𝝁(𝒎𝒔 + 𝒎𝒐 )𝒈 Forta de frecare ( se considera coeficient de frecare 𝝁 = 𝟎. 𝟎𝟎𝟔
𝑭𝒊,𝒔𝒂𝒏𝒊𝒆 = −𝒎𝒔 𝒂 Forta de inertie a saniei
𝑭𝒊,𝒐𝒃𝒊𝒆𝒄𝒕 = −𝒎𝒐 𝒂 Forta de inertie a obiectului
𝑮𝒐𝒃𝒊𝒆𝒄𝒕 = 𝒎𝒐 𝒈 Greutatea obiectului
𝑮𝒔𝒂𝒏𝒊𝒆 = 𝒎𝒔 𝒈 Greutatea saniei
𝑮𝒕𝒐𝒕𝒂𝒍 = 𝑮𝒐𝒃𝒊𝒆𝒄𝒕 + 𝑮𝒔𝒂𝒏𝒊𝒆 Greutatea totala
Incarcari pe directia Z
Fortele exterioare Fz n i care actioneaza asupra
tanchetelor i (de la 1 la 4) pe directia Z pe
segmentele n (de la 1 la 9) ale ciclogramei de
miscare se calculeaza cu urmatoarele formule:
Incarcari pe directia Y
Fortele exterioare Fy n i care actioneaza asupra tanchetelor i (de la 1 la 4) pe directia Y pe
segmentele n (de la 1 la 9) ale ciclogramei de miscare se calculeaza cu urmatoarele formule:
Faza I
𝐺𝑝 𝐺𝑝 𝐺𝑝
Fz11 = = 294,3 N Fz21 = = 294,3 N Fz31 = = 294,3 N
4 4 4
𝐺𝑝 𝐺𝑝 𝐺𝑝
Fz12 = = 294,3 N Fz22 = = 294,3 N Fz32 = = 294,3 N
4 4 4
𝐺𝑝 𝐺𝑝 𝐺𝑝
Fz13 = = 294,3 N Fz23 = = 294,3 N Fz33 = = 294,3 N
4 4 4
𝐺𝑝 𝐺𝑝 𝐺𝑝
Fz14 = = 294,3 N Fz24 = = 294,3 N Fz34 = = 294,3 N
4 4 4
Faza II
𝐺𝑝 + 𝐺𝑜𝑏 𝐺𝑜𝑏 ∗𝑦𝑝 −0 𝐺𝑜𝑏 ∗𝑥𝑝 −(𝐹𝑖𝑜𝑏 ∗𝑧𝑝 +𝐹𝑓𝑜𝑏 ∗𝑧𝑝 ) 𝟏𝟏𝟕𝟕,𝟐+𝟑𝟓𝟎 𝟑𝟓𝟎∗𝟎,𝟏𝟓−𝟎
Fz41= + + = + +
4 2∗𝐿𝑠 2∗𝐿𝑤 4 2∗0,4
𝟑𝟓𝟎∗𝟎,𝟐−(−𝟏𝟕𝟓∗𝟎,𝟑+𝟐𝟎,𝟔𝟎𝟏∗𝟎,𝟑)
+ = 520,733 N
2∗0,6
𝐺𝑝 + 𝐺𝑜𝑏 𝐺𝑜𝑏 ∗𝑦𝑝 −0 (𝐹𝑖𝑜𝑏 ∗𝑧𝑝 +𝐹𝑓𝑜𝑏 ∗𝑧𝑝 )−𝐺𝑜𝑏 ∗𝑥𝑝 𝟏𝟏𝟕𝟕,𝟐 +𝟑𝟓𝟎 𝟑𝟓𝟎∗𝟎,𝟏𝟓−𝟎
Fz42 = + + = + +
4 2∗𝐿𝑠 2∗𝐿𝑤 4 2∗0,4
(−𝟏𝟕𝟓∗𝟎,𝟑+𝟐𝟎,𝟔𝟎𝟏∗𝟎,𝟑)−𝟑𝟓𝟎∗𝟎,𝟐
+ =326,867 N
2∗0,6
𝐺𝑝 + 𝐺𝑜𝑏 −𝐺𝑜𝑏 ∗𝑦𝑝 𝐺𝑜𝑏 ∗𝑥𝑝 −(𝐹𝑖𝑜𝑏 ∗𝑧𝑝 +𝐹𝑓𝑜𝑏 ∗𝑧𝑝 ) 𝟏𝟏𝟕𝟕,𝟐 +𝟑𝟓𝟎 𝟑𝟓𝟎∗𝟎,𝟏𝟓
Fz43 = + + = - +
4 2∗𝐿𝑠 2∗𝐿𝑤 4 2∗0,4
𝟑𝟓𝟎∗𝟎,𝟐−(−𝟏𝟕𝟓∗𝟎,𝟑+𝟐𝟎,𝟔𝟎𝟏∗𝟎,𝟑)
+ = 436,733 N
2∗0,6
𝐺𝑝 + 𝐺𝑜𝑏 −𝐺𝑜𝑏 ∗𝑦𝑝 (𝐹𝑖𝑜𝑏 ∗𝑧𝑝 +𝐹𝑓𝑜𝑏 ∗𝑧𝑝 )−𝐺𝑜𝑏 ∗𝑥𝑝 𝟏𝟏𝟕𝟕,𝟐 +𝟑𝟓𝟎 𝟑𝟓𝟎∗𝟎,𝟏𝟓
Fz44 = + + = - +
4 2∗𝐿𝑠 2∗𝐿𝑤 4 2∗0,4
(−𝟏𝟕𝟓∗𝟎,𝟑+𝟐𝟎,𝟔𝟎𝟏∗𝟎,𝟑)−𝟑𝟓𝟎∗𝟎,𝟐
+ = 219,242N
2∗0,6
𝐺𝑝 + 𝐺𝑜𝑏 𝐺𝑜𝑏 ∗𝑦𝑝 −0 𝐺𝑜𝑏 ∗𝑥𝑝 −(𝐹𝑓𝑜𝑏 ∗𝑧𝑝 ) 𝟏𝟏𝟕𝟕,𝟐 +𝟑𝟓𝟎 𝟑𝟓𝟎∗𝟎,𝟏𝟓−𝟎
Fz51 = + + = + +
4 2∗𝐿𝑠 2∗𝐿𝑤 4 2∗0,4
𝟑𝟓𝟎∗𝟎,𝟐−(𝟐𝟎,𝟔𝟎𝟏∗𝟎,𝟑)
+ =476,983 N
2∗0,6
𝐺𝑝 + 𝐺𝑜𝑏 𝐺𝑜𝑏 ∗𝑦𝑝 −0 (𝐹𝑓𝑜𝑏 ∗𝑧𝑝 )−𝐺𝑜𝑏 ∗𝑥𝑝 𝟏𝟏𝟕𝟕,𝟐 +𝟑𝟓𝟎 𝟑𝟓𝟎∗𝟎,𝟏𝟓−𝟎
Fz52 = + + = + +
4 2∗𝐿𝑠 2∗𝐿𝑤 4 2∗0,4
(𝟐𝟎,𝟔𝟎𝟏∗𝟎,𝟑)−𝟑𝟓𝟎∗𝟎,𝟐
+ = 370,617N
2∗0,6
𝐺𝑝 + 𝐺𝑜𝑏 −𝐺𝑜𝑏 ∗𝑦𝑝 𝐺𝑜𝑏 ∗𝑥𝑝 −(𝐹𝑓𝑜𝑏 ∗𝑧𝑝 ) 𝟏𝟏𝟕𝟕,𝟐 +𝟑𝟓𝟎 𝟑𝟓𝟎∗𝟎,𝟏𝟓 𝟑𝟓𝟎∗𝟎,𝟐−(𝟐𝟎,𝟔𝟎𝟏∗𝟎,𝟑)
Fz53 = + + = - + =
4 2∗𝐿𝑠 2∗𝐿𝑤 4 2∗0,4 2∗0,6
=392,983N
𝐺𝑝 + 𝐺𝑜𝑏 −𝐺𝑜𝑏 ∗𝑦𝑝 (𝐹𝑓𝑜𝑏 ∗𝑧𝑝 )−𝐺𝑜𝑏 ∗𝑥𝑝 𝟏𝟏𝟕𝟕,𝟐 +𝟑𝟓𝟎 𝟑𝟓𝟎∗𝟎,𝟏𝟓 (𝟐𝟎,𝟔𝟎𝟏∗𝟎,𝟑)−𝟑𝟓𝟎∗𝟎,𝟐
Fz54 = + + = - + =
4 2∗𝐿𝑠 2∗𝐿𝑤 4 2∗0,4 2∗0,6
=286,617N
𝐺𝑝 + 𝐺𝑜𝑏 𝐺𝑜𝑏 ∗𝑦𝑝 −0 𝐺𝑜𝑏 ∗𝑥𝑝 −(𝐹𝑖𝑜𝑏 ∗𝑧𝑝 +𝐹𝑓𝑜𝑏 ∗𝑧𝑝 ) 𝟏𝟏𝟕𝟕,𝟐 +𝟑𝟓𝟎 𝟑𝟓𝟎∗𝟎,𝟏𝟓−𝟎
Fz61 = + + = + +=
4 2∗𝐿𝑠 2∗𝐿𝑤 4 2∗0,4
𝟑𝟓𝟎∗𝟎,𝟐−(−𝟏𝟕𝟓∗𝟎,𝟑+𝟐𝟎,𝟔𝟎𝟏∗𝟎,𝟑)
+ = 520,733 N
2∗0,6
𝐺𝑝 + 𝐺𝑜𝑏 𝐺𝑜𝑏 ∗𝑦𝑝 −0 (𝐹𝑖𝑜𝑏 ∗𝑧𝑝 +𝐹𝑓𝑜𝑏 ∗𝑧𝑝 )−𝐺𝑜𝑏 ∗𝑥𝑝 𝟏𝟏𝟕𝟕,𝟐 +𝟑𝟓𝟎 𝟑𝟓𝟎∗𝟎,𝟏𝟓−𝟎
Fz62 = + + = + +
4 2∗𝐿𝑠 2∗𝐿𝑤 4 2∗0,4
(−𝟏𝟕𝟓∗𝟎,𝟑+𝟐𝟎,𝟔𝟎𝟏∗𝟎,𝟑)−𝟑𝟓𝟎∗𝟎,𝟐
+ =326,867 N
2∗0,6
𝐺𝑝 + 𝐺𝑜𝑏 −𝐺𝑜𝑏 ∗𝑦𝑝 𝐺𝑜𝑏 ∗𝑥𝑝 −(𝐹𝑖𝑜𝑏 ∗𝑧𝑝 +𝐹𝑓𝑜𝑏 ∗𝑧𝑝 ) 𝟏𝟏𝟕𝟕,𝟐 +𝟑𝟓𝟎 𝟑𝟓𝟎∗𝟎,𝟏𝟓
Fz63 = + + = - +
4 2∗𝐿𝑠 2∗𝐿𝑤 4 2∗0,4
𝟑𝟓𝟎∗𝟎,𝟐−(−𝟏𝟕𝟓∗𝟎,𝟑+𝟐𝟎,𝟔𝟎𝟏∗𝟎,𝟑)
+ = 436,733 N
2∗0,6
𝐺𝑝 + 𝐺𝑜𝑏 −𝐺𝑜𝑏 ∗𝑦𝑝 (𝐹𝑖𝑜𝑏 ∗𝑧𝑝 +𝐹𝑓𝑜𝑏 ∗𝑧𝑝 )−𝐺𝑜𝑏 ∗𝑥𝑝 𝟏𝟏𝟕𝟕,𝟐 +𝟑𝟓𝟎 𝟑𝟓𝟎∗𝟎,𝟏𝟓
Fz64 = + + = - +
4 2∗𝐿𝑠 2∗𝐿𝑤 4 2∗0,4
(−𝟏𝟕𝟓∗𝟎,𝟑+𝟐𝟎,𝟔𝟎𝟏∗𝟎,𝟑)−𝟑𝟓𝟎∗𝟎,𝟐
+ = 219,242 N
2∗0,6
Faza III
𝐺𝑝 𝐺𝑝 𝐺𝑝
Fz71 = = 294,3 N Fz81 = = 294,3 N Fz91 = = 294,3 N
4 4 4
𝐺𝑝 𝐺𝑝 𝐺𝑝
Fz72 = = 294,3 N Fz82 = = 294,3 N Fz92 = = 294,3 N
4 4 4
𝐺𝑝 𝐺𝑝 𝐺𝑝
Fz73 = = 294,3 N Fz83 = = 294,3 N Fz93 = = 294,3 N
4 4 4
𝐺𝑝 𝐺𝑝 𝐺𝑝
Fz74 = =294,3 N Fz84 = = 294,3 N Fz94 = = 294,3 N
4 4 4
Fy71 = Fy73 = 0 Fy81 = Fy83 = 0 Fy91 = Fy93 = 0 ; Fy72 = Fy74 = 0 Fy82 = Fy84 = 0 Fy92 = Fy94 = 0
ETAPA IV
FAZA I
SEGMENTUL I
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,1 = |𝐹𝑧,1 | + |𝐹𝑦,1 |
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,1 = |294,3| + |0|
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,1 = 294,3 N
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,2 = |𝐹𝑧,2 | + |𝐹𝑦,2 |
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,2 = |294,3 | + |0|
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,2 = 294,3 N
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,3 = |𝐹𝑧,3 | + |𝐹𝑦,3 |
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,3 = |294,3 | + |0|
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,3 = 294,3 N
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,4 = |𝐹𝑧,4 | + |𝐹𝑦,4 |
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,4 = |294,3 | + |0|
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,4 = 294,3 N
SEGMENTUL II
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,1 = |𝐹𝑧,1 | + |𝐹𝑦,1 |
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,1 = |294,3| + |0|
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,1 = 294,3
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,2 = |𝐹𝑧,2 | + |𝐹𝑦,2 |
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,2 = |294,3 | + |0|
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,2 = 294,3N
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,3 = |𝐹𝑧,3 | + |𝐹𝑦,3 |
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,3 = |294,3| + |0|
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,3 = 294,3N
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,4 = |𝐹𝑧,4 | + |𝐹𝑦,4 |
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,4 = |294,3| + |0|
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,4 = 294,3 N
SEGMENTUL III
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,1 = |𝐹𝑧,1 | + |𝐹𝑦,1 |
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,1 = |294,3| + |0|
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,1 = 294,3N
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,2 = |𝐹𝑧,2 | + |𝐹𝑦,2 |
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,2 = |294,3| + |0|
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,2 = 294,3N
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,3 = |𝐹𝑧,3 | + |𝐹𝑦,3 |
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,3 = |294,3| + |0|
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,3 = 294,3 N
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,4 = |𝐹𝑧,4 | + |𝐹𝑦,4 |
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,4 = |294,3| + |0|
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,4 = 294,3 N
FAZA II
SEGMENTUL I
SEGMENTUL II
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,1 = |𝐹𝑧,1 | + |𝐹𝑦,1 |
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,1 = |476,983 | + |−2,575|
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,1 =479,558 N
SEGMENTUL III
FAZA III
SEGMENTUL I
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,1 = |𝐹𝑧,1 | + |𝐹𝑦,1 |
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,1 = |294,3 | + |0|
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,1 = 294,3 N
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,2 = |𝐹𝑧,2 | + |𝐹𝑦,2 |
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,2 = |294,3 | + |0|
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,2 = 294,3 N
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,3 = |𝐹𝑧,3 | + |𝐹𝑦,3 |
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,3 = |294,3 | + |0|
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,3 = 294,3 N
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,4 = |𝐹𝑧,4 | + |𝐹𝑦,4 |
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,4 = |294,3 | + |0|
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,4 = 294,3 N
SEGMENTUL II
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,1 = |𝐹𝑧,1 | + |𝐹𝑦,1 |
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,1 = |294,3 | + |0|
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,1 = 294,3 N
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,2 = |𝐹𝑧,2 | + |𝐹𝑦,2 |
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,2 = |294,3 | + |0|
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,2 = 294,3 N
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,3 = |𝐹𝑧,3 | + |𝐹𝑦,3 |
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,3 = |294,3 294,3 | + |0|
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,3 = 294,3 N
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,4 = |𝐹𝑧,4 | + |𝐹𝑦,4 |
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,4 = |294,3 | + |0|
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,4 = 294,3 N
SEGMENTUL III
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,1 = |𝐹𝑧,1 | + |𝐹𝑦,1 |
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,1 = |294,3 | + |0|
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,1 = 294,3 N
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,2 = |𝐹𝑧,2 | + |𝐹𝑦,2 |
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,2 = |294,3 | + |0|
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,2 = 294,3 N
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,3 = |𝐹𝑧,3 | + |𝐹𝑦,3 |
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,3 = |294,3 | + |0|
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,3 = 294,3 N
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,4 = |𝐹𝑧,4 | + |𝐹𝑦,4 |
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,4 = |294,3 | + |0|
𝐹𝑐𝑜𝑚𝑏,4 = 294,3 N
Din tabel reiese ca tancheta 1 de pe segmentul I al fazei II este cea mai solicitata
𝑭𝒄𝒐𝒎𝒃,𝒎𝒂𝒙=545,183N
In jur de 2400
ETAPA V
ALEGEREA TANCHETEI
Din catalog reiese tancheta ideala este ..aici seria tanchetei ..
𝑭𝒑𝒓(forta de pretensionare)=150N
𝑠1
𝑞𝑠1 = ∙ 100%
𝑠
0.125
𝑞𝑠1 = ∙ 100%
1
𝑞𝑠1 = 0.125 ∙ 100%
𝑞𝑠1 = 12.5%
𝑠2
𝑞𝑠2 = ∙ 100%
𝑠
0.25
𝑞𝑠2 = ∙ 100%
1
𝑞2𝑠 = 0.25 ∙ 100%
𝑞𝑠2 = 25%
𝑠3
𝑞𝑠3 = ∙ 100%
𝑠
0.125
𝑞𝑠3 = ∙ 100%
1
𝑞𝑠3 = 0.125 ∙ 100%
𝑞𝑠3 = 12.5%
𝑠4
𝑞𝑠4 = ∙ 100%
𝑠
0.0625
𝑞𝑠4 = ∙ 100%
1
𝑞𝑠4 = 0.0625 ∙ 100%
𝑞𝑠4 = 6.25%
𝑠5
𝑞𝑠5 = ∙ 100%
𝑠
0.0375
𝑞𝑠5 = ∙ 100%
1
𝑞𝑠5 = 0.0375 ∙ 100%
𝑞𝑠5 = 3.75%
𝑠6
𝑞𝑠6 = ∙ 100%
𝑠
0.0625
𝑞𝑠6 = ∙ 100%
1
𝑞𝑠6 = 0.0625 ∙ 100%
𝑞𝑠6 = 6.25%
𝑠7
𝑞𝑠7 = ∙ 100%
𝑠
0.125
𝑞𝑠7 = ∙ 100%
1
𝑞𝑠7 = 12.5%
𝑠8
𝑞𝑠8 = ∙ 100%
𝑠
0.75
𝑞𝑠8 = ∙ 100%
1
𝑞𝑠8 = 75%
𝑠9
𝑞𝑠9 = ∙ 100%
𝑠
0,125
𝑞𝑠9 = ∙ 100%
1
𝑞𝑠9 = 12.5%
Centralizare valori cursa (in procente) pe fiecare segment.
FAZA I FAZA II FAZA III
SEGMENTUL 1 12.5% 6.25% 12.5%
SEGMENTUL 2 25% 3.75% 75%
SEGMENTUL 3 12.5% 6.25% 12.5%
t = 𝑡1 + 𝑡2 + 𝑡3 + 𝑡4 + 𝑡5 + 𝑡6 + 𝑡7 + 𝑡8 + 𝑡9
t = 0.5+0.5+0.5+0.5+1.5+0.5+0.5+1.5+0.5
t =6.5s
𝑡1
𝑞𝑡1 = ∙ 100%
𝑡
0.5
𝑞𝑡1 = ∙ 100%
6.5
𝑞𝑡1 = 0.0769 ∙ 100%
𝑞𝑡1 = 7.69%
𝑡2
𝑞𝑡2 = ∙ 100%
𝑡
0.5
𝑞𝑡2 = ∙ 100%
6.5
𝑞𝑡2 = 0.0769 ∙ 100%
𝑞𝑡2 = 7.69%
𝑡3
𝑞𝑡3 = ∙ 100%
𝑡
0.5
𝑞𝑡3 = ∙ 100%
6.5
𝑞𝑡3 = 0.0769 ∙ 100%
𝑞𝑡3 = 7.69%
𝑡4
𝑞𝑡4 = ∙ 100%
𝑡
0.5
𝑞𝑡4 = ∙ 100%
6.5
𝑞𝑡4 = 0.0769 ∙ 100%
𝑞𝑡4 = 7.69%
𝑡5
𝑞𝑡5 = ∙ 100%
𝑡
1.5
𝑞𝑡5 = ∙ 100%
6.5
𝑞𝑡5 = 0,2307 ∙ 100%
𝑞𝑡5 = 23.07%
𝑡6
𝑞𝑡6 = ∙ 100%
𝑡
0.5
𝑞𝑡6 = ∙ 100%
6.5
𝑞𝑡6 = 0.0769 ∙ 100%
𝑞𝑡6 = 7.69%
𝑡7
𝑞𝑡7 = ∙ 100%
𝑡
0.5
𝑞𝑡7 = ∙ 100%
6.5
𝑞𝑡7 = 0.0769 ∙ 100%
𝑞𝑡7 = 7.69%
𝑡8
𝑞𝑡8 = ∙ 100%
𝑡
1.5
𝑞𝑡8 = ∙ 100%
6.5
𝑞𝑡8 = 0.2307 ∙ 100%
𝑞𝑡8 = 23.07%
𝑡9
𝑞𝑡9 = ∙ 100%
𝑡
0.5
𝑞𝑡9 = ∙ 100%
6.5
𝑞𝑡9 = 0.0769 ∙ 100%
𝑞𝑡9 = 7.69%
0.25 𝑚
𝑣2 = = 0.5 = 30𝑚/𝑚𝑖𝑛
0.5 𝑠
0.125 𝑚
𝑣3 = = 0.25 = 15𝑚/𝑚𝑖𝑛
0.5 𝑠
0.0625 𝑚
𝑣4 = = 0.125 = 7.5𝑚/𝑚𝑖𝑛
0.5 𝑠
0.0375 𝑚
𝑣5 = = 0.025 = 1.5𝑚/𝑚𝑖𝑛
1.5 𝑠
0.0625 𝑚
𝑣6 = = 0.125 = 7.5𝑚/𝑚𝑖𝑛
0.5 𝑠
0.125 𝑚
𝑣7 = = 0.25 = 15𝑚/𝑚𝑖𝑛
0.5 𝑠
0.75 𝑚
𝑣8 = = 0.5 = 30𝑚/𝑚𝑖𝑛
1.5 𝑠
0.125 𝑚
𝑣9 = = 0.25 = 15𝑚/𝑚𝑖𝑛
0.5 𝑠
Calculul fortelor efective echivalente pentru toate cele patru tanchete, pe fiecare segment
de miscare
FAZA I
SEGMENTUL I
3
294.3
𝐹𝑒𝑙𝑓 1 = ( + 1)2 ∙ 150 =332.68
2.8∙150
3
294.3
𝐹𝑒𝑙𝑓 2 = (2.8∙150 + 1)2 ∙ 150 =332.68
3
294.3
𝐹𝑒𝑙𝑓 3 = (2.8∙150 + 1)2 ∙ 150 =332.68
3
294.3
𝐹𝑒𝑙𝑓 4 = (2.8∙150 + 1)2 ∙ 150 =332.68
SEGMENTUL II
3
294.3
𝐹𝑒𝑙𝑓 1 = (2.8∙150 + 1)2 ∙ 150 =332.68
3
294.3
𝐹𝑒𝑙𝑓 2 = (2.8∙150 + 1)2 ∙ 150 =332.68
3
294.3
𝐹𝑒𝑙𝑓 3 = (2.8∙150 + 1)2 ∙ 150 =332.68
3
294.3
𝐹𝑒𝑙𝑓 4 = (2.8∙150 + 1)2 ∙ 150 =332.68
SEGMENTUL III
3
294.3
𝐹𝑒𝑙𝑓 1 = (2.8∙150 + 1)2 ∙ 150 =332.68
3
294.3
𝐹𝑒𝑙𝑓 2 = (2.8∙150 + 1)2 ∙ 150 =332.68
3
294.3
𝐹𝑒𝑙𝑓 3 = (2.8∙150 + 1)2 ∙ 150 =332.68
3
294.3
𝐹𝑒𝑙𝑓 4 = (2.8∙150 + 1)2 ∙ 150 =332.68
FAZA II
SEGMENTUL I
545.183 3
𝐹𝑒𝑙𝑓 1 = ( + 1)2 ∙ 150 = 522.554
2.8 ∙ 150
3
351.317
𝐹𝑒𝑙𝑓 2 = ( + 1)2 ∙ 150=373.307
2.8∙150
461.183 3
𝐹𝑒𝑙𝑓 3 = ( + 1)2 ∙ 150 = 455.844
2.8 ∙ 150
243.692 3
𝐹𝑒𝑙𝑓 4 = ( + 1)2 ∙ 150 = 297.966
2.8 ∙ 150
SEGMENTUL II
3
479.558
𝐹𝑒𝑙𝑓 1 = (2.8∙150 + 1)2 ∙ 150=470.176
3
373.192
𝐹𝑒𝑙𝑓2 = (2.8∙150 + 1)2 ∙ 150=389.300
3
395.558
𝐹𝑒𝑙𝑓3 = (2.8∙150 + 1)2 ∙ 150=405.881
3
289.192
𝐹𝑒𝑙𝑓4 = (2.8∙150 + 1)2 ∙ 150=329.126
SEGMENTUL III
3
545.183
𝐹𝑒𝑙𝑓 1 = (2.8∙150 + 1)2 ∙ 150=522.554
3
351.317
𝐹𝑒𝑙𝑓2 = (2.8∙150 + 1)2 ∙ 150=373.307
3
461.183
𝐹𝑒𝑙𝑓3 = (2.8∙150 + 1)2 ∙ 150=455.844
3
243.692
𝐹𝑒𝑙𝑓4 = (2.8∙150 + 1)2 ∙ 150=297.966
FAZA III
SEGMENTUL I
3
294.3
𝐹𝑒𝑙𝑓 1 = (2.8∙150 + 1)2 ∙ 150 =332.68
3
294.3
𝐹𝑒𝑙𝑓 2 = (2.8∙150 + 1)2 ∙ 150 =332.68
3
294.3
𝐹𝑒𝑙𝑓 3 = (2.8∙150 + 1)2 ∙ 150 =332.68
3
294.3
𝐹𝑒𝑙𝑓 4 = (2.8∙150 + 1)2 ∙ 150 =332.68
SEGMENTUL II
3
294.3
𝐹𝑒𝑙𝑓 1 = (2.8∙150 + 1)2 ∙ 150 =332.68
294.3 3
𝐹𝑒𝑙𝑓 2 = ( + 1)2 ∙ 150 = 332.68
2.8 ∙ 150
294.3 3
𝐹𝑒𝑙𝑓 3 = ( + 1)2 ∙ 150 = 332.68
2.8 ∙ 150
294.3 3
𝐹𝑒𝑙𝑓 4 = ( + 1)2 ∙ 150 = 332.68
2.8 ∙ 150
SEGMENTUL III
3
294.3
𝐹𝑒𝑙𝑓 1 = (2.8∙150 + 1)2 ∙ 150 =332.68
3
294.3
𝐹𝑒𝑙𝑓 2 = (2.8∙150 + 1)2 ∙ 150 =332.68
3
294.3
𝐹𝑒𝑙𝑓 3 = (2.8∙150 + 1)2 ∙ 150 =332.68
3
294.3
𝐹𝑒𝑙𝑓 4 = (2.8∙150 + 1)2 ∙ 150 =332.68
𝐹𝑚1
3 12.5 25 12.5 6.25 3.75 6.25 12.5 75
= √(332.68)3 ∙ + (332.68)3 ∙ + (332.68)3 ∙ + (522.554)3 ∙ + (470.176)3 ∙ + (522.554)3 ∙ + (332.68)3 ∙ + (332.68)3 ∙
100% 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100
𝐹𝑚1 = 89562.939𝑁
𝐹𝑚2
3 12.5 25 12.5 6.25 3.75 6.25 12.5 75 12.5
= √(332.68)3 ∙ + (332.68)3 ∙ + (332.68)3 ∙ + (373.307)3 ∙ + (389.300)3 ∙ + (373.307)3 ∙ + (332.68)3 ∙ + (332.68)3 ∙ + (332.68)3 ∙
100% 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100%
𝐹𝑚2 =79965.589N
𝐹𝑚3
3 12.5 25 12.5 6.25 3.75 6.25 12.5 75 12.5
= √(332.68)3 ∙ + (332.68)3 ∙ + (332.68)3 ∙ + (455.844)3 ∙ + (405.881)3 ∙ + (455.844)3 ∙ + (332.68)3 ∙ + (332.68)3 ∙ + (332.68)3 ∙
100% 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100%
𝐹𝑚3 =83412.9102N
𝐹𝑚4
3 12.5 25 12.5 6.25 3.75 6.25 12.5 75 12.5
= √(332.68)3 ∙ + (332.68)3 ∙ + (332.68)3 ∙ + (297.966)3 ∙ + (329.126)3 ∙ + (297.966)3 ∙ + (332.68)3 ∙ + (332.68)3 ∙ + (332.68)3 ∙
100% 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100%
𝐹𝑚4 = 77377.837N
𝐹𝑚2 79965.589N
𝐹𝑚3 83412.9102N
𝐹𝑚4 77377.837N
Calculul durabilitatii ( distanta estimate garantata pe care o poare parcurge tancheta pe durata functionarii)
𝑐
𝐿𝑖 = ( )3 ∙ 105
𝐹𝑚𝑖
𝐿𝑖
𝐿ℎ𝑖 = (durabilitatea calculata in ore de functionare, Li in m iar Vm in m/min)
60∙𝑣𝑚
𝐿ℎ1 = 0.0225 h
𝐿ℎ2 =0.0316 h
𝐿ℎ3 =0.0278 h
𝐿ℎ4 = 0.0349 h
𝐹𝑚𝑎𝑥 = 2400 N
𝑐0
𝑠0 = (factorul de siguranta)
𝐹𝑚𝑎𝑥
𝑠0 = 3.791N
ETAPA VI
ETAPE DE CALCUL PENTRU ALEGEREA SURUBURILOR CU BILE BOSCH – REXROTH
Pentru parcurgerea metodii de calcul pentru alegera suruburilor cu bile trebuie sa avem cunoscute urmatoarele
elemente:
a) rezistenta la flambaj
b) turatia critica
c) calculul durabilitatii
d) determinarea cuplului necesar antrenarii surubului cu bile ( util pentru alegere motor)
a) Rezistenta la flambaj
a1) Forta axiala maxima, determinata in cadrul etapelor de calcul pentru tanchete, este identificata pe segmentul de
miscare 6 avand o valoare de 262.6642N.
a2) Conform temei de proiect, schema de lagaruire este: incastrat-incastrat. Astfel incat ambele capete ale surubului
sunt lagaruite in casete lagar ce includ cate un pachet de doi rulmenti cu bile radiali-axiali cu montaj in X sau in 0.
Schema de lagaruire este cea prezentata in figura urmatoare.
Cunoscand forta axiala maxima care apasa asupra surubului si lungimea de flambaj putem determina diametrul minim al
surubului fie prin aplicarea formulei prin urmarirea graficului din figura 2.
1
Fig. 2
Fc= 18704.0404915N
Fcp= 9352.02024575N
Pentru verificarea acesteia se urmareste figura 3. Se calculeaza analitic utilizand formulele 12 si 13 care sunt prezentate
pe figura 3 sau se identifica graphic pe baza diagramei astfel:
- pe orizontala se identifica valoarea care este mai marare decat Lc calculate la punctul anterior.
- se identifica pe verticala locul de intersectie cu linia oblica ce corespunde diametrului de surub identificat la
punctul a) (la flambaj)
- se merge pe orizontala pana la turatiile specificate care corespund schemei de incarcare incastrat-incastrat.
Fig. 3
Aceasta turatie trebuie sa permita atingerea vitezei maxime specificate in proiect viteza fiind influentata si de pasul
surubului. Din acest punct de vedere trebuie sa determinam pasul surubului astfel incat sa respectam viteza maxima
specificata in proiect.
De regula fiecare tipodimensiune de surub este executata si in mai multe variante cu pas diferit. Trebuie ales un pas de
surub standard (cu valoare superioara celei calculate).
c) Calculul durabilitatii
Pana in acest moment am facut toate calculele necesare si am identificat din catalog surubul din seria FEM-E-C cu
diametrul 12 mm si cu pasul 10 mm. Capacitatea de incarcare dinamica a acestuia, conform catalogului este C = 12300N.
Utilizand aceasta capacitate de incarcare dinamica ( C ) si fortele axiale calculate in etapele de calcul pentru tanchete, se
pot parcurge urmatorii pasi pentru calculul durabilitatii:
d) Calculul durabilitatii