Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ŞCOALA GIMNAZIALA ,,SIMION BĂRNUȚIU ” ZALĂU
CLASA PREGĂTITOARE ,, C"
ÎNVĂŢĂTOARE :PAVELONI DANIELA ROCSANA
DISCIPLINA : Comunicare în limba română ( activitate integrată)
SUBIECTUL :Sunetul şi litera D
Elemente de costrucţia comunicării :formulare de enunţuri scurte ;cuvinte, silabe, sunete, litere mari şi mici de tipar
TIPUL LECŢIEI: consolidare
DOMENII INTEGRATE:CLR, MM, AVLM
DURATA : 35 de minute şi 15 minute activităţi libere
SCOPUL LECŢIEI:-consolidarea şi dezvoltarea competenţelor de comunicare corectă în diferite contexte, cu accent pe sunetul/ litera D
COMPETENŢE SPECIFICE:
CLR
1.1 Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiale, rostit clar şi rar
1.2 Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar
1.3 Identificarea cuvintelor din enunţuri scurte, rostite clar şi rar
1.4 Identificarea silabelor şi a sunetului iniţial şi final în cuvinte clar articulate
1.5 Manifestarea curiozităţii faţă de receptarea semnificaţiei mesajelor orale, în contexte de comunicare cunoscute
2.1 Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text
AVLM
1.1 Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizuală simplu, exprimat prin desen/pictură/modelaj/colaj/film/desen animat, care reflectă un
context familial
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Pe parcursul şi până la sfârşitul lecţiei elevii trebuie să fie capabili :
O1 Să povestească pe scurt ,,Povestea literei D”,pentru a putea să răspundă la întrebări legate de subiectul acesteia;
O2 Să identifice cuvinte care contin sunetul si litera D,pe baza cunostinţelor insusite anterior;
O3 Sa despartă cuvintele în silabe,tinand seama de explicatiile si cunostintele insusite anterior;
O4 Să sesizeze poziţia sunetului D în cuvintele date,pe baza explicatiilor date, dar si a cunostintelor insusite;
O5 Să formuleze propozitii cu ajutorul unor cuvinte care-l contin pe” D „ ţinând seama de cunostintele insusite;
STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE :
 conversaţia , munca individuală
 citirea explicativă
 explicaţia
 jocul-exerciţiul
 expunerea

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMANT: fişe de lucru, planse

TIPUL DE INTERACŢIUNE: bazat pe activitatea copilului dirijată - frontal


- pe grupe
- individual

TIPUL DE EVALUARE: formativă.

METODE DE EVALUARE: - aprecierea verbală


- observarea comportamentului nonverbal

BIBLIOGRAFIE:
 Preda V.;Pletea M.;Grama F.;Cocoş A.;Oprea D.;Călin M.-,,Ghid pentru proiecte tematice „,Editura Humanitas Eduaţional,
Bucureşti , 2005
 Silvia Nuţă, Metodica predării limbii romane, Bucureşti, Editura Aramis
 M.E.C. - Programa şcolară pt. Clasele Pregătitoare, Bucureşti 2012
 ,,Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici”- suport de curs

Nr. Secvenţele lecţiei Obiective Conţinutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


crt. operaţionale
Metode: observarea
1 Momentul organizatoric - organizarea clasei - conversaţia comportamentului
- pregătirea materialelor necesare - explicaţia elevilor
desfăşurării activităţii Organizarea activităţii aprecierea verbala
- frontal
- voi citi elevilor,,Povestea literei Metode: observarea
2 Captarea atenţiei Ş”(Anexa 2) - conversaţia comportamentului
O1
- voi pune întrebări referitoare la - jocul didactic elevilor
10 min
subiectul textului Organizarea activităţii
- elevii vor selecta din text cuvinte care - frontal
conţin litera Ş

2min - elevii sunt anuntati ca astazi vor


Metode:
3 Anunţarea subiectului recunoaste cuvinte care-l contin pe” Ş”, observarea
- conversaţia
lecţiei şi a obiectivelor - vor numi cuvinte care-l contin pe,, Ş” comportamentului
- -vor despărţi cuvintele în silabe, - explicaţia elevilor
- vor sesiza poziţia sunetului,,Ş”în
cuvinte,
- vor raspunde la intrebari,
- vor alcătui propoziţii

- vor interpreta câtecul,, Când am fost


4 Dirijarea invăţării O2 /3min noi la pădure”(Anexa 1 )
O3 / 2min - exerciţiu-joc “Steluta nazdravana Metode:
O4/ 5 min - elevii identifica cuvintele care - conversaţia
denumesc imaginile respective şi - explicaţia
despart în silabe - citirea explicativă
observarea
- “Mingea fierbinte”-elevii numesc - jocul didactic comportamentului
cuvinte care-l contin pe Ş , sesizează - exercitiul elevilor
poziţia sunetului ,,Ş”
- exerciţii de identificare a cuvintelor Mijloace: aprecierea verbală
care-l contin pe “Ş “:
-“Bateti din palme!’’-invatatorul spune - fişe
cuvinte, iar elevii bat din palme cand aud - planse
cuvinte care-l contin pe Ş -flipchart
- ( anexa 3)
- exercitii de alcatuire a unor cuvinte
cu silabe date(elevii impartiti pe Organizarea activităţii
grupe descopera cuvintele aflate pe - individual, pe
jetoane si le citesc) (Anexa 1) echipe,pe grupe,frontal

- exercitiu-joc Metode:
- elevii vor fi împărţiţi în patru grupe -conversatia observarea
5 Obtinerea performantei O5/10 min - “Gaseste propozitia”(elevii vor aseza -explicatia comportamentului
in ordine cuvintele date formând o -exercitiul elevilor
propozitie)-anexa 3 Organizarea activitatii
- realizarea schemei propoziţiilor la tablă - pe grupe
Organizarea activitatii aprecierea verbala
6 Evaluare 5 min - elevii vor rezolva o fisa -individual
-vor colora imagini care contin in -frontal
Activităţi libere denumirea lor litera Ş
-discutarea fiselor de lucru
-aprecieri verbale asupra modului de
lucru
-elevii vor realiza din sărmă, plastilină
sau beţe litera Ş
Anexa 1
Când am fost noi la pădure
I. Când am fost noi la pădure , tra la la la la la,
Am văzut un şoricel ,tra la la la la la,
Cum fugea de-un motănel,tra la la la la la,
Cum copii?
Uite aşa, uite aşa,tra la la la la la,
Uite aşa, uite aşa ,tra la la la la la

II. Şi-am văzut şi-un şerpişor, tra la la la la la,


Cum tot fâşâia de zor,
Cum copii ?
Uite aşa, uite aşa, tra la la la la la ,
Uite aşa, uite aşa, tra la la la la la .
III. Şi-am văzut şi-un şobolan, tra la la la la la ,
Sărea vesel, năzdrăval, tra la la la la la ,
Cum copii ?
Uite aşa, uite aşa, tra la la la la la ,
Uite aşa, uite aşa, tra la la la la la .

SILABE AFLATE PE JETOANE

co, coş, ro, şu, şa, se, şo, fer, şap, te,şar, pe, şoa, re,ce
Anexa 2 Povestea literei Ş
Cică trăia odată un împărat, iar el s-a căsătorit cu o împărăteasă foarte frumoasă. După ce s-au căsătorit, Dumnezeu
le-a dăruit un fiu. La naşterea acestuia, au venit, după obicei, ursitoarele. Toate i-au prezis numai bucurii, doar ultima i-a spus că nu-şi va găsi
fericirea decât dacă va căuta în muntele Şureanu peştera fermecată. Acolo va trebui să găsească o uşă secretă pe care e desenat un animal.
Feciorul va trebui să urmărească astfel conturul cu vârful sabiei , va pătrunde într-o încăpere şi va găsi adevărata fericire. I-a atras însă
atenţia, în şoaptă, că nu va găsi drumul cel bun decât cu ajutorul a trei animale: şoarecele, şobolanul şi şopârla care vor apărea la şapte zile după
plecarea ursitoarelor. Cu toţii credeau că acolo va găsi cele mai mari comori. Unii chiar s-au grăbit să plece după ele, înaintea fiului de împărat,
dar nu s-au mai întors.
Acestea fiind zise a sosit şi timpul plecării tânărului în căutarea fericirii. Şoarecele l-a călăuzit până la intrarea în munţi. Şobolanul l-a
îndrumat până la intrarea în peşteră. De aici încolo, numai şopârla ştia calea. Au trecut peste un şanţ adânc şi feciorul a început să caute uşa
secretă. Dintr-o dată, a văzut pe un perete stâncos un semn care semăna cu un şarpe. “Aici trebuie să fie !”, gândi el. A urmat conturul cu sabia
şi…mirare mare! Stânca s-a urnit permiţându-i să intre în încăpere. A intrat cu sabia în mână şi ce credeţi că a găsit? Un şarpe. Dar nu ca ceilalţi,
animalul a stat liniştit fără să îl atace. Uimit, tânărul a rămas încremenit: să-l omoare sau să-l lase în viaţă? “Cum să mă facă fericit un şarpe?”,
gândea el. L-a cruţat şi l-a adus la împărăţie pentru că dorea să respecte vorbele ursitoarei. A doua zi, ce credeţi că a găsit? În locul şarpelui era o
prinţesă cu părul de aur, cu rochii de mătase şi cu ochii de smarald. Imediat s-au căsătorit, naş le-a fost un împărat vecin.
De atunci, când au vrut să scrie cuvântul “şarpe” au folosit semnul descoperit în peşteră.
Şi aşa s-a născut litera Ş...

Anexa 3
CUVINETE PENTRU JOCUL ,, Bate din palme „
Moş, şofer, pod, duş, galben, roşu, şoarece, iarbă, sare, şanţ, coş ,şapcă, şarpe,, şaten,şchiop,şase, şcolar,
şcoală,şerveţel, şef,şerif,şezut,şifonier,şiret,ştampilă, cocoşat, şoşon,şosea,coşar,şurub,

Sabie,,sacoşă,,salam,,salată,,salcăm,,salcie,,saltea,salur,,sarmale,,sârmă,

CUVINTE CARE VOR FORMA PROPOZIŢIILE:

cocoş, Ana, are, un ( Ana are un cocoş.)


şcolar, Eu, sunt (Eu sunt şcolar.)

şofer, Tata, este ( Tata este şofer.)

şoşoni, are ,Bunica (Bunica are şoşoni. )

iarbă În şarpe este un (În iarbă este un şarpe. )

S-ar putea să vă placă și