Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA : 12 Martie
OBIECTUL : Limba şi literatura română
CLASA : a VIII-a
PROPUNĂTOR : Nicoleta Cirjan
SUBIECTUL LECŢIEI : Genul dramatic - introducere
TIPUL LECŢIEI : Comunicare de noi cunoştinţe
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
Cognitive : la sfârşitul orei , elevii vor fi capabili :
 Să identifice structura piesei de teatru „ O scrisoare pierdută”
de Ion Luca Caragiale
 Să identifice personajele piesei
 Să recunoască elementele specifice genului dramatic :
-modurile de expunere : dialogul şi monologul
dramatic
-conflictul dramatic
-decorul
Afective : la sfârşitul orei , elevii vor dovedi receptivitate
afectiv-intelectivă faţă de substanţa piesei de teatru
RESURSE :
 Conţinuturi : textul piesei de teatru
 Capacităţi de învăţare : medii
 Spaţiul : cabinetul de limba şi literatura română
 Timpul : 50’
STRATEGII DIDACTICE :
 Metode şi procedee : lectura expresivă , conversaţia euristică ,
învăţarea prin descoperire
 Forme de organizare a activităţii : frontală , individuală
 Mijloace de învăţământ : Limba română clasa a VIII-a (autori :
Al. Crişan , Sofia Dobra , Florentina Sâmihăian , Ed. Humanitas
Educational
2004) , fişa de lucru , CD Enciclopedia Caragiale
BIBLIOGRAFIE : Metodica studierii limbii şi literaturii române în
şcoală C-tin Parfene , Ed . Polirom, Iaşi
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

1. Organizarea clasei : se notează absenţii -2-3’


2. Verificarea cunoştinţelor şi impresiilor de lectură : cu ajutorul
fişei de lucru se evaluează nivelul de receptare a piesei de teatru
„ O scrisoare pierdută” -10’
3. Dobândirea noilor cunoştinţe- 25’
 Pregătirea aperceptivă ( captarea atenţiei ) :
Vizionarea a două fragmente din piesa de teatru pe suport
video -Cele două fragmente pe suport video se intercalează cu
scenele în lectura elevilor .
 Scrierea titlului pe tablă şi anunţarea obiectivelor –
CARACTERISTICI ALE GENULUI DRAMATIC / „ la sfârşitul
orei de astăzi , veţi descoperi care este structura piesei de
teatru „O scrisoare pierdută „ , veţi afla care sunt
elementele specifice genului dramatic”.
 Dirijarea învăţării : „Din ce tip de operă fac parte
fragmentele vizionate şi lecturate?” ; „Care sunt elementele
care v-au permis să observaţi aceasta?” ; „În ce parte a
piesei se situează fragmentele lecturate?” ; „Pe baza căror
moduri de expunere sunt ele alcătuite?”
 Schema lecţiei : cu ajutorul raspunsurilor primite se
conturează schema genului dramatic.
GENUL
DRAMATIC

ACT
DECOR

SCENĂ
MONOLOG

PERSONAJ

REPLICĂ REPLICĂ

PERSONAJ PERSONAJ
DIALOG

CONFLICT

INDICAŢII SCENICE
Pe baza schemei , se identifică părţile componente ale piesei de
teatru, personajele şi elementele specifice ale genului dramatic :
act,scenă , decor, dialog ,monolog, indicaţii scenice.

4.Fixarea cunoştinţelor : se va realiza o paralelă între genul epic şi


genul dramatic. Se va insista asupra asemănărilor şi a deosebirilor :
elemente comune ale celor două genuri :
autor,personaje,subiect,momente ale subiectelor,moduri de expunere
(dialog,monolog)
elemente distincte : genul dramatic-conflict,indicaţiile
scenice,decor,act,scenă,tablou,replică. -8’

5.Anunţarea temei pentru acasă -2’


6.Aprecierea activităţii elevilor ( observaţii,notare ) – 2’

S-ar putea să vă placă și