Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 28/02/2019
DISCIPLINA: Arta Actorului
SUBIECTUL: Jocuri teatrale: ,,Mingile Colorate”
DURATA: 50 min.
CLASA: a XI- a
TIPUL LECȚIEI: formare de priceperi şi deprinderi
Propunator –Oana Mogos

COMPETENȚE SPECIFICE:

2.1. Exersarea atenţiei, a concentrării, a memoriei, a coordonării, a promptitudinii, a imaginaţiei, a sincronizării, prin jocuri simple;
2.2. Descoperirea semnificaţiilor disciplinei artistice şi ale lucrului în echipă – condiţii esenţiale ale artei teatrale.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1 -Să respecte formaţia de lucru ,,Cerc” pe toată durata jocurilor (35’).


O2 -Să identifice ritmul caracteristic echipei şi să îl păstreze pe toată durata jocurilor (35’).
O3 -Să accepte regulile jocului propus.
O4 -Să participe activ la oră.
O5. -Să aprecieze obiectiv evoluţia sa din timpul orei.

RESURSE PROCEDURALE: explicatia, conversația, expunerea, jocul


RESURSE MATERIALE: Costume de mișcare
RESURSE ORGANIZATORICE: Frontal și individual

BIBLIOGRAFIE:

1. K.S. Stanislavski ,,Munca actorului cu sine însuși”, Editura de Stat pentru Literatură şi Artă, Bucureşti 1955
2. Ion Cojar ,,O poetică a artei actorului”, Editura Paideea, Bucureşti, 1998
3. Viola Spolin ,,Improvizație pentru teatru”, ediţie prescurtată, UNATC PRESS, Bucureşti, 2014
Secvențele O.b Conținutul informațional al lecției Resurse Evaluare
instruirii și Activitatea profesorului Activitatea elevilor Procedurale Materiale Organiza-
dozarea torice
1.Moment O4 Asigur climatul adecvat desfăşurării Elevii îşi pregătesc Caiete, observația
organizatoric lecţiei și-mi pregătesc materialele caietele, penarul. costume sistematică
2’ necesare. conversaţia de mişcare frontală
Monitorizez pregătirea elevilor. Fac Transmit informațiile autocontrolul
prezența, trec absențele și îi întreb de solicitate.
starea de sănătate. aprecierea
verbală
2.Preciazarea O4 Enunţ tema şi obiectivele: astăzi vom Se pregătesc pentru conversaţia costume frontală observația
temei şi a derula jocul teatral Mingile colorate , desfăşurarea activităţii. de mişcare sistematică
obiectivelor iar voi, pe parcursul orei veți face
lecţiei dovada că știți să respectați formația de
1’ lucru, să identificaţi ritmul caracteristic
echipei şi să îl păstraţi pe toată durata
jocurilor, să acceptaţi regulile jocului
propus, să participaţi activ la oră şi să
vă apreciați obiectiv evoluția din timpul
lecției.

3.Actualizarea O3 Reamintesc elevilor importanţa pe care Elevii adoptă poziţia ,,0” şi Expunerea costume frontală şi observația
cunoştinţelor o are comunicarea nonverbală şi faptul se pregătesc pentru Explicaţia de mişcare individuală sistematică
2’ că este necesar ca pe toată durata exerciţii.
exerciţiilor să fie o echipă – principiu aprecierea
de bază al artei actorului. verbală
Reamintesc elevilor care este poziţia
,,0” şi le solicit să adopte această
poziţie.
4.Antrenarea O1 Solicit elevilor să formeze un ,,cerc”. Elevii formează un ,,cerc”.
elevilor în 1. Explic exerciţiul ,,Mingile 1.Răspund comenzilor pe
realizarea O2 Colorate” care le primesc.
activităţilor 2. Propun unui elev sa arunce in Cineva transmite altcuiva Explicaţia
35’ cerc mingi imaginare de de alături sau de peste cerc
O3 diferite culori fara niciun tip o minge imaginara de o
de restrictie in ceea ce anumita culoare apoi cel ce
priveste culori.Se va uita o primeste o va oferi
direct in ochii celui caruia altcuiva
doreste sa transmita mingea Jucătorii stau aşezaţi în
avand directia foarte clara,la ,,Cerc” in pozitie frontal observația
randul sau cel care va primmi pregatiti in permanenta sa sistematică
mingea imaginara o va oferi preia mingea imaginara costume frontală
altuia de pe cerc,apoi oferita de coleg. de mişcare
propunatorul mingilor va aprecierea
introduce cea de-a doua Jocul verbală
culoare,apoi a treia culoare
urmand sa adauge culori ori autoevaluarea
de cate ori celelalte introduce
in cerc sunt sustinute de
jucatori.
5. Aprecierea O5 Solicit elevilor să îşi exprime opinia cu Elevii îşi exprimă opinia Conversaţia Caiete Frontală şi autoevaluarea
performanţelor privire la ceea ce au descoperit în cu privire la ceea ce au euristică individuală autonotarea
elevilor şi timpul jocului şi să îşi acorde o notă descoperit în timpul jocului
precizări corespunzătoare evoluţiei din timpul şi să îşi acordă o notă observaţia
privind modul orei. corespunzătoare evoluţiei sistematică
de continuare din timpul orei.
a activităţii Extrag concluziile finale pe baza aprecierea
10’ informaţiilor pe care elevii mi le oferă. verbală

S-ar putea să vă placă și